Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir? Dizi ve Filmleri

 • Minik Tospik yazdı.
 • 15 Kasım 2021
 • 259 okunma

Efsane Aşk-ı Memnu dizisinin çapkın Behlül’ü, iki kardeşi konu alan Kuzey Güney dizisinin asi Kuzey’i ve daha pek çok akılda kalan rolün başarılı oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ… Yakışıklılığıyla zaten dikkatleri üzerine çekiyordu ancak her projesinde daha da ileriye götürdüğü oyunculuğuyla da seyircileri kendine hayran bırakıyor. Her fotoğrafını görmek, her hareketini bilmek ve her projesini izlemek istiyoruz. Peki kimdir aslında Kıvanç Tatlıtuğ diye merak ettiğimizde, aslında hakkında pek az şey bildiğimizi görüyoruz. O zaman öğrenelim; Kıvanç Tatlıtuğ kimdir ve hangi dizi/filmlerde oynamıştır…

Kıvanç Tatlıtuğ’un İlk Yılları

Kıvanç Tatlıtuğ’un İlk Yılları

Ünlü, başarılı ve yakışıklı oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, 1983 senesinde takvimler 27 Ekim’i gösterirken Adana’da dünyaya gelmiştir. Melisa, Cem, İpek ve Tugay isimlerinde tam dört kardeşi vardır. Yenice Özel Çağ Lisesi’nde ortaöğrenimini tamamlamadığı sene, yani 1997’de, pastane işleten babası Erdem Tatlıtuğ’un ciddi kalp ameliyatı geçirmesiyle Tatlıtuğ ailesi İstanbul’a yerleşme kararı almıştır. Eğitimine İstanbul’da devam eden genç Kıvanç, Kalamış Lisesi’nden mezun olmuştur.

Basketbol ve Kıvanç

Basketbol ve Kıvanç

Kıvanç Tatlıtuğ, başarıda zirveyi yakaladığı mankenlik ve oyunculuk sektörüne girmeden önce profesyonel basketbol oyunculuğu yapmıştır. Aktörlük serüveninden önce uzun süre basketbol ile ilgilenen ünlü oyuncu, Adana’da Fiskobirlik, Tarsus Amerikan ve Çukurova kulüplerinde amatör şekilde başladığı basketbol kariyerini, İstanbul’a yerleşmesiyle beraber profesyonel kademelere taşımıştır. Öyle ki Ülkerspor’da başlayan ve 2 yıl süren 1. Lig macerası, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinin basketbol takımlarında birer yıl olmak üzere devam etmiştir. Ancak ne yazık ki Fenerbahçe’den sonra Beşiktaş takımında geri döndüğünde yaşadığı sakatlık dolayısıyla basketbol kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştır. Ama her halükârda ünlü olacağı kesinmiş!

Biraz da Mankenlik

Biraz da Mankenlik

Hüsranla sonuçlanan spor kariyerinin ardından, annesi Nurten Tatlıtuğ’un teşvik etmesiyle başladığı mankenlik kariyeri ise yaklaşık 2 yıl devam etmiştir. Ajanslarla çalışan ve profesyonel manken olan Kıvanç Tatlıtuğ, 2002 senesinde düzenlenen Best Model of Turkey yarışmasında birinciliği elde etmiş ve ardından Best Model of the World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. Bu yarışmayı da başarıyla sonlandıran ünlü oyuncu, uluslararası platformlarda kendini gösterme fırsatı yakalamış ve Success Ajans’ın kendisine yaptığı teklifi kabul ederek modellik yapmak için Paris’e yerleşmiştir.

Devlerin Aşkı: Kıvanç ve Azra!

Devlerin Aşkı: Kıvanç ve Azra!

Burada 1,5 sene kariyerine devam eden Tatlıtuğ, yine 2002 senesinde önce Miss Turkey, ardından Miss World yarışmalarında birinci olan Azra Akın ile tanışmış; ikilinin arasında aşk başlamıştır. Onları birlikte gören gözlere adeta şenlik yaşatan bu güzel çiftin ilişkisi uzun yıllar çalkantılı şekilde devam etmiş ancak ikisi de başka insanlarla hayatlarını birleştirmeyi tercih etmişlerdir.

