Ailece Keyifle İzlenebilecek Macera Filmleri 15 Öneri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 3 Ocak 2021
  • 414 okunma
  • 1 beğeni

Ailecek bir aradayken hep birlikte film izlemeye ne dersiniz. İster akşam birlikteyken ister hafta sonu yasaklarda vakit geçirmek için birbirinden güzel macera dolu filmler bulunuyor. Ailece izleyebileceğiniz macera filmleri için 15 öneri sizlerle.

1. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) – 2001

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

IMDB: 8.8

Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom

Çok uzun zaman önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf'ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron'u da engellemek için yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor'a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya'nın kaderi, bu insanların ellerindedir.

Devamı olarak Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’nü de izlemelisiniz.

2. VOL-İ (Wall-E) – 2008

Wall-E

IMDB: 8.4

Seslendirme: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Fred Willard, John Ratzenberger

İnsanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk etmiş ve başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota yani Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.

Ayrıca çocuklar için hem eğlendiren hem eğitici çizgi filmler listesini de inceleyebilirsiniz.

3. Avengers: Endgame – 2019

Avengers: Endgame

IMDB: 8.4

Oyuncular: Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Chris Evans, Chris Hemsworth, Jeremy Renner, Scarlett Johansson,

Avengers Infinity War"un ardından pek çok süper kahraman kül olup başka bir boyuta geçmiştir. Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, genç Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury gibi pek çok kahraman, Thanos'un Sonsuzluk Eldiveni'ni ele geçirmesiyle beraber kendi dengesini kurmuş ve her şey yok olmuştur.  Dünya umutsuz haldedir. Dünya üzerinde kalan Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kendi yaslarını tutarken bu esnada uzay boşluğunda Iron ve Nebula ise kontrol edemedikleri bir uzay gemisiyle beraber sürüklenmektedirler. Ancak her şey bir anda değişir. Kuantum Bölgesi'nden çıkmanın bir yolunu bulup dünyaya dönen Ant-Man, Avengers ekibinin kalan üyeleri için yeni bir umut ışığı olacaktır.

Bu filmi ilk kez izleyeceksiniz bundan önce Marvel’in çıkardığı 22 filmi izlemeniz ya da en azından bilmeniz gerekir. 22 film gözünüze çok gelse de emin olun bitirdikten sonra tekrar en başa dönüp izleyeceksiniz.

4. Togo – 2019

Togo

IMDB: 8.0

Oyuncular: Willem Dafoe, Julianne Nicholson, Christopher Heyerdahl

Ölümcül salgın Alaska’nın Nome kasabasını etkisi altına almıştır ve tedavi imkanı sadece 600 mil ötedeki kasabadadır. Kasabada bulunan antitoksin serumun getirilmesi gerekir ancak bu pek de kolay iş değildir. Kasaba halkı, serumun getirilebilmesi için köpek eğitmeni olan Leonhard Seppala’dan yardım ister. Yardım etmeyi kabul eden Leonhard Seppala, cılız görünümlü, yaşlı bir Sibirya kurdu olan Togo ile birlikte yola koyulur. Serumun bulunduğu kasabaya adım adım yaklaşan Seppala ve Togo, yolculuk sırasına korkunç fırtınayla karşı karşıya kalır. -70 dereceye varan soğukta Togo ve Seppala büyük bir yaşam mücadelesi verecektir.

5. Sherlock Holmes – 2009

Sherlock Holmes

IMDB: 7.6

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong

Hepimizin yakından tanıdığı Sherlock Holmes, bu filmde ülkesini yok edebilecek ölümcül komployu aydınlatmak için ilk kez karşılaştığı düşman ile savaşıyor.

Sherlock Holmes serisi olarak bu ilk filmi izledikten sonra 2011 yapımı olan ikinci film Sherlock Holmes: Gölge Oyunları’nı (IMDB: 7.5) izleyebilirsiniz. 2021 yılında serinin üçüncü filmi olan Sherlock Holmes 3’ün çıkacağı da duyuruldu.

6. Buz Devri – 2002

Buz Devri

IMDB: 7.5

Seslendirme: Ray Romano, John Leguizamo , Denis Leary

Buzul çağın dünyaya hüküm sürmeye başladığı çok uzak bir dönemde yaşayan zavallı hayvanlar, bir şekilde hayatta kalmanın yollarını aramaktadırlar. Uzun tüylü, kendi halinde bir mamut; karizmatik ve dişli kaplan ve muzır rakun, şans eseri bir araya gelmişlerdir. Bu üç birbirinden farklı türe mensup hayvanın odağında ise tek mevzu vardır. Buldukları küçük bebeği, insanlara ulaştırıp o bebeğin hayatını kurtarmak.

