Ailece İzlenecek Komedi Filmleri En İyi 20 Öneri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 1 Ocak 2021
  • 7.489 okunma

Hazır hafta sonları evlerimizden çıkamıyorken ve ailecek de bir aradayken sıcacık kahvelerinizi alıp hep beraber komedi türünde filmler izlemek isteyebilirsiniz. Ailece izlenebilecek komedi filmleri en iyi 20 seçeneği derledik

1. Pardon - 2005

Pardon

Imdb: 8.2

Tür: Komedi, Dram

Üç yakın arkadaş olan İbrahim, Aydın ve Muzaffer’in hikayesinin anlatıldığı bu ilginç filmin konusu; İbrahim nerede resmi kıyafet görse hemen oradan kaçar olmuştur. Sadece masum bir korku gibi gözüken fobisi yüzünden sevdiği arkadaşları ve kendisinin başına gelmeyen kalmaz. Arkadaşlarıyla beraber kendini mahkeme salonlarından, hapishaneye kadar uzanan bir yolculukta bulur. Neler olup bittiğini anlamadan cezaevine düşen, üç arkadaşın akılları hep dışarıdadır. Ama geride kalanlar yavaş yavaş kendi yollarını çizmektedir. Yüksek puanlı aile filmleri listesinin zirvesinde yer almaktadır.

2. Vizontele – 2001

Vizontele

Imdb: 8.0

Tür: Komedi, Dram

En büyük eğlence kaynağı, herkesin büyük ilgi gösterdiği yazlık sineması olan bir kasaba. Kasabanın deli oğlanı Emin, çevresindeki tüm insanlara her türlü işte yardım eden ve herkesin sevdiği biridir. Televizyonun henüz yeni yeni Anadolu’ya yayılmaya başladığı bu dönemde köy halkı dönemin en büyük icadıyla tanışmaya hazırlanmaktadır. Televizyona dair çeşitli beklentiler vardır. Mekanik işlerle uğraşmayı seven Emin de televizyonun nasıl bir buluş olduğunu merak etmektedir. Televizyon kasabaya gelirken, beraberinde birçok şey getirecektir.

3. Ölümlü Dünya – 2018

Ölümlü Dünya

Imdb: 7.7

Tür: Komedi, Aksiyon

Nesillerdir Haydarpaşa Garı’nda Anadolu Tat Lokantası’nı işleten Mermer Ailesi, 8 kişiden oluşan geniş bir ailedir. Kendi halinde, sade bir yaşamları varmış gibi gözüken bu aile aslında pek de sıradan değildir. Mermer ailesi nesilden nesile kiralık katildir ve dünya çapında etkin olan dev bir organizasyon için çalışmaktadır. Ancak organizasyonun kimi kurallarının ihmal edilmesinden ötürü işler karışır ve ailenin kimliği açığa çıkar. Artık aile pılını pırtını toplayıp yola koyulmalı ve peşlerindeki dev örgütü atlatabilmelidir.

4. Aile Arasında – 2017

Aile Arasında

Imdb: 7.7

Tür: Komedi, Aile

21 yıllık ilişkileri aynı gün noktalanan nevrotik bozukluğu olan Fikret ile müzikhol vokalisti Solmaz komik bir tesadüfle tanışır. Solmaz’ın kızı Zeynep, Adanalı sevgilisiyle evlenmeye karar verince her şeyden korkan Fikret, kendini bir anda Songül’ün ailesine dahil edilmiş ve hayatının rolünü oynarken bulur. Aile arasında olması planlanan kız isteme ve evlilik süreçleri damadın ailesinin ısrarıyla büyüdükçe büyür.

