Marvel Filmleri İzleme Sırası

  • Minik Tospik yazdı.
  • 12 Ağustos 2021
  • 618 okunma

Güçlü, hızlı ve savaştan yeni çıkmış olması gereken kahramanlar mı arıyorsunuz? Marvel Sinematik Evreni böyle pek çok kahramana sahiptir. 2008’den bu yana, Marvel filmleri bize sinema salonlarının mutlaka görülmesi gereken popüler kültür bombaları haline gelen süper kahramanlar ve onların hikâye akışını verdi. Black Widow’un (Kara Dul) pandemi gecikmesinin ardından nihayet 9 Temmuz 2021 tarihinde vizyona girmesiyle şimdiye kadar çıkan 24 filmin tamamını ilk kez ya da yeniden izlemenin tam zamanı! Elbette, orijinal ‘Iron Man (Demir Adam)’ ile başlayarak yayın sıralarına göre izleyebilir ve keyif alabilirsiniz. Ancak geçmişte yer alan bazı hikayeler ve genel anlatıda bazı filmler diğerleriyle daha fazla bağlantılı olduğu için, belki Marvel Evreni’ni daha iyi kavrayabilmek için farklı izleme düzeni deneyebilirsiniz. İşte Marvel filmleri için alternatif izleme sırası…

1. Captain America: The First Avenger (İlk Yenilmez: Kaptan Amerika), 2011

Buradan Başlayabilirsiniz: Captain America: The First Avenger (İlk Yenilmez: Kaptan Amerika), 2011

IMDb: 6,9

Kaptan Amerika, Marvel Studios’un kronolojik olarak 5. filmidir. Ancak bu, listemizdeki ilk film çünkü olay akışına bakıldığında ilk sıraya denk gelmektedir, II. Dünya Savaşı dönemine. Chris Evans’ın canlandrıdığı süper askerin yaratılışını ve Hydra ve lideri Red Skull ile ilk savaşına tanıklık etmekteyiz. Film ayrıca, daha sonra keşfedeceğimiz Tesseract’ı da tanıtmaktadır: Gerçekliği kontrol eden güçlü mücevherlerden olan ilk ‘Sonsuzluk Taşı’.

2. Captain Marvel (Kaptan Marvel), 2019

Captain Marvel (Kaptan Marvel), 2019

IMDb: 6,8

Listemizdeki ikinci film, 2019 senesinde vizyona giren Kaptan Marvel… 1995 senesinde geçen Kaptan Marvel’da, Brie Larson’ın canlandırdığı ünlü kahraman Carol Danvers’ın dünyaya düştüğünü ve şekil değiştiren Skrull uzaylılarını avlamaya başladığına tanıklık etmekteyiz. Blockbuster mağazaları ve hatta çevirmeli internetin bulunduğu sahneler sayesinde, özellikle 90’lar çocuğu ya da genciyseniz, nostaljiye olduğu kadar aksiyona da doyacaksınız.

Ayrıca İzlemeye Doyamayacağınız En İyi 10 Marvel Dizisi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Iron Man (Demir Adam), 2008

Iron Man (Demir Adam), 2008

IMDb: 7,9

Marvel’ın resmi zaman çizelgesine göre, Demir Adam aslında 2010 senesinde geçer. Her şey Robert Downey Jr. tarafından oynanan dahi, mucit, hayırsever ve playboy Tony Stark ile ilgilidir. Tony Stark, lideri Stark tarafından tasarlanan en son silah sistemini isteyen terör örgütü tarafından yakalanır. Ancak Stark, kaçmasına yardımcı olması için daha da güçlü ürününü tasarlar: ilk Iron Man kostümü.

4. Iron Man 2 (Demir Adam 2), 2010

Iron Man 2 (Demir Adam 2), 2010

IMDb: 7,0

İkinci Demir Adam, ilkinin kaldığı yerden devam eder: Tony Stark, Iron Man kimliğinin ortaya çıkmasıyla boğuşur. Hükümet, kostümünün arkasındaki teknolojiyi ister ve Stark onu vermeyi reddettiğinde, başka silah üreticisi sırrı öğrenmek için her şeyi yapmaya hazır olduğunu gösterir. Bu film aynı zamanda Avengers arkadaşları Black Widow (Kara Dul) ve War Machine’i (Savaş Makinesi) de tanıtır.

NOT: Teknik olarak, The Incredible Hulk’ı Iron Man 2’den önce izleyebilirsiniz. Evet, bu biraz karışık… Ancak Marvel’ın resmi rehberliği incelendiğinde tutarlılık açısından önce Iron Man 2’yi izlemenizi öneririz.

