Çağatay Ulusoy Kimdir? Dizi ve Filmleri

 • Minik Tospik yazdı.
 • 18 Kasım 2021
 • 246 okunma

Gençliğinde basketbolcu olmak istiyordu ancak katıldığı Best Model of Turkey yarışmasında birinci seçilince tüm hayatı değişti. Hayatının her alanında tutkulu ve dinlenmek istediğinde tamamen doğaya yönelmekten çekinmiyor. Balıkçılıkla ilgileniyor, özel hayatında mahremiyet en vazgeçilmez kriteri…

Çağatay Ulusoy, Adını Feriha Koydum’daki Emir karakterinden beri tüm gönüllere taht kurdu ve kolay kolay inecek gibi de durmuyor. Verdiği röportajlarda kendisiyle ilgili sakin ve ciddi yapısının altında aslında hassas ruha sahip olduğunu ve gözlemlerine güvendiğini söylüyor. Merakınız iyice arttı biliyoruz; o zaman sizi daha fazla bekletmeden Çağatay Ulusoy aslında kimdir ve hangi dizi/filmlerde oynamıştır sorularını cevaplayalım…

Çocukluğu ve Ailesi

Çocukluğu ve Ailesi

1990 yılının 23 Eylül’ünde, İstanbul’da dünyaya gelen Çağatay Ulusoy anne tarafından Boşnak, baba tarafından ise aslen Bulgaristan göçmenidir. Ailesi, üyeleri birbirine derinden bağlı, akrabalık ilişkilerinin oldukça yakın olduğu geniş ailelerden… Anne ve babasının en büyük gayreti Ulusoy’un insani yönden vicdanlı olarak yetişmesini sağlamak oldu. Ancak bu sakin hayatına akranı olan pek çok aile üyesi de eklenince, Çağatay Ulusoy’un çocukluğu aynı zamanda epey hiperaktif geçti. Neyse ki bu enerjisini spora yönlendiren başarılı oyuncu, uzun seneler boyunca basketbol oynadı. Çünkü enerjisini başka türlü asla atamaz, hatta yaramazlık yaparken kendini yaralardı.

Haliyle basketbolcu olma hayali de çocukluğundaki spor sevgisine dayanıyor. Tabii bu hiperaktiflik ya da uçsuz bucaksız çocukluk hayalleri, onu normal sayılan şeylerden de alıkoymadı. Pek çok çocuk gibi farklı farklı maceralara atıldı. Hepimiz gibi, şimdilerde geçmişe dönüp o günleri hatırladığında yüzündeki gülümsemeye engel olamadığı, hatta onu hafiften utandıran anıları da var. Aslında bunun anlamı doya doya yaşanmış çocukluğun ardından sağlıkla gelen yetişkinlik… Sokaklarda oynayarak dolu dolu yaşadığı çocukluğundan memnun dolayısıyla.

Öte yandan, sık sık haberlerde gördüğümüz, Çağatay Ulusoy ve babası için ‘hık demiş babasının burnundan düşmüş’ söylentileri de epey doğru. Kendisine sorulduğunda da babasına benzediğini hiç inkâr etmiyor ancak karakterinin annesine daha fazla benzediğini söylemekten de geri kalmıyor.

İdolü ve Oyunculuk Macerası

İdolü ve Oyunculuk Macerası

Deli Yürek dizisi, Çağatay Ulusoy’un çocukluğuna dair en iyi hatırladığı şeyler arasında. Dizi başarılı oyuncunun yaklaşık olarak 10-11 yaşlarına denk geldiği için, izlediği ve delikanlı olarak epey gaza geldiği ilk dizilerdendi. Dizinin yıldızı Kenan İmirzaloğlu’na o zamanlar hayrandı ve onunla aynı sektörde çalışmaya başladığında da hayranlığı azalmadı, belki aksine arttı. Hatta kim bilir, oyunculuğa adım atmasının arkasında da bu hayranlık vardır…

Ancak Çağatay Ulusoy’a göre oyunculuk fikri, epey hızlı gelişen sürecin sonunda başarılı oyuncunun aklına girdi. 2010 senesinde Best Model of Turkey yarışmasına katılmasının ardından oyunculuk teklifi aldı. Ülkemizde televizyon sektörü dizi ağırlıklı projeler üzerine olduğu için kendini birdenbire içerisinde buldu. Haliyle hızlıca kariyer planlaması yapması gerekiyordu ve o da tercihini oyunculuk yapmaktan yana kullandı. Daha sonra kendini geliştirmek için dersler almayı da ihmal etmeyen Ulusoy, oyunculuğun yalnızca dış görünüş veya başarılı fotoğraf olmadığının farkındaydı. İçerisinde yer aldığı her işi en iyi şekilde yapmayı istedi ve bunun için gereken emeği vermekten çekinmedi.

