Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Angelina Jolie Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 16 Mayıs 2021
  • 641 okunma

Hollywood’un cazibeli aktrislerinden olan Angelina Jolie, oyunculuğu kadar özel yaşantısında yer bulan sansasyonları ve hayat hikayesiyle de ilgi çekmeyi sürdüren sanatçı. Birçok önemli projeye imza atmış olan Angelina Jolie, çocukluk hayatından genç kızlık dönemine kadar yaşadığı kopuk aile ilişkileri, garip beraberlikleri ve çılgın halleriyle, günümüz Angelina Jolie’den çok farklı portreler çizmiştir.

Günümüzde sivil toplum hareketlerinde yer alan Jolie’yi, global yaşamın sorunlarına, aç ve hasta çocukların ya da savaş mağduru olan insanların sorunlarına eğilirken görebiliyoruz. AIDS hastalarının yaşadığı sorunları dile getiren ve duyarlılık çalışmalarıyla da bilinen ünlü aktris, kuşkusuz özel yaşamına dair kendisine getirilen eleştiriler kadar sosyal çalışmaları ve oyunculuğunu da  konuşturmayı başarabilen ender isimlerden.

Aksiyon tarzı filmlerde görmeye alışık olduğumuz Jolie, Cyborg-2 (1993) adlı ilk sinema filmiyle beyaz perdeye adım atmıştır. Kariyerine önemli katkısı olan biyografi türünde 1997 yapımı olan “George Wallace” filminde başrolde oynayarak dikkat çekici bir yıldız haline geldi. Halen dünyanın en çekici aktrisleri arasında gösterilen 45 yaşındaki güzel oyuncunun en iyi filmleri var şimdi sırada.

1. Mr & Mrs. Smith

Mr & Mrs. Smith

Filmde başrolü Brad Pitt ile paylaşan Angelina Jolie’nin gelecekteki müstakbel eşiyle yer aldığı ve yakınlaşmalarına neden olan filmiyle başlıyoruz. Doug Liman’ın yönetmenliğinde çekilen macera türünde film olan Mr and Mrs. Smith film, John ve Jane adlı bir çiftin birbirlerine olan sevgisi ve mutlu yaşantıları olmasına rağmen, birbirlerinden sakladıkları sırları konu etmektedir.

Tetikçi olarak çalışan ve bunu birbirlerinden gizleyen çiftin son görevleri, eşlerin birbirini öldürmesi görevidir.

2. Gia

Gia:

Biyografi türünde hikayesi olan Gia adlı film, Michael Christofer yönetmenliğinde çekilen 1998 ABD yapımı filmdir. Gia Marie Carangi adlı eski Amerikan top modelin hayatını canlandıran Jolie, bu rolüyle de Altın Küre ödülüne layık görülmüştür.

Henüz 26 yaşında AIDS hastalığı yüzünden hayata veda eden Gia Carangi’nin yaşamına ait film oldukça ilgi görmüştür. Dram ve romantik türde bir çalışma olan Gia’da Faye Dunaway ve Elizabeth Mitchell de yer almışlardır. Süresi 2 saat 6 dakika olan filmin IMDb puanı: 7.1’dir.

Ayrıca Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Brad Pitt Filmi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

3. Sin- Günahkar

Sin- Günahkar:

Angelina Jolie’nin ünlü aktör Antonio Banderas ile başrolünü paylaştığı Günahkar adlı yapım 2001 senesinin ilgi çeken filmlerinden bir tanesi. Cesur sevişme sahneleriyle dikkat çeken filmde, Angelina Jolie, Julia isminde tehlikeli ve sahtekar kadını canlandırmaktadır.

Kendisine tutkuyla bağlanan Louis’i entrikalarına ve sahtekarlıklarına alet eden Julia’nın oyunlarını anlayıp kendisini sevmediğini öğrenen Louis’in intikam alma çabası filmde konu olarak işlenmektedir. Michael Christofer filmin yönetmenidir. Gerilim, dram ve romantik türde olan filmin süresi 1 saat 56 dakikadır.

4. Lara Croft- Tomb Raider

Lara Croft- Tomb Raider:

Video oyunu uyarlaması 2001 ABD yapımı olan Lara Croft, gösterime girdiği andan beri en çok izlenen Angelina Jolie filmleri arasında yer almıştır.

Simon West yönetmenliğinde çekilen ve başrollerinde Angelina Jolie, Jon Voight, Daniel Craig ve Noah Taylor’un yer aldığı filmin konusu, İngiltere’nin eğitimli zengin aile kızı olan Lara’nın macerasını ve tarihi eserin peşine düşme hikayesini anlatmaktadır.,

5. Wanted- Aranıyor

Wanted- Aranıyor:

2008 ABD yapımı aksiyon filmi olan Wanted, 1 saat 59 dakika süren Rus yönetmen Timur Bekmambetov yönetmenliğinde çekilmiştir. Çizgi roman Wanted’den sinemaya uyarlanmış yapım olan filmin başrollerinde, Angelina Jolie, James McAvoy ve Morgan Freeman yer almaktadır.

