Evini Yenilemek İsteyenler İçin Farklı Fikirler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Ekim 2021
  • 274 okunma

Evimiz konfor alanımız. Her ne şekilde tasarlanmış olursa olsun kendimizi en rahat, en huzurlu, en iyi hissettiğimiz yer! Ancak zaman zaman değişikliklere ve yeniliklere ihtiyaç duyarız. Eve ufak tefek yeni eşyalar almak, kendi yaratıcılığımızla dekoratif ürünler oluşturmak ve uygun alanlara bunları yerleştirmek, odaların şeklini hatta bazen odaların yerini değiştirmek dahi arzu ettiğimiz değişimi ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabilir. Üstelik bunun için bütçemizi zorlayacak pahalı alternatifler yönelmemiz de gerekmez. Kendi el emeğimizle ya da küçük bütçelerle satın alabileceğimiz dekoratif eşya ve aksesuarlarla evimizin havasını değiştirebiliriz.

Bu yazıda evini yenilemek isteyenler için hayata geçirebilecekleri farklı fikirleri sunmaya çalıştık.

1. Ev Dekorasyonunda Sadeleşmek

Ev Dekorasyonunda Sadeleşmek

Evimizin dekorasyonunda değişiklik yapmak istediğimizde öncelikle fazlalıklardan kurtulmakta yarar var. Yani her şeyden önce işe yaramadığı halde ayrılamadığımız o gereksiz eşyalarla vedalaşıyoruz. Rafların, sehpaların üzerinde sergilediğimiz fakat işlevsel olmayan bütün fazla objeleri ya ortadan kaldıralım ya da elden çıkaralım. Bizim için değerli olan ya da çok sevdiğimiz birkaç parçaya dokunmayabiliriz tabi ki… Bunu yapmaktaki amacımız bütün dekoratif eşyalardan kurtulmak değil. Yalnızca aşırılıktan uzak, salon ya da odaların tasarımına gölge düşürmeyecek şekilde sadeleşmek!  Sözgelimi; duvarlara irili ufaklı çok sayıda çerçeve asmak yerine 1 ya da 2 tane büyük resim tablosu asabiliriz. Salon bitkileri ve küçük ağaçlarla evimizin hem görüntüsünü yenileyip hem de evimize tazelik getirebiliriz. Evdeki eşyaları minimum seviyede azaltmak hem konfor alanımızı genişletir hem de evimizin bakımı ve temizliği daha kolay hale gelir.

2. Duvar Rengini Değiştirmek veya Duvar Kâğıdı İle Kaplamak

Duvar Rengini Değiştirmek veya Duvar Kâğıdı İle Kaplamak

Eğer duvarlarımızı boyama zamanımız gelmişse, renk seçiminde değişikliğe gidebilir ve duvarlarımızı yepyeni görünüme kavuşturabiliriz. Duvar rengi ortamı çok değiştirdiği için gerçekten önemli mevzu! Mesela beyaz renk hem ferah görüntü sağlar hem de son yılların modasına uygun olur. Evimizin odalarının daha aydınlık görünmesine de yardımcı olur. Yahut salonda veya değişiklik yapmayı düşündüğünüz odada sadece tek duvarı canlı ve farklı renkte boyamak ve buna uygun olarak dekorasyonunda ufak değişiklikler yapmak evimize bambaşka hava katabilir. Alternatif olaraksa ister salon, ister mutfak, ister çalışma odası her nereye istiyorsak örneğin taş duvar görünümlü duvar kâğıdı ile duvarlarımızı kaplamak da evimizin havasını anında değiştirecek çözümlerden…

3. Aydınlatma Malzemelerini Yenilemek

Aydınlatma Malzemelerini Yenilemek

Evimizde doğru aydınlatma sağlamak çok önemli. Sadece aydınlatma malzemelerini yenileyerek bile evimize bambaşka görünüm katabiliriz. Modern, şık ve mobilyalarımıza uygun yeni avizeler, masa lambaları, abajur ya da aplikler ile odalarımız eskisinden daha farklı görünür gözümüze. Yatak odasında yatağımızın üzerine yerleştireceğimiz duvar aplikleri; okuma köşemizdeki koltuğun yanına lambader veya yeni salon avizeleri ile evimize âşık olabiliriz. Üstelik piyasada her bütçeye uygun alternatifler bulmak çok kolay yahut kendi el becerimizi ortaya koyarak da aydınlatma ile ilgili yenilikler yaratabiliriz.