Çağatay Ulusoy Hakkında İlginç Bilgiler

Çağatay Ulusoy Hakkında İlginç Bilgiler

 • 2010 senesinde Best Model of Turkey yarışmasında Çağatay Ulusoy’un birinci olduğunu ve yarışmanın ardından oyunculuk teklifi aldığını daha önce söylemiştik. İşte bu teklif ‘Adını Feriha Koydum’ dizisinin yapımcısından aldığı teklifti! Teklifi kabul eden ve oyunculuk kariyerini başlatan ünlü oyuncunun hayatı o günden sonra çok değişti.
 • Peki bu teklif gelmeseydi Çağatay ne yapacaktı diye merak ediyorsanız söyleyelim; kendini geliştirmek ve modellik yapmak üzere Fransa’ya gitmeyi planlıyordu.
 • Çağatay Ulusoy aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde Sulama Sistemleri bölümün eğitim görüyordu ancak oyunculuk ve modellik kariyerinin aniden başlamasıyla okulunu dondurdu.
 • Başarılı oyuncunun arkadaşları arasındaki lakabı ise, bir nevi isminin kısaltması gibi: Çao.
 • Dışarıdan fazlasıyla umursamaz ve cool göründüğünün farkındayız ancak Ulusoy’a göre, o ilişkilerinde oldukça sahiplenici ve haliyle epey kıskanç… İnanmak zor!
 • Medcezir dizisinden aşina olduğumuz üzere Çağatay Ulusoy, gitar çalmaya bayılıyor, hatta ilham geldiğinde çaldığı parçalara şarkı sözleri yazdığı bile oluyor.
 • Terazi burcu erkeği olan ünlü oyuncunun en sevdiği yemek ise, karnıyarık.
 • Kendi görüntüsüyle ilgili en beğendiği yeri sorulduğunda burun cevabını verdiği de iddialar arasında…
 • Karakteriyle ilgili en sevmediği özelliği ise, mutlu olduğu anlarda çevresindekilere bunu tam olarak belli edememesiymiş…
 • Deniz, kum ve yüzme konseptine bayılan Çağatay Ulusoy’un en çok düşlediği hayali ise tekne sahibi olmak ve seyahat etmek.
 • Hayvanları çok seviyor, hatta hayvan sevgisinin insanları daha vicdanlı kıldığına inanıyor.
 • Oyunculuğunu her defasında ona daha da hayran olarak izlediğimiz Ulusoy, eğitimini Ayla Algan’dan aldı.
 • Çocukluğundaki basketbol macerasından sonra hayatından sporu hiç çıkarmayan oyuncu, ‘İçerde’ dizisinde canlandırdığı Sarp karakteri için antrenmanlarını ikiye katladı; üstüne Amerika’da dövüş ve silah eğitimleri aldı.
 • Ulusoy’a diğer insanların onun hakkında en tahmin edemeyeceği özellik sorulduğunda, cevabı karanlığı çok sevmesi oluyor.
 • Son olarak başarılı oyuncu 2017 senesinden beri, meslektaşı Duygu Sarışın ile beraber.

Çağatay Ulusoy’un Dizileri

Çağatay Ulusoy’un Dizileri

 • Adını Feriha Koydum (2011)

Yarışmadaki birinciliğin hemen ardından gelen teklifle başladığı dizide Çağatay Ulusoy, ‘gecelerin veliahtı’ lakaplı Emir Sarrafoğlu karakterine hayat veriyordu. Kapıcı kızı Feriha’nın üniversite sınavıyla ülkenin en seçkin üniversitesini burslu olarak kazanmasıyla Emir ve Feriha’nın aşk hikâyesi başlar; zamanla dillere destan olan aşk hikâyesine dönüşür.

 • Emir’in Yolu (2012)

Esasında Adını Feriha Koydum dizisinin devamı niteliğinde olan Emir’in Yolu, Feriha’nın vefatından sonra Emir Sarrafoğlu’nun hayatını konu alır. Ancak tamamen yeni dizi planlamasıyla başlamasına rağmen reyting kurbanı olarak kısa sürede ekranlara veda eder.

