Hardal Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Tugba yazdı.
  • 30 Ocak 2023
  • 117 okunma

Hardal yağının faydaları denilince akla çok fazla bir şey gelmeyebilir. Hardalı daha çok sos haliyle tanıdığımız için yağını bilmememiz normal. Hardal aslında bir bitki. Özellikle Asyalılar ve Hindistanlılar bu bitkiyi baharat, yağ, sos olarak sıklıkla kullanıyor. Bu yağ, vitaminler açısından oldukça zengin. A, B ve E gibi vitaminler barındıran bu yağ sayesinde sağlığınızı koruyacak birçok fayda elde edebilirsiniz.

Hardal yağının faydalarını siz henüz bilmeseniz bile M.Ö. 3000'li yıllarda bu faydaların keşfedildiğini söylemek mümkün. Söz konusu dönemde Hindistan topraklarında yetiştirilen bitki, Hipokrat tarafından bile kullanılmış. Bu bitkinin yağını elde etmek için farklı yöntemlerden yararlanmak mümkün. İlk yöntemde soğuk pres yöntemi kullanılarak tohumların yağı çıkarılır. Diğer yöntemde ise tohumlar önce öğütülür sonrasında ise suyla karıştırılır. Ardından elde edilen sıvı damıtılır ve yağ elde edilir.

Hardal Yağının Vücuda Olan Faydaları Nelerdir?

Hardal Yağının Vücuda Olan Faydaları Nelerdir?

Hardal yağının vücuda olan faydalarına ilk önce saçlardan başlamak gerekir. Saçlarınızda kepek problemi varsa bu yağı kullanabilirsiniz. Beyazlama problemi olanlar da yağın mucizevi etkilerine tanıklık edebilir. Beyazlamaya sebebiyet veren hücrelerin etkisini azaltan hardal yağı ile her daim genç görünebilirsiniz. Üstelik sağlıklı ve hızlı şekilde saçlarınızın uzaması için de fayda elde edebilirsiniz.

Bakteri ve enfeksiyonların önlenmesi noktasında da hardal yağının faydalarından bahsedilebilir. Tahribata yol açan bakteriler, yaralar için cildinize bu yağı sürebilirsiniz. Ancak yağın cildinizde uzun süre beklememesine dikkat etmeniz gerekir. Cildinizde lekelenme, kırışıklık varsa bunları hafifletmenin yolu da hardal yağından geçer.

Hardal yağının faydaları arasında psikolojik etkiler de vardır. Stres ve depresyona karşı bu yağı kullanabilirsiniz. Uyku düzensizliği ve sinirlilik halleri de bu doğal madde sayesinde giderilebilir. Stres ve gerginliğe bağlı baş ağrınız varsa şakaklarınızı bir miktar yağ kullanarak ovabilirsiniz.

Hardal yağı, diş sağlığı açısından da faydalıdır. Bir miktar zerdeçal ile yağı karıştırarak doğal bir diş macunu hazırlayabilirsiniz. Bu diş macunu ağzınızda oluşan yaraların giderilmesinde fayda sağlar. Aynı zamanda ağız kokusunu da önler. Astım ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara bağlı olarak nefes almakta güçlük yaşıyorsanız göğsünüzü hardal yağı ile yumuşatabilirsiniz. Aynı zamanda nefes açmak için de banyo suyuna ekleyerek yağı kullanabilirsiniz.

Cildiniz kuruyorsa nemlendirici etki için hardal yağından yararlanabilirsiniz. Eklemlerinizin ağrılı noktalarına masaj yaparak hardal yağı sürebilirsiniz. Kanserli hücrelerin oluşumunu önlemek için suyla karıştırarak hardal yağını içebilirsiniz. Ancak miktarın çok az olmasına dikkat etmelisiniz.

Hardal Yağı Nasıl Kullanılır?

Hardal Yağı Nasıl Kullanılır?

Hardal yağının kullanımı sırasında ilk yapmanız gereken yağı seyreltmektir. Eğer yağı içecekseniz bir ya da iki damlayı geçmemelisiniz. Yağı, salataya ekleyerek kullanabilirsiniz. Saç ve cilt için kullanımlarda badem yağı kullanarak karışım hazırlayabilirsiniz. Saça yapılacak uygulamalarda 30 dakikayı aşmamanız gerekir. Eğer cildinizde kesik ya da yara varsa doğrudan sürmemenizde fayda vardır.

Hardal Yağının Zararları Var mıdır?

Hardal Yağının Zararları Var mıdır?

Hardal yağının zararlarından bahsetmek mümkündür. İlk defa bu yağı kullanacaksanız önce vücudunuzun küçük bir noktasında deneme yapmalısınız. Bu sayede alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kullanım sırasında cildinizde tahriş olabilir. Bunun yanı sıra aşırı tüketim halinde diyabet ve farklı rahatsızlıklarınız tetiklenebilir. Bu nedenle bir ya da iki damlalık tüketim sınırını aşmamalısınız. Herhangi bir hastalığı olanların yağı tüketmemesi daha doğru olur.

Hardal yağının faydaları kadar zararlarından da bahsedilebilir. Bu nedenle içmek yerine suyla seyrelterek cildinize uygulamayı tercih edebilirsiniz. Doğru kullanım ile sağlığınızı doğal bir ürünle korumanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hardal yağı su ile seyreltildikten sonra yüze uygulanabilir.

Hardal yağı diz ağrısının giderilmesinde etkilidir.

Hardal yağını saçınıza sürerek kepek, dökülme gibi problemleri engelleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar