Furacin Krem Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullanımı

  • Tugba yazdı.
  • 13 Ekim 2022
  • 576 okunma

Furacin krem kullanım amacı belirli hastalıklarla sınırlıdır. Haricen kullanıma uygun olan bu krem, her 100 gramında 0,2 gram miktarında nitrofurazon içerir. İlacın içeriğinde yer alan diğer maddeler ise polietilen glikol 300,1000 ve 4000'dir. Kremin kendine özgü bir kokusu vardır. Rengi ise limon sarısıdır. Yarı şeffaf kıvamda olan bu krem vücuda kolayca tatbik edilir. Furacin krem kullanım amacı oldukça çeşitlidir. Buna rağmen hekim tarafından tavsiye edilmediği takdirde kremi kullanmamalısınız. Krem, 56 gramlık olacak şekilde ambalajlarda satışa sunulur.

Furacin Krem Ne İşe Yarar?

furacin-krem-ne-ise-yarar

Furacin kremin kullanım amacı olarak bahsedilebilecek oldukça fazla durum vardır. Bunlardan biri ameliyat yaralarıdır. Ameliyat yaralarının zamanla enfeksiyona maruz kalmaması ve buna bağlı olarak zarar görmemesi için Furacin krem kullanılır. Duyarlı organizmalara bağlı olarak ciltte oluşan sivilceler de bu krem ile tedavi edilir. Ciltte meydana gelen dermatoz enfeksiyonlarında, farklı yaralarda ve dış kulak iltihabı söz konusu olduğunda kullanılabilir.

Furacin Krem Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Furacin'in kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken detaylar, sağlıklı bir kullanım süreci için son derece önemlidir. Bu aşamada ilacın içeriğinde bulunan maddelere dikkat etmeniz gerekir. İlacın içeriğinde bulunan maddelere karşı herhangi bir duyarlılığınız varsa farklı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda yiyecek, boya, koruyucu ve ilaç alerjisi olanlar da Furacin kullanımı sırasında yan etkilerle karşılaşabilir.

İlaç, böbrek hastaları tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Kremin içeriğinde bulunan bazı maddelerin emilimi sebebiyle böbrek fonksiyonlarınızda ciddi bozukluklar meydana gelebilir. Kremi kullanmaya başladıktan sonra beklenen sürede olumlu bir etki elde edemezseniz hekiminize danışarak ilacı değiştirmesini isteyebilirsiniz. Aynı zamanda kullanım alanında meydana gelen hassasiyetler de vakit kaybetmeden doktora bildirilmelidir. Fucidin krem kullanım amacı her ne kadar enfeksiyonu engellemek olsa da bazı mikroorganizmalar sebebiyle kullanım sırasında enfeksiyon meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Furacin Kremin Yan Etkileri Var mıdır?

furacin krem yan etkileri var mı

Furacin kremin yan etkileri kremin içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması durumunda ortaya çıkar. İlacın yan etki göstermesi durumunda cildinizde döküntü meydana gelebilir. Bunun yanı sıra ödem de oluşabilir. Mantarlara bağlı olarak gelişen yeni enfeksiyonlar da yan etki olarak değerlendirilebilir. Bu tür yan etkilerin söz konusu olması halinde hemen sağlık yardımı almalısınız.

Furacin Krem Nasıl Kullanılır?

Furacin krem kullanımı için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken önerilen süreye ve miktara dikkat etmektir. Bu ilaç için öngörülen tedavi süresi genellikle 7 ila 10 gündür. Günlük olarak kremi kullanabileceğiniz gibi birkaç günlük aralarla da kullanım sağlayabilirsiniz. Uygulama sırasında gazlı bez kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir spatula yardımıyla da ilacı uygulama şansınız vardır. Yanığın çok geniş bir boyutta olması durumunda gazlı bezin üzerine kremi yayarak kullanabilirsiniz.

Furacin'i ameliyat sonrası kullandığınız takdirde vazelinli gazlı bezi ilacın üzerine uygulayabilirsiniz. Bu sayede pansuman beze yapışmaz ve 5 ila 7 gün arasında kalıcı olur. Gazlı bezle yaptığınız pansumanı yenilemek ya da tamamen çıkarmak için serum fizyolojik kullanabilirsiniz. Böylece ıslanan bez kolay bir şekilde vücuttan ayrılır.

Furacin krem çocuklarda hekim tarafından belirlenen miktarda kullanılmalıdır. Yaşlılarda ise kullanıma ilişkin bir sınırlama söz konusu değildir. Kullanım miktarında aşırıya kaçmanız halinde hekiminizden ya da bir eczacıdan bilgi alabilirsiniz. Kullanım sırasında aniden tedaviyi kesmek zararlı olabilir. Bu nedenle tedaviyi kesmeden önce hekiminize danışmanızda fayda vardır. Furacin krem kullanım amacı dışına çıkılmadan her zaman hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde kullanılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Furacin krem yaralarda ve yanıklarda meydana gelen enfeksiyonlar için kullanılır.

İlaç içerisindeki herhangi bir maddeye alerjiniz olması durumunda yan etkiler ortaya çıkabilir.

İlacın etken maddesi nitrofurazondur.

İlgili Yazılar