 • Medcezir (2013)

Amerikan yapımı The O.C. dizisinden uyarlanan Medcezir’in baş rolünde İstanbul’un yoksul kenar mahallesinde yetişen genç Yaman Koper karakterini Çağatay Ulusoy canlandırmıştır. Dizide zengin aile kızı Mira Beylice’yi ise Serenay Sarıkaya canlandırmış; dizi zengin kız-fakir oğlan aşkından çok daha büyük ve çetrefilli konulara da sahne olarak reyting rekorları kırmıştır. Ulusoy, dizideki başarılı rolüyle Altın Kelebek’te ‘en iyi erkek oyuncu’ ödülüne layık görülmüştür.

 • İçerde (2016)

Yine Amerikan yapımı Köstebek filminden uyarlanan dizide hikâye polis akademisinde okuyan Sarp Yılmaz (Çağatay Ulusoy) ve Mert Karadağ’ın (Aras Bulut İynemli) aniden birbirlerine rakip olmasıyla başlar. Aslında iki kardeş olan rakipler büyük çekişmelerin arasında kalacak bol aksiyonlu ve ağır dram içeren sahneleriyle yayınlandığı dönemde epey popüler diziler arasında yer aldı.

 • Hakan Muhafız (2018)

Ülkemizin ilk Netflix orijinal içeriği olan dizide, İstanbul’da dükkân sahibi olan Hakan Demir (Çağatay Ulusoy), onu evlat edinen Neşet’in öldürülmesinin ardından kenti korumak olan eski düzene bağlı görevini keşfeder. Hakan, muhafız olarak ailesinden kalan mirası benimsemeli, Ölümsüz’ü öldürmeli ve kenti yıkımdan korumalıdır.

 • Yeşilçam (2021)

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın, başrollerini ise Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci’nin üstlendiği dizide, 1960’lı senelerin Yeşilçam olarak adlandırılan sinema sektörü işlenir. 2. Sezonunun yakın zamanda yayınlanacağı düşünülen Yeşilçam, BluTv’de yayınlanıyor.

Çağatay Ulusoy’un Filmleri

Çağatay Ulusoy’un Filmleri

 • Anadolu Kartalları (2011)

Çocukluklarından beri uçma hayaliyle büyüyen beş Harbiyeli arkadaş Onur (Çağatay Ulusoy), Ayşe, Mustafa, Tunç ve Fatih Eskişehir Hava Hastanesi’ndeki sağlık kontrollerinde bazı arkadaşlarını geride bırakarak savaş pilotu olma yolunda epey zorlu yolda emin adımlarla ilerlerler. Bu eski arkadaşları senelerin ardından yeniden buluşturacak şey ise Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda yaşananlar olacaktır.

 • Delibal (2015)

Mimarlık öğrencisi ve müzisyen Barış (Çağatay Ulusoy), bipolar hastasıdır ama bu onu hayatın tadını çıkarmaktan hiçbir zaman alıkoymaz. Aynı üniversitede okuduğu Füsun’u (Leyla Lydia Tuğutlu) görür görmez ona âşık olur. Ancak Füsun’u bu aşka ikna etmek çok kolay olmaz. Akademik kariyeri konusunda epey ısrarcı olan genç kız en sonunda aşka teslim olur ve ailesini bile karşısına alarak Barış’la evlenir. Tabii sorunlar burada bitmez…

 • Kâğıttan Hayatlar (2021)

İstanbul’un iyice fakirleşen mahallelerinden birinde, evsiz çöp toplayıcısı Mehmet (Çağatay Ulusoy) etrafındaki evsiz çocuklar için güvenilir liman haline gelmiştir. 8 yaşında evden kovulan çocuğun arkadaşının çöp arabasında saklandığını fark edince ise tüm hayatı değişecektir. Çocuğu sahiplenir ve onu ailesiyle buluşturmaya kararlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ulusoy’un yapımcı Onur Güvenatam ve Gülseren Budayıcıoğlu ortaklığındaki OGM Pictures yapımı ‘Yalı Çapkını’ dizisiyle anlaştığı iddia edildi. Dizinin senaryo aşamasının devam ettiği ve TV8’de yayınlanacağı söyleniyor.

Çağatay Ulusoy’un kendisinden 5 yaş küçük, Atalay adında erkek kardeşi vardır.

İlgili Yazılar