Şarapla ne yenir? 13 Öneri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Ağustos 2021
  • 27.767 okunma

Kim demiş haram nedir bilmez Hayyam,

Ben helâli haramı karıştırmam.

Seninle içilen şarap helâldir,

Sensiz içtiğimiz su bile haram…

Özel günlerin, kutlama anlarının ya da sadece keyifli zaman geçirmek için akla gelen ilk içeceklerden olan şarabın kendine özgü kültürü vardır. Şarapla beraber yenebilecek çeşitli yemekler, mezeler, ya da salataları doğru seçebilmek için önce şarap seçimine dikkat etmek gerekir.

Kırmızı, beyaz, pembe ve meyveli türleri bulunan şarabın her türü farklı yiyeceklere yakışır. Her yemek her şarabın yanında yenmemelidir.

Şarabın kalitesi de önemlidir. Özel günlerde kurulan yemek sofralarında sunulacak şarabın kaliteli olması sofrayı taçlandırır. Ancak gündelik sofralarda daha basit seçimler de tercih edilebilir.

Bu yazı içeriğimiz için, hangi şarabın yanında hangi yiyeceklerin yenebileceğini araştırdık. Şarapla yiyeceğin uyumunu yakalayabileceğiniz önerilerimizi okumaya hazır mısınız?

Öncelikle şarabın yanında ne gider ona göz atalım sonra türlerine göre şarap yanı yiyeceklere bakalım.

1. Peynir Tabağı

Peynir Tabağı

Şarap deyince ilk akla gelenlerden biri peynirdir. Farklı lezzetleri barındıran ve pratik olarak hazırlayabileceğiniz peynir tabağı şarabın yanına en yakışanlardandır. Özellikle son dönemde yaygın olarak kullanılan ahşap/bambu sunum tabakları içinde kuru yemişlerle bezenmiş değişik tatlarda peynirler göze de hitap etmektedir. Kraker, galeta veya lokma büyüklüğünde kesilmiş ekmek parçaları ile de servis edebilirsiniz.

2. Balık

Balık

Beyaz şarabın yanında deniz ürünlerinin her türlüsü tüketilebilir. Ancak balığın yeri ayrıdır. Özellikle çipura ya da levrek gibi az yağlı balıklar -ızgarada pişmiş olmalı- şarap ile müthiş uyumludur. Beyaz etin rayihası beyaz şarabınkiyle birleşince lezzeti nefis olur. Sofranızın lezzetine ve keyfine de doyum olmaz.

3. Kırmızı Et

Kırmızı Et

‘Şarapla beraber yemek hangi yemek?’ diye sorarsanız şüphesiz en uygun cevap kırmızı ettir. Özellikle şarabınız kırmızıysa! Şarabın yanında kırmızı et nefis uyumludur ve ağızda çok hoş tat yaratır. Izgara pişmiş biftek ve kebap şarapla ağzınızda bütünleşir. Hatta eti pişirirken ya da marine etmek için kırmızı şarap kullanmak da çok yerinde tercih olur. 

4. Taze Meyve

Taze Meyve

Taze meyvelerin her türlüsü sahip oldukları aroma sayesinde her tür şarapla uyumludur. Örneğin üzümün her türlüsü şarapla mükemmel uyum sağlar. Kırmızı şarabın yanına siyah üzüm çok yakışır örneğin. Beyaz şarabın yanında da yeşil elma, mayhoş tadıyla beraber şaraba eşlik eden farklı lezzetlerdendir. Ayrıca mango, kavun, kayısı gibi meyvelerle hazırlanmış meyve tabağı da şarabın yanında sunulabilir.

5. Kuru Yemiş

Kuru Yemiş

Alternatif olarak şarap yanı yapabileceğiniz diğer yiyecek türü kuru yemişler olabilir. Özellikle meyve şaraplarının yanınsa rahatlıkla sunum yapabilirsiniz. Kuru yemişin şarapla birlikteliğindeki en önemli özelliği meyve şaraplarının aromasını dengeleyerek şarabın içimini kolaylaştırır. Badem, ceviz, fındık, Antep fıstığı kusursuz eşlik ederler şaraba. Ayrıca yer fıstığı ve beyaz leblebi de tercih edilebilecek kuru yemişlerdendir.

6. Makarna

Makarna

Hem beyaz şarapla hem kırmızı şarapla çok yakışan yiyeceklerdendir. Kremalı mantarlı, penne, fırında makarna gibi farklı pişirme usullerindeki makarna çeşitleriyle rahatlıkla tüketebilirsiniz.

7. Salata

Salata

Mideyi fazla yormayan salatalar şarabın yanda tercih edilebilecek yiyeceklerdendir. Sezar soslu tavuk salatası şarabın yanına çok yakışan yiyecek türlerindendir. Mideyi de yormadan eşlik eder şaraba. Biftek parçalı salatalar kırmızı şarapta tercih edebileceğiniz salatalardandır. Ayrıca mevsim salatası etsiz olarak meyve şaraplarının yanında tüketilebilir. Çiftlik salatası, İtalyan soslu meze salatası, Yunan salatası yahut bal soslu meyve salatası da önerebileceğim salata türleri arasında yer almaktadır.

