Ailece, Çocuklarla Oynanabilecek Balon Oyunu Fikirleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 30 Aralık 2020
  • 2.483 okunma

Bir ebeveyn olarak bizzat kendiniz de çocuklarınıza ev içerisinde yapabileceği eğlenceli ve eğitici aktiviteler hazırlayabilirsiniz. Mesela rengarenk balonlarla çocuklarınıza oyunlar türetebilirsiniz. İster ailece, isterseniz de onların doğum günlerinde tüm çocukların eğlenebileceği balon oyunları var. Peki hem ailece ve onların kendi arkadaşlarıyla oynayarak eğlenmesini sağlayan balon oyunları nelermiş bir bakalım.

Ailece ekran başından uzak, güzel vakit geçirebilmek için başka fikirlerimiz de var. Taşlarla oynanabilecek oyunlara, sözlü oyun önerilerimize ve kutu oyunları fikirlerimize göz atmadan geçmeyin :)

1- Balon Tenisi

Balon Tenisi

Balon ve tenis kelimeleri yan yana çok anlamsız gelse de çocuklar bu ikisini bir oyunda kullanarak çok eğlenceli vakit geçiriyorlar. Bu oyun için gerekli olan malzemeleri çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. 2 adet plastik tabak, 2 tane tahta çubuk (dondurma çubukları gibi) ve 1 tane de balon gerekiyor. Tahta çubukları, plastik tabaklara; tenis raketi gibi yapıştırın. Balonu şişirdikten sonra çocukların ortasına atın. Emin olun onlar balonu yere düşürmemeye çalışırken çok fazla eğlenecekler.

2- Müzikli Balonlar

Müzikli Balonlar

Bir başka balon oyunu olarak müzikli balonlar oyununu çocuklarınız için tercih edebilirsiniz. Ancak bu oyun için en az 10 kişi gerekiyor. Bu yüzden bu oyunu çocuklarınızın doğum gününde oynatabilirsiniz. Gerekli malzemeler de çok kolay temin edebileceğiniz şeyler. Katılımcı sayısı kadar balon, 5 – 10 tane asetat kalemi, müzik açabileceğiniz herhangi bir cihaz. Malzemeleri temin ettikten sonra tüm çocuklara birer tane balon dağıtın. Balonları şişirmelerini ve üzerine isimlerini yazmalarını isteyin. Daha sonra müzik açın ve çocuklara balonları havaya atmasını isteyin ki balonlar karışsın. Müzik durana kadar amaç balonların tamamını olabildiği kadar havada tutmak ve yere düşmelerini engellemektir. Şimdi müziği durdurun. Çocuklar en yakınındaki balonu yakalasın ve ellerine gelen balonun üzerinde ismi yazan kişiyi bulsunlar. Böylece çocuklarınız iletişim kurarak arkadaşlıklarını pekiştirirler.

3- Soru Sorma Oyunu

Soru Sorma Oyunu

Bu oyun için gerekli malzemeler oyuncu sayısı kadar balon ve asetat kalemi. İlk olarak oyuncular daire oluşturacak şekilde ayakta durmalılar. Her oyuncu dağıtılan balonları şişirerek ismini okunacak şekilde balona yazmalıdır. Oyunun başında katılımcılar balonları kaldırıp isimlerini yüksek sesle söyler. Gerekli görülürse isimlerini ikinci bir kez daha söylemeleri istenebilir. Sonra balonlar havaya atılarak karışması sağlanır. Yere düştükten sonra herkes bir balon alır. İlk kişi eline gelen balondaki ismi yüksek sesle söyler. İsmi söylenen kişiye en sevdiği renk, hayvan benzerinde tek bir soru sorulur ve o da cevap verir. Daha sonra oyuncular tekrar havaya balonu atarak turu yeniler.

4- Balon Patlatmaca

Balon Patlatmaca

Karşılıklı iki grup oluşturulur. Gruptaki her üyeye iki adet şişirilmiş balon verilir ve ayaklarına takmaları istenir. Herkes rakiplerinin balonunu patlatmaya çalışır. En son kimin ayağında patlamamış balon kalırsa oyunu o kazanır.

5- Balon Düşürme

Balon Düşürme

Bu oyunda sadece balon yeterlidir. Katılımcı sayısı kadar balon şişirilir. Önce biri sonra diğerleri olmak üzere balonlar birer birer oyuna dahil edilir. Hedef balonların hiç yere değmeden havada kalmasıdır. Oyuna çeşitli kurallar eklemek mümkün. Mesela; koltuk kenarı, sehpa veya masaya değmeyecek diyerek oyunu zorlaştırabilirsiniz. Ya da balonu tek bir vuruşla karşıdaki kişiye atma kuralı koyabilirsiniz. Aynı şekilde, oyuncular için alan sınırı koyup, “bu alanın dışına çıkmadan balonu havada tutacağız” diyebilirsiniz. Bu oyun evde oynanabilen, oldukça keyifli bir oyundur. Üstelik, evde oynanabilecek oyunlar arasında sıklıkla tercih edilen bu oyun; çocukların denge, motor beceriler gibi kinestetik zeka alanlarına hitap eden; geliştiren bir oyundur.

6- Balon Sektirmece

Balon Sektirmece

Çocuğunuz tek başına oynayabileceği bir oyundur. Çocuğunuzun eline bir spatula verin ve balonu sektirebileceği kadar havaya atarak vursun. Hatta bu oyunu birlikte oynayarak yarış da yapabilirsiniz. Ayrıca bu oyun çocuğunuzun dikkat becerisini el ve göz koordinasyonunu artırır.

7- Yüz İfadesi Oyunu

Yüz İfadesi Oyunu

Rengarenk balonların üzerine yüz ifadeleri (üzgün, mutlu, kızgın vb.) çizin. Sonra müzik açın. Müziğin çaldığı esnada balonları sürekli havaya atın. Müzik bir anda dursun. Duruğu anda elinizde kalan balondaki yüz ifadesine bakın ve onu taklit edebilir ya da çocuğunuza o yüz ifadesine neden sahip olduğu sorulabilir (örneğin çocuğunuzun elinde mutsuz kalmışsa çocuğunuza neden mutsuz olabilir diye sorabilirsiniz)

8- Balonda Ne Var?

Balonda Ne Var?

İçine farklı nesneler (mercimek, nohut, un, fasulye tanesi, boncuk) koyduğunuz balonlardan çocuğunuzun bir tane almasını ve dokunarak balonun içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğunuzla karşılıklı ya da iki çocuğunuzun karşılıklı oynayabileceği balon oyunları elbette var. Mesela balon tenisi oyunu için 2 kişi gerekir. Karşılıklı olarak çocuklarınız ya da siz ve çocuğunuz balonu tenis gibi oynayabilirsiniz. Tahta çubuğu plastik tabaklara yapıştırarak tenis raketlerine benzetin ve balon ile oynamaya başlayın.

Çocuklarınızın arkadaşlarıyla beraber oynayabileceği en güzel oyunlardan biri balon oyunlarıdır. Örneğin müzikli balon oyununu çocuklarınız için tercih edebilirsiniz. Çocuklara balon verin şişirmelerini sonra da isimlerini yazmasını isteyin. Yazı yazmayı bilmiyorlarsa siz yazın. Sonra müzik açın ve çocuklar balonları havaya atarak karışmasını sağlasın. Müziği kapattığınızda çocuklarınız yere düşürmeden bir tane balonu tutsun. Sonra üzerinde yazılı olan ismi sesli söylesin ve balonun sahibini bulsun.

İlgili Yazılar