Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır? Kazancı ve Gerekenler

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 2 Ocak 2022
 • 454 okunma

Hobileriniz arasında fotoğraf çekmek ya da Photoshop ve Illustrator gibi araçlarla görseller oluşturmak varsa online fotoğraf satışı yapmak sizin için ideal para kazanma yolu olabilir. Teknoloji çağı ilerlemeden önce yalnızca profesyoneller veya bağlantısı olan kişiler fotoğraf satışı yapabiliyordu, fakat internetin hayatımızın her alanına girmesiyle online stok fotoğraf sitelerinin belirlediği kalite koşullarına uyan herkes artık fotoğraflarını satabiliyor. Eğer ben hobimi kazanca çevirebilirim diyorsanız, işte sizin için stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır, stok fotoğrafçılığı kazancı ve stok fotoğrafçılığı için gerekenler…

1. Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Fotoğrafçılardan belirlenen ücreti karşılığında telif haklarıyla beraber alınan ve stoklanan fotoğrafların görsele ihtiyacı olan kullanıcılar tarafından satın alınmasına stok fotoğrafçılığı adı verilmektedir. Yani aslında hobi olarak fotoğraf çeken kişilere gelir kapısı açılmış olur. Ancak elbette her meslekte olduğu gibi, stok fotoğrafçılığında da başarılı olup para kazanmaya başlamak için gereken malzemeler ve dikkat edilecek püf noktaları vardır.

2. Stok Fotoğrafçılığı İçin Gerekenler

Stok Fotoğrafçılığı İçin Gerekenler

Öncelikle stok fotoğrafçılığı için elinizde bulunması gereken malzemeler ve programlardan bahsedelim. Kısaca ihtiyaçlarınızı şöyle sıralayabiliriz:

 • SLR (Single-lens reflex) dijital fotoğraf makineleri gibi profesyonel fotoğraf makinesi,
 • İnternet bağlantısı,
 • Bilgisayar ya da tablet,
 • Fotoğraf çekmek yerine kendi görsellerinizi dijital ortamda yaratmak için Adobe Illustrator,
 • Talebe bağlı olarak Adobe Photoshop.

3. Minik Adımlarla Stok Fotoğrafçılığı

Minik Adımlarla Stok Fotoğrafçılığı

Stok fotoğrafçılığı için gereken malzemeleriniz ve uygulamalarınız elinizdeyse, şimdi adım adım stok fotoğrafçılığı için yapılması gerekenleri sıralayalım:

 • Öncelikle üzerinde değişiklikler yapacağınız, satacağınız ya da kopyalayacağınız herhangi bir görselin telif hakkına sahip olmalısınız.
 • Daha sonra fotoğraflarınızı satmak için stok fotoğraf sitesi seçmelisiniz. Yeni başlayanlar için net, shutterstock.com ve dreamstime.com uygundur. Eğer kendinize güveniyorsanız Getty Images ya da Corbis de seçenekler arasındadır.
 • Sitenizi seçtikten sonra fotoğraflarınızı yüklemeden önce tüm koşulları anladığınızdan emin olmalısınız. Mesela dreamstime.com’da en az 3 mega piksel boyut koşulu bulunur.
 • Öte yandan stok fotoğrafçılığı siteleri genellikle ticari amaçlar, yaratıcı ve pazarlanabilir içerikler ve ışık kalitesi yüksek fotoğrafları daha çok tercih ederler.
 • Dolayısıyla görselin yansıttığı ruh önemlidir. Ancak siteden siteye de tercihler değişebilir; dreamstime.com’un reddettiği fotoğrafı başka site kabul edebilir.
 • Bu reddedilme ihtimali her zaman olduğu için birkaç siteye aynı anda kayıt yaptırmak faydalı olacaktır.
 • Fotoğrafınız kabul edildiğinde bu, artık satışa hazır oldukları anlamına gelir.
 • Fakat bu sadece beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. İnterneti sizinle aynı amaç için kullanan pek çok kişi olacağı için satıştaki görselinizin reklamını yapmak önemlidir.

