Çocuk Gelişimini Destekleyen Tablet ve Telefon Oyunları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 21 Mart 2021
  • 316 okunma

Eğitim, yaşam boyu gelişimin ayrılmaz bir parçası olarak hep hayatımızdadır. Bir çocuğun dünyaya geldiği andan beri gördüğü, duyduğu, öğrendiği her nesne her davranış gelişiminin ilk adımlarını oluşturur. Öyle ki günümüz toplumu artık çok daha bilinçli olduğu için ebeveynler de çocuk gelişiminde yaşa dair kavramlara fazlasıyla dikkat etmektedir. Alınan bir oyuncaktan tutun izlenen bir filmin yaratacağı etkiye kadar insanların dikkati sayesinde çalışmalar da ona göre programlanmış ve insanlara bilgilendirmeler yapılmıştır. Çocuk gelişimi, aile hayatı ve okul döneminde şekillense de onların dünyasına yakın olan arkadaşlar, çizgi filmler kadar bir de oyunların varlığı söz konusudur. Dijital bir çağda yaşamımız sebebiyle de Online oyunlar, çocuk, ergen ve yetişkin birçok insanın hayatında yer almaya başladı. Bu nedenle bugün yazımızı da bu konuya eğilerek yazmayı düşündük. Çocuk gelişimini destekleyen Online oyunlar hakkında bilgi vereceğiz. Uzman görüşlerine dayanarak çocuk gelişimine katkısı ispatlanmış hangi oyunlar vardır? Gelin bir göz atalım.

Pet Bingo

Pet Bingo

Animasyon özelliğiyle ilgi çekici eğitsel bir çalışma ürünü olan “Pet Bingo” çocuğunuzun severek oynayabileceği bir Online oyun. Matematiği keyifli bir oyun tadında öğreten hem de sıkılmayı engelleyen görsel animasyonlarla eğlenmek isteyen çocuklar için Pet Bingo uygulaması günümüzün popüler Online çocuk oyunları arasında yer almaktadır. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi dört işlemli sorular basit yapılı olarak bu oyunda karşımıza çıkıyor. Puan kazanan oyuncular ayrıca Pet Shop’un  şirin maskotunu da besleme şansına sahip oluyor. Farklı seviyelere geçilebilen bu oyunu Android ve IOS’a ait mağaza uygulamalarında rahatça bulabilirsiniz.

Çocuğunuz için en iyi karne fikri bilgilerine de bakabilirsiniz.

How Are Things Made?

How Are Things Made?

Soru sorarak çocuğun sorgulama yeteneğinin artmasını ve merak duygusunu geliştiren mobil oyunlar vardır. İngilizce adı “How are Things Made” olan bunlar nasıl yapılır isimli eğitici oyun hem eğitim hem oyun bir arada keyfini yaşatmaktadır. Google Play ve App Store uygulamalarında bulabileceğiniz keşif özelliğine sahip bu Online oyun, Learny Land’e ait bir eğitimsel oyun dizisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre ve doğa üzerine ya da bir görsel sunularak akıl yürütmeye dayalı soruların olduğu kısım hem eğlenceli hem de eğitici yönüyle tavsiye edilmektedir.

ABC Wow

ABC Wow

Erken yaşta dil öğreniminin yaygınlaşmasıyla birlikte çocukların da pratik yolla bunu uygulaması için  “ABC Wow” adlı oyun katkı sağlamaktadır. Çocuğunuzun dil becerilerine katkısı ve kelime hazinesini geliştirmesi açısından ABC Wow,  tavsiye edilen geliştirici çocuk Online oyunlarından biridir. Hoş grafik ögelerle oluşturulmuş tasarımı eğlenceyi de beraberinde sunmaktadır. “ABC Wow” isimli oyuna Google Play, App Store uygulaması olan mağazalarda mobil erişimle de ulaşmanız kolayca mümkündür

Agnitus

Agnitus

Çocukların zihinsel becerilerine katkı sağlama amacıyla düşünülmüş çocuk Online oyunlarından bir tanesi de “Agnitus” adlı oyundur. Çocukların yapısında olan öğrenme ve araştırma merakına katkı sağladığı düşünülen bu oyunda, dünya ülkeleri, başkentler, komşu ülkeler, ülkelerin dilleri ve bayrakları, kıtalar gibi geniş bir açılımda çocukların yaşadığı gezegeni keşfetmesine kolaylık sağlanıyor. Keyifli bir genel kültür arttırıcı oyun olan Agnitus oyununu Google Play ve App Store uygulamalarında görebilirsiniz.

