Arkadaşlarla Oynanabilecek PC İçin En İyi 10 Ücretsiz Multiplayer Oyun

  • Minik Tospik yazdı.
  • 10 Haziran 2021
  • 1.058 okunma

Kimi zaman oyunlar değil, asıl eğlenceli olan oyuncuların kendisidir. Karmaşık oynayış yapısı ve parıldayan görseller, pek çok multiplayer oyun yapımında yalnızca belli yerlere kadar dikkat çeker; asıl önemli olan ise oyunu gladyatör hesaplaşmasına veya iş birliğine dayalı mücadeleye dönüştüren sürprizler ve planlar sağlayan diğer insanlardır. Bilgisayarlardaki en iyi çok oyunculu oyunların sırrı budur. Ama hepsi, diğer insanlarla etkileşim kurmanın basit zevkiyle birbirine bağlıdır. Bu oyunlar, etrafta koşuşturan insanları öldürmeden, sakatlamadan veya ara sıra onlara yardım etmeden aynı olmazdı. En sosyal giysinizi giyin çünkü size PC için en iyi 10 ücretsiz multiplayer oyunu tanıtacağız…

1. Dauntless

Dauntless

Phoenix Labs ve Iron Galaxy tarafından geliştirilen Dauntless, oynanabilecek en iyi Co-op oyunlardan olan Monster Hunter: World isimli oyunun ücretsiz alternatifidir. 21 Mayıs 2019 çıkış tarihli oyun, öğrenme kolaylığı açısından Monster Hunter: World’den çok daha basit olmakla birlikte ücretsiz de olmasıyla arkadaş ortamlarında yaratık avına çıkmak için en ideal seçeneklerdendir.  

2. Dead Maze

Dead Maze

13 Şubat 2018 tarihinde, Atelier 801 dağıtımcısı tarafından çıkarılan Dead Maze, izometrik ve iki boyutlu oyunlardandır. Zombi felaketinden sonrasını yaşatan oyun, ev kurma/geliştirme/yönetme ve kaynak toplama gibi yeniden hayat kurma ve hayatta kalma temalarına sahip türdeşlerinde sıklıkla gördüğümüz özelliklere kendi yorumunu katarak oyun severlere sunmuştur. Üstelik bu zombi mücadelenize arkadaşlarınızı veya tanımadığınız insanları dahil edebilirsiniz. 

Ayrıca Çocuk Gelişimini Destekleyen Tablet ve Telefon Oyunları adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. No More Room in Hell

No More Room in Hell

31 Ekim 2011 tarihinde aynı adlı dağıtıcı tarafından piyasaya sürülen oyun, yine zombi temalı oyunlardandır. İstila sırasında hayatta kalabilmiş arkadaşların yaşadıklarını ele alır. Fakat oyunda kötü canavarlarla savaşırken kolaylık sağlayacak nişangah gibi materyaller bulunmaz. Hatta eğer zombiler sizi ısırırsa, bunu ekip arkadaşlarınıza söylemek tamamen sizin elinizde… Zaten ekip bireyleriyle iletişimde kalmak aradaki fiziksel mesafeyi kısa tutmakla mümkün olur.

4. Fistful of Frags

Fistful of Frags

9 Mayıs 2014 tarihinde aynı adlı dağıtıcı tarafından çıkarılan Fistful of Frags, vahşi batı konseptiyle en iyi ücretsiz multiplayer oyunlar arasındadır. Oyunda, Battle Royale ve klasik takım ölüm maçı gibi pek çok farkı mod bulunmaktadır. Bu modlarla birlikte kalabalık arkadaş gruplarını acımasız vahşi batı dünyasının eline atar ve en güzel yanı ise bu dünyanın acımasızlığının oyun severleri düşmanlara karşı tempolu şekilde savaşmak durumunda bırakmasıdır.

