Fransız Manikürü Nasıl Yapılır? En İyi Modeller ve Tavsiyeler

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 19 Nisan 2022
 • 281 okunma

Tırnak bakımı yüzyıllardır her bakımlı kadının vazgeçilmezi olmuştur. Şık kombinlerin zamansız eşlikçisi olan bu tırnak bakım modeli, yani French oje ise tırnaklara hem doğal hem de göz alıcı görünüm kazandırır. Bu manikür modeli esas olarak tırnakların kendi tonlarını vurgulamasıyla tanınsa da başka renklerle yapılan Fransız manikürleri de bulunur. Ancak her zevke hitap edebilen çeşitleriyle French ojeyi tırnaklara uygulamak zor göründüğünden çoğu kişi bu amaçla kuaföre gitmeyi tercih eder. Tabii bu her zaman mümkün olamayabilir. Dolayısıyla artık Fransız manikürü için kuaföre tabii olmamanız adına sizler için Fransız manikürü nasıl yapılır, en iyi Fransız manikürü modelleri nelerdir sorularının cevabını araştırdık.

Fransız Manikürü Nedir?

Fransız Manikürü Nedir?

Fransız manikürü ya da diğer ismiyle French oje tırnakların uç kısımlarının beyaz hat halinde, geri kalanının ise saydam, beyaz ya da nude tonlarla renklendirildiği manikür tarzıdır. Esasen 1920’li yıllarda yaratılan bu manikür modelinin popüler hale gelmesi ise 1990’ların başlarına denk gelmektedir. O zamandan beri hem şık hem zarif görünümün simgesi haline gelen Fransız manikürlü tırnaklar, her tırnak tipi ve boyuna çok yakıştığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Fransız Manikürü Nasıl Yapılır?

Fransız Manikürü Nasıl Yapılır?

Evde manikür yapmak herkes için kolay olmayabilir ve çoğu kişi tarafından tercih edilmeyebilir. Bilhassa kullanmadığımız elimizle işlem yapmak zorunda kalmak bizleri hayli zorlayabilir. Ancak çoğu işte olduğu gibi pratik gerektiren manikür ve oje sürme işlemlerini siz de evinizde deneyerek alışkanlık kazanabilir, böylelikle kuaför masraflarınızdan kısabilirsiniz. O halde Fransız manikürü nasıl yapılır sorusuna cevap arayalım…

 • İlk Adım: Tırnakları Temizlemek

İster yalnızca oje sürecek ister komple tırnak bakımı yapacak olun, öncelikle yapılması gereken şey tırnakları temizlemektir. Tırnaklarınızda hali hazırda oje varsa, pamuk ve aseton yardımıyla ojelerinizi temizlemelisiniz. Bütün tırnaklarınızın kenar ve köşelerinin güzelce silindiğinden emin olmalısınız. Aksi halde yeni yapacağınız manikürde kusursuz görünümü yakalayamayabilirsiniz.

 • İkinci Adım: Tırnakları Kesmek

Eğer maniküre başlarken tırnaklarınız çok uzunsa onları dilediğiniz miktarda kısaltmanız gerekebilir. Özellikle Fransız maniküründe aşırı uzun tırnaklarda beyaz ojeyle çekilen ince hattın altından tırnağın kendi beyazı göründüğünden veya tamamen beyazla boyandığında çok kalın göründüğünden çoğu kişi bunu tercih etmemektedir. Ayrıca bu aşamada bütün tırnaklarınızın eş boyda olduğundan emin olmalısınız.

 • Üçüncü Adım: Tırnakları Törpülemek

Sırada belki de manikürlerin en zor aşaması var: Törpü! Fransız manikürü genellikle küt tırnaklarda görülse de bu anlamda herhangi bir kısıtlama yoktur. Tırnaklarınıza oval, küt, kare veya badem gibi dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Ancak söylediğimiz gibi French oje için en sık tercih edilen tırnak şekli badem ya da küt tırnak şekilleridir. Son olarak tüm tırnaklarınızı eşit biçimde törpüledikten sonra tırnak parlatma tamponu aracılığıyla tırnaklarınızı parlatmalısınız.