8. Mezeler

Mezeler

Mezeler genellikle rakı yanı olarak düşünüldüğünden şarabın yanına pek yakıştırılmaz. Ancak bu yaklaşım doğru değildir. Şarabın yanında da özellikle ana malzemesi yoğurt olan mezeleri tercih edebilirsiniz. Yoğurtlu mezelerin beyaz şarapla uyumu çok güzeldir. Kırmızı şarapta ise mantar-karides güveç yahut fırında peynirli mantar gibi seçenekler hem doyurucu hem de lezzetli eşlikçiler olacaktır.

Şimdi de türlerine göre şarap yanı yiyecekler neler olabilir sorusunun cevaplarına bakalım…

9. Kırmızı Şarap

Kırmızı Şarap

Kırmızı et ve kırmızı şarap adeta ayrılmaz ikilidir. Orta sertlik derecesindeki kırmızı şarap tüm et yemekleriyle uyum sağlar. Akşam yemeğinde köfte, biftek, antrikot, ya da soslu et ile kırmızı şarabın tadına doyum olmaz.  Kırmızı şarabın yanında en iyi giden diğer yiyecek türü de peynirdir. Eski kaşar şarabın yanına çok yakışır. Ancak beyaz peynir, parmesan ya da küflü peynir de tercih edebilirsiniz. Gravyer otlu peynir, chedar peynir ve gouda peyniri de kırmızı şarapla uyum yakalar. Şeker oranı düşük bitter çikolata da şarabın yanında tüketebileceğiniz ürünlerdendir.  

10. Beyaz Şarap

Beyaz Şarap

Öncelikle beyaz şarap soğuk tüketilmelidir. Davetlerde, kutlama yemeklerinde tercih edilen şarap genellikle beyaz şaraptır. Deniz ürünleri ve balığın yanı sıra ızgara tavuk da beyaz şarapla çok iyi gider. Tatlı yiyeceklerle pek uyumlu değildir ancak ekşi-mayhoş meyveleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Peynir yenir mi derseniz, tavsiye edebileceğimiz peynir türü kaşar peyniri olabilir.

11. Pembe Şarap (Rose)

Pembe Şarap (Rose)

Rose de tıpkı beyaz şarap gibi soğuk tüketilmelidir. Pembe şarap olarak da bilinen Rose için ideal ısı 8-11 derecedir. Şarküteri ürünleri arasında yer alan füme et, salam ve sucuk gibi ürünlerin yanı sıra havuç püresi gibi hafif sebze ürünleri de tercih edilebilir. Peynir pembe şarabın yanında tercih edilen ürünlerden değildir. Ancak kuru yemiş çeşitleri pembe şaraba yakışır.

12. Sıcak Şarap

Sıcak Şarap

Kırmızı şarap ile yapılan sıcak şarap, hoş kokulu peynirlerle çok uyumludur. Füme et de sıcak şaraba çok yakışır. Ahşap sunum tabağında sunacağınız atıştırmalıkları da tüketilebilirsiniz. Peynir, şarküteri ürünleri, kuru yemişler ile hazırlanan sunum tabağı çok cazip olabilir.  Fondü seti ile eritilen peynirden hazırlanan sosa batırılan kırmızı etle beraber yudumlanan sıcak şarap mükemmel ikili olacaktır.

Ayrıca Türkiye’de Nusret Nerelerde Var? Restoranların Yemek Listesi adlı yazımıza göz atın!

13. Meyve Şarabı

Meyve Şarabı

Çilek, karadut, elma, nar şarabı gibi pek çok türü olan meyve şaraplarının yanına en iyi giden yiyecekler genellikle kuru yemişlerdir. Badem, fındık, kaju, Antep fıstığı vb. kuru yemiş türlerini meyve şaraplarının yanında tercih edebilirsiniz. Aroması yoğun olmayan peynir türleri de meyve şaraplarının yanında rahatlıkla tüketilebilir. Baharatlı yiyecekler de meyve şarabının yanına çok yakışmaktadır. Şarabın tatlı lezzeti, yemeğin ısısını dengeleyerek lezzetini arttırabilir.

Sonuç olarak şarap içme kültürü kendine özeldir. Farklı ve özel lezzetler ister yanında. Ancak her alkollü içki gibi dozunda ve kararında içilmelidir. Ne demiş büyüklerimiz;

“Az içilen şarap ilaç gibidir. Yaşlıları gençleştirir, hastaları iyileştirir.”

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap sunum tabağında hazırlanmış peynir tabağına konacak üzerine az miktarda zeytinyağı ve kekik eklenmiş küçük küçük doğranarak kızartılmış ekmek şarabın yanında çok keyifli atıştırmalık olarak tüketilebilir. Kızarmış ekmek şarabın tadını belirginleştirir ve mide asidine karşı midenizi de korur.

Şarap sunum tabağında eski kaşar-tulum gibi peynir çeşitleri, taze meyveler, kuru yemişler, şarküteri ürünleriyle hazırlanmış kanepelere yer verilebilir. Bunun yanı sıra, galeta, baharatlı cips, ve çubuk kraker gibi atıştırmalıklar da hazırlanabilir. Özellikle salt keyif için şarap içiliyorsa ve açlık yoksa bu tarz sunum tabağı ile şarabın lezzeti arttırılabilir.

İlgili Yazılar

Rakıyla Ne Yenir? 10 Öneri

  • 26 Ağustos 2021