DiCaprio'nun Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 29 Nisan 2021
  • 881 okunma

Leonardo DiCaprio kadar ismini dünyaya tanıtmış az sayıda aktör vardır. Tabii onun da her zaman bu kadar küresel bir tanınırlığı yoktu elbette. Oscar kazanmasını tüm dünya nefesleri tutup beklediğimiz Leo, diğer çoğu yetenekli aktör gibi sektöre mütevazi bir başlangıç yapmış ve öncelikle reklamlarda rol almıştır. Bu macerayı çok uzun tutmayan aktör, çektiği TV reklamlarından sonra Critters 3 (Mahluklar 3) filminde oynadığı Josh karakteriyle beyaz perde kariyerine başlamıştır.

Bu filmi daha sonra What’s Eating Gilbert Grape (Gilbert’in Hayalleri) ve The Basketball Diaries (Günlük)takip etmiştir. Uluslararası şöhretine tam bu noktada kavuşan DiCaprio, iyi oyunculuk ve yakışıklılık kombinasyonunu dünyaya gösterince Romeo + Juliet ve Titanic arka arkaya hayranların beğenisine sunulmuştur. Başlangıcı nispeten iddialı olan bu kariyerin devamında neler bulunmaktadır, Leo’nun hangi filmleri mutlaka izlenmelidir sizin için derledik…

1. Inception (Başlangıç)

Inception (Başlangıç)

Aktörün IMDB’si (8.8) en yüksek filmlerinden biri ve 2010 yapımı olan film, Cristopher Nolan yönetmenliğinde çekilmiştir. Ayrıca, Leonardo DiCaprio’nun bilimkurgu/ gerilim türüne güçlü girişini simgelemektedir. Önceden etkileyici drama ve muhteşem aksiyon filmleriyle izlediğimiz ve beğendiğimiz Leo, bu sektöre de parmağını atmış ve karşılığını da epeyce almıştır.

DiCaprio’nun filmde canlandırdığı karakter kişilerin rüyalarından, bilinçaltı düşüncelerinden sırları çalmakta ustadır ve bu yeteneğini bir meslek haline getirmiştir. Bu mesleği icra ederken bir yandan ölmüş eşi için tuttuğu yas, diğer yandan kendisine yabancılaşmış çocuklarına duyduğu özlem gerçek bir drama esintisi yaratmıştır. Leo’nun kariyerinde değişik rüzgarlar estiren film, etkileyici kadro, başarılı senaryo ve tecrübeli yönetmen bileşimlerinden biridir.

2. The Departed (Köstebek)

the departed

IMDB’si 8.5 ve yapım yılı 2006 olan filmde, Leo tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden Martin Scorsese ile birlikte Alec Baldwin, Mark Whalberg ve Jack Nicholson gibi yetenekli aktörlerle de çalışma fırsatı bulmuştur. Oscar ödüllü filmde Leo’nun kendince görevi ise oyunculuk becerilerini test ederek imajını sağlamlaştırmak olmuştur. Tabii aktörün iyi performansı, mükemmel bir senaryo, başarılı bir yönetmen ve yetenekli partnerlerle birleşince ortaya izlenmesi gereken bir başyapıt çıkmıştır.

Bir tarafta mafya için, diğer tarafta da polis teşkilatı için çalışan köstebekleri konu alan bu filmde DiCaprio oynadığı bu İrlandalı-Katolik polis karakterine seyirciye otantik hissettiren karmaşık bir yorum getirmiştir. Bir insanın başına silah dayamak ya da bir dükkânda İrlandalı arkadaşını parçalara ayırmak… Kendisi için yeni olan bu sahneleri o kadar başarılı canlandırmıştır ki Köstebek filmi DiCaprio’nun en iyi filmi unvanını taşımaktadır.

Ayrıca Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Brad Pitt Filmi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Django Unchained (Zincirsiz)

Django Unchained (Zincirsiz)

IMDB’si 8.4 ve yapım yılı 2012 olan filmde aktör, kariyerindeki birkaç yardımcı rolden birini canlandırmaktadır. Filmde Quentin Tarrantino ile ilk kez birlikte çalışan DiCaprio, mizah anlayışını ve aslında karakterinin saçmalığını da göz ardı etmeden kendi uğursuz yanını ‘’Monsieur Candie’’ (Mösyö Candie) olarak sergilemektedir. Bir adamı av köpekleri tarafından parçalanmaya mahkûm ettikten sonra yaşlı adam kostümü içinde başkalarıyla şakalaşma moduna zahmetsizce geçiş yapabilmesi, Leo’nun oynayabileceği karakterler bakımından çeşitliliğini de kanıtlamaktadır.

4. The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

IMDB’si 8.2 ve yapım yılı 2013 olan film bir kara komedidir ve hırslı bir borsacı olan Jordan Belfort’u anlatmaktadır. Yine Martin Scorsese’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, DiCaprio en çapkın karakterlerinden birini canlandırmaktadır. Film aynı zamanda Jordan Belfort’un otobiyografik romanından uyarlandığı için epeyce kritik olsa da bir o kadar da gişe başarısı elde etmiştir.

