Özellikleriyle Birlikte En İyi 10 Bebek Arabası

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 9 Aralık 2020
  • 329 okunma

Bebek arabaları ebeveynlerin bebeklerinin doğumdan sonra en çok ihtiyaç duydukları eşyaların başında gelir. Piyasada birçok faklı markada, farklı modellerde ve özelliklerde bebek arabaları vardır.

Bebeğiniz için en iyi biberon modellerini ve en iyi mama saldalyelerini incelemek için linklere tıklamanız yeterli..

Genelde ebeveynlerin bebek arabası alırken ilk dikkat ettikleri şeyler arasında dış görüntüsü, kullanım rahatlığı ve pratikliği vardır. Oysaki sadece bunlara bakmak oldukça yanlış bir harekettir. Bir bebek arabası alırken bakılması ve dikkat edilmesi gereken birçok kriter vardır. Uzmanlara göre bebek arabası alırken şu kriterlere bakılmalıdır;

TS EN 1888 Belgesi Olmalıdır

Bir bebek arabası alacaksanız ilk olarak TS EN 1888 belgesinin olup olmadığına bakmalısınız. Bu belge satın alacağınız bebek arabasının Avrupa Güvenlik Standartlarında üretilmiş olduğunu gösterir.

Güvenliliğine Bakılmalıdır

Bugün piyasadaki birçok bebek arabası kolay taşınabilir ve daha hafif olması için dayanıksız metallerle üretilmektedir. Bu da çocuğun güvenliğini tehlikeye atar. Bebek arabası bakarken metal aksamının sağlam olup olmadığına bakmalısınız. Ayrıca arabanın emniyet mekanizmasının kolay açılıp kapanabilen bir mekanizmaya sahip olup olmadığı da incelenmelidir. Bebeğinizin güvenliği için emniyet kemerinin sadece bel kısmında değil hem bel hem de omuz kısmından kavrayacak 5 noktalı emniyet kemerlerinden olmasını tercih etmelisiniz.

Konforuna Bakılmalıdır

Belge ve güvenlik sistemi incelendikten sonra artık bebeğinizin konforunu düşünmelisiniz. Bebek arabası içindeki oturma bölümünün kalınlığı, sırtın yaslandığı bölümün çeşitli seviyelerde rahat bir şekilde katlanabilir ve ayarlanabilir olması gerekir. Bebek arabasının ön tepsisi olmalı ve rahat çıkarılıp takılmalıdır. Ayrıca tentenin güneşten koruma özelliği olmalıdır.

Kullanımı Kolay Olmalıdır

Almayı düşündüğünüz bebek arabası pratik bir şekilde kolay açılıp kapanmalıdır. Ayrıca kapanınca az yer kaplayan bebek arabaları evinizdeki bir yere koyabilmeniz için oldukça avantaj sağlar. Alacağınız bebek arabasının çift taraflı olması hem kendiniz için hem de bebeğiniz büyüdüğünde çevreyi rahat seyredebilmesi açısından kolaylık sağlar. Bunların yanında bebek arabası çok ağır olmamalıdır.

Manevra Kabiliyeti Olmalıdır

Almayı düşündüğünüz bebek arabasında bakmanız gereken bir başka özellik manevra kabiliyetidir. Bebek arabasının tekerlekleri 360 derece dönebilmeli, hareket mekanizması da sağlam olmalıdır. Bunların yanında fren sistemi güvenilir olmalı ve iyi çalışmalıdır. Bebek arabalarında fren sistemi arka tekerlekte yer alır.

Garanti Süresine Dikkat Edilmeli ve Servis Ağına Sahip Olmalı

Alacağınız bebek arabasıyla ilgili ileride herhangi bir problem olması durumuna karşılık garanti süresini ve kapsamını çok iyi incelemelisiniz. Bunun yanında bebek arabasını aldıktan sonra yaşanabilecek bir problemde kolaylıkla servis imkanı veren geniş servis ağına sahip markaları tercih etmelisiniz. Üretimi biten ya da bitmeye yakın olan bebek arabalarını almamanızı tavsiye ederiz.

Yaşamınıza Uyup Uymadığına Emin Olmalısınız

Ebeveynler bu 6 madde içerisinde yer alan kriterlerin yanında kendi yaşam biçimlerine uyan bebek arabası seçmelidir. Örneğin doğa da yürüyüş yapmayı, gezmeyi seven ebeveynler bebek arabalarında büyük tekerlekli olanları tercih etmelidir. Ya da alışveriş merkezlerinde, şehir sokaklarında daha çok zaman harcayan ebeveynler pratik bir şekilde açılıp kapanan, manevrası daha kuvveti olan bebek arabalarını tercih etmeleri bir avantajdır.

