Isınan Laptoplar İçin En İyi 10 Soğutucu Önerisi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 3 Aralık 2020
  • 3.481 okunma

Yatarak laptoptan dizi veya film izlemeyi, oyun oynamayı sevmeyen, gün boyu işte oturmak yorucu geldiği için akşam evde işlerini laptoptan yatarak halletmeyen yoktur. Bu şekilde laptop kullanmak zararlı olsa da engel olamayız. Kucağımızda duran laptoplar bir süre sonra çok ısındığı için bunalmaya başlarız. Hatta sadece yatarken değil masa başında bile laptoptan iş yaparken bir süre sonra çok fazla ısınmaya başlar, ısındığı için de bilgisayar yavaşlar. Laptoplarımızı soğutucular ve aparatlar ile ısınmasını artık engelleyebiliriz. Hem de ayarlanabilir yapılarıyla kucağımızda da tutmaya gerek kalmadan, sağlıklı bir şekilde laptoptan işlerimizi halledebiliriz. Ayrıca bilgisayar ekranlarının zararlarından korunmak için 6 yöntem yazımızı okuyarak ekran zararlarından da korunabilirsiniz. Soğutucuların hangileri daha iyi, özellikleri nasıl, kaliteli mi sizler için araştırıp derledik. Laptoplar için en iyi 10 soğutucu modeli sizlerle;

1. Classone 1030998

classone 1030998

Classone tarafından üretilen laptop soğutucusu oyuncular için hazırlanmış özel tasarımdır ve en iyi laptop soğutucu seçenekleri arasında yer almaktadır. 2 adet fan ile dizayn edilmiştir. Bu fanların boyutları 14 cm 15 cm boyutlarındadır. Yükseklik ayarı 4 kademelidir bu da laptop oyuncuları için istediği açılardan sağlıklı bir şekilde oyun oynama imkanı verir. Sağ ve sola hareketli ayaklar sayesinde farklı inch notebooklar ile de uyumludur. Kaygan olmamasını sağlayan üzerindeki pedler ile laptoplarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Soğutucu üzerine yerleştirilmiş açma kapama tuşu vardır. Bu açma kapama tuşu sayesinde sadece bilgisayarınız çalışırken aktif hale getirebilirsiniz. İki adet usb girişi vardır. Bu iki usb’den bir tanesi ile bilgisayarınıza bağlantı yapabilirsiniz, diğerini ise istediğiniz gibi bağımsız kullanabilirsiniz.

2. Frisby FNC-5230ST

frisby fnc 5230st

Frisby tercih edilen soğutuculardan biridir. Bu ürünü de çok başarılıdır. 4 adet ledli fan ile dizayn edilmiştir. Böylece düşük gürültüyle rahat hava akışı sağlanır. Soğutma malzemesi alüminyumdur. 5 kat yükseklik seviyesi ile istediğiniz yüksekliğe ayarlayabilirsiniz. 2 adet usb girişi vardır. Soğutucu da yer alan kontrol panelinden fanların çalışmasını 6 farklı hızda ve 3 farklı modda da çalışmasını ayarlayabilirsiniz. 10" - 17" boyutunda notebooklar için uygundur.

3. Inca inc601

inca inc

Oyuncular için dizayn edilmiş INCA Gaming Notebook Soğutucu’nun 6 adet kırmızı ledli fanı vardır. Bu fanlar ile güçlü hava akımı, yüksek hız, tam performans sunar ve notebook’unuzun ısınmasını engeller. Fan hızını kontrol panelinden ayarlayabilirsiniz. Kontrol panelinden yaptığınız 4 Kademeli fan hızı ayarı ile kullanımı ihtiyacınıza göre soğutucunuzu ister maksimum devirde döndürebilirsiniz, azaltabilirsiniz ya da tamamen durdurarak 0db ses seviyesinde sadece stand olarak da kullanabilirsiniz. 6 kat yükseklik seviyesi ile istediğiniz yüksekliğe ayarlayabilirsiniz. Arka panelde yer alan USB çıkış ile fazladan masraf yapmaya gerek kalmadan USB sayınızı arttırabileceksiniz. Anti-slip tasarımı sayesinde, bilgisayarınızın kayması engellenir. 7’’ ile 17’’ tüm notebooklarınız ile uyumlu çalışır.

4. HADRON Hd2008

hadron hd2008

2 adet 120 mm 2 adet 70 mm sessiz fan sayesinde güçlü hava akımı sağlar. Alüminyum yapılıdır. Farklı tasarımı ve yüzeyi sayesinde notebooklarınız kaymaz. Ses Seviyesi 5 Dba - 10 Dba arasındadır. Usb girişi de mevcuttur.