Bu seri 5 filmden oluşuyor. Buz Devri’nin ilk filmini izledikten sonra Buz Devri 2: Erime Başlıyor, Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı, Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor, Buz Devri: Büyük Çarpışma filmlerini de izlemenizi tavsiye ederiz.

7. Wonder Woman – 2017

Wonder Woman

IMDB: 7.4

Oyuncular: Gal Gadot, Chris Pine, Robin Wright

Amazon prensesi Diana Price, bidiğimiz adı ile Wonder Woman dünyayı keşfetmek için tropik topraklarını geride bırakır ve demir ve camın hüküm sürdüğü dünyamıza dalar. Birçok insanüstü yetenek ve kıvrak zekayla donatılmış olan güzel kahraman Cennet Adası'nın medeniyete açılan kapısı olacaktır.

8. Noel Günlükleri (The Christmas Chronicles) – 2018

Noel Günlükleri

IMDB: 7.1

Oyuncular: Kurt Russell, Darby Camp, Judah Lewis

En büyük hayali Noel babayı görmek olan Kate ve ağabeyi Teddy, Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişini gözetlerler ve gizlice Noel Baba’nın kızağına binerler. Fakat bu macera dolu yolculuk peşinden birçok sorunu da getirir. İki kardeş yüzünden Noel kaza geçirir. Bu yüzden bu iki kardeş ne yapıp edip her şeyi yoluna koymalı, Noel’i kurtarmalıdır. Kate ve Tedd, Noel Baba ve sadık cinleri ile birlikte Noel’i kurtarmak için zorlu bir maceraya atılır.

Bu filmi beğenirseniz 2020 yapımı Noel Günlükleri 2’yi (IMDB: 6.0) izleyebilirsiniz.

9. Labirent: Ölümcül Kaçış (The Maze Runner) – 2014

Labirent: Ölümcül Kaçış

IMDB: 6.8

Oyuncular: Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter

Thomas bir anda uyanır ve hareket halindeki bir asansörün içerisinde olduğunu fark eder.  Asansörün kapıları açılır ve karşısında kendi yaşlarında bir grup genci görür ve bu grup onu bir kayranda karşılamıştır. Devasa büyüklükteki duvarlarla çevrelenen bu geniş alanda Thomas ve oradakiler ne kendisini dair hiçbir şeyi hatırlamıyordur. Tek bildikleri şey ise her sabah labirente gidilen dev kapının açıldığıdır. Güneş batarken ise her akşam kapı kapanır ve her 30 günde bir asansörle gruba yeni bir genç gelmektedir ve Thomas yerini yeni gelen Teresa adında bir genç kızı bırakır. Thomas geçmişte bir yerlerden hatırladığı bu labirentin sırrını çözmeye başlar.

Bu filmi beğenirseniz seri olarak 2015 yapımı Labirent: Alev Deneyleri (IMDB: 6.3), 2018 yapımı Labirent: Son İsyan (IMDB: 6.2) izleyebilirsiniz.

10. Pokemon Dedektif Pikachu (Pokemon: Detective Pikachu) – 2019

Pokemon Dedektif Pikachu

IMDB: 6.6

Oyuncular: Ryan Reynolds, Justice Smith, Kathryn Newton

Başarılı özel dedektif Harry Goodman esrarengiz bir şekilde kaybolur ve 21 yaşındaki oğlu Tim babasına neler olduğunu öğrenmek ve onu bulmak için kolları sıvar. Bu araştırmada Tim’e babasının eski Pokemon ortağı Dedektif Pikachu yardım eder. Pikachu esprili ve sevimli olduğu kadar olduça da başarılı dedektiftir. Eşsiz bir şekilde birbirleriyle anlaşabildiklerini fark eden Tim ve Pikachu bu karmaşık sırrı çözmek için heyecan verici macerada güçlerini birleştirir. İnsanların ve Pokemonların birlikte yaşadığı Ryme Şehri’nin neon ışıklı sokaklarında ipuçları arayan ikili maceraları sırasında türlü türlü Pokemonlarla karşılaşır ve hepsi huzur içinde yaşamaktadır. Fakat bu huzurlu hayatı yok edebilecek ve tüm Pokemon evrenini tehdit eden şoke edici bir komployu açığa çıkarır.

11. Mogli: Orman Çocuğu (Mowgli) – 2018

Mogli: Orman Çocuğu

IMDB: 6.5

Oyuncular: Christian Bale, Cate Blanchett, Benedict Cumberbatch

Hindistan'ın ormanlarındaki kurt sürüsü tarafından yetiştirilen insan çocuğu Mohli, büyüme sürecinde ormanın sert kurallarını öğrenir. Tabi Mogli, ayı Baloo ve panter Bagheera'nın koruması altındadır. Mogli ormandaki hayvanlar tarafından kendilerinden biri olarak kabul edilir. Onu kabul etmeyen tek hayvan vardır. O orman sakini ise korkunç kaplan Shere Khan'dır. Ancak Mogli insan kökeni ile yüz yüze geldiğinde, ormanda gizlenen daha büyük tehlikeler olabilir. İki tarafa da tam olarak ait olamayan küçük çocuk, kendi kaderini kendi çizmelidir.

