Türkiye’de Pandemi Sürecinde Covid Nedeniyle Hayatını Kaybeden Tanınmış Kişiler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 9 Eylül 2021
  • 116 okunma

Hayatımızdan çıkarmayı henüz başaramadığımız ama onun milyonlarca insanı bizden alan, hayatlarını çalan ‘şimdilik’ amansız hastalık Covid-19, umarız insanlığın başına daha fazla dert açmadan bu evrenden yok olup gider. Tüm tıp dünyası ve bilim insanları bunun için yoğun çaba gösteriyor. Dünya insanlarının da hastalıkla ve hastalık tedbirleri ile ilgili olarak bilimin ışığında hareket edip, ortaya konan çabaya destek vermesi gerektiğine inanıyoruz.

Coronavirüs denen bu illet ne yazık ki tanıdığımız tanımadığımız; yakın veya uzak çevremizden, ülkemizde ya da dünyanın herhangi bir yerinde yaşamını sürdüren çok fazla insanın canına mal oldu. Şu noktada, kaybedilen tüm canları yâd etmiş olalım.

Biz ise bu yazı içeriğimizde, pandemi sürecinde ülkemizde Covid-19 nedeniyle hayattan kopmuş olan ve fakat Türkiye’nin tanıdığı; mesleğiyle ya da sanatıyla iz bırakmış, tanınmış kişileri araştırdık ve bulduğumuz değerleri sizlerle paylaşmak istedik.  İşte Türkiye’de Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz tanınmış kişiler…

Not: İsimler alfabetik düzen içinde verilmiştir.

1. Ali Cem Köroğlu

Ali Cem Köroğlu

1958, İstanbul doğumlu, sahne-kostüm tasarım sanatçısıdır. İstanbul Devlet Tiyatrolarında profesyonel sanat hayatına başlamış ve en çok ‘Afife Jale’ ödülü almış sanatçılardandı. İzmir Devlet Tiyatrosunda çalışmakta iken, Karıncalar adlı oyun çalışmaları sırasında Covid-19 hastalığına yakalanarak hastaneye kaldırıldı. 5 Aralık 2020'de hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti.

Ayrıca Hayvanlardan İnsanlara Geçen En Korkunç 10 Hastalık adlı yazımıza göz atın!

2. Aylin Özmenek

Aylin Özmenek

Tam adı Ayşe Aylin Özmenek’tir. TRT’nin eski radyo ve televizyon sunucularından olan Özmenek 1942, İstanbul doğumludur. 44 yıl sunuculuk ve seslendirme çalışmalarıyla TRT’ye emek vermiştir. 2 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, Ankara’da hayatını kaybetti.

3. Aytaç Yalman

Aytaç Yalman

Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunmuş olan 1940, İstanbul doğumlu Tahir Aytaç Yalman, Ergenekon davası kapsamında hakkında soruşturma açılan ancak beraat eden Türk Subayıdır.  Sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı hastanede aynı gün hayatını kaybetti (15 Mart 2020). Önceleri hastalığının ne olduğu gizli tutulduysa da eşinin, Yalman’ın ölümünün ardından karantinaya alınması nedeniyle, ölüm sebebinin de Covid-19 olduğu doğrulandı. Ayrıca eşi Belma Yalman da Coronavirüs nedeniyle yaklaşık 1 ay sonra vefat etti.

4. Ayzer Danga

Ayzer Danga

1947, İstanbul doğumlu Ayzer Danga; Cem Karaca, Edip Akbayram, Erkin Koray gibi ünlü müzisyenlerle ve Moğollar grubuyla beraber sahne almış ünlü davul sanatçısıdır. Çeşitli rock müzik yapan gruplarla da çalışmış olan sanatçının Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği Moğollar grubundan Cahit Berkay ve Taner Öngür’ün sosyal medya paylaşımlarıyla duyuruldu. Ayzer Danga 27 Ağustos 2021 tarihinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

5. Burhan Kuzu

Burhan Kuzu

Burhan Kuzu, 1955, Kayseri doğumlu akademisyen, hukukçu ve siyasetçidir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucularından olan Kuzu, iki dönem Anayasa Komisyon Başkanlığı görevini de yürütmüştü. Sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı hastanede 1 Kasım 2020 tarihinde, Covid-19’un yol açtığı ‘sitokin fırtınası’ nedeniyle hayatını kaybetti.

6. Cavit Murtezaoğlu

Cavit Murtezaoğlu

1962, Tebriz doğumlu sanatçı Azerbaycan Bakü Konservatuarı’ndan mezun olmuş; caz müzik tarzında makam müziği yapmasıyla tanınmıştır. Çok sayıda bestenin yanı sıra operet çalışmaları da bulunan ünlü sanatçı, eserlerinde yeni makamlar, ses dizileri ve armoniler yaratmıştır. Ülkemizde çok sevilen; yaşadığı politik baskılar nedeniyle memleketi İran'dan Türkiye'ye gelen ve 2003 yılından itibaren ülkemizde yaşayan sanatçı da yakalandığı covid-19 hastalığına yenik düşerek, tedavi gördüğü hastanede 8 Ağustos 2020 tarihinde hayatını kaybetti.

