Doğal Taş Boyama Yöntemleri Ve Gerekli Malzemeler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 29 Haziran 2021
 • 4.758 okunma

Doğal taş boyama, farklı şekil ve büyüklüklerdeki taşların renkli boyalarla boyanması etkinliğidir. Doğal taş boyama yaptığınızda hem evinize doğal dekoratif yenilikler katmış olursunuz hem de günün yoğunluğundan uzaklaşma olanağı bulursunuz. Taş boyama örneklerini internette pek çok kaynaktan bulabilirsiniz. Penguenler, kediler, kuşlar, mandala motifleri, manzara resimleri veya kendi yaratıcılığınız kullanarak ortaya çıkaracağınız bambaşka figürler… Elinizdeki imkânları da kullanarak pek çok taş boyama çalışması yapabilirsiniz. Boyadığınız taşlarla da tablolar, kapı süsleri, saksı süsleri veya çerçeve süsleri oluşturabilirsiniz.

Hadi gelin şimdi taş boyama için bize neler gerekiyor ve onlarla neler yapabiliriz, ona bakalım…

Taş Boyamada Kullanılabilecek Malzemeler

Taş Boyamada Kullanılabilecek Malzemeler

Doğal taş boyama için gerekli malzemeler;

 • Pürüzsüz taşlar
 • Akrilik boyalar
 • Veya özel taş boyama setleri
 • Farklı boyutlarda ve kalınlıklarda fırçalar
 • Asetat kalemleri (siyah olmazsa olmaz)
 • Kurşun kalem
 • Vernik
 • Boya paleti

Boyama İçin Uygun Taşları Seçme ve Temizleme

Boyama İçin Uygun Taşları Seçme ve Temizleme

Boyamanın ilk ve en önemli aşaması taş seçimidir. Pürüzsüz, yassı, elips biçiminde ve mat nitelikte taşlar boyama işlemi için kolaylık sağlar. Farklı renk ve biçimlerde taşları çevrenizden kolayca bulabilirsiniz. Mesela deniz kenarından veya bahçeden… Tek yapacağınız şey etrafınıza biraz daha dikkatli bakmak.  Doğal yöntemlerle taş bulamıyorsanız hobi marketlerden taş satın almak da seçenek olabilir. İşleme başlamadan önce, bulduğunuz taşları önce uygun kap içerisinde, suda bekletip ardından güzelce yıkayın ve kurumaya bırakın.

Ayrıca Evde Doğal Yollarla Gül Parfümü Yapma Yolları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Boyamanın Taslak Çizimlerini Yapma

Boyamanın Taslak Çizimlerini Yapma

Yapacağınız boyamanın taslağını taşın üzerine kurşun kalemle çizin. Kafanızda neyin tasarladıysanız ya da hangi figürü uygulamak istiyorsanız… Çizgilerine ya da motiflerine vurgu yapmak istediğiniz desenler için çizdiğiniz taslağın üzerinden asetat kalemleriyle geçerek kontür uygulayın. (Kontür geçme işlemi boyamadan sonra da yapılabilir)

Uygun Boyama Malzemelerini Seçme

Uygun Boyama Malzemelerini Seçme

Doğru fırça ve doğru boya seçimi boyamanın kalitesi açısından çok önemlidir. Boyama yapacağınız deseninin ve taşın büyüklüğüne uygun kalınlıkta fırça kullanın. İnce ya da kıvrımlı desenler için ince uçlu fırça kullanmak gerekecektir. Kaliteli asetat kalemi seçimi de hatlara uygulanacak kontürün temiz görünmesi açısından önemli.

Taş boyamanın en önemli unsuru boyalardır. Çabuk kuruyabilen akrilik boya kullanmak en doğru tercih olacaktır. Ancak taş boyama için üretilen özel setler de kullanılabilir. Kendi akrilik boyanızı kendiniz de tutkal, toz boya ve sıvı sabun kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Taşları Boyama ve Vernikleme

Taşları Boyama ve Vernikleme

Taş boyama gayet kolaydır aslında. Sadece, motive olarak ve hayal gücünüzü kullanarak taşı istediğiniz renklere boyamanız gerekiyor. İşin içine yeteneğiniz de girince ortaya muhteşem eserler çıkarabilirsiniz.

