Bebekler İçin Biberon Seçimi ve En iyi 13 Biberon Tavsiyesi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 8 Aralık 2020
  • 1.582 okunma

Bebeğinizin daha rahat ve sağlıklı beslenebilmesi için biberon ve biberon emziği seçimini doğru yapmanız ve temizliğine de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle emmekte güçlük çeken bebekler için doktorlar, bebeğin doğumundan 3 - 4 hafta sonra biberon kullanmaya başlamalarının doğru olduğunu söyler.

Bebeğiniz diğer önemli ihtiyaçları olan mama sandalyesi tavsiyelerimizi veya bebek arabası tavsiyelerimizi okumak isterseniz linklere tıklamanız yeterli..

Bir Biberon Nasıl Seçilir?

Biberon seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Özellikle bebeğinizin içtiği mamanın miktarından biraz daha fazlasını alabilecek büyüklükte biberon seçmelisiniz. Biberon emziğinin ucundaki delik, bebeğin gelişimine uygun olmalıdır. Biberon emziği bebeğinizin damak yapısına uygun olmalıdır. Bebekler 7 - 8 aylık gibi biberonu eliyle kavrayabilir, tutabilir. 9 aydan itibaren kendileri mamalarını içebilir. Bu sebeple biberonun genişliği bebeğinizin kavrayıp tutabileceği şekilde olmalıdır.

Biberon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinize biberon alırken öncelikle bebeğinizin yaşına uygun olacak biberonu seçmelisiniz. Sonra kullanım amacınıza göre boyutunu seçmelisiniz.  

Yeni doğan bebekler için ideal biberonlar 90 - 120 ml olmalıdır. İlk aylarda 120 - 150 ml’lik biberonları tercih edebilirsiniz. 3. ve 6. ayına giren normal kilolu bebekler için 240 - 260 ml’lik, eğer kilolu bir bebekse 320 - 340 ml’lik biberonları tercih etmelisiniz.

Bebeğiniz için biberonun yapıldığı maddeyi doğru seçmelisiniz. Cam biberonlar plastik biberonlara göre daha sağlıklı olsa da kırılma riski vardır. Bu da bebeğinize zarar verebilir. Buna göre düşünüp kendiniz için en doğrusu hangisiyse onu seçmelisiniz. Cam ve plastik biberon dışında silikon biberonlar da vardır. Oldukça hafif ve kırılmazdır. Esnek yapıya sahiptir ve bebekler için tutuşu kolaydır.

Plastik biberon tercih edecekseniz içerisinde FDA ve BPA içermeyenleri almalısınız. Esnek biberon tercih edecekseniz içerisinde Bisfenol A içermeyenini almalısınız. Ayrıca cam biberon tercih ederseniz yılda 1 kez, plastik biberon tercih ederseniz 6 ayda bir yenisi ile değiştirmelisiniz.

Biberonun anti-kolik özelliğine bakmalısınız. Anti kolik biberonlar gaz yapmayan biberonlardır. Anti-kolik biberonlar, bebeğiniz beslenirken hava yutmasını önleyecek şekilde geliştirilmiştir. Biberonda yer alan özel hava akış kanalları, havanın süte karışmamasını sağlar. Böylece bebeğiniz hava yutmaz ve gaz problemi büyük ölçüde azalır.

Biberon emziğinin şekline, deliğine ve yapıldığı maddeye dikkat etmelisiniz. Doğru biberon emziği esnek olmalıdır. Ayrıca bebeğiniz biberondan beslenirken annenin göğsünden emiyormuş gibi hissedeceği doğal bir yapıda olmalıdır.

Biberon emziğinin akışının hızlı veya yavaş olması ucundaki deliğin sayısıyla alakalıdır. Yeni doğan bebeklerde ve ilk kez biberon kullanacak bebekler için tek delikli biberon tercih edilmelidir. Ortalama 3. - 4. ay itibariyle orta akışlı emzik, 6. - 7. Ay itibariyle hızlı akışlı emzik tercih edebilirsiniz.

Biberon emzikleri 3 numaraya ayrılır. 1 numaralı biberon emzikleri 0 – 6 aylık dönem biberon emziklerini kapsar. 2 numaralı biberon emzikleri 6 – 18 aylık dönem biberon emziklerini kapsar. 3 numaralı biberon emzikleri 18 ve üzeri aylık dönem biberon emziklerini kapsar.

En İyi Biberonlar Nelerdir?

