Coen Kardeşlere Ait İzlenmesi Gereken Filmler - En İyi 10 Coen Kardeşler Filmi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 21 Şubat 2021
  • 1.027 okunma

Sinema sektörünün gelişiminde payları asla unutulmayacak isimler vardır. Coen Kardeşler de başarıyı yakalama yönünde birbirini tamamlayan arşivleri, başarı öyküleriyle dolu diyebileceğimiz, yeteneklerini birleştirerek iş ortaklığı yapmış isimlerdendir. İlgi alanı ve yetenek gibi unsurların genetik anlamda etkilerini izleyicilerine kanıtlayan Ethan ve Joel Coen kardeşler, film endüstrisine günümüze değin kattıkları değerler ile bunu sinema çevrelerine de ispatlamıştır. Hayatlarını beyaz perdenin etkileyici sahnelerine adamış Coen kardeşlerin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği favori yapımları ise bugünkü konumuz. Şimdi, Coen kardeşlere ait mutlaka izlenmesi gereken filmler var sırada.

1. No Country For Old Men (2007)

No Country For Old Men

Coen kardeşlerin imza attığı filmler, film endüstrisinde genellikle ses getirmiş yapımlardır. Fakat No Country For Old Men filmi için rahatlıkla söyleyebiliriz ki hem izleyici hem de film otoriteleri tarafından oldukça beğeni toplamıştır. Filmde, bir anlaşmaya uyulmaması neticesinde tarafları izleyip avlamak için tutulan psikopat katil ruhlu bir adamın, ava giderken avlanışı konu olarak yer edinmiştir. Dilimizdeki ismiyle “İhtiyarlara Yer Yok” isimli yapım, ilk kez Cannes Film Festivali’nde gösterimi yapılmış bir eserdir. 2008 yılında “En İyi Film Oscar”ı, “En İyi Uyarlama Senaryo”, “En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar”ını elde etmiş film, Altın Küre “En İyi Senaryo” dalında ödüle de sahiptir. Gerilim-Western türünün ilgi çekici yapımlarından olan İhtiyarlara Yer Yok filminin başrollerinde, Javier Bardem, Josh Brolin, Tommy Lee Jones yer almıştır. Filmin dikkat çeken bir yanı ise Coen kardeşlerden, Ethan Coen’in de bu filmin oyuncuları arasında yer almasıdır. Amerikan yapımı filmin süresi 2 saat 3 dakikadır. IMDb puanı: 8,1’dir.

Black Mirror'un en iyi bölümleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

2. Fargo (1996)

Fargo

Coen kardeşlere ait bir diğer dikkat çekici yapım Fargo. Yine Amerikan-İngiliz ortak yapımı olan filmde, Jerry isminde bir sahtekar, borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Çare bulamayan Jerry son olarak şeytani bir plan yapar ve eşini kaçırması için iki adam kiralar. Bu şekilde kayınpederinden fidye istemeyi düşünmektedir. Fakat aksilikler ve gariplikler hikayeyi ilginç bir olay örgüsüne dönüştürür. Fargo, Coen kardeşlerin sinemada ciddi bir çıkış yakalamasını sağlayan bir yapımdır. Başrollerde Frances Mc Dormand, William Macy yer almıştır. Aynı film, özgün Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar Ödülü kazanmış bir yapımdır. Fargo aynı zamanda 2014 yılında mini-dizi formatıyla 3 sezon ekranlarda yayınlanmıştır. Filmin süresi 1 saat 38 dakikadır.  IMDb puanı: 8,1’dir.

3. The Man Who Wasn’t There (2001)

The Man Who Wasn’t There

Yine ödüllü bir yapım var sırada. Coen kardeşlerin 2001 yılında sinemaya kazandırdığı bir film olan The Man Who Wasn’t There yani orijinal adıyla, “Orada Olmayan Adam”. Bu film aynı zamanda oyuncu Scarlett Johansson’un film endüstrisinde fark edilişini sağlayan önemli bir yapım. Film, 1940’lı yıllarda berberlik yaparak hayatını kazanan bir adamın eşinin patronuna yaptığı şantajı ve yürümeyen planları sonucu kendisinin kurban durumuna düşmesini konu olarak işler. Billy Bob Thornton ve Frances Mc Dormand’ın başrolünde yer aldığı Amerikan-İngiliz yapımı filmin süresi 116 dakikadır. IMDb puanı: 7,8’dir.

4. Barton Fink (1991)

Barton Fink

Dram, suç, gizem ve komedi türünü bir arada sevenlerden misiniz? Öyleyse Barton Fink adlı yapım tam size göre. Hikayesinin 1940’lı yıllarda geçtiği filmde, Barton Fink adında bir oyun yazarı kendisine yöneltilen film senaristliği teklifi üzerine Los Angeles’te yaşamaya başlar. Kendisinden beklenen çalışma için tıkanan ve hiçbir şekilde konsantre olamayan Barton Fink, bunalımlar yaşamaktadır. Sonrasında çevresinde yaşanan tuhaf ve gizemli görüntüler onu farklı bir dünyaya taşır. Amerikan-İngiliz ortak yapımı olan filmin başrollerinde, John Turturro, John Goodman yer almaktadır. Filmin süresi 116 dakikadır. IMDb puanı: 7,7.

5. Blood Simple (1984)

Blood Simple

Coen kardeşlerin ilk filmi olan Blood Simple yani dilimizdeki ismiyle “Kansız”, zengin bir iş adamı olan Julian Marty’nin  kendisini aldatan eşi Abby’i öldürmesi için tuttuğu kiralık katilin farklı planlara girişmesini ve ilginç olayların akabinde gerçekleşmesini konu alır.  Filmin başrollerinde Dan Hedaya, Frances Mc Dormand yer almaktadır. Dram ve gerilim izleri taşıyan filmin süresi 100 dakikadır. IMDb puanı: 7,6’dır.