Eğer taşınızda zemin renk kullanacaksanız önce taşların üzerine fırçayla zemin rengini uygulayın ve boyanın kurumasını bekleyin. Kurşun kalemle taslak çizme işlemini bu aşamadan sonra uygulayın. Ardından seçmiş olduğunuz boyalarla detayları çizip boyayın. Asetat kalemi ile vurgulamak istediğiniz hatlara kontür geçin. Boyama işlemi bittikten sonra taşlarınızı vernikleyin. Verniğin iyice kuruması için 1 gece bekletin. Önemli hatırlatma; vernik kokusu çok yoğundur. Açık havada ya da iyi havalandırılabilen yerlerde vernik atmanız ve taşları o ortamda bekletmeniz uygun olacaktır.

Doğal Taşlardan Tablo Yapma

Doğal Taşlardan Tablo Yapma

Tablo zemini/tabanı olarak kullanacağınız malzemeyi (odun dilimi, kontrplak, halatla sarılmış taban vb.) seçerek arzu ettiğiniz renkte boyayın, vernikleyin ve kurumaya bırakın. (Boyanmış ve verniklenmiş taşlarla birlikte 1 gece bekletin.)

Tüm malzemeler kuruduktan sonra taşlarınızı taban üzerine silikonla yapıştırın. Taşlar çok büyük değilse silikon tabancası kullanabilirsiniz. İyice kuruduktan sonra tablonuz sergilenmeye hazır olacak. El emeği göz nuru size ait doğal taş tablolarınız evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Salon, yatak odası, çalışma odası, mutfak, banyo... Hatta emek vererek ortaya çıkarttığınız tabloları sevdiğiniz kişiler armağan olarak vermeniz çok anlamlı olacaktır.

Doğal Taşlarla Saksı Düzenleme

Doğal Taşlarla Saksı Düzenleme

Küçük kaktüs veya sukulent saksılarını kullanarak farklılık yaratabilirsiniz. Küçük saksıların içerisine yerleştireceğiniz küçük çakıl taşlarının üzerine, boyadığınız taşları yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte çakıl taşlarını ve saksıyı da renklendirirseniz daha hoş dekoratif objeler de oluşturabilirsiniz.

Doğal Taşlarla Fotoğraf Çerçevesi Süsleme

Doğal Taşlarla Fotoğraf Çerçevesi Süsleme

Duvarlarınızda asılı duran veya konsolunuzun üzerinde sergilediğiniz fotoğraf çerçevelerinizi daha şık ve keyifli hale getirmek isterseniz boyanmış taşlar bu iş için ideal olacaktır. Boyadığınız uygun büyüklükteki taşları çerçeve kenarlarına sıcak silikon ile yapıştırabilirsiniz. Üzerine geometrik desenler çizilmiş ya da rengârenk boyanmış küçük taşlarla çerçeveleriniz çok daha hoş durabilir.

Eski Çerçevelerle Duvar Süsleri Yapma

Eski Çerçevelerle Duvar Süsleri Yapma

Boyadığınız taşları eski çerçeveleri kullanarak sergileyebilirsiniz. Üzerine hayvan figürleri, doğa figürleri veya manzara resimleri çizilmiş ve boyanmış büyük boyutlu taşlarınızı evinizde sergileyebilmeniz için eski fotoğraf çerçeveleri çok uygundur. Bu kez fotoğraf çerçevelerinin çevresini değil, içini süsleyeceksiniz. Çerçevenin camını çıkartarak, boyadığınız taşları çerçevenin içindeki kartona/mukavvaya sıcak silikonla yapıştırdıktan sonra ister duvarınıza asın isterseniz konsolun üzerine yerleştirin.