Bebek Arabası Çeşitleri Nelerdir?

Standart bebek arabaları:

En yaygın, en popüler olan bebek arabası modelidir. Yatma özelliği, açılı kapanır tentesi, manevra yapabilen tekerlekleri ve alüminyum iskelet yapısı vardır.

Jogger tipi bebek arabaları:

Hamilelik sonrası kilo vermek ve form tutmak amacıyla üretilen bu bebek arabaları oldukça büyük olmasına rağmen kullanımı çok kolaydır.

Baston tipi bebek arabaları:

Bu model bebek arabaları az yer kaplasalar da çok konforlu olmazlar. Oldukça hafiftirler.

Travel sistem bebek arabaları:

Bu bebek araları da oldukça fonksiyoneldir. Bebek arabasından ayrı olarak oto koltuğu, taşıma koltuğu ve ana kucağı olarak kullanılabilen bebek arabalarıdır.

En İyi Bebek Arabaları Nelerdir?

Bir bebek arasıbanda olması gereken önemli kriterleri dikkate alarak bir liste hazırladık. Bu listeyi hazırlarken ebeveynlerin en çok tercih ettiği markaların kaliteli ve konforlu olan bebek arabalarını karışık bir şekilde listeledik.

1- Stokke V6 Bebek Arabası Siyah Deri Tutma Kolu

Stokke V6 Bebek Arabası Siyah Deri Tutma Kolu

Yüksekliği ayarlanabilir bu bebek arabasıyla bebeğinizi kendinize yaklaştırabilirsiniz. Kendi ekseninde 360 derece dönen tekerlekler ve tek elle kolay döndürme sayesinde üstün manevra kabiliyetine sahiptir. Ayrıca tekerleklerin kilitlenebilir özelliği de vardır. Kolayca katlanarak yer işgal etmez, ayrıca kolay taşınabilir ve oldukça hafiftir. Üstün konfor ve güvenlik sağlayan, uygun minderli ve havalandırmalı portbebeye sahiptir. Kolun yüksekliğini ve açısını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Kumaş yapısı su tutmaz ve kumaşı UPF 50+ güneş korumalıdır. Sadece şehrin sokaklarında değil engebeli, çakıllı yollarda da güvenle kullanabilirsiniz.

2- Chicco Duo Kwik One Travel Sistem Bebek Arabası

Chicco Duo Kwik One Travel Sistem Bebek Arabası

Yeni doğandan 15 kg ağırlığında olan bebekleri taşıyabilen bu travel sistem bebek arabasının yanında ayrıca oto koltuğu da yer alır. Koltuğu, çocuğun dinlenmesi ve uyuyabilmesi için özel olarak tasarlanmış olup yatay bir konuma getirebilirsiniz. Oldukça hafif olan bu bebek arabası kilitleme mekanizmasına sahiptir. Ön tekerleğinde kilit bulunmaktadır. Yüksekliğini kendinize göre ayarlayarak bebeğinize daha yakın olabilirsiniz.

3- Bagi Nanofold Bebek Arabası

Bagi Nanofold Bebek Arabası

Kolayca açılıp kaparak evinizde oldukça az yer kaplayacak olan bu bebek arabası da oldukça kullanışlı ve hafiftir. Tam yatan oturma ünitesiyle bebekleriniz dışarıdayken rahatça uyuyabilir. Çift yönlü kullanıma sahiptir. Hem yaz hem kış ayında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kış ayı için bebeklerinizin ayağını sıcacık tutacak ayak tulumu vardır. Reflektörlü tekerlekleri karanlıkta parlayarak fark edilmeyi sağlar.

4- Mamas&Papas Ocarro Bebek Arabası

Mamas&Papas Ocarro Bebek Arabası

Kafa yastığı ve omuz pedleri sayesinde bebekleriniz kendilerini çok rahat hisseder. 180 derece yatabilen koltuğuyla bebeğinize göre istediğiniz şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Kendi boyunuza göre kol yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Çok kolay bir şekilde sadece 3 saniyede katlayabilirsiniz. Arka tekerlekler büyük ve reflektif kaplıdır. Bu sayede geceleri güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kaliteli tekerlekleri sayesinde sürüşleriniz oldukça rahat ve kolay olur. Tam boy orijinal yağmurluk ve oldukça sağlam ve kullanışlı şasi bulunur.