5. Rampage Ad-rc8 Showy

rampage ad rc8

Soğutucunuzun yüzeyinde bulunan 1 adet büyük fan (1x 180 mm) bulunur. Bu fan sayesinde soğutmada maksimum performans sağlanır. İnce fan ile maksimum düzeyde soğutma sağlar. 2 adet usb girişi mevcuttur. Çalışması için herhangi bir aparat kullanmanıza gerek kalmaz. Özenle tasarlanmış olan ızgarası sayesinde maksimum soğutma sağlar. Sessiz ama güçlü büyük fanı ile çok daha rahat. RGB Led aydınlatması sayesinde harika bir görünüme sahiptir. Ayrıca muhteşem tasarımıyla da çok dikkat çekicidir. 17.3" Boyutları arasındaki tüm notebookları bu soğutucu ile kullanabilirsiniz.

6. Zalman ZM-NS2000

zalman zm ns2000

Güçlü ve Sessiz soğutma beraberindeki 200 mm fan ile verimli hava akımı sağlar. Gürültüsü 20 dBA’dir. 4 seviyeli açı ayarıyla istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Ön panelinde fan ayarı yapabilmeniz için fan kontrolcüsü vardır. Bu kontrol ile fan hızını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 3 adet usb girişi vardır ve gizlenmiş bir şekildedir. Çalışırken ortamın düzenli gözükmesi için kablo tutucusu da yer alır. 17” büyüklüğüne kadar olan notebookları desteklemektedir.

7. Gomax GMX1017316

gomax gmx1017316

Laptop sehpası olarak da adlandırılır. Ayaklanabilir bacaklara sahiptir. Bu ayakları istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Düğmesine basarak istediğiniz açıyı ayarlayabilirsiniz. Çift taraflı fan soğutma sistemi mevcuttur. İçerisinde çıkarılabilir mouse bölmesi de bulunur.

8. Dexim 4 Fanlı Gaming Notebook Soğutucu

dexim gaming soğutucu

4 fana sahiptir ve boyutları 12*1.5 cm /4 .7*.06 in’dir. Soğutma malzemesi alüminyumdur. Üzerinde 2 adet usb 2.0 girişi bulunur. Ses Seviyesi 5 Dba – 10 Dba arasındadır.  Fanın hızını ayarlayabilirsiniz. Birçok özelliğe sahip Dexim, en iyi laptop soğutucu seçeneklerindendir.

9. TX Red Alert

tx red alert

TX Red Alert özellikle bilgisayarda oyun oynamayı sevenler için ideal bir soğutucudur. 6 adet 7 cm' lik lav kırmızısı LED fanlar bulunur. Yapısı ızgaralı alüminyumdur. Dijital fan kontrolcü ile istediğiniz gibi fanın hızını azaltabilir ya da 4 kademe artırabilirsiniz.  Ya da istediğiniz kadar fanın çalışmasını ayarlayabilirsiniz. 6 kat ayarlanabilir özelliğiyle istediğiniz gibi yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Sünger sabitleyici ile bilgisayarlarınız kaymadan rahatlıkla soğutucu üzerinde durur. Arka panelde 2 adet usb 2.0 portları bulunur. Ses seviyesi 0 - 21dB(A) arasındadır. 380 mm'lik genişliğe sahiptir. Ayrıca bu soğutucuyu fanlar kapalıyken bilgisayar masası gibi kullanabilirsiniz. Alt tabanında gizli bölmede usb kablonuzu saklayabilirsiniz. 11" ile 17" boyutları arasındaki tüm Ultrabook, Notebook, MacBooklar ile de tam uyumludur.

10. TX ErgoDUO

tx ergoduo

Toplam 115 CFM hava akışına sahip çift dev fanı (14 cm) 2 adettir. Bu fanlar Büyük ve 1000rpm dönüş hızına sahiptir. 2 adet usb hub girişi bulunur. 5 kat yükseklik seviyesi ile istediğiniz yüksekliğe ayarlayabilirsiniz. Tüm yüzeyi mesh ızgaralardan oluşmuştur. Yüksek yoğunluklu ve serin bu hava akımı ile bilgisayarınızda maksimum soğutma sağlanmış olur. 21.5dBA ses seviyesine sahiptir. Arka panelde fanların açma ve fan kapama tuşlarıyla fanlarınızı susturabilirsiniz. 5 kademeli yükseklik ayarı yaparken dizüstü bilgisayarınızın ekranını harici LCD monitörünüz ile aynı seviyeye getirebilir, çift ekran bilgisayar kullanımına kavuşabilirsiniz. Masa üzerinde hareketsiz bir şekilde kaymadan durması için sünger şeritler yer alır.11" ile 17" boyutları arasındaki tüm Ultrabook, Notebook ve MacBooklar ile tam uyumludur.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi laptop soğutucusu markaları arasında; Frisby, İnca, Rampage ve Dexim markaları yer almaktadır.

Laprop soğutucusu bilgisayar fanlarının yetersiz çalışması sonucunda fazla ısınmayı engeller.

Bilgisayarlar fazla ısınmadan dolayı yavaşlama ve donma yapabilmektedir. Laptop soğutucuları bilgisayarın yavaşlamasını ve donmasını engeller.

İlgili Yazılar