Artık Sıra Oyunculukta…

Artık Sıra Oyunculukta…

2005 senesinde, başrolü Songül Öden ile paylaştığı Gümüş, onu ekranlarda gördüğümüz ilk dizi olmuştur. Gümüş hem yayınlandığı dönemde hem de sonrasında Türkiye’de olduğu kadar Arap ülkelerinde de epey popüler hale gelmiştir. Ününü dünyaya yaymaya doyamayan Kıvanç Tatlıtuğ, 2007’de dizinin sona ermesinin ardından oyunculuk kariyerinde emin adımlarla zirveye doğru yükselmeye devam etmiştir.

Arada başka projelerde de yer alan başarılı oyuncu, 2008 senesinde başrolleri Beren Saat ve Selçuk Yöntem ile paylaştığı, Halit Ziya Uşaklıgil’in eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde Behlül rolüne hayat vermiş; hepimizi hem sinir hem de kendisine aşık etmiştir. Haliyle, bu dizideki karakteriyle Tatlıtuğ, hiç şaşırılmaması gereken şekilde Altın Kelebek’te ‘en iyi erkek oyuncu’ ödülüne layık görülmüştür.

Devlet Tiyatrosu sanatçısı olan Laçin Ceylan’dan oyunculuk dersleri alan Kıvanç Tatlıtuğ’un ses getiren ilk beyaz perde projesi ise 2013 senesinde yayınlanan ve Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini üstlendiği Kelebeğin Rüyası filmi olmuştur. Bu filme kadar geçen sürede Ezel ve Kuzey Güney dizilerindeki rolleriyle de dikkatleri üstüne çekmiştir. Aynı zamanda reklam filmlerinde görülmekten de geri kalmayan başarılı oyuncu, hayranlarına kendisini unutma fırsatını hiç vermemiştir. Oyunculuk kariyeri başladığı günden beri epey yoğun trafiklidir desek yeridir!

Uluslararası alanda mesleğini icra edebilmiş manken ve oyunculardan olarak Kıvanç Tatlıtuğ, iyi derecede İngilizce bilir. Ailesine epey düşkündür ve 2016 senesinin 19 Şubat’ında stil danışmanı Başak Dizer ile hayatını Paris’te birleştirmiştir.

Kıvanç Tatlıtuğ Dizileri

Kıvanç Tatlıtuğ Dizileri

 • Gümüş (2005)

Başarılı oyuncunun ilk dizisi, Gümüş (Songül Öden) ve Mehmet Şadoğlu (Kıvanç Tatlıtuğ) çiftinin hayatları ve ailelerini işler. Özellikle Arap ülkeleri başta olmak üzere uluslararası başarı yakalayan uzun soluklu dizi 3 sezon sürmüştür ve tekrarları hala zaman zaman kanalının gündüz kuşağında verilmektedir.

 • Menekşe ile Halil (2007)

Dizi, ailesiyle Almanya’da yaşayan Urfalı 20 yaşındaki Menekşe (Sedef Avcı) ile pastaneden çalışma arkadaşı Halil’in (Kıvanç Tatlıtuğ) imkânsız aşkını anlatır. Zorla evlendirildikten sonra, Halil ile İstanbul’a kaçan Menekşe’nin ailesiyle ve ardından kocasıyla olan mücadelesi epey meşakkatli olacaktır.

 • Aşk-ı Memnu (2008)

Dizi, babasının ölümünün ardından Adnan Bey (Selçuk Yöntem) ile evlenen Bihter’in (Beren Saat) ve eşinin manevi yeğeni Behlül’ün (Kıvanç Tatlıtuğ) yaşadığı yasak aşka odaklanır. Bu gizli ilişki herkesin hayatını değiştirecek, hatta mahvedecektir. Ancak hazin sona kadar yaşanacak çok şey vardır. Toplam 2 sezon süren dizi, tüm bölümleri ve finaliyle büyük ses getirmiştir.