5- Kraft Vista Bebek Arabası

Kraft Vista Bebek Arabası

Bebeğinizin doğumundan itibaren tercih edebileceğiniz bu bebek arabasının taşıma kapasitesi maksimum 15 kg’dır. Ekstra dolgulu iç destek pedi ve 4 pozisyona ayarlanabilen ve tam yatan sırt dayanağı ile bebekleriniz bu arabada oldukça rahat edebilecek. Tente üstü gözlem penceresi ile bebekleriniz her saniye kontrol edebilir ve tente arkasında fermuarlı cep ile de acil ihtiyacınız olabilecek eşyaları güvenle saklayabilirsiniz. Ayrıca alt kısmındaki sepete de bebeğinizin eşyalarını koyabilirsiniz. Tek elle kolaylıkla kapatabilirsiniz.

6- Concord Soul Bebek Arabası Powder Beiege

Concord Soul Bebek Arabası Powder Beiege

Oldukça konforlu olan bu bebek arabası kolay katlanabilir ve hafiftir. Oturma ünitesini karşıya ya da geri dönük bir şekilde kullanabilirsiniz. Tam yatan ünitesi sayesinde yeni doğan bebekleriniz için de kullanımı idealdir. Tutma kolunu ve yüksekliğini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Travel kullanım için de uygundur.

7- Maclaren Atom Bebek Arabası

Maclaren Atom Bebek Arabası

0 – 4 yaş aralık için kullanımı oldukça uygun olan bu bebek arabasının maksimum taşıma kapasitesi 25 kg’dır. Travel set kullanımına da oldukça uygundur. İç ve omuz pedleri, emniyet kayışı, saklama çantası ve yağmurluğu ile tam donanımlıdır. Yeni doğan bebekleriniz için oturma ünitesini ayarlayabilirsiniz. Özel alaşım alüminyum şase üzerinde şık ve yumuşak tutma koluna sahiptir. Ultra nefes alabilen kumaşını çıkarıp yıkayabilirsiniz. Fermuarlı cebi ve alt sepeti mevcuttur.

8- Joie Litetrax 4 Bebek Arabası

Joie Litetrax 4 Bebek Arabası

Taşıma kapasitesi 15 kg’dır ve yeni doğan bebekler için de kullanıma oldukça uygun bir bebek arabasıdır. Ortadan ikiye katlanma özelliği ile pratik ve kolay bir şekilde katlayarak, valiz gibi sürükleyebilirsiniz.  4 kademeli, tamamen yatabilen sırt desteği ile bebekleriniz rahat bir şekilde yatabilir ve oturabilir. Bebeğinizi beş noktadan bağlayarak maksimum güvenlik sağlayan emniyet kemerleri, bebeklerinizin cildini tahriş etmemesi için ekstra yumuşaktır. Kilitlenebilir ön tekerleği sayesinde bebekleriniz güven içerisindedir. Ayarlanabilir ve çıkarılabilir öne doğru kapanan pencereli tente üzerinde fermuarla açılıp kapanabilen havalandırma bölümü de mevcuttur.

9- Nuna Mıxx Bebek Arabası

Nuna Mıxx Bebek Arabası

Her iki yönde tam yatabilen oturma ünitesi ve her iki yönde 3 saniyede kolayca katlanma özelliği ile oldukça avantajlı bir üründür. Tek elle ayarlanabilen 5 açılı sırt pozisyonu ile bebekleriniz için uygun pozisyonu ayarlayabilirsiniz. Travel sistem için de uygun bir üründür. Kolay açılabilen 5 nokta emniyet kemerinden bebeğiniz büyüdükçe 3 nokta emniyet kemerine dönüştürebilirsiniz.

10- Baby Plus Style Bebek Arabası

Baby Plus Style Bebek Arabası

Maksimum taşıma kapasitesi 15 kg’dır. Yeni doğan bebekleriniz için de idealdir. Omuz destek pedleri ile desteklenmiş 5 nokta emniyet kemer sistemi ve tam yatabilen sırt destek bölümü ile bebekleriniz için oldukça ideal bir üründür. Uzayabilen ekstra tentesi ve siperliği sayesinde ebeveynler için ultra konfor sağlar. Kolayca katlanabilir ve katlandığında ayakta durabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir bebek arabasının TS EN 1888 belgesi olmalıdır, bebeğiniz için güvenliliğine iyice bakılmalıdır. Yine bebeğinizin konforuna bakılmalı, sizin için kullanımı kolay olmalıdır. Bebek arabasının manevra kabiliyeti çok iyi olmalı, garanti süresine çok dikkat edilmelidir. Ayrıca yaşamınıza uygun olan bebek arabası tercih etmelisiniz.

Tercih edebileceğiniz birçok bebek arabası markası vardır. Özellikle ebeveynlerin en çok tercih ettikleri markaların başında Stokke, Chicco, Kraft gibi markalar gelmektedir.

İlgili Yazılar