Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Brad Pitt Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Nisan 2021
  • 454 okunma

Sinemanın asi ve tutkulu rollerin adamı sayılan Brad Pitt, Hollywood filmlerinin gözde aktörü ve film yapımcısıdır. Rol aldığı birçok filmde performansı ve karizmasıyla izleyicileri etkilemiş olan aktör, sinemada ciddi bir çıkış yakalamasını sağlayan 1991 senesinde çekilen Thelma ve Louis adlı filmden sonra daha fazla ekranlarda görünmeyi başardı. Düşük bütçeli yapımlardan daha ciddi bütçeye sahip yapımlara geçiş yapan Brad Pitt, “Seven” adlı filmle eleştirmenlerin övgüsünü kazanmış ve “12 Maymun” adlı yapımla 1996 yılında Altın Küre En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne sahip olmuştur. Beyaz perdenin bu sevimli ama hırçın çocuğu birtakım medya kuruluşlarınca bir dönem “Dünyanın En Çekici Adamı” olarak lanse edilmeye başladı. Hafızalarda iz bırakan filmlerde sıklıkla izlediğimiz Brad Pitt, özel yaşamıyla da birçok kez magazin sayfalarında boy göstermiştir.

Öyleyse Brad Pitt’in ilgi çeken oyunculuk performansını ortaya koyduğu ve yer aldığı yapımlara biraz da bakalım. İşte, en iyi Brad Pitt filmleri...

1. Fight Club - Dövüş Kulübü

Fight Club- Dövüş Kulübü

Brad Pitt’in en ilgi çeken filmleri arasına girmiş olan Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk’un yazdığı bir romandan sinemaya uyarlanan bir film. Yönetmen David Fincher tarafından 1999 senesinde çekilen filmin başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer almışlardır.

Gerilim-dram türündeki bu yapımda işlenen konu, bir dövüş kulübü ve kurallarını anlatmaktadır. Insomnia yani uykusuzluk sendromu hastalığıyla boğuşan Jack, tedavi için gittiği terapide rastladığı Marla ve Tyler Durden’le tanışır. Jack’i hakkında asla dışarıya bilgi sızdırılmaması gereken dövüş kulübüne götüren Durden, profesyonel bir kulüp insanı olarak Jack’in hayatını değiştirir.

2. Seven - Yedi

Seven- Yedi

Yine David Fincher tarafından çekilen 1995 ABD yapımı bir film olan “Yedi”, Brad Pitt’in oyunculuğuyla çok konuşulduğu bir yapım. Hristiyanlık dinine ait 7 ölümcül günahın filmin ana temasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Polisiye türde bir film olan Seven, bu günahları işleyen kişileri sırayla öldüren bir seri katil ve onu yakalamakla görevlendirilen polislerin hikayesinin anlatıyor. Başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Paltrow yer almıştır. Film gösterime girdiği sene ciddi hasılat yakalamıştır.

Ayrıca Virüs Temalı IMDb Puanı Yüksek En İyi 17 Film Listesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Sleepers - Kardeş Gibiydiler

Sleepers- Kardeş Gibiydiler

Brad Pitt’in filmlerinde fedakar, savaşçı bir ruh ve kararlılık öne çıkan karakteristik konular olarak ilgi çekiyor. Kardeş gibiydiler adlı film 1996 ABD yapımı dram ağırlıklıdır. Başrollerini Brad Pitt ile birlikte Kevin Bacon, Robert De Niro, Dustin Hoffman gibi önemli oyuncular paylaşmıştır.

Barry Levinson yönetmenliğinde çekilen filmin müziklerini de ünlü besteci John Williams oluşturmuştur. New York’un tehlikeli ortamlarında yetişmiş olan dört arkadaş, kazara bir adamın hayatında oluşan tehlikeye neden oldukları için 1 senelik hapis cezası alırlar. Hapishanede kaldıkları süre boyunca gardiyanlar tarafından taciz edilen, şiddete uğrayan bu dört gencin yaşamında ciddi travmalar kalır. Yıllar sonra bile birbirinden ayrılmayan bu gençler, bir gün gardiyanlardan birine rastlar ve geçmişe ait bir yüzleşmenin içinde kendilerini bulurlar.

4. Truva

Truva

Antik Yunan dönemi, Troya Efsanesi konulu 2004 yapımı mitolojik bir filmde yer almış olan Brad Pitt, bu filmde Troya kahramanı Aşil’i canlandırmaktadır. Wolfgang Petersen yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde Brad Pitt, Diane Kruger, Sean Bean, Eric Bana ve Orlando Bloom yer alıyor.

Eski Yunan dönemi Sparta Kraliçesi Helen ve Truva Prensi Paris arasında olan yasak nedeniyle, iki ülkenin savaşı söz konusudur. Şehrin korunması için her şeyi göze alan Hector ve kimseden emir almadan başına buyruk kahraman Aşil filmin dikkat çeken karakterleridir.

5. İhtiras Rüzgarları

İhtiras Rüzgarları

Dram türünde bir yapım olan İhtiras Rüzgarları adlı film 19. yüzyılda Kızılderili savaşları gazisi Albay William Ludlow ‘un kırsal bir yerde annesiz büyüttüğü 3 erkek çocuk ve aileyi yakından tanıyan kızılderili adamın verdiği eğitimleri konu alır.

Cesur bir kahraman olarak yetişen Tristan ve kardeşleri arasında  gelişen I. Dünya Savaşı mücadelesine katılma kararıyla, bu konuya direnen baba filmin önemli konusunu oluşturuyor.