5. Evde Tek Başına (Home Alone) – 1990

Evde Tek Başına

Imdb: 7.6

Tür: Komedi, Macera

Kevin, ailesi Fransa’ya tatile giderken yanlışlıkla evde unutulur. Yalnız kaldığını fark ettiği anda, evini de hırsızlara karşı korumak zorunda kalacağını anlar. Harry ve Marv’ın niyeti de Kevin’in mahallesindeki tüm evleri soymaktır. Ancak Kevin’in evini soymak hiç de kolay değildir. Eski yapım günümüzde hala popülaritesini korumayı başarıyor. Ailece izlenebilecek filmler listesinde dikkatleri çekiyor. Ayrıca ailece izlenebilecek İngilizce çizgi film tavsiyeleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

6. Bana Masal Anlatma – 2015

Bana Masal Anlatma

Imdb: 7.5

Tür: Komedi, Romantik

Suriçi semtinde yaşayan ve hayatını dolmuş şoförlüğü yaparak kazanan iyi kalpli ve çekingen Rıza, mahallesinin çok sevilen ve gözbebeği olan genç bir delikanlıdır. Fakat doğru bildiği her şeyi Ayperi ile tanışınca yeniden gözden geçirmeye başlar. Zira Ayperi el attığı her şeyi güzelleştiren masal kahramanı tadında bir kızdır. Rıza kahraman olmak isterken, Ayperi’de  kahramanının peşindedir.

7. Organize İşler – 2005

Organize İşler

Imdb: 7.5

Tür: Komedi, Dram

Film, suçlarla dolu, karmaşık bir şehir olan İstanbul’da geçmektedir. Süpermen kostümü giyip hayatını kazanmaya çalışan sıradan adam kendisini bir anda suç dünyasının göbeğinde bulur. Suç dünyasının tam ortasında da masuma birine aşık olur, kendisi dahil herkesin kafasını karıştırır ve bir şekilde hayatta kalmaya çabalar. İstanbul’da masumlar, suçlular ve ‘daha’ suçlular vardır.

8. Kung Fu Panda – 2008

Kung Fu Panda

Imdb: 7.5

Tür: Animasyon, Macera, Aile

Kung Fu fanatiği panda Po, Huzur Vadisi’ni Kar Leoparı Tai Lung’dan kurtarmak için Kung Fu dünyasına adım atar. Çevresine göre bu iş için biraz fazla kilolu ve beceriksizdir. Ancak zamanla kendisine inandığı takdirde neler yapabileceğini keşfeder.

9. Çocuk Büyütme Rehberi (Instructions Not Included) - 2013

Çocuk Büyütme Rehberi

Imdb: 7.5

Tür: Komedi, Dram

Valentin, bir gün kapısında sahipsiz bir bebek bulur. Bebeğin annesinin izinden Meksika’dan Los Angeles yollarına düşer. Hem kendisine hem de yeni kızı Maggie’ye yeni bir yuva bulur. Valentin, ideallerdeki gibi bir baba olmasa da Maggie’ye 6 yıl boyunca bakar ve onu büyütür. Bu sırada kendisi de geçimlerini sağlamak için Hollywood'da dublörlük yapmaktadır. Baba-kız keyifli ve sorunsuz bir şekilde yaşayıp birbirlerini büyütürken, birden Maggie’nin annesi beklenmedik biçimde ortaya çıkar.

10. Limonata – 2015

Limonata

Imdb: 7.4

Tür: Komedi, Dram

Makedonya'da yaşayan Suat eski bir tır şoförüdür ve ölümcül bir hastalık nedeniyle yatağa düşer. Oğlu Sakip'i yanına çağırır ve ölmeden önceki tek arzusunu açıklar. Suat seneler önce İstanbul'da imam nikahı kıyarak bir kadınla evlenmiştir ve bu evlilikten bir çocuğu olmuştur. Ancak Suat bebekken terk ettiği bu çocuğu hiç görememiştir. Ölmeden önce tek dileği Selim adındaki ikinci çocuğunu bulup ondan helallik istemektir. Oğlunun İstanbul'a gidip kardeşini bulmasını ister. Sakip babasının emektar arabasına atlayıp elinde yalnızca kardeşinin adı ve eski bir adresle İstanbul yollarına düşer.