MTV En İyi Kadın Oyuncu ödülünün yanı sıra, En iyi Anı dalında MTV ödüllerini elde eden Angelina Jolie, bu filmiyle sinema eleştirmenlerince de oldukça beğenilmiştir. Filmde, babasının izinden gitmeye karar veren kiralık katil olmaya çalışan genç olan Wes, bu konuda deneyimli iki katil olan Fox ve Sloan’dan aldığı eğitimler ve maceralar konu edilmiştir. Angelina Jolie filmde tecrübeli usta silah kullanıcısı Fox’u  Morgan Freeman ise Sloan’ı canlandırmıştır.

6. The Tourist- Turist

The Tourist- Turist:

Venedik şehrinin büyüleyici atmosferini yansıtan filmin başrollerinde Angelina Jolie ve Johnny Depp yer almaktadır.

Yönetmen Florian Henckel tarafından 2010 senesinde çekimleri gerçekleşen filmde, Jolie, Elise Ward isminde etkileyici havaya sahip kadını canlandırmaktadır. Güzelliğinin etkisine kapılan mutsuz adamın tren seyahati gerçekleştirdiği bu yolculuk ve sonrasında sürpriz durumlar ortaya çıkmaktadır.

7. Maleficent- Malefiz

2021/05/post-1620824786-7293-maleficent.webp

Masal karakteri olarak bildiğimiz “Uyuyan Güzel” adlı eserin, farklı bir boyutuyla karşımıza çıkan Malefiz adlı yapımda, Jolie, masalın kötü yönlerini ve etkilerini Malefiz’in gözüyle anlatmaktadır.

Robert Stromberg’in yönetmenliğinde 2014 senesinde çekilen film, iyi ve kötü gibi duyguların bakış açısını ilginç boyutta ekranlara taşımıştır. Esasında sevgi dolu kadın olan Malefiz’in karşılaştığı ihanet onu taş kalpli bir insana dönüştürmüştür. Hiçbir şeyin nedensiz olmadığına dair fikri ortaya atan filmde, Aurora ile Malefiz’in kurduğu iletişim oldukça ilgi çekmiştir.

8. The Good Shepherd- Kirli Sırlar

The Good Shepherd- Kirli Sırlar:

Angelina Jolie’nin başrollerini Robert De Niro ve Matt Damon ile paylaştığı film olan Kirli Sırlar, 2006 senesinde gösterime girmiştir.

Yönetmenliğini Robert De Niro’nun üstlendiği gerilim dram türündeki bu filmde, CIA’nin yeni oluşum gösterdiği yıllarda kardeşlik adı verilen örgüte dahil olan Edward isimli gencin zekası ve ilginç boyuttaki bağlılığı işlenmektedir. Edward’ın eşi rolünde karşımıza çıkan Jolie, oyunculuk performansıyla göz doldurmuştur.

Ayrıca DiCaprio'nun Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Filmi  adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

9. Girl Interrupted- Aklım Karıştı

Girl Interrupted- Aklım Karıştı:

Angelina Jolie’nin oyunculuk performansının dikkat çektiği eski filmlerinden biri olan Aklım Karıştı da Jolie, psikolojik sorunları olan birini canlandırmaktadır.

James Mangold yönetmenliğinde 1999 senesinde çekilen filmde, asi ve iç dünyası karışık kişi olan yazar Susanna Kaysen’in, kliniğe yatırıldıktan sonra, çevresiyle gelişen garip ilişkileri ve durumları konu edilmiştir. Psikolojik ögelerle iç dünyanın yansıttığı özelliklerin analizlerle ortaya konmasına imkan veren bu yapımda gösterdiği performansla Angelina Jolie, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını elde etmiştir.

10. Taking Lives- Hayatın Benim

Taking Lives- Hayatın Benim:

“O seni sen olabilmen için öldürecek!” sloganıyla tanıtımı yapılmış olan 2004 yapımı Kanada-ABD yapımı film Hayatın Benim, gerilim-suç türü yapımdır. Başrollerini Angelina Jolie, Ethan Hawke ve Kiefer Sutherland’ın paylaştığı filmde, FBI Ajanını canlandıran Jolie, iyi  analiz yeteneği olan bir sürü esrarlı olayı çözmüş Illeana isminde başarılı kadındır.

Yakalanması güç seri katilin izinin takip edilmesi için görevlendirilen Illeana Scott, sıra dışı yöntemlerle katile yaklaşmayı ummaktadır. Doğru iz üzerinde olduğunu düşünen Scott’un genç adamla yaşadığı duygusal ilişki olayın seyrini değiştirir ve Ajan Scott, cinayet dosyasında ilginç sürprizlerle karşılaşır.

Sıkça Sorulan Sorular

Angelina Jolie’nin başrolünü Richard Madden ve Salma Hayek ile paylaştığı 5 Kasım 2021’de gösterime girecek filmi The Eternals, Marvel Comics tarafından yayınlanmış bir çizgi roman uyarlaması olarak karşımıza çıkacak. Yönetmen Chloe Zhao öncülüğünde çekilen macera-aksiyon türündeki bu filmde, fantastik doğa üstü güçler ve eski ırkların uzun ömürlü yaşamı ve mücadelesi yer alacaktır.

Jolie’nin beyaz perdede gösterime girdiğinden beri en fazla ilgi çeken filmleri arasında “Aklım Karıştı”, “Gia”, “Tomb Raider”, “Wanted” ve “Malefiz” adlı yapımları örnek olarak verebiliriz.

İlgili Yazılar