5. The Incredible Hulk (İnanılmaz Hulk), 2008

The Incredible Hulk (İnanılmaz Hulk), 2008

IMDb: 6,7

The Incredible Hulk, General Thunderbolt Ross ve ABD Ordusu’ndan kaçan Bruce Banner’ı konu alır. Hulk’ı kontrol etmeyi ya da kontrol altına almayı asla umamayacağını anlayan Ross, başka asker kullanarak kendi Hulk versiyonunu yaratmaya karar verir. Ancak kontrolü çabucak kaybeder. The Incredible Hulk’ı, Edward Norton canlandırmaktadır ancak Mark Ruffalo 2012’de onun yerini almıştır ve o zamandan beri büyük yeşil adam olmuştur.

6. Thor, 2011

Thor, 2011

IMDb: 7,0

Yıldırım Tanrısı, Loki’nin hilesi sayesinde babası Odin tarafından Asgard’dan dünyaya sürülür. Chris Hemsworth tarafından canlandırılan Thor, güçlerini geri kazanmak ve çekicini kontrol etmek için layık olduğunu kanıtlamalıdır. Neyse ki Loki Asgard’ın tam kontrolünü ele geçirmeden hemen önce işleri ayarlamasına yardımcı olabilecek Natalie Portman tarafından canlandırılan güzel Dünya bilimcisiyle tanışır.

7. The Avengers (Yenilmezler), 2012

The Avengers (Yenilmezler), 2012

IMDb: 8,0

Yenilmezler, Marvel Sinematik Evreni’nin sözde ‘1. Aşaması’nın doruk noktasıdır. Tanıtılan tüm ana kahramanlarla beraber asıl zorluk, onları birlikte çalışmaya zorlayacak kadar göz korkutucu olan nedeni bulmaktı. Loki, Tesseract ve New York’u işgal eden uzaylı kalabalığının birleşik gücü, bu süper kahramanların hayatta ve cephede arkadaş olmasını sağlayan karşılaşma olduğunu kanıtlar.

8. Iron Man 3 (Demir Adam 3), 2013

Iron Man 3 (Demir Adam 3), 2013

IMDb: 7,1

Üçüncü ve son bağımsız Iron Man filmi, New York’taki dev dövüşten 6 ay sonra gerçekleşir. Filmde Tony Stark, gerçekleşen ve neredeyse onu öldüren savaşın anılarıyla uğraşır. Anıları ise onu, her zaman hazırlıklı olabilmesi için Demir Adam kostümü ordusu kurmaya yöneltir.

9. Thor: The Dark World (Thor: Karanlık Dünya), 2013

Thor: The Dark World (Thor: Karanlık Dünya), 2013

IMDb: 6,8

İkinci Thor filmi, Loki liderliğindeki New York City işgalinden sonra kahramanının Asgard’a dönüşünü görmektedir. Ancak eski Kara Elfler geri döndüğü için dinlenmek için fazla vakti yoktur. Büyükbabası zamanında yenilmişler ve nesillerinin tükendiği düşünülmüştü. Şimdi geri döndüler. Sonrasında Sonsuzluk Taşı olduğu ya da Marvel Sinematik Evreni’ndeki 6 güçlü mücevherden biri olduğu ortaya çıkan güçlü silah Aether’i aramaktadırlar.

10. Captain America: The Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri), 2014

Captain America: The Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri), 2014

IMDb: 7,7

Kaptan Amerika, Avengers olaylarından beri özel devlet kurumu olan Shield için çalışmaktadır ancak planları hakkında daha fazla şey öğrendikçe kendini örgütün amacını sorgularken bulur. Bunun da ötesinde, en yakın arkadaşı ölümden döner ve Sebastian Stan’in canlandırdığı Kış Askeri’ne düşman olur. Bu film, aynı zamanda Anthony Mackie’nin canlandırdığı The Falcon’u da tanıtmaktadır.

11. Guardians of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları), 2014

Guardians of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları), 2014

IMDb: 8,0

Galaksinin Koruyucuları’nde Chris Pratt, yabancı dünyanın yıkıntılarında gizlenen Sonsuzluk Taşı’na rastlayan haydut çöpçü Peter Quill’i canlandırmaktadır. Zamana karşı yapılan yarışta, konuşan rakun (Bradley Cooper tarafından seslendirildi), konuşan ağaç Groot ve diğerlerini içeren serseri grup oluşturulur. Birlikte, Suçlayıcı Ronan’ın Sonsuzluk Taşı’nı kullanmasını durdurmaları gerekmektedir.

