Kursa Gitmeden Evde İngilizce Çalışma Yöntemleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 18 Ekim 2021
  • 204 okunma

Evde pijamalarınızı bile çıkartmadan İngilizce öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Tabii pijamalarınızın inanılmaz rahat olduğunu biliyoruz ama İngilizce çalışmanın da fena sayılmayacağı durumlar yaratabilirsiniz. Mesela İngilizce öğrenmek istiyor ya da öğrenmeniz gerekiyorken zaman yetiştiremiyor olabilirsiniz. Ya da dil okullarına ve kurslarına yüklü miktarda para ödemek istemiyor olabilirsiniz. O halde, iş başa düştü demektir; İngilizceyi evde kendiniz öğrenmeniz gerekecek. Peki nasıl yapabilirim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İşte, evinizde, pijamalarınızla kendi kendinize İngilizce öğrenmek için yapabilecekleriniz…

1. Dizi İzlemek

Dizi İzlemek

Örneğin ‘The Simpsons’, zaten bildiğinizi ya da en azından adını duyduğunuzu tahmin ediyoruz. Sorunlu Amerikan ailesinin inişli çıkışlı hayatlarına tanıklık etmemizi sağlayan uzun soluklu animasyon komedisi uluslararası üne sahip. Hem kültürel hem mizah anlamında önemli olmanın yanı sıra okul, iş, sosyalleşme gibi gündelik durum ve olayları da işliyor. Dolayısıyla İngilizce kültürel göndermeler ve argo kelime/deyimleri öğrenmek konusunda biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Ya da hepimizin kıymetlisi ‘Friends’… Manhattan’da yaşayan arkadaş grubuyla ilgili popüler Amerikan sitcomunu duymayan yoktur. Dizi uzun yıllar devam ettiği için, altı arkadaşın hayatlarının ve birbirleriyle olan ilişkilerinin nasıl geliştiğine şahit olmak ilginç ve heyecanlı oluyor. Ayrıca kullandıkları İngilizce gayet gündelik ve rahat. Haliyle, kursa gitmeden evde İngilizce çalışmak için en tatlı yöntemdir diyebiliriz. Hatta başka dillerde de altyazı seçeneği yaygın olduğu için diğer dillere çalışırken de bu diziden faydalanmak mümkün.

Ayrıca Çocuk Bilim İnsanları Hayatları ve Çalışmaları adlı yazımıza göz atın!

2. İngilizce Günlük Tutmak

İngilizce Günlük Tutmak

Yazmak hayal gücünüzü harekete geçiren ve sizi gerçekten rahatlatan aktiviteler arasında sayılır. İngilizce öğrenmeye çalışırken günlüğünüzü bu dilde tutmak da düzenli yazma alıştırması yapmak bakımından en iyi yollardandır. İngilizce dil bilginizi sınamanın yanı sıra gün içerisinde İngilizce kullanma, hatta İngilizce düşünme becerileriniz de gelişebilir. Tabii ki dilediğiniz sıklıkla yazabilirsiniz; örneğin haftada bir gün İngilizce günlük tutmak bile sizi tatmin edip gelişmenize katkı sağlayabilir. Ancak bu günleri artırarak veya yazma sürenizi tutarak kademeli olarak ilerleme kat edebilirsiniz.

3. Evinizde Kültürel Etkinlikler Düzenlemek

Evinizde Kültürel Etkinlikler Düzenlemek

Pijama konseptine uymuyor olabilir, ancak zaten devasa partilerden söz etmiyoruz. Fakat evinizde kültürel etkinlikler düzenlemek, İngilizce konuşulan ülkelerin kültürleriyle alakalı aktiviteleri öğrenmenin dolayısıyla İngilizce öğrenmenin en eğlenceli yolu olabilir. Üstelik evinizde hem İngilizce öğrenmiş hem de sosyalleşmiş olacaksınız. Örneğin bu aktiviteleri Noel zamanı, Cadılar Bayramı ya da Şükran Günü’nde düzenleyebilirsiniz. Özellikle Cadılar Bayramı’nda pek çok kişinin değişik karakterler, canavarlar, hayaletler gibi kılıklara büründüğünü düşünüldüğünde, epey eğlenceli görüntüler çıkacağı aşikâr! Hatta arkadaşlarınızı davet ederken İngilizce korkunç hikayeler bulmalarını isteyerek herkesin İngilizce iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

