Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 30 Haziran 2021
 • 337 okunma

Öksürük, özellikle kış mevsiminde etkisini artıran virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıkların belirtisi olarak bilinse de aynı zamanda vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Üst solunum yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok nedeni olabilir. Alerjen maddeler, duman ve toz gibi solunum yolunu tahriş edici unsurların neden olabileceği öksürük balgamlı ya da kuru öksürük olarak ortaya çıkabilir. Genellikle birkaç gün veya hafta şeklinde devam eden öksürük ballı süt, bitki çayları gibi boğazı yumuşatan besinler sayesinde evde doğal olarak geçirilebilir. Bu doğal yöntemlerden bahsetmeden önce, öksürüğün neden olduğunu kuru ve balgamlı öksürüğün farklarını öğrenelim…

Öksürük Neden Olur?

Öksürük Neden Olur?

Her yaştan bireyde ortaya çıkabilen öksürük, vücudun balgam ya da yabancı ve tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek adına kullandığı mekanizmadır. Ufak boğaz enfeksiyonlarında, nezle ve grip, alerji, sinüzit, gıcıklanma ve sigara kullanımına bağlı durumlarda meydana gelebilir. Ancak öksürükle ilgili unutulmaması gereken tek şey onun belirtiden çok savunma mekanizması olmasıdır, yani öksürüğünüzü geçirmekten ziyade neden olduğunu anlamak uzun vadede daha faydalı olacaktır.

Ayrıca Hayvanlardan İnsanlara Geçen En Korkunç 10 Hastalık yazımıza göz atabilirsiniz.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürükte balgam bulunmadığında, gıcıklanma hissiyatı ile öksürük geliyorsa buna kuru öksürük denmektedir. Oluşum sebepleri arasında pek çok hastalık yatabilir ancak temel olarak nezle, grip, farenjit, astım, reflü vb. gibi rahatsızlıklar vardır. Kuru öksürüğün geçmediği durumlarda boğazda tahribat ve yanma hissi çoğalabilir. Uzmanlar, kuru öksürüğe iyi gelen tedavi yöntemi olarak bronş genişletici tedaviyi önerir. Evde uygulanabilecek yöntemler arasında boğazı sürekli nemli tutmak ve bitki çayları içerek yumuşatmak yer almaktadır. Bitki çayı tüketemeyenler için ılık su veya ılık süt ile bal karşımı içmek de boğazı yumuşatan yöntemler arasındadır. Ayrıca bulunulan ortamın kuru ve havasız olmaması da öksürüğün tetiklenmemesi adına önemlidir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüldüğünde sıvı ve koyu kıvamlı akıntı geliyorsa bu, balgamlı öksürüktür. Öksürüldüğünde çıkan balgam sesiyle birlikte göğüs kafesinde geldiği hissini yaratır. Bu durum genellikle kış mevsimiyle beraber gelen soğuk algınlığı rahatsızlıklarında meydana gelir. Zatürre, bronşit, akciğer hastalıkları, astım vb. bu hastalıklara örnek verilebilir. Öksürük şurubu kullanımı balgamlı öksürük şikayetinde durumun daha kötüye gitmesine neden olabilir. Doğal çözüm yöntemlerini tercih etmek denenebilir:

 • Su tüketimi oldukça önemlidir. Yeterli su tüketildiğinde akıntının tahriş ediciliği azalacaktır.
 • Eczanelerden bulabileceğiniz pastiller boğazı yumuşatarak balgam tarafından tıkanan solunum yollarının açılmasını sağlar.
 • Sıcak duş alınarak burnu ve boğazı tıkayan balgamın yumuşaması ve akması sağlanabilir.
 • Oda spreyi, deodorant, parfüm gibi koku ağırlıklı ürünler mukus üretimini artıracağı için uzak durulmalıdır.
 • Ilık bitki çayları da balgamlı öksürükte yine rahat nefes almayı sağlayacak yöntemler arasındadır.

Doğal Bitki Çayı Önerileri

Doğal Bitki Çayı Önerileri

Bitki çaylarının tüketimi konusunda hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar ve alerjen yapıda olanlar mutlaka uzman görüşüne başvurmalıdır.

Ayva Çayı

Doğal Ayva Çayı için gerekli malzemeler;

 • Ayva kabuğu
 • 3 tane ayva çekirdeği
 • Elma kabuğu
 • Ihlamur çiçekleri
 • 3 tane kakule

Tarifi: Bütün malzemeler kaynatılmış suya atılır ve ağzı kapalı halde 10-15 dakika demlenir. Ayva çekirdekleri suya hafif pembe renk verecektir. Sabah, öğlen ve geceleri yatmadan 40 dakika kadar önce 1 fincan şeklinde tüketilmelidir. Tatlı olması adına içine 1 çay kaşığı bal eklenebilir.

Yaseminli Portakal Çayı

Doğal Yaseminli Portakal Çayı için malzemeler;

 • Bir tutam yasemin çiçeği
 • Portakal kabuğu
 • 10 adet karanfil
 • 3 halka dilim zencefil

Tarifi: Portakal kabukları, zencefil, karanfil ve yasemin çiçeği kaynar suda ağzı kapalı halde 10-15 dakika demlenir. Sabah, öğlen ve geceleri yatmadan 40 dakika kadar önce 1 fincan tüketilir. Tatlı olması adına içine 1 çay kaşığı bal eklenebilir.