Dış Cephe Taş Boyama

Dış Cephe Taş Boyama

Boyadığınız taşı iç mekânda değil de dış mekânda kullanacaksanız; boyanın dayanıklı olmasını sağlamak için; dış cephe koşullarına elverişli tercihler yapılmalı. Dış cephe boyaları taşları boyamak için kullanılabilir. Dış cephede kalacak olan büyük boyutlu dekoratif taşları ya da taş duvarları boyamada dış cephe boyalarını tercih edebilirsiniz. Dış cephe boyaları sıva, beton gibi emici yüzeyler için üretilmişse de taş üzerine doğrudan uygulanarak kullanılabilir. Önden geçiş astarı yapılırsa boyanın çok daya iyi tutması sağlanmış olur.

Dış mekânda kullanacağınız taşları boyamadan önce bahçe hortumuyla yıkayarak, kurumasını bekleyin. Sonra sırasıyla; 1 kat geçiş astarı, 3-4 saat sonra 1 kat dış cephe boyası, bundan 3-4 saat sonra da 2. kat boyayı uygulayın.

Dış alanda taş boyamada alternatif olarak, çizgi boyası; işaretleme boyası ya da beton boyası kullanabilirsiniz.

Ayrıca Evde Yapılabilecek 12 Doğal Diş Macunu Tarifi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Taş Boyamanın Püf Noktaları

Taş Boyamanın Püf Noktaları

Doğal taş boyama da dikkat edilecekler hususlar bulunmaktadır. İşte, taş boyamanın püf noktaları;

 • Boyama yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey alt tabakadaki boya kurumadan çizime ve/veya boyamaya devam etmemeniz gerektiği. Alttaki boyama kurumadan devam ederseniz boya dağılarak diğer renklerle karışabilir ve bütün emeğiniz boşa gider.
 • Boyama işleminden sonra taşı vernikle boyadığınızda hem motifler daha parlak görünüm kazanır hem de desenin dayanıklılığını ve kalıcılığını arttırır. Taş boyamada su bazlı vernik kullanılmalıdır. İhtiyaç halinde alternatif olarak vernik yerine şeffaf oje de kullanılabilir.
 • Boyamada akrilik boya tercih ettiyseniz bilmeniz gereken şudur ki; akrilik boya son derece dayanıklıdır ve çabucak kurur. Bu nedenle, çalışırken giysilerinize ya da zemine dökülürse canınız sıkılabilir. Önlem olarak, çalıştığınız zeminin üzerine büyükçe naylon örtü sermek de yarar var. Giysilerinizi boyadan korumak için de önlük kullanmak yerinde olacaktır.
 • Beyaz renkli doğal taşlar çalışılan deseni daha belirgin olarak gösterir ve daha güzel görünüm elde etmenizi sağlar. Taşlarınız koyu renkse, önceden beyaz astar atabilirsiniz. Çizeceğiniz motife uygun olarak, zemini farklı renklerde de boyayabilirsiniz.
 • Zamanla ilgili probleminiz varsa yıkadığınız taşları iyice kurutabilmek için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Bu sayede taşlar daha kısa sürede kurur ve işlem görmeye hazır olur.
 • Zemin rengini oluştururken boyayı iki kat sürüp daha sonra çizim işlemine geçerseniz daha canlı görünüm elde edebilirsiniz.
 • Dekoratif küçük taşları astarlamak için geçiş astarı kullanabilirsiniz. Böylelikle, boyanın tutması daha iyi olacaktır. (Geçiş astarı beyaz renktir)

Sıkça Sorulan Sorular

Sprey boya ile taş boyanabilir. Ancak ince işçilik uygulanamaz. Spreyi sıkıp taşı düz renge boyayabilirsiniz. Sprey boya ile taş boyamada taşları rengârenk boyayarak hoş görünümler elde edebilirsiniz. Taşlarınız küçükse, farklı renklerde boyayıp; sepet ya da cam kavanoz içerisinde sergileyebilirsiniz.

Akrilik boyalar yağlı boya kıvamındadır ancak zehirli madde içermezler. Ayrıca çabuk kurur ve kapatıcı özelliğe sahiptir. 

İlgili Yazılar