6. True Grit (2010)

True Grit

Amerikan yapımı Coen kardeşlere ait bir başka ilgi gören yapım, orijinal adıyla True Grit yani İz Peşinde var sırada. Klasik Western yapımlarından olan True Grit, John Wayne’nin ilk olarak 1969 yılında oynadığı İz Peşinde adlı filmin uyarlanmış versiyonu olarak 2010 senesinde ekranlara yansıdı. Fakat Western filmlerinin alışılagelmiş yapımlardan farklı olarak filmde duygusal, merhamet gibi temalar öne çıkmış, nostalji içeren kısımlara da yer verilmiştir. Filmde babasının katili olduğunu öğrendiği Chaney’i arayan Mattie ve onu bulması için görevlendirdiği Rooster Cogburn’un, Chaney tarafından yakalanışı ve gelişen olayları yer alır. Coen kardeşler, kötülük, hayal kırıklığı, cesaret gibi pek çok olguya filmde yer vermiştir. 2011 senesinde birçok dalda Oscar Ödülü adayı olan yapım, aynı yıl ABD Film Eleştirmenleri “En İyi Genç Oyuncu Ödülü” ve BAFTA “En İyi Görüntü Yönetmenliği Ödülü” kazanmıştır. Filmin başrollerinde, Jeff Bridges, Halle Steinfeld, Matt Damon ve Josh Brolin yer almıştır. Filmin süresi 1 saat 50 dakikadır.

7. Miller’s Crossing (1990)

Miller’s Crossing

Miller’s Crossing ya da Türkçe adıyla Miller Kavşağı, 1990 yapımı bir Coen kardeşler filmi. Suç ve tehlikeli ilişkiler ağını gözler önüne seren polisiye bir yapım olan Miller’s Crossing, karanlık sokakları, çete savaşlarını ilginç ögelerle konu eden bir filmdir. Film, Coen kardeşlerin dikkat çeken yapımlarından olarak senaryo dalında birçok ödülün de sahibidir. Filmde yer alan oyuncular, Gabriel Bryne, Albert Finney, Jon Polito’dur. Filmin süresi 1 saat 55 dakikadır. IMDb puanı: 7,5.

Ayrıca sitemizden Disney Channel macera filmleri listesine de bakabilirsiniz.

8. Inside Llewyn Davis (2013)

Inside Llewyn Davis

Türkçeye çevrilmiş adıyla “Sen Şarkılarını Söyle” adlı yapım Coen kardeşlere ait hüzünlü yapımlardan bir tanesi. Dram-müzikal türünde olan yapımın hikayesi 1960’lı yıllarda geçmektedir. Dave Van Ronk adlı sanatçısının yaşam hikayesinden de izler barındıran filmde, müzik sektöründe tutunmaya çalışan genç bir folk müziği sanatçısının kayıpları ve yitip giden umutları konu olarak işlenmektedir. Nostaljik izler barındıran 1960’lı yılların New York’unu hüzünlü şarkılarla betimlemiş olan filmin başrollerinde, Oscar Isaac, Carey Mulligan ve Justin Timberlake yer almıştır. 2014 senesinde ABD Ulusal Film Eleştirmenleri En İyi Film ve Senaryo Ödülleri kazanan yapım, izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir. Filmin süresi, 1 saat 50 dakikadır. IMDb puanı:7,5.

9. Hail, Caesar (2016)

Hail, Caesar

Türkçeye çevrilmiş haliyle Yüce Sezar filmi, 2016 Amerikan-İngiliz ortak yapımı komedi-müzikal tarzda Coen filmlerinden biri. 2016 yılında Film Eleştirmenleri En İyi Komedi Filmi Ödülü sahibi Yüce Sezar filminde Eddie Mannix adında film sektöründe çalışan bir adamın, stüdyo organizatörünün işlerini takip ederken  yaşanan karmaşa ve yaşadığı güçlükleri mizahi bir tarzda ekranlara sunmuştur. Filmin başrollerinde, George Clooney, Josh Brolin ve Scarlett Johansson yer almıştır. Filmin süresi 1 saat 40 dakikadır. IMDb puanı: 6,5

10. The Lady Killers (2004)

The Lady Killers

2004 senesi Amerikan yapımı olan Coen kardeşler filmi olan The Lady Killers yani Kadın Avcıları, bir suç komedi tarzı yapım olarak dikkatleri çekiyor. Daha önce 1955 senesinde aynı isimle çekilmiş bir filmin yeniden uyarlanmış bir versiyonu olarak sinemaya aktarılan filmde Tom Hanks, sakin bir yaşantısı olan bir akademisyen olarak karşımıza çıkıyor. Standart yaşam düzenine sahip Profesör G.H.Dorr’un kumarhane soyguncusuna dönüşmek zorunda kalışı, hikayenin geliştiği unsurdur. Filmin başrollerinde Tom Hanks, Marlon Wayans yer almaktadır. Filmin süresi 1 saat 44 dakikadır. IMDb puanı: 6,3’tür.

Sıkça Sorulan Sorular

Coen kardeşlere ait “Fargo” , “İhtiyarlara Yer Yok” ve “Sen Şarkılarını Söyle” isimli yapımlar en fazla ses getirmiş ve ödül kazanmış yapımlardır.

Raising Arizona (1987), The Big Lebowski (1998), O Brother Where Art Thou (2000) komedi türü ile ilgi çekmiş Coen kardeşlere ait yapımlardandır.

İlgili Yazılar