11. Arif V 216 – 2018

Arif V 216

Imdb: 7.1

Tür: Komedi, Bilimkurgu

Robot olan 216, insan olmanın hayalini kurmaktadır. Uzaydan dünyaya çok sevdiği arkadaşı Arif’in yanına gelir ve insan gibi yaşamaya başlar. Tabi sıradan insan gibi yaşamaya başladığı yıl 1964’tür. Sıradan insanlar gibi bir yaşam sürmeye çalışsa da farklılığı kimsenin dikkatinden kaçmaz. Yeni yaşantısını alışmaya çalıştığı sırada aşını da bulmuştur. Robot olduğunu herkesten saklamaya çalışan 216 bunu başaramaz. 216’dan ilham alan bir iş adamı, onu herkese tanıtıp kopyalarını yapmak ister. Sunduğu cazip tekliflerle 216’yı kandırmayı başaran iş adamı, onun sayesinde geleceği değiştirecektir.

12. Noel Günlükleri (The Christmas Chronicles) – 2018

Noel Günlükleri

Imdb: 7.1

Tür: Komedi, Aile, Macera

Tüm çocukların heyecanla beklediği güne az bir zaman kalmıştır. Kate ve ağabeyi Teddy’nin de en büyük hayali Noel Baba’yı görebilmektir. Kardeşler Noel Baba’yı görmenin yanı sıra onu kameraya çekmeyi de planlar. Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişini gözetleyen Kate ve Teddy gizlice kızağa biner. Çoğu çocuğun hayalini yaşayan kardeşler oldukça heyecanlıdır. Fakat bu macera dolu yolculuk birçok soruna neden olur. Noel Baba’nın kaza yapmasına neden olan kardeşler Noel’i büyük bir tehlikeye atar. Bunun sonucunda onlar ne yapıp edip her şeyi yoluna koymalıdır.

13. Bay Evet (Yes Man) – 2009

Bay Evet

Imdb: 6.8

Tür: Komedi, Romantik

Carl Allen, kendi isteğiyle katıldığı bir program sonucunda bir yıl boyunca her soruya cevabı ’’evet’’ olacaktır. Başlangıçta bu durumdan hoşnut gibidir. Çünkü bu kararı sanki hayatını pozitif yönde geliştirdiğini düşünür. Ancak bu karar zaman içinde belaya da sebep olacaktır.

14. Aman Tanrım! (Bruce Almighty) – 2003

Aman Tanrım!

Imdb: 6.8

Tür:Komedi, Fantastik, Dram

Tanınmış bir televizyon muhabiri olan Bruce Nolan'ın hayatında her şey istediği gibi gitmemektedir. İşlerin yolunda gitmediği bir günün sonunda, kendini kaybeder ve tanrıya isyan etmeye başlar. Ve hiç de beklemediği şekilde de bir karşılık görür. Her sızlanmasında tuhaf olaylarla karşılaşan Bruce, bir gün bir şekilde tanrıyla karşılaşır. Tanrı bir insan olarak ona görünmüştür ve Tanrı, bu şikayetçi kuluna sıra dışı bir planla dersini vermeye karar verir.

15. Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory) - 2005

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Imdb: 6.6

Tür: Komedi, Fantastik, Aile, Macera

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaya başlar. Bunun için doğru bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. 5 çocuk seçer. Bunlardan birisi fakir bir aileden gelen Charlie’dir. Diğerleri ile birlikte çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri, çok etkileyecek ve onu Wonka’nın hayal alemine çekecektir.

16. Müzede Bir Gece (Night at the Museum) – 2006

Müzede Bir Gece

Imdb: 6.4

Tür: Komedi, Fantastik

New York’ta yaşayan Larry Daley hem işsiz hem de boşanmıştır ve hayatta hep başarısız olmuştur. Oğlu Nick, babasına dair hayal kırıklığı yaşamaktadır. Larry bir müzede gece bekçiliği görevine başlar. Bu işe girerken üç tane yaşlı güvenlik görevlisinin yerini alır ve Larry’nin ilk vardiyasında müzede hiçbir şeyin normal olmadığı görür. Tüm heykeller, güneş battıktan sonra canlanarak hareket etmeye başlarlar. O andan itibaren müze tam bir kaosa döner. Bir gece Larry oğlunu da yanında getirir ve paraya ihtiyacı olan diğer emekli güvenlik görevlileri sihirli bir taşı çalmak için müzeye girerler. Larry, bu işle baş edebilmek için tüm tarihi karakterleri organize eder.