Birbirinden farklı, kaliteli ve annelerin en çok tercih ettiği en iyi biberonlar ve özellikleri neler sizler için derledik. Her bütçeye uygun bir şekilde pahalıdan uygun fiyatlıya göre yaptığımız en iyi biberonlar şunlardır👇

1- Medela Calma Biberon

Medela Calma Biberon

Sıradan biberonlar, emziklerindeki süt kendiliğinden aktığı için bebekleri doğal emme davranışlarından vazgeçirebiliyor. Ancak bu biberon özel olarak üretildi ve bu biberonu kullanan bebekler kolaylıkla anne göğsüne geri dönebiliyor. Böylece hem anne ile bebek arasındaki bağ daima devam eder hem de bebekler doğal beslenme davranışlarını korurlar. Emzirme esnasında 1,5 - 2 cm uzayan bir emziği vardır. Emzirme suresinin uzamasını destekler. Sağlıklı bebek gelişimini destekleyen bu ürün bebekler için oldukça kalitelidir. Damlatmaz, sızdırma yapmaz. Kusmayı en aza indirir. BPA içermez.

2- Dr. Brown Standart Antikolik Biberon

Dr. Brown Standart Antikolik Biberon

Dr. Browns Antikolik Biberon, ABD Pediatristleri tarafından tavsiye edilen en iyi biberonlardan biridir. İçindeki hava akışı kanalı sayesinde bebeklerin rahat bir şekilde sütü emerken hava yutmasını engelliyor. Böylece bebekte gaz oluşması önleniyor. Bebeğin gaz problemi ortadan kalktığında içindeki hava akış kanalı çıkartılabiliyor. Anne sütü ve besinlerdeki A, C ve E vitaminini koruyor, içindeki sıvıyı kesinlikle sızdırmıyor. Emzirmeyi destekleyen bir akış hızı sunuyor. Ürün kesinlikle BPA gibi zararlı maddeler içermiyor.

3- Mimijumi Biberon

Mimijumi Biberon

Minimuji sahip olduğu özel yapısı, özel dokusu ve akış hızı ile bebeğinize anne memesine benzer yapısıyla anneden besleniyor gibi his veren tek biberondur. Özel yapısı ile emzirmeyi destekler. Biberon emziğinde anti-kolik ve anti-gaz özelliği bulunmaktadır. Kaymayı önleyen özel tabana sahiptir. BPA, BPS, lateks, ftalat, toksik madde içermez. Sızdırma ve damlatma yapmaz.

4- Philips Avent Airfree Valf

Philips Avent Airfree Valf

Bu biberon, kolik, gaz ve reflü problemlerine karşı özel olarak geliştirilmiştir. Valf, biberon emziğine hava girmesini önleyerek bebeğinizin süt içerken daha az hava yutmasını sağlar. Bu kolik, reflü ve gaz gibi sık karşılaşılan beslenme sorunlarının engellenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca biberon emziğindeki valf kolayca takılıp çıkarılabilir. Temizlemesi de kolaydır. Beslenme sırasında biberon emziğinin sütle dolu kalmasını sağlayarak bebeğinizin daha az hava yutmasına yardımcı olur. Yatay konumdayken bile biberon emziği yalnızca sütle dolu kalıyor, havayı dışarıda tutarak gaz oluşumunu engelliyor.

5- Lansinoh Natural Wave Biberon

Lansinoh Natural Wave Biberon

Natural Wave biberon emziği bebeğin anneyi emerken uyguladığı peristaltik (dalgaya benzer) hareketin devamlılığını sağlar. Bu sayede anne memesinden de kopmaz, emzirmeyi destekler. Bu biberonun emziği bebeğin ağız ve çene gelişimini destekler. AVS teknolojisi sayesinde, biberonun içine hava girer ve bebeğin havayı yutması engellenir. Böylece gaz sorunu engellenir. BPA ve BPS maddelerini içermez. Biberon emziği %100 silikondur.

6- Tommee Tippee Gelişmiş Antikolik Biberon

Tommee Tippee Gelişmiş Antikolik Biberon

Bu biberon, gaz, tükürük ve huzursuzluğu azaltmak için tasarlanmıştır. Mükemmel kavrama için anne memesine benzer ödüllü emzik ucu ile bebek anne memesinden kopmaz. Emzirmeyi destekler. Antikolik havalandırma sistemi sayesinde, havayı sütten uzaklaştırır, bebekte gaz oluşumu engellenir. Isı algılama teknolojisi ile bebeğin sütü ve maması çok sıcak olduğunda içindeki tüp pembeye dönüşür ve ebeveynlere uyarı verir. BPA ve Ftalat maddelerini içermez.

7- Suavinex Biberon

Suavinex Biberon

Suavinex, benzersiz illüstrasyonları ve soft tonlarıyla ilginizi çekecek bir biberon markasıdır. Şık tasarımıyla ve kaliteli oluşuyla ebeveynler tarafından tercih edilen markalardan biridir. Gelişmiş anti-kolik sistemiyle hava yutmayı ve gaz oluşumunu engeller. Polipropilen malzemeden üretilmiş olup biberon emziğinin silikon başlığı tatsız ve kokusuzdur. Ergonomik tasarımı sayesinde bebeğiniz biberonu kolaylıkla tutabilir. Emzik üzerinde 3 farklı akış ayarı vardır ve ekstra yumuşak ve esnek emziğiyle rahat bir kullanıma sahiptir.