 • Dördüncü Adım: Tırnakları Suda Bekletmek

Manikür işleminin daha kolay ve acısız gerçekleştirilebilmesi için tırnak etlerinin yumuşaması şarttır. Dolayısıyla tırnaklarınızı ılık suda bekletmelisiniz. Hatta tırnaklarınızı suya sokmadan önce tırnak etlerinize nemlendirici kremler uygularsanız daha hızlı yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı bekleteceğiniz ılık suyun içerisine tatlı badem ya da Hindistan cevizi gibi dilediğiniz doğal yağlardan ekleyebilirsiniz. Tırnak etlerinizin yumuşadığını fark edene kadar suda beklettikten sonra ellerinizi çıkarın. Ardından başlangıçta sürdüğünüz nemlendiriciyi tırnaklarınıza yedirin ve ellerinizi nazikçe kurulayın.

 • Beşinci Adım:Tırnak Etlerini İttirmek

Evde kendi başınıza yaptığınız manikür işlemlerinde tırnak etlerinizi profesyonel olmayan ürünlerle kesmeniz durumunda, daha sonra tırnakların büyüdüğü alanları enfeksiyona açık hale getirebilirsiniz. Bu sebeple ortaya renk bozuklukları veya çıkıntılar gibi kötü görüntüler çıkabilir. Eğer manikürümü evde kendim yaparım diyorsanız tırnak etlerinizi kesmek yerine geriye doğru ittirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu amaçla tırnak eti ittirici çubuklar idealdir ve her yerde bulunabilir.

Tırnaklarınızın bakım safhası burada sona eriyor, asıl French oje yapılışı ise burada başlıyor…

 • Altıncı Adım: Tırnaklara Baz Uygulamak

Bu aşamada Fransız manikürü için kullanılabilecek renk seçenekleri şu şekildedir: En alt tabaka için kemik beyaz veya çok açık pembe, uç kısımlar için beyaz ve son olarak en üst tabaka için şeffaf. Öte yandan kozmetik mağazalarında satılan hazır french manikür setlerinden de yararlanabilirsiniz. Tırnaklara baz için kemik beyaz ya da çok açık pembe olarak seçtiğiniz ojeyi tırnak etlerinizden (yani kütiküllerden) tırnak uçlarınıza doğru çekmek suretiyle uygulayın. Bütün tırnaklarınıza baz uygulaması yaptıktan sonra biraz kurumasını bekleyin; ikinci katı uygulayın.

 • Yedinci Adım: Fransız Manikürünün Beyaz Uçlarını Yapmak

Fransız manikürüyle alakalı en korkulan aşama beyaz uçların düzgünce yapılmasıdır. Bu aşamada korkularınızı minimuma indirmek için yara bandı, şeffaf bant ya da tamamıyla bu iş için üretilen french manikür bantlarını kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızın uç kısımlarında dilediğiniz kalınlığı ayarladıktan sonra bantları yapıştırmalı ve bandın üstünde kalan kısma beyaz oje sürmelisiniz. Ancak bu aşamada bant kullanacaksanız yapıştırmadan önce mutlaka daha önce sürdüğünüz bazın tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Aksi halde bandı çıkarırken bazı bozabilirsiniz.

 • Sekizinci Adım: Şeffaf Top Coat

Top coat manikür işleminin ardından ojenin daha uzun süre dayanmasını sağlayan şeffaf ojeye verilen isimdir. Oje sürülmüş tırnakları ve ojeyi güçlendirerek tırnak kırılmalarını önler. Bu sebeple Fransız manikürünün ardından yeni boyadığınız güzel tırnaklarınızı korumak için en üst tabaka olarak şeffaf oje uygulamak faydalıdır. Artık French ojeli ellere sahipsiniz! Fransız manikürü nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrendiğimize göre şimdi sırada en iyi Fransız manikürü modelleri var…

3. En İyi Fransız Manikürü Modelleri

En İyi Fransız Manikürü Modelleri

Beyaz tırnak uçları ve soft bazlarla yapılan klasik French oje uygulamasından sıkıldıysanız, farklı ve renkli tırnaklar ya da çarpıcı görünümler elde etmek istiyorsanız en iyi Fransız manikürü modelleri listemiz tam size göre!