12. Altın Pusula (The Golden Compass) – 2007

Altın Pusula

IMDB: 6.1

Oyuncular: Nicole Kidman, Daniel Craig, Dakota Blue Richards

Lyra’nın en yakın arkadaşı olarak kabul ettiği varlık Pantalaimon cindir. Bir gün okulda onunla beraber kendisini ilgilendirmemesi gereken konuyu duyar. Bunun üzerine başka arkadaşı kaçırılır ve olaylar birbirini kovalamaya başlar. İşte şimdi en büyük maceralar onları beklemektedir. Lyra, arkadaşını bulabilmek için kuzeye doğru yola çıkar. Tabi yolda karşısına yolda zırhlı ayılar, cadı kraliçeler gibi türlü yaratıklar çıkar ve onlardan kurtulması gerekir. Tüm korkularına rağmen arkadaşının yerini bulmak ve onları kurtarmak zorundadır.

13. Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları (Hansel & Gretel: Witch Hunters) – 2012

Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları

IMDB: 6.1

Oyuncular: Jeremy Renner, Gemma Arterton

Hansel ve Gretel herkesin bildiği klasik çocuk masalının baş kahramanı olan kardeşlerdir. Ormanda yollarını kaybettikten sonra şeker ve çikolata kaplı cadının evinde tuzağa düşen kardeşler, akşam yemeği olmaktan son anda kurtulurlar. İşbirliği yaparak cadıyı kendi tuzağına düşürürler. Bu ilk avlarından sonra hiç ayrılmadan beraber yola devam eden Hansel ve Gretel, gittikleri her kasabada, her orman derinliğinde acımasız cadıları avlamakta ustalaşırlar. Fakat geldikleri son kasabada yaşanan çocuk kaçırma olaylarında, her zamankinden farklı gariplik vardır. Kısa süre içinde kasabanın çocukları tek tek kaybolur ve cadı avcısı ikili kendilerini daha önce karşılaşmadıkları kadar büyük cadı kaosunun içinde bulurlar.

14. X-Men Dark Phoenix – 2019

X-Men Dark Phoenix

IMDB: 5.8

Oyuncular: Sophie Turner, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence

Uzaya gidip ve bir kurtarma görevine katılacak olan Jean Grey bir güç tarafından sarsılır. Dünya'ya döndüğünde bu gizemli gücün ona bir şeyler kattığını fark eder eskisinden çok daha güçlüdür. Tüm Mutantların karşısına daha öncesin böyle güçlü düşman çıkmamıştır. Jean Grey bu güç karşısında gittikçe değişmiştir onu farklı biri haline getirecektir.

15. Mulan – 2020

Mulan

IMDB: 5.6

Oyuncular: Liu Yifei, Donnie Yen, Jason Scott Lee

Kadınların yalnızca kocasını mutlu ettiği ve sadece çocuk doğurmak için var olduğuna inanılan bir çağda Mulan, seçenekleri konusunda pek mutlu değildir. Çin İmparatoru, her ailenin bir erkek üyesinin, ülkeyi Kuzey istilacılarına karşı korumak için İmparatorluk Ordusunda görev yapması gerektiğine dair bir karar verdiğinde, onurlu savaşçının en büyük kızı olan Hua Mulan, hasta olan babasının sağlığı için korktuğundan, onun yerine erkek kılığına girerek savaşa katılır. Savaştaki yetenekleriyle ön plana çıkan genç kadın, bu süreçte komutanına da aşık olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Küçük çocuklarınız varsa onlar içinde uygun olabilecek birçok macera filmi var. Hepimizin küçüklükten bildiği Pokemon’un filmi olan Dedektif Pikachu çocuklar için izlenebilir bir filmdir. Animasyon macera tarzında VOL-İ filmi de oldukça uygundur. Mogli de hem küçük çocuklarınızın hem de sizlerin ilgiyle izleyeceği macera tarzı filmler arasındadır.

Süper kahraman tarzında çokça filmler bugün mevcut. Özellikle Marvel ve DC her zaman en kaliteli filmleri bizlere sunuyor. Aileniz ile beraber Marvel evreninin efsanesi Avengers serisini izleyebilirsiniz. Bunun yanında DC’den Wonder Woman da oldukça adından söz ettiren başarılı bir film. Bu filmde ailecek izleyebileceğiniz macera filmleri arasına koyabiliriz.

İlgili Yazılar