12. Guardians of The Galaxy Vol.2 (Galaksinin Koruyucuları 2), 2017

Guardians of The Galaxy Vol.2 (Galaksinin Koruyucuları 2), 2017

IMDb: 7,6

Bu devam filmi, orijinalinden birkaç ay sonra başlar. Peter Quill, Zoe Saldana’nın Gamora’sına daha da âşık olur ve Kurt Russell’ın oynadığı Ego olarak bilinen tanrısal varlıkla yüz yüze geldiğinde geçmişinin gizemleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Bu Galaksinin Koruyucuları filmlerini Marvel Sinematik Evreni Zaman Çizelgesi’ne yerleştirmenin zorluğu biraz da ayrı görünmeleri ve hepsinin uzayda geçmesine bağlıdır.

13. The Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı), 2015

The Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı), 2015

IMDb: 7,3

Avengers, Tony Stark ve Bruce Banner tarafından yaratılan hatayla yüzleşmek için yeniden bir araya gelir: Ultron olarak bilinen ve James Spader tarafından seslendirilen yapay zekâ. Ultron’un tek robot versiyonu ayakta kalırsa, Avengers ile savaşmaya devam edebilir. Bu film aynı zamanda yeni Avengers, The Scarlet Witch (Elizabeth Olson tarafından canlandırılan), Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson tarafından canlandırılan) ve Vision (Paul Bettany tarafından canlandırılan), karakterlerini tanıtır.

14. Ant-Man (Karınca Adam), 2015

Ant-Man (Karınca Adam), 2015

IMDb: 7,3

Paul Rudd, Ant-Man’i, Michael Douglas’ın Hank Pym tarafından teknolojinin silaha dönüşmesini durdurmak için Ant-Man takımını hazırlamak üzere işe alınan kedi hırsızı olarak canlandırmaktadır. Pym’in eski dâhisi (Corey Stoll) teknolojiyi sarı ceketli takım elbise biçiminde yeniden yaratır. Ant-Man onunla savaşmalı ve sonucunda en basit tabirle günü kurtarmalıdır.

15. Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı), 2016

Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı), 2016

IMDb: 7,8

Kaptan Amerika filmi olmasına rağmen, Kahramanların Savaşı, seriye iki ağır vurucu daha eklerken hemen hemen tüm Yenilmezler’i içermektedir: Chadwick Boseman’in Kara Panteri ve Tom Holland’ın Örümcek Adam’ı. Ne yazık ki, Kaptan Amerika’nın BM oturumunun bombalanmasından sorumlu görünen arkadaşı Bucky Barnes’ı kurtarmak istemesi sebebiyle Yenilmezler farklı gruplara bölünür.

16. Spiderman: Homecoming (Örümcek Adam: Eve Dönüş), 2017

Spiderman: Homecoming (Örümcek Adam: Eve Dönüş), 2017

IMDb: 7,4

Duvarda gezinen web-slinger, ilk Avengers filminde New York City savaşından teknolojiyi kurtardıktan sonra karaborsa silah tüccarı olan inşaat ustası Michael Keaton’ın Vulture’ı ile karşı karşıya geldiği ilk solo çıkışını burada yapmaktadır. Hepsinden öte, Peter Parker lisede birinci sınıf öğrencisi olmanın getirdiği olağan problemlerle de uğraşır.

17. Doctor Strange (Doktor Strange), 2016

Doctor Strange (Doktor Strange), 2016

IMDb: 7,5

Benedict Cumberbatch tarafından oynanan Stephen Strange rolü, dünya çapında cerrahlardan ve bunun fazlasıyla farkında… Strange, trajik kaza ellerini kullanma yetisini ondan alana kadar onunla uğraşmak zorunda kalan neredeyse herkes için dayanılmazdır. Daha sonra, ellerini tekrar kullanmasını sağlayacak tedaviyi aramak için dünyayı dolaşır ve aradığı soruya eski sihir biçiminde cevap bulur.

18. Black Panther (Kara Panter), 2018

Black Panther (Kara Panter), 2018

IMDb: 7,3

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ndaki BM bombalanmasından sonra, T’Challa Wakanda’ya geri dönmeli ve kral ilan edilmelidir. Oraya vardığında, Wakanda’yı korumaya yardımcı olan devam eden izolasyon politikasıyla karşı karşıya kalır. Ayrıca Michael B. Jordan tarafından oynanan ve herhangi bir Marvel filmindeki en iyi kötü adam olabilecek Eric Killmonger şeklinde babasının geçmişinden gelen hatayla karşı karşıyadır.