4. Stok Fotoğrafçılığından Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılığından Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğrafçılığından kısa sürede büyük gelirler elde etmek istiyorsanız ve şanslıysanız bunu başarabilirsiniz. Ancak eğer şans sizden yana değilse kendinizi asla satış yapamayacak gibi hissettiğiniz kısır döngünün içinde bulabilirsiniz. Örneğin bu işe büyük yatırımlar yaparak fotoğraf çekmek için seyahate çıktınız, fotoğraflar çektiniz ve onları yükleyerek ay sonuna dek biraz para kazanmayı umuyorsunuz. Bu gibi durumlarda eğer hiçbir şekilde satış yapamazsanız zararınız maalesef büyük olur. Dolayısıyla fotoğraflarınızın satılmama, hatta teknik sebeplerle reddedilme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu işin sırrı, kolay yoldan zengin olmayı düşünmek yerine her anlamda kaliteli fotoğraflar çekmeye yoğunlaşmaktır. Öte yandan kayıtlı olduğunuz siteye fotoğraflarınızı yüklemeden önce içerik, kompozisyon ve görüntü kalitelerinden emin olmalısınız. Yetersiz veya fazla pozlanan, bulanık, grenli, üstünde çok oynama yapılan ve yapay görünen fotoğrafların ya da teknik anlamda zayıf olan kompozisyonların satılma ihtimali yoktur. Stok fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız bu işi layığıyla yapmayı başarmalı ve uzun vadeli planlar yapmalısınız çünkü gelir elde etmeye başlamanız tahmin ettiğinizden çok daha uzun zaman alabilir.

Kısacası, stok fotoğraflarınızı satarak para kazanma amacınız varsa ilk zamanlarınızda büyük kazançlar elde etmeyi düşünmeden geleceğe yönelik adımlar atmalısınız. Hatta bu süreçte yıllarca birçok siteye fotoğraflar yükleyebilir fakat emeklerinizin karşılığını çok sonra alabilirsiniz. Ancak pes etmemek tünelin sonundaki ışığı gösteren tek şey olacaktır, bunu unutmamalısınız. İşte o ışık göründüğünde bu işten ne kadar para kazanabileceğiniz ise farklı değişkenlere bağlıdır. Bunlar;

 • Portföyünüzde kaç tane fotoğraf olduğu,
 • Görüntülerinizle alakalı anahtar kelimeleri ne kadar uygun seçtiğiniz,
 • Fotoğraf temanızı ne kadar iyi irdelediğiniz,
 • Müşterilerin isteğini ne kadar iyi yansıtabildiğiniz,
 • Ve tabii bu işe kendinizi ne ciddiyetle verdiğiniz şeklinde sıralanabilir.

Tüm bunların dışında aslında stok fotoğrafçılığının kazancından çok bahsedilmez çünkü pek çok fotoğrafçı bu işi ek gelir kaynağı sağlamak için yapar. Fakat bu alanda tutkuyla çalışan kişiler de vardır. Eğer bu işin başındaysanız ilk elle tutulur gelirinizi kazanmak için ne kadar zamanınız olduğunu az çok anlayabilirsiniz. Bunun için indirme başı kazancı bilmeniz, fotoğraflarınızın görüntülenme ve indirilme sayısını takip etmeniz gerekir.

Her bir fotoğrafın indirilmesinden kazanacağınız para ise şu faktörlere bağlı olarak değişebilir:

 • Seçtiğiniz stok sitesi,
 • Fotoğrafınızı satın alan kişilerin aboneliğe sahip olup olmadığı,
 • Fotoğrafınızın çözünürlüğü (eğer yüksek çözünürlüklü fotoğraflara sahipseniz kazancınız artar),
 • Telifsiz ya da belirli hakları saklı fotoğraflar yayınlamanız.

Tüm bu değişkenlere bağlı olmakla beraber, stok fotoğrafçılığında indirme başına elde edilen kazancın ortalama 1$ olduğu söylenebilir.

5. Stok Fotoğrafçılığında Nasıl Başarılı Olunur?

Stok Fotoğrafçılığında Nasıl Başarılı Olunur?

Stok fotoğrafçılığında başarılı olmak kişinin fotoğraf tutkusuna ve azmine bağlı olsa da dikkat edilebilecek bazı noktalar vardır:

 • Avantajlara Odaklanmak

Fotoğraf işinde yeniyseniz muhtemelen aklınızdaki tek soru fotoğraflarınızın satılmaya değecek kadar iyi olup olmadığıdır. Fotoğrafçılıkta, geleneksel anlamda, sağlam alıcılar kazanmadan önce zorlu çıraklık döneminden geçmek mecburidir. Pes etmediğiniz takdirde yılların verdiği deneyimle iyice olgunlaşır, güçlü portföyleri olan köklü profesyonel sanatçılarla rekabet edebilecek duruma gelirsiniz. Üstelik stok fotoğrafçılığı bu anlamda size eşit mücadele imkanı sunduğu için çok etkilidir. Bu alanda tecrübeniz ve portföyünüzden bağımsız şekilde profesyonellerle rekabet edebilir, hatta sektöre onların önüne geçerek daha çok satış yapabilirsiniz. Yani aslında geleneksel fotoğrafçılıktan farklı olarak stok fotoğrafçılığı işin en başında para kazanma ihtimalini doğurur. Deneyim kazanmanız ise tamamen başlangıçta aldığınız ret cevaplarının sizi yıldırmamasına bağlıdır. Yani stok fotoğrafçılığı eğitimi alacağınız kişi yine siz olmalısınız. Dolayısıyla başarının ilk adımı alanın işleyişini iyice kavramak ve avantajlı taraflarına yoğunlaşmaktır.