4. İngilizce Bilgisayar Oyunu Oynamak

İngilizce Bilgisayar Oyunu Oynamak

İngilizce çalışmak deyince çoğu kişinin aklına bilgisayar oyunu gelmez ancak ‘role-playing games’ olarak adlandırılan rol yapma oyunları ya da çevrimiçi oynanan multiplayer oyunları İngilizcenizi geliştirmek adına okuma, dinleme, hatta konuşma alıştırması yapmak için çok elverişlidir. Eğer bilgisayar oyunu oynamayı seviyorsanız, evde İngilizce çalışmak için daha güzel yöntem düşünemiyoruz!

Rol yapma oyunları genel olarak fantezi dünyasında yer alır; oyuncu büyüler yapar, canavarları öldürür ve tam anlamıyla kahraman olur. Dolayısıyla bu oyunlarda diyalog çok fazla olduğundan İngilizce oyun oynamak özellikle kelime dağarcığınız ciddi anlamda geliştirecektir. Ayrıca öğrenme konusunda motivasyonunuz da artar çünkü oynadığınız oyunu anlayabilmeniz için ne söylendiğini çözmeniz ve diyaloglar kurmanız gerekir.

5. Çevrimiçi İngilizce Derslere Katılmak

Çevrimiçi İngilizce Derslere Katılmak

Gerçek sınıf ortamında bulunma zorunluluğu olmadan okul tipi İngilizce öğrenmenin ve aynı zamanda sınıf içerisindeki diyalogları gerçekleştirmenin mümkün olduğunu düşünün… Çok iyi fikir! İnternetten çevrimiçi ders hizmeti sunan pek çok kurs ve okulun kendi materyalleri, paketleri ve çeşitli öğretmenleri mevcut. Ayrıca çoğunlukla bu dersler yüz yüze yapılan İngilizce konuşma/öğrenme derslerine nazaran daha uygun fiyatlı oluyor ki bu kesinlikle artı hanesine yazılır. Yani geriye sadece stabil internet bağlantısı kalıyor. Bu çevrimiçi okul ve kurslardan bazıları ise şöyledir:

Virtual English: Aslında ana dili Japonca olanlara hitap eden okul, birebir, çift ve grup dersleri dahil olmak üzere pek çok çeşit sunuyor. Ayrıca seviye tespit sınavları yapıyor, öğretmenlerinden geri bildirim almanı sağlıyor, hatta ders süresi haricinde öğrencilerin hem birbirleriyle hem de öğretmenleriyle konuşma çalışması yapmasını sağlıyor.

Englishtown: Yaygın olarak tanınan çevrimiçi okul, birebir ve grup dersi imkânı sağlıyor. Üstelik kendi alanında epey ödül kazanmış. Seviye tespit sınavıyla belirlenen sınıflarda, pek çok çevrimiçi okula benzer şekilde sınavlara hazırlanma paketi de bulunuyor. Ayrıca telaffuz pratiği ve kısa sınavlar gibi çeşitli öğrenme araçlarını bir arada sunuyor.

English Study Online: Bu çevrimiçi okul genellikle farklı türden dersler sunması ve iyi öğrenim kalitesiyle tanınıyor. Dersleri arasında birebir, iş İngilizcesi ve sınava hazırlık gibi çeşitler bulunuyor. Hatta ders bitiminde öğrenimin devam etmesi için ödev uygulaması da yapılıyor.

6. İnternetten Dil Bilgisi ve Kelime Çalışmak

İnternetten Dil Bilgisi ve Kelime Çalışmak

Eğer İngilizce temeliniz yeterince iyiyse ve sadece bilgilerin tazelenmesine ihtiyacınız varsa, bunun için pek çok internet sitesi hizmet veriyor. Üstelik ders kitaplarının aksine, sitelerin çoğunluğu ücretsiz…

English At Home: Evde İngilizce çalışmak için hazırlanan site başlangıç seviyesinde olanlar için çok iyi öneriler içeriyor. Kelime, konuşma ve dil bilgisi başlıkları altında ayrılarak düzenlenen içeriklerde, konuşma kısmı hayret uyandıracak derecede kullanışlı çünkü diyaloglarda sıklıkla kullanılan kalıp ifadeler, atasözleri ve deyimlerin nasıl kullanılacağını gösteriyor.