Portakal yüksek oranda C vitamini içermesiyle güçlü antioksidanlardandır, dolayısıyla hali hazırda kış aylarının aranan meyvesidir. Ateşli hastalıklar, soğuk algınlığı, mide-bağırsak problemleri ve zayıflamak için sıklıkla kullanılır. Öksürüğü kesmek konusunda da hızlı etkiye sahiptir. Ancak kabuğu ve kabuğun içerisindeki beyaz maddenin de en az sulu kısmı kadar yararlı olduğu gözden kaçırılır. Kabuğunda bulunan esansiyel yağlar aynı zamanda tümör oluşumunu önleyerek kanserden koruyucu etkiye sahiptir. İçerisindeki beyaz maddede olan posa (pektin) bağırsak sağlığına faydalıdır, midede kıvam olmasını sağlayarak boşalmasını geciktirerek uzun süre tokluk hissi yaratır.

Kuşburnu Çayı

Doğal Kuşburnu Çayı için malzemeler;

 • Kuşburnu meyveleri
 • Ekinezya
 • Kabuk tarçın

Tarifi: Kuşburnu meyveleri çaydanlıkta ağzı kapalı şekilde kaynatılır. Sonrasında ocaktan alınarak içerisine ekinezya ve kabuk tarçın eklenerek yine ağzı kapalı şekilde 10-15 dakika demlenir. Sabah, öğlen ve geceleri yatmadan 40 dakika kadar önce 1 fincan tüketilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu’nun Öksürük Kürü

Kür 1: 1 adet soğan 6 eşit parçaya bölünür. 1,5 bardak suyun içerisine atılır ve kaynatılır. Karışım kaynadıktan sonra ılıması beklenir ancak ılıdıktan sonra hemen içilmesi gerekir.

Kür 2: Balgamlı Öksürük: 6-7 adet keçiboynuzu yarım litre suyun içerisine atılır ve kaynatılır. Yine kaynadıktan sonra ılıması beklenerek tüketilir. 3 gün süreyle düzenli kullanılması gerekir.

Ayrıca Kuru Ciltler İçin Doğal ve Yapımı Kolay Bakım Önerileri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca…

ayrıca öksürük için yapılacaklar

Yukarıda sayılan doğal ve bitkisel yöntemlerin yanı sıra öksürüğün alerjen veya ortamdaki tozdan kaynaklı olduğu durumlarda bulunulan ortamın sık sık havalandırılması, oda nemlendiricilerine başvurulması, soğuk ortamlarda bulunulmaması, sigara ve diğer tütün mamullerinden uzak durulması, burnun sık sık temizlenmesi, buhar cihazı ile buhar solunması, gece kullanılan yastığın dik ve hafif yüksek şekilde durması, parfüm-deodorant gibi yoğun koku içeren ürünlerden öksürük geçene kadar uzak durulması da uygulanabilecek yöntemler arasında sayılabilir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne iyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne iyi Gelir?

Çocuklarda öksürük belirtisi yetişkinlere kıyasla daha sık görülmektedir. Çocuklar hastayken bile çok hareketli oldukları için terleme etkeniyle beraber öksürük kendini daha sık ve bazı durumlarda daha şiddetli göstermektedir. Üstelik bu öksürüklere dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü solunum yolu enfeksiyonunun habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla çocuğun öksürüğü kronik hale geldiyse, 2 ya da 3 haftadır geçmediyse, öksürüğün yanı sıra morarmalar gözleniyorsa, gece uykularında öksürük şiddetleniyorsa veya öksürükten kan geliyorsa acil olarak uzmana başvurulması gerekmektedir.

Öte yandan, çocuklar için öksürüğe iyi gelecek ve evde uygulanabilecek en iyi yöntem, ısıtılan 1 bardak süte 2 yemek kaşığı bal ve biraz karabiber eklenerek çocuğa içirilmesidir. Bunun dışında aynı yetişkinlerdeki gibi günlük su tüketim miktarını artırmak özellikle balgamlı öksürüğün hafifletilmesi veya geçirilmesi için önemlidir. Ayrıca ıhlamur, adaçayı ve yasemin gibi bitki çaylarından en fazla günde 1 çay bardağı olacak şekilde çocuğa verilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzmanlar pekmezin öksürüğe iyi geldiğini söylemektedir. 2 tatlı kaşığı ya da 1 çorba kaşığı pekmezin içerisine biraz karabiber eklenerek günde 1 kez tüketilebilir. Düzenli kullanıldığında 1-2 gün içinde hem öksürüğün hafiflemesini veya geçmesini hem de hastaysanız enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınının en başından beri en yaygın belirtileri arasında öksürük bulunmaktadır. Ancak tek başına öksürüğün görüldüğü durumlarda bu, direkt olarak covid-19 belirtisi değildir. Diğer semptomlarla birlikte görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak PCR testi yapılması gerekmektedir.

İlgili Yazılar