19. Thor: Ragnarok, 2017

Thor: Ragnarok, 2017

IMDb: 7,9

Thor’un üçüncü solo filmi, babasının ölümünden ve uzun süredir kayıp olan kız kardeşi Hella (Cate Blanchett) tarafından çekicinin imha edilmesinden sonra uzaya fırlatılan kahramanı bulur. Kendini, Avengers’ın Ultron’u mağlup etmesinden bu yana görülmemiş olan Hulk’a karşı yapılan gladyatör dövüşlerinde sıkışmış bulur. Thor ve Hulk, Hella’yı ele geçirmek için Loki ve Tessa Thompson’ın Valkyrie’si ile çalışır.

20. Ant-Man and The Wasp (Karınca Adam ve Wasp), 2018

Ant-Man and The Wasp (Karınca Adam ve Wasp), 2018

IMDb: 7,0

Scott Lang geri döndü, ancak Kahramanların Savaşı’ndaki rolünün ve Kaptan Amerika’nın tarafını tutmasının ardından ev hapsine alındı. Hank Pym ve Pym’in kızı Hope’dan uzaklaşmıştır. Ancak Pym’in Hope’un annesini Kuantum Aleminden geri alabileceğini düşünerek isteksizce onlara yardım etmeyi kabul eder.

21. Black Widow (Kara Dul), 2021

Black Widow (Kara Dul), 2021

IMDb: 6,9

Film, Scarlett Johansson tarafından canlandırılan Natasha Romanov’u hayatında sürgünde geçirdiği dönemi takip eder. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı olaylarından sonra, ancak Infinity War ve Snap’ten önce gerçekleşir. Black Widow’un geçmişini açıklamak için ön hikâye olarak inşa edilir. Kara Dul, Kızıl Muhafız olarak bilinen David Harbour tarafından oynanan baba figürü de dahil olmak üzere geçmişini keşfederken bazı eski arkadaşları ve ailesiyle tanışacaktır.

22. Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı), 2018

Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı), 2018

IMDb: 8,4

Tüm Sonsuzluk Taşlarını bulmak için yıllarca sahne arkasından bir şeyler düzenledikten sonra, Thanos (Josh Brolin tarafından seslendirilen) gidip onları almaya karar verdi. Ona engel olabilecek tek şey ise, evrene yayılmış halde bulunan Yenilmezler. Riski daha da artırmak için Thanos’un taşların gücünü aramasının tek nedeni evrendeki tüm yaşamın yarısını yok etmektir.

Ayrıca Gelmiş Geçmiş En İyi Kung Fu Filmleri Listesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

23. Avengers: Endgame (Yenilmezler: Son Oyun), 2019

Avengers: Endgame (Yenilmezler: Son Oyun), 2019

IMDb: 8,4

Thanos, tüm yaşamın yarısını alıp evreni tam olarak kaos içinde bıraktıktan sonra, Yenilmezler işleri düzeltmek zorundadır. Beş yıl geçer ve her şeyi geri almaları için küçük şans ortaya çıkar ancak bunun olabilmesi için Kaptan Amerika ve Tony Stark’ın barış yapması ve Avengers’ı son kez yeniden birleştirmesi gerekir.

24. Spiderman: Far From Home (Örümcek Adam: Evden Uzakta), 2019

Spiderman: Far From Home (Örümcek Adam: Evden Uzakta), 2019

IMDb: 7,5

‘Son Oyun’ epiloğunda Peter Parker, Avrupa’ya sınıf gezisine gidebilmek ve âşık olduğu MJ’ye onun hakkında ne hissettiğini söyleyebilmek için süper kahramanlık işini askıya alır. Garip yeni ahbap Mysterio (Jake Gyllenhaal) engel olduğunu kanıtlar ve Spidey, tartışmalı gazeteci J. Jonah Jameson’ın (J.K. Simmons) yürekten açıklamayla sarsılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Filmleri anlattıkları olayların kronolojik sırasına göre izlemek, yayın tarihlerine göre izlemekle kesinlikle aynı değildir ve tüm olayları daha tutarlı şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Tüm filmleri bitirmek için, 24 filmin tamamını izlemek yaklaşık olarak 3149 dakikaya, 52 saate ya da 2 günden biraz daha fazlasına denk gelmektedir. 

İlgili Yazılar