Free English Study: Dil bilgisi üzerine oldukça kapsamlı bölümü içeren site, konuşmalarda kullanılabilecek kalıp ifadeler ve deyimleri sunmasıyla da dikkat çekiyor. Sitenin diğer güzel yanı ise düzeylere göre düzenlenmiş olması; bu sayede aranan içerik kolaylıkla bulunuyor.

British Council: Learn English: İçeriğinde yer alan videolarla kişilerin ilgisini canlı tutan site pek çok kullanışlı argo sözcük ve ifadeyi de paylaşıyor. Üstelik hiçbir kayıp olmaması adına video içeriği olarak paylaşılan her şey yazılı halde de bulunuyor.

7. Radyo Dinlemek

Radyo Dinlemek

Dizi izlemek gibi radyo dinlemek de internet üzerinden erişilebileceği için her yerde ve her saatte İngilizce çalışma yöntemleri arasında yer alıyor. İster evinizde temizlik yapıyor olun ister sıkış tıkış otobüste evinize dönmeye çalışıyor olun, İngilizce yayın yapan radyolar sayesinde dilin derinliklerine inebilirsiniz. Örneğin, BBC Radio 4. İngiltere kırsalında yaşayanların hayatlarını anlatan ve radyo için hazırlanan pembe dizi ‘The Archers’ gibi pek çok farklı program sunan kanal sayesinde evde İngilizce pratik yapabilirsiniz.

8. Kitap Okumak

Kitap Okumak

Okumak sadece anlama becerilerini geliştirmek konusunda faydalı olmakla kalmaz aynı zamanda stres atıp rahatlamak için kendinize zaman ayırmanızı da sağlar. İlgilendiğiniz konularda ve hobilerinizle ilgili konularla okuyarak eğlenip hem İngilizce çalışabilirsiniz. Eğer kurgu dışı kitaplar seviyorsanız, ünlülerin mesela sevdiğiniz film yıldızının ya da en sevdiğiniz sporcunun biyografisini okuyabilirsiniz. Walter Isaacson’un yazdığı Steve Jobs biyografisi, popüler örneklerden sayılabilir. Kitapta ileri derecede İngilizce sözcükler ve Jobs’tan komik alıntılar vardır. Öte yandan kurgu kitap severler için Harry Potter serisi, Animal Farm (Hayvan Çiftliği) ve Charlie and The Chocolate Factory (Charlie’nin Çikolata Fabrikası) gibi eserler sizi hem eğlendirecek hem düşündürecek hem de evde İngilizce çalışmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca Ünlü 10 Türk Bilim İnsanı ve Çalışmaları adlı yazımızı inceleyin!

9. Kendi Kendine Konuşmak

Kendi Kendine Konuşmak

Kulağa delice geliyor olabilir ancak yeni dil öğrenmenin en önemli adımı dile aşina olarak konuşmak üzere özgüven kazanmaktır. Eğer okulda ya da iş yerinde yapacağınız İngilizce sunum gibi büyük etkinlikler öncesinde pratik yapmak istiyorsanız, bu metot her zaman işe yarar. Yapacağınız konuşmayı ayna karşısında ya da oturduğunuz yerden yüksek sesle prova edebilirsiniz. Hatta eğer yeterince cesaretiniz varsa, bunu yaparken kendinizi videoya alıp sonrasında izleyerek değiştirmek istediğiniz kısımları görebilirsiniz. İngilizce konuşurken sesinizin ve telaffuzunuzun kulağa nasıl geldiğini duymak için bu metot harikadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce ve pek çok dilin seviyeleri şu şekilde sıralanır: A1- Başlangıç (Beginner), A2- Temel (Elemantary), B1- Orta Seviye Öncesi (Pre-Intermediate), B2- Orta Seviye (Intermediate), C1- Orta Seviye Üstü (Upper-Intermediate), C2- İleri (Advanced).

IELTS, İngilizce dil düzeyini belirlemek adına uluslararası alanda geçerliliğe sahip sınav sistemidir. Sınav, Cambridge Üniversitesi Yabancılar için İngilizce Sınav Merkezi, IDP Education ve British Council tarafından düzenlenir. Akademik ve genel olmak üzere iki türü vardır.

İlgili Yazılar