17. Yakalandın! (Tag) – 2018

Yakalandın!

Imdb: 6.5

Tür: Komedi, Arkadaşlık

Beş yakın arkadaş çocukluklarından beri her yıl bir kez “elim sende” oynar. Bu durum artık onlar için bir gelenek haline gelmiştir. Herkes bu yılki oyuna hazırlanmıştır. Fakat bu sene oyun zamanı gruptan birinin düğününe denk gelir. Grubun asla yenilmeyen oyuncusu bu koşullarda kolay bir hedef olarak görülür. Ve düğün de onundur. Fakat o kendini her şeye karşı hazırlamıştır.

18. Cinayet Süsü – 2019

Cinayet Süsü

Imdb: 6.7

Tür: Komedi, Polisiye

Başkomiser Emin, komiser Salih, komiser Asuman ve komiser yardımcısı Alaattin'den oluşan Cinayet Büro ekibi ilginç bir vaka ile karşı karşıyadır. Birbiri ardına işlenen cinayetleri araştıran ekip, hiçbir delil ve ipucuna ulaşamaz. Cinayetlerin gittikçe artması, basının ve halkın olayla fazlasıyla ilgilenmesi, buna rağmen ekibin hiçbir şekilde ilerleyememesi Başkomiser Emin ve arkadaşları üzerinde büyük bir baskı oluşturur. Bu sırada Emniyet Genel Müdürü, davanın çözümünde yardımcı olması için suç uzmanı Dizdar Koşu'yu Emin'in ekibine atar. Emin ile beraber ekip oldukça ilginç yöntemlere başvurur.

19. Eltilerin Savaşı – 2020

Eltilerin Savaşı

Imdb: 5.7

Tür: Komedi, Aile

Gizem ve Sultan elti olan iki genç kadındır. İkili arasında yaşanan komik ve ufak atışmalar bir süre sonra yerini tatlı ve komik bir rekabete bırakır ve kendileri bir savaşın içerisinde bulurlar. Kardeş olan Selim ve Fatih de bir süre sonra eşleri arasında yaşanan bu rekabet rüzgarına kapılır.

20.Gelinlerin Savaşı (Bride Wars) – 2009

Gelinlerin Savaşı

Imdb: 5.5

Tür: Komedi, Romantik

Liv ve Emma'nın yaşam amaçları, üzerlerine bir gün beyaz gelinliği geçirebilmek üzerine kuruludur. Bu iki çok yakın arkadaş, çocukluktan beri hayalini kurdukları evlilikleri sonunda gerçekleştirmek üzeredir. İstedikleri yerde, birbirlerine yakın tarihlerde evleneceklerdir. Birlikte o özel günlerine mutlu mesut hazırlanırken, evlenecekleri yerde yapılan bir hata tüm işleri değiştirir; evlilik tarihleri aynı güne alınmıştır. Bu karışıklık iki çok yakın arkadaşı şimdi iki düşman yapar.

Sıkça Sorulan Sorular

Ailenizde küçük çocuğunuz varsa beraber izleyebileceğiniz birçok komedi filmi mevcuttur. Örneğin hem sizlerin hem de çocuklarınızın beğeneceği, artık klasikleşmiş bir film olan Charlie’nin Çikolata Fabrikası size göre. Bunun dışında Müze de Bir Gece filmi de çocuklarınızla beraber ailecek izleyebileceğiniz bir filmdir. Hatta ilk filmi beğenirseniz 2 ve 3. Serileri de vardır.

Ailece izleyebileceğiniz arkadaşlık temalı komedi filmleri arasında en güncel sayılabilecek 2018 yapımı Yakalandın! Filmi tavsiye edebiliriz. Oldukça farklı bir konu barındırmaktadır. Biraz daha eskilere gidecek olursak 2009 yapımı olan Gelinlerin Savaşı da arkadaşlık konuludur.

İlgili Yazılar