5. We Were Here

We Were Here

Total Mayhem Games tarafından, 3 Şubat 2017’de piyasaya sürülen oyun, bulmaca çözme odaklıdır, üstelik bunu arkadaşlarınızla birlikte yaptırır. Ana bulmaca şöyledir: İki arkadaş aynı kale içinde birbirlerinden ayrı düşerler ve birbirlerini bulmaya çalışırlar. Birbirleriyle iletişim kurmak için ellerindeki tek şey ise telsizlerdir. Ana bulmacayı çözüp ekip arkadaşınızla buluşabilmek için önünüze çıkan diğer küçük bulmacaları çözmeniz gerekmektedir.

6. Conqueror’s Blade

Conqueror’s Blade

Booming Games tarafından 30 Mayıs 2019 tarihinde çıkarılan Conqueror’s Blade, sıra tabanlı ve gerçek zamanlı strateji oyunlarını en iyi şekilde birleştirerek oyun severlere dinamik oyun fırsatı sunmaktadır. Oyunu oynayan kişi Orta çağ temasından esinlenilen oyun alanında düşman orduyu ortadan kaldırmaya gayret eden komutan yerine geçmektedir. Oyun yalnız oynamaya müsait olsa da arkadaş yardımı her yerde olduğu gibi bu oyunda da çok etkili olacaktır.

7. Paladins

Paladins

8 Mayıs 2018 tarihinde Evil Mojo Games tarafından çıkarılan oyun, Overwatch oyununun ücretsiz alternatifidir, oyun severler tarafından ‘Overwatch killer’ olarak da sıklıkla adlandırılır. Tamamıyla aynı kalitede olması her ne kadar mümkün olmasa da benzeri ücretsiz oyun seçeneği bulmak büyük ayrıcalıktır. Birbirinden farklı yeteneklere sahip karakterlerin MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) ayarında 5’e 5 mücadeleleri için tercih edilmesi gereken en iyi ücretsiz multiplayer oyunlardandır.

8. War Thunder

War Thunder

Gaijin Entertainment tarafından 15 Ağustos 2013 tarihinde piyasaya sürülen War Thunder, ister havadaki köpek dövüşlerinde isterse genişleyen tank savaşlarında veya deniz çatışmalarında olsun, askeri araçların birbirinden yedi çanı çaldığı oynaması ücretsiz multiplayer oyundur. Oyun, II. Dünya Savaşı oyunlarından tanıyacağınız mütevazi uçak ve kara araçları paketleriyle başlarken sayısız teknolojisi, küresel süper güçlerden ağırlıklarının üzerinde yumruk atmakla ünlü daha küçük ülkelere kadar pek çok ulusun askeri geçmişini kapsar.

9. Fortnite

Fortnite

25 Temmuz 2017’de Epic Games tarafından çıkarılan Fortnite, Battle Royale türdeşi oyunların en önde gelenlerdendir. 350 milyondan fazla uluslararası kayıtlı kullanıcısı bulunan oyun, haritasının da sürekli yenilenmesiyle dinamik yapısı ile var olmaktadır. Battle Royale türü oyunlar ilgi alanınızsa ve ekipçe oynayacak oyun bulamıyorsanız Fortnite tam size göre… Üstelik ücretsiz olmasıyla da çok cazip!

10. Call of Duty Warzone

Call of Duty Warzone

Tüm zamanların Call of Duty kalitesini, zamanımızın en popüler oyun türlerinden olan Battle Royale ile buluşturan Infinity Ward ve Raven Software, oyunu 10 Mart 2020’de piyasaya sürdü. Üstelik tamamen ücretsiz olarak oynanabilen oyun, 2019 senesinde çıkan Modern Warfare oyunundan çıkma Warzone grafikleri, büyük savaşları, yaşattığı çetin rekabet ve arkadaşlar arasındaki dayanışma duygusunu çok iyi şekilde birleştirmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

PUBG Corporation tarafından üretilip piyasaya sürülen PUBG yani PlayerUnknown’s Battlegrounds, çıktığı tarih 20 Aralık 2017’den itibaren 42 milyon adet satışa ulaşarak tüm zamanların en çok satılan oyunu olmuştur.

12 Neverwinter Nights dünyanın ilk çevrimiçi multiplayer oyunuydu ancak internet resmi olarak 1983’te piyasaya sürüldüğünden oyun, 90’ların başında hala ilk zamanlarını yaşamaktaydı.

İlgili Yazılar