Birbiriyle Uyumlu Doğal Taşlar Hangileridir?

  • Minik Tospik yazdı.
  • 27 Temmuz 2021
  • 5.591 okunma

Milyonlarca yıl önce oluşmuş doğal taşların, kozmik enerjiyle yüksek bağı bulunduğuna inanılır. Renkleri ve ışıltılarıyla yüzyıllarca ilgi toplamış; eski toplumlar tarafından şifa aracı olarak kullanılmıştır. Günümüz dünyasında da sağlık ve iyilik bulmak isteyen kişilere; aile hayatı, iş hayatı ya da ikili ilişkiler gibi hususlarda faydası olsun diye kullanılmaya devam edilmektedir.

Doğal Taşlar Nasıl Fayda Sağlar?

doğal taşlar nasıl fayda sağlar

Doğal taşlar, yaklaşık 30 milyon yıl önce oluşmuş olduğu sanılmaktadır. Adeta enerji küpü olarak doğada bulunurlar. Katı madde olmalarına rağmen çok yüksek frekansta titreşen atomlar barındırırlar.

Bazı kaynaklara göre doğal taşlar, yerkürenin altında sıvı ya da gaz olarak oluştular. Bu sıvı veya gazlar dünya yüzeyine çıkınca soğudu ve katılaştı. Taşların içerdiği atomların çok yüksek hızda titreşebildiği, sıcaklığın ve/veya ses dalgalarının bu atomların frekanslarına etki edebildiği bilinmektedir.

İnsanın kendi titreşim frekansı, doğal taşların frekanslarıyla etkileşimde bulunmaktadır. Bu yolla, doğal taşlardan aktarılan enerji/enerjiler şifalı etki yaratabilir.

Her taşın farklı özellikleri vardır ve farklı enerji yaymaktadır. Dolayısıyla da, doğal taşlardan şifa edinmek için kişiye uygun taşı/taşları seçmek gereklidir.

Ayrıca Taşlarla Oynanan Nostaljik Oyun Önerileri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğal Taşların Özellikleri

Doğal Taşların Özellikleri

Pembe Kuvars; Kuvars taşı çok çeşitlidir. Ancak en nadir görüleni pembe renkli olan kuvars taşıdır. Pembe kuvars duygusal dengeleyici özelliğe sahiptir. Üretken enerjiyi ve sevgiyi güçlendirir.

Sitrin; Başarılı olmayı hedefleyen insanların yaratıcılıklarını ve profesyonelliklerini destekleyebilecek en ideal doğal taştır. Özgüvenin artmasına ve hedefe odaklanmaya güçlü biçimde yardımcı olur.

Ametist; Negatif enerjiyi uzaklaştırma özelliğiyle nazara karşı kullanılan doğal taş olarak kabul edilir. Uykusuzluk problemi yaşayanlara şifa vermek için kullanılabilir. Ayrıca kaygı düzeyi yüksek insanların negatif düşüncelerini bertaraf ederek iç huzuru sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Kalsit; Dikkat toplamaya yardımcı olma özelliği ile bilinen doğal taş bilinçaltında yer edinmiş olan gereksiz düşüncelerden arınmayı sağlar. Kişinin karşısına çıkan yenilikler hakkında kabuğunun kırılmasına katkı sağlar.

Akik; Mevcut duruma odaklanarak anda kalmayı kolaylaştırma özelliğine sahiptir. Bu yolla gün içinde kişinin, kendisini sarmalayan negatif enerjileri üzerinden atabilmesini sağlar. Tükenmiş cesaretin ve gücün toparlanmasına yardımcı olur. Zihin ve beden arasındaki uyumu güçlendirerek meditasyona da elverişli hale getirir.

Doğal Taşların Kullanımı

Doğal Taşların Kullanımı

İlk kez kullanılacak olan doğal taşların önceden üzerlerinde birikmiş olan enerjilerden arındırılması gerekecektir. Bunun için öncelikle doğal taşlar ılık suyun içinde, az miktarda deniz tuzu da eklenerek bekletilmelidir. Sonrasında ise taş normal suda yıkanmalıdır. Bu, hemen hemen bütün taş çeşitleri için etkili olan arıtma/temizleme yöntemidir. Son olarak taşlar ay ışığında yirmi dört saat bekletilirse, ayın sakinleştiren ve arındıran enerjisini içine hapsetmiş olur.

Doğal taşların, atomlarının frekansları sesle ve sıcaklıkla değişebildiğinden, arındırma işlemi sonrasında taş elde ovularak ya da yanan mumun yakınına konularak ısıtılmalıdır. Bu esnada, doğal taşa odaklanılarak; kişinin kendi titreşimleriyle taşınkilerin etkileşime girdiğinin hissedilmesi önemlidir. Taşların gücünü hissedebilmek için her ihtiyaç duyulduğunda, bu şekilde odaklanmak gerekir. Ayrıca doğal taşlar odada, çantada veya cüzdanda bulundurulabilir; kolye ucu veya yüzük olarak kullanılabilir. Böylece taşların gücünü sürekli hissedebilmek mümkün olur.