6. Ocean’s Eleven

Ocean’s Eleven

Aslında eski bir yapım olan Ocean’s Eleven adlı film ilk olarak 1960 senesinde çekilmişti. Steven Soderbergh’in 2001 yılında yönettiği ve sinemaya yeniden uyarladığı aksiyon/gerilim/komedi türündeki bu çalışma, soygun hikayesini anlatmaktadır.

Filmin başrollerinde Brad Pitt, George Clooney, Matt Damon ve Andy Garcia vardır. 11 kişilik bir ekiple kumarhane soygunu planı yapan Danny Ocean ile Rusty Ryan ikilisi, New Jersey hapishanesinden çıktıktan sonra Danny’nin eski eşinin yeni sevgilisi Benedict’e ait kumarhaneyi soyarak intikam peşine düşerler.

7. Snatch - Kapışma

Snatch- Kapışma

Aksiyon ve suç filminin ilgi çekici yapımlarından olan Brad Pitt’in yer aldığı Kapışma, 2000 yılı Birleşik Krallık yapımı bir film. Yönetmenliğini Guy Ritche’nin üstlendiği, başrollerini Brad Pitt, Jason Statham ve Benicio Del Toro paylaşmaktadır.

Komedi ögelerinin zaman zaman görüldüğü filmde, boks dünyasının perde arkasında kirli bazı olaylara karışan Turkish ve kendisine musallat olan gangster Brick Top öne çıkan karakterlerdir. Elmas hırsızlığının yaşandığı farklı bir olay örgüsünün de yer aldığı  bu filmde, ilginç iki ayrı hikaye filmde enteresan noktada buluşmaktadır.

8. 12 Years A Slave - 12 Yıllık Esaret

12 Years A Slace- 12 Yıllık Esaret:

Brad Pitt’in belki rol aldığı en beğenilen filmlerinden diyebiliriz, 12 Yıllık Esaret adlı yapım için. 2014 yapımı üç dalda Oscar Ödülü sahibi olan filmin yönetmenliğini Steve Mc Queen üstlenmiştir. Bir İngiliz - Amerikan yapımı olan ve senaryosunu John Ridley’in yazdığı filmde, New York’ta doğan ve özgür biriyken köle olarak satılmak üzere Washington’dan kaçırılmış olan Solomon isimli siyahi bir adamın, 12 yıllık esaret hayatı anlatılmaktadır.

1800’lü yılların ortalarında geçen gerçek bir hikaye olarak Solomon Northup’un anılarından filme uyarlanmıştır. Brad Pitt aynı zamanda bu filmin yapımcısı olarak yer almaktadır. Filmin başrollerini Brad Pitt, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender ve Paul Dano paylaşmışlardır. Etkileyici film müziği Hans Zimmer’e aittir.

Ayrıca 2021 Yılında Vizyona Girmesi Beklenen Filmler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

9. 12 Monkeys - 12 Maymun

12 Monkeys- 12 Maymun

Yönetmenliğini Terry Gilliam’ın üstlendiği 95 yapımı film olan 12 Maymun filminde dünya üzerinde 5 milyar kişiyi öldürmüş olan ölümcül virüsün hayatta bıraktığı yüzde 1’lik insan diliminin bu etkiden kurtulma çabaları ve yer altı yaşamları konu edilmektedir.

Zaman makinesiyle geçmiş bağlantıları öğrenmeye çalışan Cole adlı bilim adamı aklını kaybettikten sonra, zaman yolculuğunda yaşadıklarıyla ilgili akıl hastanesi psikiyatristi Dr.  Katyrin’i ikna çabasına girer. Filmin başrollerinde Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe yer almıştır.

10. Seven Years in Tibet - Tibet’te Yedi Yıl

Seven Years in Tibet- Tibet’te Yedi Yıl

Brad Pitt’in ilgi çeken oyunculuk deneyimi olan 1997 ABD yapımı Tibet’te Yedi Yıl isimli film, Jean Jacques Annaud’un yönetmenliğinde çekilmiştir. Avusturyalı Dağcı Heinrich Harrer’in gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan filmde, 1939 senesinin anlatıldığı filmde Himalaya’nın yüksek bir tepesine çıkmak üzere yola çıkan Heinrich ve Peter, kötü hava koşulları ve fırtına nedeniyle kamp yerlerine dönüşleri esnasında İngiliz askerleri tarafından alıkonulurlar.Kampta esir tutulan ikilinin kaçma planları sonunda Tibet’e varılır. Tibet’te Dalali Lama ile tanışan ve dost olan Harrer, onun ruhsal yolculuğundan oldukça etkilenir. Filmin müziğini John Williams yapmıştır. İlgi çekici repliklerin yer aldığı Tibet’te Yedi Yıl adlı filmin başrollerinde, Brad Pitt, David Thewlis , B. D. Wohg Mako yer almıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Seyirci gişe hasılatı oranları düşünüldüğünde Brad Pitt’in en fazla izlenen filmleri, aksiyon dram türündeki yapımlardır. Dövüş Kulubü, Soysuzlar Çetesi, 12 Yıllık Esaret’i örnek verebiliriz.

Bullet Train adlı aksiyon gerilim türünde 2021 yılında vizyona girecek olan film, Japon Yazar Isaka Kotaro’nun Maria Beetle adlı romanından uyarlama bir yapımdır. Brad Pitt bu filmde, çete anlaşmazlığını konu alan filmde uğur böceği lakaplı bir suç örgütü üyesini canlandıracak. Bullet Train filminin başrollerinde şarkıcı Lady Gaga ve Joey Kral da yer almaktadır. Yine 2022 senesi için Babylon adlı filmin projesinde göreceğimiz Brad Pitt’in bu sene içinde film çekimlerinde yer alacağı da açıklanmıştır.

İlgili Yazılar