Paint Box

Paint Box

Renklere ilgi duyan bir çocuğunuz mu var? Hayal gücünü geliştirme anlamında çizim veya resim yapmaya meraklı çocuklar için oluşturulmuş bir diğer eğlenceli oyun uygulaması “Paint Box” adıyla bilinen boya kutusu adlı oyundur. Grafik ve çizim oluşturmak için uygun modüllerin yer aldığı bu uygulamayla çocuğunuzun üretkenliğini arttırırken aynı zamanda keyifli zaman geçirmesini de sağlayabilirsiniz. Paint Box uygulaması da yine aynı şekilde Google Play ve App Store mağazalarında görebileceğiniz online oyunlar arasında yer alıyor.

Bil Bakalım

Bul Bakalım Oyunu

Bil bakalım oyunu, görsel tanıma ve dikkati toplama amaçlı önerilmiş çocuk oyunlarından bir tanesidir. Eksik parçaları tamamlayarak oluşturulan görselin ne olduğuna dair fikir yürütme ve dikkati toplama özelliği sağlayan oyun da yine Google Play ve App Store uygulamalarında bulabileceğiniz geliştirici internet oyunları arasındadır.

Red Ball

Red Ball

Kırmızı Top oyunu stratejik düşünme, ve karar alma kabiliyetini hızlandırma uzamsal algı durumunu geliştiren Online bir oyun, dünyayı kurtarmak adına strateji geliştirilen  Red Ball oyunu aksiyon tarzı oyunlarla eğlenen çocuklar için de uygun bulunmaktadır.

Angry Birds

Angry Birds

Popüler Online oyunlardan olan Angry Birds ise, düzenekleri yıkmak için kuşların fırlatıldığı yönleri oluşturmak ve her kademesi zorlaşan yeni bir seviyede düzeneklerle doğru çıkış yolu bulup hedefe ulaşmak amaçlanır. Keyifli bir Online oyun olan Angry Birds, analitik zekayı geliştirme, mantık ve strateji oluşturma anlamında çocuklar için katkı sağlayıcı bir oyundur.

Pac Man

Pac Man

Pac Man oyunu hem eğlendirici özelliğe sahip bir oyun hem de çocuğunuzun oyun esnasında labirent içinde yönünü  tayin etmek adına hızlı düşünme ve stratejik plan yapma özelliğine katkıda bulunan Online oyunlar içerisindedir. 80’li yıllardan bu yana atari salonlarında, Playstation ve benzeri konsollarda oynanabilen oyun Online oyun sitelerinde de sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Çocuklar için hem eğlendiren hem eğitici çizgi filmler bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Winter Bells

Winter Bells

Winter Bells,  kış zilleri denilen bu oyunda ise, bir tavşanın karlı bir ortamda zillere basarak yukarı çıkması ve tavşanın yere düşürülmemesi amaçlanır. Refleks kabiliyetine etkisi olduğu bilinen bu oyun aynı zamanda dikkati de arttırıcı özelliği ile faydalı Online oyunlardandır. Adobe Flash Player ile oynanabilen “Winter Bells” isimli oyunu “Orisin” adlı internet oyun sitesinde bulmanız mümkündür.

Tetris

Tetris

Uzun zamandan beri oynanan ve çocukların da severek oynadığı Tetris oyunu da Online oyunlar için ebeveynlere tavsiye edilen oyunlardan biridir. Ekranda yer alan boş bir alana farklı şekillerde inen kutuları doğru bir şekilde yerleştirme amacı güden oyunda, aynı sırada yer almış dizi doğru tamamlandığında küpler de azalmaya başlar. Dikkatin gerektirdiği ve aksi durumda küplerin üst üste gelmesine neden olan durum nedeniyle oyun hem eğitici hem eğlendirici olmaktadır. Tetris oyunu da konsantrasyon arttırıcı özelliği nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Farklı seviyelere de geçme şansı veren oyun Online mağazalarda yer alan popüler oyunlardan bir tanesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar, tablet ve mobil oyunlarının tercih edildiği bu dönemde uzmanlar, çocuk oyunlarının seçiminde, gelişime fayda sağlayacak şekilde ebeveyn kontrolünde karar verilmesini önermektedir. Oyunların içeriği ve önerildiği yaş grubuna dikkat edilmesinin önemli olduğu sıklıkla vurgulanmaktadır.

Oyun dünyası, her ne kadar eğitici özelliklere de sahip olsa çocuk için sıkıcı bir oyuna dönüşürse bunu oyun gibi düşünmeyebilir. Bu yüzden düşündürürken eğlendiren, keyif almasını sağlayan uygulamalar genelde tercih edilmektedir. Şiddet içeren veya grafik temelli de olsa korku içerikli oyunlardan çocukların uzak tutulması tavsiye edilmektedir.

İlgili Yazılar