Doğal Taşların Kişiyle Uyumu

Doğal Taşların Kişiyle Uyumu

Bazı taşlar yüksek enerji verirken bazıları sakinleştirir. Zıt enerjilere sahip taşlar uyumlu olmadıklarından beraber kullanılmamalıdır. Sevgi ve bağlılık enerjisi veren taşlarla bağımsızlık ve özgürlük duygusu veren taşların birleşimi doğru değildir. Farklı amaçlarla kullanılan ilaçların hepsini aynı anda içtiğimizi varsayalım ya ilaçlar birbiriyle girdiği etkileşimle etkisiz hale gelir ya da zehirleyici olabilirler.

Bu sebeple taşların enerjisini bilen, bu konuda uzmanlaşmış kişilerin desteğine ihtiyaç vardır. Doğal taşların bazıları birbirini iter; yumuşak enerji yayan da vardır daha güçlü ve sert olanı da. Kişinin hangisine ihtiyacı varsa taşların da buna göre belirlenmesi gerekir.

Ayıca Doğal Taş Boyama Yöntemleri Ve Gerekli Malzemeler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Doğal Taşların Birbiriyle Uyumu

Doğal Taşların Birbiriyle Uyumu

Kaplangözü taşı nazar için kullanılsa da herkese uymayabilir; gerginlik ve sinirlilik yaratabilir. Akik ve sitrin taşları birlikte, ruhsal ve fiziksel enerjiyi arttırır. Ancak bu taşlar kuvars ve mavi agat taşlarıyla kullanıldığında tam tersi enerji verir. O yüzden beraber kullanılmamalıdır.

Örneğin pembe kuvars taşı ile ametist taşı birbirleriyle çok uyumlu taşlardır. Pembe kuvars ve ametist birlikte kullanıldığında zihni güçlendirir ve kalbi korur. Ayrıca duyarlılıkları dengeler.

Başka örneğe göre karnelyan taşı yaratıcı enerjiyi arttırmak ve mavi akik taşı daha iyi iletişim kurmak için bir arada çok uyumlu ikili olabilirler.

Doğal taşların kendilerine ait frekansları vardır. Benzer frekanslara sahip taşlar birbirleriyle uyumludur. Ek olarak renklerin de ayrı frekansları vardır.

Kalp çakrası aktive edilmek isteniyorsa pembe kuvars ya da yeşil aventurin bir arada kullanılmalıdır. Bunun etkili olabilmesi içinse bu taşların her birinden çok sayıda kullanılmalıdır. Söz gelimi kolyenin içinde bu taşlardan birer ikişer boncuk bulunması şifa vermesi için yeterli değildir.

Milyonlarca yıl içinde oluşan, yeryüzüne ait pek çok bilgiyi ve enerjiyi taşıyan kristaller, gerek titreşim yoluyla gerekse içerdiği minerallerle şifa aktarırlar. Fiziksel ve ruhsal yollardan etkileşim yaratırlar.

Pek çok taş kişinin var olan enerjisini büyütür. Kişi bitkin, isteksiz ya da mutsuz hissediyorsa bu enerji de büyüyebilir. O zaman da beklenen şifa sağlanmaz. Yine bu sebeple uzmanına danışarak taş seçilmesi gerekir. Taş seçimi ile ilgili internet üzerinden ulaşılan kimi platformlarda rastgele doğru bilgiye ulaşılmış olunsa da o taşın kişi için doğru olup olmadığı, doğum tarihi, kişiliği, fiziksel ve duygusal ihtiyaçları gibi bilgiler doğrultusunda kişiye şifa verecek taşlar tespit edilmelidir.

Taş uzmanı olan kişiler diyor ki; ‘Taş seçerken heyecanlanmanıza gerek yok. Hoşunuza gideni seçin ama anlamlandırarak kullanın. Merak etmeyin, niyetinize hizmet edecektir.’

Sıkça Sorulan Sorular

Turmalin taşı, odaklanma taşı olarak bilinir. Kişinin amacına odaklanmasını sağlar ve motivasyonunu arttırır. Ayrıca sezgileri kuvvetlendirdiğine de inanılır.

Kök çakrası-kırmızı taşlar; sakral çakra-turuncu taşlar; solar pleksus çakras-sarı taşlar; kalp çakrası-yeşil taşlar; boğaz çakrası-açık mavi taşlar; üçüncü göz çakrası-çivit mavisi taşlar; taç çakra-mor taşlar.

İlgili Yazılar