4. Aydınlatma Işıklarını Doğru Kullanmak

Aydınlatma Işıklarını Doğru Kullanmak

Aydınlatmada dikkat etmemiz gereken önemli husus kullandığımız ışığın rengidir. Gün ışığı veren ampuller kullanmak evimizin daha sıcak görünmesini sağlar. Ortamdaki renkler gün ışığı veren ampullerle doğadaki haliyle algılanır. Beyaz ışığın salon, oturma odası, yatak odası gibi alanlarda tercih edilmemesi gerekir. Tavan aydınlatması yerine yerden ya da duvardan yansıyacak biçimde aydınlatma malzemeleri kullanmak da evimizi daha farklı algılamamızı sağlayacaktır.

5. Salonda veya Odalarda Eşyaların Yerini Değiştirmek

Salonda veya Odalarda Eşyaların Yerini Değiştirmek

Bunun için önce plan yapmalı ve eşyalarımızı ölçüp biçmeliyiz. Daha sonra eşyalarımızı belirlediğimiz yerlere yerleştirmeliyiz. Bu sayede fazlalık olduğunu göreceğimiz eşyalar da kendini açıkça belli edecek, emin olun. Kullanılabilir durumdaki fazla mobilyalarımızı hayır kurumlarına hibe edebilir, çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine verebilir ya da internette satışa sunabiliriz. Salonumuz ya da odamız hem yeni görünümlü hem de daha geniş ve konforlu hale gelecektir.

6. Koltukları Kaplatmak ya da Kılıf Yaptırmak

Koltukları Kaplatmak ya da Kılıf Yaptırmak

Eğer yeni koltuk almak istemiyorsak ya da bu bütçemize uygun değilse, bunun yerine koltuklarımızdan birinin yahut varsa berjerimizin kumaşını değiştirip zıtlık yaratacak renk ve desende yeni kumaşlarla kaplatabilir ya da aynı amaca hizmete edecek şekilde kılıf diktirebiliriz. Elimizden geliyorsa bunu kendimiz de yapabiliriz elbette. Bu basit ama etkili değişiklik salonumuzun havasını tamamen değiştirecektir.

7. Köşe Yastıkları ve Kırlentlerle Değişiklik Yapmak

Köşe Yastıkları ve Kırlentlerle Değişiklik Yapmak

Koltuklarımızın görünümüne bambaşka hava katacak alternatif yöntem olarak kırlentleri düşünebiliriz. Uzun kanepelerimizi boyadan boya kapatacak şekilde çok sayıda kırlent ve köşe yastıkları kullanabiliriz örneğin. Koltukların rengi ile zıtlık oluşturacak renk ve desenlerde yastıklar kullanmak salonumuza yepyeni hava katacaktır.

8. Yatak Odasında Ufak Dokunuşlar Yapmak

Yatak Odasında Ufak Dokunuşlar Yapmak

Yatağımızın başlığı yoksa veya değiştirmek istiyorsak, mobilya imalatçısından temin ederek kestireceğimiz büyük plaka mdf’yi beğendiğimiz renk ve dokuda kumaşla kaplayabilir ve yatağımızın başına yerleştirebiliriz. Odanın aydınlatmasını yenileyebilir, yatak üzerine serpiştireceğimiz cıvıl cıvıl kırlentlerle yatağımızı süsleyebiliriz. Yatak başı kaplamasına uyumlu renklerde nevresim ya da yatak örtüleriyle de destekledik mi yatak odamız yepyeni görünüme kavuşmuş olacaktır.

9. Perdeleri Yenilemek

Perdeleri Yenilemek

Odalarımızın ya da salonumuzun perdelerini yenilemek de alternatif yenilik önerisi olarak değerlendirilebilir. İnternet üzerinden satış yapan mağazalar bu konuda çok fazla ve piyasadan çok daha ucuza mâl edilebilecek seçenekler sunuyorlar. Yenilik istediğimiz odanın perde ölçülerini belirleyerek bu ölçülere uygun renk, kalite ve desende istediğimiz perdeyi seçebilir ve satın alabiliriz. Veya hep belirttiğimiz gibi kendi el becerimiz ve olanaklarımızla da bu değişikliği evimize kazandırabiliriz. Sadece perdeleri değiştirmek bile yaşadığımız ortama yepyeni görünüm sağlayacaktır.

10. Aynaların Büyüsünden Yararlanmak

Aynaların Büyüsünden Yararlanmak

Aynalar evlerimizde kullanabileceğimiz, piyasadan çeşitli biçim, büyüklük, kalite ve fiyatta temin edebileceğimiz işlevsel ve dekoratif ürünlerdir. Odalarımızı daha geniş, büyük ve aydınlık gösterebilir. Evimizin holünde ya da koridorunda duvara aynası kullanmak o alanı olduğundan daha geniş ve ferah olarak algılamamızı sağlar. Salonda, odalarda ve hatta banyo ya da mutfaklarımızda yan yana, simetrik ya da asimetrik biçimde duvarlara asacağımız aynalar hem şık hem de keyifli görünüm elde etmemize yardımcı olacaktır.

11. Duvarları Fotoğraflarla Dekore Etmek

Duvarları Fotoğraflarla Dekore Etmek

Aile fotoğraflarımızı çekmecelerden çıkarıp duvarlara asmaya ne dersiniz? Örneğin; evin herhangi bir yerinde belirleyeceğimiz duvarı çerçevelettiğimiz irili ufaklı aile fotoğraflarından oluşan çerçevelerle dekore edebiliriz. İster hazır çerçeve alabilir istersek bu işi uzmanına bırakabiliriz. Alternatif olarak yeni nesil kafes görünümlü fotoğraf askılıklarından da yararlanabilir hatta onları minik led ışıklarla aydınlatabiliriz. Evimizin bu köşesi anılarımızı da her zaman taze tutmamıza katkı sağlayarak bizi ayrıca mutlu edecektir.

12. Evimizde Yeşil Rengi Egemen Kılmak

Evimizde Yeşil Rengi Egemen Kılmak

Yeşil renk evlerimizin bütün havasını değiştiriyor. Bunun için pek çok yöntem de var üstelik. Salonumuzun duvarlarını minik yaprak desenli kaplama kâğıtları ile kaplayabiliriz örneğin ya da yaprak desenli büyük kırlentler-köşe yastıkları kullanabiliriz. Perde renklerimizi yeşil ve tonlarından seçebiliriz; küçük saksı bitkileri, küçük ağaçlar, sukulentler gibi canlı yeşil unsurları kullanabiliriz. Doğa ile iç içe imişçesine ferah, aydınlık ortamlar yaratabiliriz. Varsa evimizin balkonunda yeni nesil açılır-kapanır çitleri dekoratif yapraklarla süsleyerek capcanlı balkonlara kavuşabiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sürdürülebilir tasarım sosyal, ekonomik ve çevresel yönden sürdürülebilir objeler, mekânlar ve hizmetler tasarlama felsefesi anlamına gelir. Dekorasyon malzemeleri üreten markalar bu trende uygun olarak, tasarım ve üretimlerini yaparken sürdürülebilirlik niteliğini destekleyen malzeme kullanmakta ve üretim teknikleri geliştirmektedirler.

Monokrom tek renk kullanılarak kombin oluşturmaktır. Ev dekorasyonunda monokrom stil oluşturmak için sözgelimi mavi tonlarının kullanılması düşünülebilir. Salonu dekore ederken indigo mavisine boyanmış duvarlar, bebek mavisi renginde koltuklar, çivit mavi tonlarında halı seçimi ve yine mavinin farklı tonlarında dekoratif ürünler bir arada kullanıldığında monokrom stil yansıtılmış olur.

İlgili Yazılar