5. Shutter Island (Zindan Adası)

Shutter Island (Zindan Adası)

Leonardo DiCaprio’nun bir başka çarpıcı filmi de IMDB’si 8.1 ve yapım yılı ise 2010 olan Zindan Adası filmidir. Tekrar bir Martin Scorsese filmi ve Leonardo DiCaprio… Zindan Adası’nın gerilim/ dram türünde bir klasik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üstelik film DiCaprio’nun karaktere şekil verme yeteneği ve otantik eski zaman dedektif aksanıyla klasikliğini pekiştirmektedir.

6. The Revenant (Diriliş)

The Revenant (Diriliş)

Yapım yılı 2015 ve IMDB’si 8 olan biyografik Diriliş filmi, 2016 yılında DiCaprio’ya senelerce elini uzatıp uzatıp bir türlü tutamadığı Oscar’ı nihayet kazandırmıştır. Yönetmenliğini Alejandro G. Iñárritu'n üstlendiği filmde, 18.yüzyılda yaşamış Amerikalı bir sınır adamı olan Hugh Glass işlenmektedir. DiCaprio, Hugh Glass karakterini özgün bir şekilde canlandırmak için çok çabalamış ve bunu başarıyla gerçekleştirmiştir -ki rolün içinde Leo tamamen yok olmuş ve rol başka hiçbir aktörün aynı şekilde canlandıramayacağı bir noktaya gelmiştir. Aktör, bu rolüyle üstündeki artarak devam eden ilgiyi ve dünya çapında kazandığı yeri hala hak ettiğini kanıtlamıştır.

7. Titanic

Titanic

Bir felaketi işleyen epik ve romantik film Titanic, 1997 yapımıdır ve IMDB’si 7.8’dir. Leonardo DiCaprio gencecik yaşında Titanic’te oynamasaydı muhtemelen şu an uluslararası tanınan bir aktör olamazdı. Kendisi gibi genç olan aktris Kate Winslet ile başrolü paylaştığı bu film yaşanmış bir hikâyeden uyarlanmıştır. Batan gemi RMC Titanic’i anlatan film için elbette epey bütçe gerekmiştir fakat film, vizyon tarihinden 12 sene sonrasına kadar kırılamayacak da bir gişe hasılatı rekoru kırmıştır. Hala izleniyor olması da başarısını kanıtlar niteliktedir. Eminiz ki filmi izlemeyen Z kuşağı bile kalmamıştır…

8. What’s Eating Gilbert Grape (Gibert’in Hayalleri)

What’s Eating Gilbert Grape (Gibert’in Hayalleri)

DiCaprio’nun ilk uzun metrajlı filmlerinden olan ve 7.8 IMDB puanına sahip olan yapım 1993 yılına aittir. Johnny Depp ile oynadığı bu filmde DiCaprio henüz 20 yaşında bile değildir. Leo bu filmde otistik bir çocuğu canlandırmaktadır ve filmin DiCaprio açısından başarısı/ tanınırlığı da buradan gelmektedir. Genç yaşına rağmen Arnie karakterini başarılı bir şekilde canlandırmış ve zamanında hem eleştirmenlerden hem de sinema severlerden fazlasıyla övgü toplamıştır.

9. The Basketball Diaries (Günlük)

The Basketball Diaries (Günlük)

Gilbert’in Hayalleri’nden sonra bu sefer başrolde olan DiCaprio’nun sinema kariyeri Günlük filminden sonra tam anlamıyla kırılma noktasını yaşamıştır. 1995 yapımı ve 7.3 IMBD puanlı film gönül yaralarıyla ve endişeyle dolu bir gençlik hikayesidir. Bir genç için sorun olabilecek ve bir gencin hayatında konu edilebilecek her şey filmde gerçekçi bir bakış açısıyla işlenirken Leo da -herhalde kendi gençliğinin getirdiği gerçek duygularla beraber- yoğun, saf ve olağanüstü bir performans sergilemiştir. 

10. Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

Shakespeare’in ‘’Romeo ve Juliet’’inden yüzyıllar sonra gelen ikonik ve modern bir yeniden tasavvur olan film, 6.8 IMDB puanına sahiptir ve 1996 yılında yapılmıştır. Hatta filmin adının ‘’Romeo + Juliet’’ olmasının amacı da filmdeki modern dokuyu temsil etmesidir. DiCaprio filmde hem başarılı bir Romeo performansı sergilemiştir hem de gençtir ve yakışıklıdır. Haliyle zamanenin gençleri, Y kuşağı, dünyanın her bir yanından hem filmin hem de Leo’nun büyük hayranı olmuşlardır. Ayrıca film, DiCaprio filmleri arasında yapı olarak en eğlenceli olanlardan biridir.  

Sıkça Sorulan Sorular

DiCaprio’nun son filmi 2018’de yapılan ve Temmuz 2019’da vizyona giren Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da) filmidir. Leo filmde başrolü Brad Pitt ve Margot Robbie ile paylaşmaktadır. Yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun üstlendiği film 1960’larda geçmektedir ve Los Angeles’ta bir çiftlikte kurulan bir tarikatı işlemektedir. Ayrıca aktörün 2021 ve 2022 için hazırlıkları yapılan filmleri de mevcuttur.

Özel hayatı konusunda ilk zamanlarından beri oldukça dikkatli davranan 46 yaşındaki aktörün zaman zaman basına yansımış ilişkileri olsa da hiçbir zaman evlenmemiştir. Ayrıca çocuğu da bulunmamaktadır.

İlgili Yazılar