 • Kopya ve Kıyastan Uzak Durarak Başkalarından Öğrenmek

Diğer fotoğrafçıların eserlerini irdelemek fotoğrafçılıkta ilerlemenin iyi yollarından biridir. Fakat bunu yaparken profesyonellerin kaliteli fotoğraflarını gördükten sonra yılmamak ve onlara ait çalışmaları kopyalamaktan kaçınmak çok önemlidir. Başkalarının fotoğraflarını kopyalayarak daha hızlı başarılı olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz fakat bu hem etik değildir hem de uzun vadede size başarıdan ziyade başarısızlığı getirebilir. Öte yandan, internette göreceğiniz yüzlerce kaliteli fotoğraftan sonra kaderinize boyun eğerek yenik hissetmeniz çok normaldir fakat umutsuzluğa kapılmadan şunu hatırlamalısınız: Gördüğünüz neredeyse bütün görseller profesyonellere aittir, yani bu fotoğraflarda yılların tecrübesi vardır. Üstelik stok fotoğrafçısı olmak için dünyanın en iyi sanatçısı olmak gerekmez. Yalnızca reddedilme nedeninizi anlayarak, kapsamlı araştırmalar yaparak ve kendi tarzınızı oluşturarak kısa sürede oldukça kaliteli çekimler yapmaya başlayabilirsiniz. 

 • Sizin İçin En Doğru Platformu Bulmak

Fotoğraflarınızın satışa sunulması için seçeceğiniz stok fotoğrafçılığı sitesine kayıt yaptırmadan önce, alternatif platformları şu kriterleri değerlendirerek araştırabilirsiniz:

 • Komisyon oranları,
 • Siteye erişim kolaylığı,
 • Fotoğrafları arama ve satmanın kolaylığı,
 • Sitenin hitap ettiği kitle,
 • Sitenin küresel yükleme hızı ve arama işlevleri.

Bu siteler ne yazık ki genellikle fotoğrafçılar sayesinde kazandıkları parayı paylaşma konusunda bonkör olmamalarıyla tanınırlar. Fotoğrafçılarına yalnızca %30 oranında komisyon teklifi veren sitelerin sayısı oldukça fazladır. Hatta, örnek olarak, Adobe Stock bile komisyon oranını %33’te tutar. Uzun vadeli düşünüldüğünde bu oranlar haliyle hiç yeterli olmayacaktır. En iyi stok fotoğrafçılığı sitesini bulma sürecinde hedefiniz en azından %40 komisyon oranı olmalıdır.

Ancak bu anlamda çoğu platformun aşama aşama yükselen komisyon oranları sunduğunu bilmelisiniz. Örneğin X onay oranına sahip olduğunuzda ya da X miktarda fotoğraf sattığınızda başlangıç aşamasını bitirerek daha yüksek komisyon oranlarına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bazı platformlar fotoğrafçılarına hizmet özelleştirme olanağı tanır. Tabii bunun için öncelikle tecrübe edinmeniz gerekir. Haliyle sektöre yeni giren biri olarak tek seçeneğiniz sabırlı olarak yükseleceğiniz günleri beklemektir. Stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır, stok fotoğrafçılığı kazancı nasıldır ve stok fotoğrafçılığı için gerekenler nelerdir gibi detayları aktardığımıza göre artık başlamak için hiçbir engeliniz kalmadı!

Sıkça Sorulan Sorular

Stefan Holm, shutterstock.com’da 3800’den fazla içeriği bulunan başarılı stok fotoğrafçısıdır. Platforma 2011’de kaydolan Holm’un görüntülenmesi 400 defayı aşan fotoğrafları vardır.

"Nick" takma adıyla tanınan Mykyta Starychenko yaşam tarzı, ürün, düğün, moda ve stok fotoğrafçılığı alanlarında meşhur olmuş fotoğrafçıdır. Nick’in bazı fotoğrafları 1000 defadan fazla indirilmiş ve stok fotoğrafçılığı ona büyük paralar kazandırmıştır.

İlgili Yazılar