 • Neon French Oje Modeli

Çarpıcı ve bir o kadar da eğlenceli bu Fransız manikürü modelinde tırnakların ucuna çizilen hattı yapmak için düz beyaz oje yerine neon ve parlak renkler tercih edilir. Baz rengi olarak ise nude ojeler kullanılabilir.

 • French Oje Nail Art

Klasik French oje modelinden sıkıldıysanız ama opak beyazdan vazgeçemiyorsanız çizgilerinizi değiştirebilirsiniz! Tırnağın ucuna dümdüz çizilmesi gereken beyaz ojeyi her tırnağınıza farklı, kıvrımlı ya da dikey çizgiler halinde uygulayabilirsiniz.

 • Gökkuşağı French Oje

Rengarenk kişiliğinizi tırnaklarınıza yansıtmak istiyorsanız tırnak uçlarınıza bembeyaz oje sürmek yerine her birine ayrı renklerde opak ojeler sürerek en iyi Fransız manikürü modellerinden birini yakalayabilirsiniz. Hatta uç çizgilerin her tırnakta farklı ve asimetrik olmasını sağlarsanız tırnaklarınız çok daha dikkat çekici olacaktır.

 • Gold French Oje Modeli

Eğer glitter (yani ışıltılı) ojeleri seviyorsanız, French ojenizi altın renginden ya da altın renkli glitter ojelerden seçerek farklı görünüm elde edebilirsiniz.

 • Ombre French Oje Modeli

Opak beyaz oje ile tırnak uçlarınıza dümdüz çizgiler çekmek yerine saydam veya nude oje çeşitlerinden yardım alarak tırnak uçlarına sürdüğünüz opak beyaz oje ve tırnak dipleriniz arasında yumuşak geçiş sağlayarak ellerinizde ombre görünümü yakalayabilirsiniz.

 • Çift French Oje Modeli

Bu modeli uygulamak için tırnak uçlarınıza opak beyaz oje ile French yaptıktan sonra tırnak diplerinizde bulunan yarım daire şeklindeki beyaz kısımlara da aynı ojeden sürebilirsiniz. Böylelikle ortaya çift french çizgisi çıkmış olacaktır.

 • Siyah French Oje Modeli

Eğer bu kadar soft oje ve sadelik bana göre değil diyorsanız, Fransız manikürünü siyah ojeyle de yapabilirsiniz. French oje yapımında opak beyaz kullanılan bölgeye siyah oje kullanarak hem çarpıcı hem de abartısız görünüm elde edebilirsiniz.

 • Yarım French Oje Modeli

Daha farklı Fransız manikürü modeli denemek isteyenler için, sınırları biraz aşmak faydalı olabilir. Bu modelde hem opak beyaz oje rengi yerine daha koyu renk oje seçebilir hem de tırnağın yalnızca ucuna çizgi çekmek yerine orta kısımdan itibaren tırnağınızı boyayabilirsiniz. Hatta bu modeli uygularken ince altın veya gümüş çizgilerle görünümü hareketlendirebilirsiniz.

 • Renkli French Oje Modeli

En canlı ve en iyi Fransız manikürü modelleri arasından renkli french modeli, renkli oje bağımlıları için birebirdir. Bütün tırnaklarda farklı renkler kullanarak renkli French modelini deneyebilirsiniz. Ancak bu modelde baz olarak soft ojelere yer yoktur; yalnızca tırnağın tamamına aynı rengin açık tonu, ucuna ise koyu tonu kullanılmalıdır. Böylelikle yaratılan kontrast epey etkileyici olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Aparatın tırnağa uygun olan ucu ojeye batırılır ve fazla ojesi alınır. Ardından tırnaklarınızın ucu ve aparatın ucu paralel olacak şekilde aparat hafifçe tırnağa uygulanır. Daha sonra çekilir ve kuruması beklenir.

Manikür kalemi, doğal oje görünümünde olan ve ince kalem ucu yardımıyla dilediğiniz kalınlıkta çizgiler çizmenizi sağlayan üründür

İlgili Yazılar