 • Kuzey Güney (2011)

1976 yapımı Rich Man, Poor Man mini dizisinden uyarlanan Kuzey Güney’de, Kuzey (Kıvanç Tatlıtuğ) ve Güney (Buğra Gülsoy) iki kardeşi canlandırır. Birbirine aşırı zıt bu iki karakter, birbirlerinden habersiz aynı kıza âşık olurlar. Kuzey’in aşkını itiraf etmeyi planladığı gün öğrendiği acı gerçek suratına tokat gibi çarpacak ancak günün uğursuzluğu bununla kalmayacaktır.

 • Kurt Seyit ve Şura (2014)

Nermin Bezmen’in aynı adlı modern romanından esinlenilen dizide, Kırımlı Türk asker Kurt Seyit Emirof (Kıvanç Tatlıtuğ) ve soylu Rus ailenin kızı Şura’nın (Farah Zeynep Abdullah) aşkını konu alır.

 • Cesur ve Güzel (2016)

Cesur isimli yakışıklı ve etkileyici adam (Kıvanç Tatlıtuğ) yaşadığı büyük kentten kırsal kasabaya gelerek buraya yerleşir. Tüm kasaba halkını kendine hayran bırakan gizemli adam bölgenin toprak zengini olan ailesinin şirket işlerine bakan ve güzelliği dillere destan olan Süphan (Tuba Büyüküstün) ile tanışır. Bu ikilinin tanışmasından sonra işler karışacaktır.

 • Çarpışma (2018)

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Alperen Duymaz ve Melisa Aslı Pamuk’un paylaştığı dizi, dört arabanın dahil olduğu kazanın ardından, arabaların içinde yer alan kişilerin birbirlerinin hayatına dokunmasını konu alır.

Kıvanç Tatlıtuğ Filmleri

Kıvanç Tatlıtuğ Filmleri

 • Amerikalılar Karadeniz’de 2 (2007)

Kıvanç Tatlıtuğ’un beyaz perde macerasını başlatan film, ülkemizin Amerika ile olan ilişkilerine farklı açılardan yaklaşır. Batı değerlerinin kabullenilmesini ve Batı medeniyetiyle bütünleşmeyi konu alır. Hata sonucu Karadeniz’deki köye düşen ancak patlamayan Amerikan füzesinin ardından yaşanan komik olayları işler.

 • Kelebeğin Rüyası (2013)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılan ve yönetilen film, İkinci Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan genç şairler Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun (Kıvanç Tatlıtuğ) hayat hikâyelerini işler. Şairlerin akıl hocası ve edebiyat öğretmeni olan Behçet Necatigil’i ise Yılmaz Erdoğan canlandırmaktadır.

 • Hadi Be Oğlum (2018)

Film, balıkçı Ali (Kıvanç Tatlıtuğ) ve hayatını adadığı küçük oğlu Efe’yi konu alır. Ali’nin hayatta tutunduğu tek dal oğludur ancak Efe’nin iletişim sorunu vardır; gülüp oynayan ya da duyduklarına tepki veren çocuklardan farklıdır. Ali oğluyla iletişim kurmaya çalıştıkça yalnızlaşmasına rağmen acılı babanın oğluna karşı duyduğu sevgi ikisinin hayatını da şekillendirecektir.

 • Organize İşler Sazan Sarmalı (2019)

Yılmaz Erdoğan’ın 2005 yapımı filmi Organize İşler’in devamı niteliğinde olan Sazan Sarmalı’nda hikâyeye Sarı Saruhan (Kıvanç Tatlıtuğ) da eklenmiştir. İstanbul’da yaşanan dolandırıcılık öykülerinin işlendiği aksiyon/komedi filminde Tatlıtuğ, daha önce hiç görmediğimiz bambaşka rolüyle seyirciyle buluşmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Tatlıtuğ’un çekimleri başladığı bilinen dijital platform dizisi Bir Denizaltı Hikâyesi’nde başrol Arman isimli denizaltı araştırmacısını oynadığı biliniyor. Ancak dizinin yayın tarihi henüz belli değil.

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Settar Tanrıöğen’in paylaşacağı bilinen ve Avukat Yusuf ile bağlama ustası babası Heves Ali’yi konu alacak filmin gerideki oyuncu kadrosu ve vizyon tarihi ise henüz açıklanmamıştır.

İlgili Yazılar