8- Chicco Natural Feeling Biberon

Chicco Natural Feeling Biberon

Eşsiz eğimli biberon emziği ile yeni doğan bebeğinizle bağ kurmanızı ve konforlu bir besleme pozisyonunu destekler. Böylece anne bebek arasındaki bağ da kopmaz. Emzikte bulunan anti-kolik valf sayesinde hava yutmayı engeller ve bu sayede gaz ve hıçkırık problemini en aza indirir. Ürün yüksek kaliteli borosikilat camdan yapılmıştır. Bu cam biberon, plastik biberonlara kıyasla çok daha sağlıklıdır. Termal şok ve sıcaklığa dayanaklıdır.

9- Nuk Cam Biberon

Nuk Cam Biberon

Anne göğsüne benzeyen geniş ortodontik biberon emziği sayesinde anne göğsünden biberona, biberondan anne göğsüne geçiş kolaylaşır. Emzirmeyi destekler. Bebeğinizin ağız ve çene gelişimine yardımcı olur. Biberon emziğinin Nuk Anti-Colic System özelliği sayesinde bebeğinizin gaz sancısını en aza indirir. Tasarımı sayesinde bebekler için tutuşu kolaydır. BPA ve BPS maddelerini içermez. Biberon ısıtıcılarına uyumlu olarak tasarlanmıştır. Darbelere karşı ekstra dayanıklı borosilikat camdan üretilmiştir.

10- Mamajoo Antikolik Biberon

Mamajoo Antikolik Biberon

BPA ve Fitalat içermez, PES maddesinden üretilmiştir. PES, çok sıcak suya maruz kaldığında dahi molekülleri kolayca ayrışmadığından hastane otoklav sterilizasyonuna dayanıklıdır. Bebeklerinizin rahatça tutabilmesi için üzerinde tutma kavisleri vardır. Biberon emziğinde bulunan anti-kolik valf sistemiyle beslenme sırasında bebeklerinizin hava yutma riskini engellemeye yardımcı olur. Biberon emziği, üzerinde bulunan helezonlar sayesinde esner. Bu sayede anne memesine benzerliğiyle bebek anneyi emmeye rahatça geçebilir. Suda kaynatarak, makinede yıkayarak veya sterilizatör kullanılarak temizleyebilirsiniz.

11- Wee Baby Antikolik PP Biberon

Wee Baby Antikolik PP Biberon

Wee Baby biberonlar konforlu ve kesintisiz beslenme sağlarken, emzik üstündeki kanallar, beslenme esnasında emziğin çökme yapmasını ve yapışmasını önler. Hava akış aparatı, bebeklerinizin beslenmesi sırasında hava yutmasını önleyerek, gaz sıkışmasını, hıçkırığı önler. FDA onaylı hammaddelerden yapılmıştır. BPA içermez. Sıcak ve soğuk ısı şoklarına dayanıklıdır. Hafif yapısıyla bebekleriniz kolaylıkla tutabilir. Yuvarlak uçlu biberon emziği ile anne memesine yakın bir his verir.

12- Bambino Biberon

Bambino Biberon

Bambino Türk markasıdır. BPA içermez ve polipropilen malzemeden üretilmiştir. Hava akışı sağlayan bir kanal sayesinde bebeğiniz hava yutmaz ve gaz, hıçkırık gibi sorunlar yaşanmaz. Özel tasarım silikon emzik ucu damlatmaları önler. Emziğin yuvarlak uçlu tasarımı anne göğüs ucuna benzediği için biberondan anneye geçiş kolay olur. Uygun fiyatına göre oldukça kullanışlı olan en iyi biberonlardan biridir.

13- BebeDor Biberon

BebeDor Biberon

BebeDor markası da Türkiye’ye aittir. BPA içermez, polipropilen malzemeden üretilmiştir. Geniş olan biberon emziği bebeğe anne göğsünü anımsatır. Bu sayede bebek anneye ya da anneden biberona kolaylıkla geçiş yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğinizin yaşına uygun boyutta olmalıdır. İçerisinde FDA ve BPA maddeleri olmamalıdır. Biberon emziğinin şekline, deliğine ve yapıldığı maddeler sağlıklı olmalı ve yapısı esnek olmalıdır. Anti-kolik yani gaz yapmayan biberon tercih etmelisiniz.

En iyi biberon markaları Medela, DR Brown, Minijumi, Philips, Lansinoh, Chicco, Nuk şeklinde sıralayabiliriz.

Türk yapımı biberon markalarından Bambino ve BebeDor’u örnek verebiliriz.

İlgili Yazılar