7. Cemil Taşçıoğlu

Cemil Taşçıoğlu

1952, Rize doğumlu akademisyen Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Çapa Tıp Fakültesi mezunudur. Hocaların hocası olarak tanınan, emekliliği dolmasına rağmen meslek hayatından kopamayan Taşçıoğlu, Coronavirüs hastalığı nedeniyle Türkiye’de görülen ilk vakalara bakan doktorların başında geliyordu. Covid-19 hastalarını muayene ederken ne yazık ki kendisi de bu hastalığa yakalandı. Uzun süre tedavi gördü. Ancak sonunda hastalığa yenik düştü. 1 Nisan 2020 tarihinde 68 yaşındayken hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin adı değiştirilerek Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi yapıldı.

8. Feriha Öz

Feriha Öz

Tam adı Ganime Feriha Öz’dür. 1933, İstanbul doğumlu akademisyen ve patologdur. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Öz, 1976 yılında profesörlük unvanını elde etti. 2000 yılında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi iken emekliye ayrıldı. Değerli akademisyen Doktor Feriha Öz 2 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Vefat haberi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Sait Gönen tarafından sosyal medya aracılığıyla duyuruldu. Pandemi sürecinde inşaatına başlanmış olan ve İstanbul Sancaktepe’de bulunan hastaneye adı verilerek Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi yapıldı.

9. Fevzi Aksoy

Fevzi Aksoy

Spor yazarı, tıp profesörü ve akademisyen nörolog olarak tanınmış olan Prof. Dr. Fevzi Aksoy 1930, İzmir doğumludur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 60’lı yıllarda Almanya’da EEG ve Epilepsi alanlarında çalıştı. Spor köşe yazarlığı da yapan Aksoy Milliyet gazetesinde "Psikolog Gözüyle" ve "Çizgi Dışı" köşelerinde yazdı. Osmanbey'de arkadaşlarıyla toplandığı klinikte Coronavirüs hastalığına yakalandığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılan değerli bilim insanı 28 Mart 2020 tarihinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

10. Haydar Baş

Haydar Baş

1947, Trabzon doğumlu siyasetçi ve iş insanı Haydar Baş; Bağımsız Türkiye Partisinin kurucularından olup hayatını kaybedene kadar da genel başkanlığını yapmıştır. Aynı zamanda özel medya kuruluşu sahibiydi.  İlginç kişiliği ve sıra dışı siyaset anlayışı ile dikkat çeken Haydar Baş, doğum yeri olan Trabzon’da yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 14 Nisan 2020 tarihinde hayatını kaybetti.

11. Kadir Topbaş

Kadir Topbaş

1945, Artvin doğumlu mimar, iş insanı ve siyasetçidir. Uzun yıllar, Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerini yürüttü. İstanbul’da üst üste 3 seçim kazanarak tarihe geçti. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı başkanlığı görevinde bulundu. Covid-19 hastalığına yakalandıktan sonra kaldırıldığı hastanede 3 ay entübe olarak yoğun bakım tedavisi gören Topbaş hastalığı tam atlatamadan çoklu organ yetmezliği nedeniyle yeniden yoğun bakıma alındı ancak hastalığa yenik düştü. 13 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

12. Luran Ahmeti

Luran Ahmeti

Luran Ahmeti 1974, Üsküp doğumlu Arnavut oyuncudur. Elveda Rumeli dizi kadrosunda görev almaya başladıktan sonra İstanbul’a yerleşti ve burada evlendi. Dizideki sevilmeyen kötü adam rolünün aksine Türkiye’de çok sevilen ve tanınan sanatçılardan biri olmayı başardı. Muhteşem Yüzyıl, Kurtlar Vadisi pusu gibi TV dizilerinin yanı sıra Limonata ve Acı Kiraz gibi filmlerle de adını duyuran tanınmış sanatçı Ahmeti, henüz 46 yaşındayken yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle doğum yeri olan Üsküp’te hayatını kaybetti.

13. Murat Dilmener

Murat Dilmener

“Yoksul doktoru” olarak tanınan Prof. Dr. Murat Dilmener 1942, Mardin doğumludur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kıdemli ve değerli hocalarından biriydi. Kendisi gibi pek çok değerli öğrenciyi yetiştiren Dilmener, başarılı meslek yaşamı boyunca özellikle yoksul hastaları ücretsiz olarak tedavi etmesiyle tanınırdı. Emekli olduğu halde mesleki çalışmalarına devam etmekteyken yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle 3 Mayıs 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Yeşilköy’de yapılan Acil Durum Hastanesine adı verilerek; Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi yapıldı.

14. Orhan Çoban

Orhan Çoban

1935, İstanbul doğumlu emektar sanatçıdır. Yeşilçam sinemasının vazgeçilmez simalarından olan Çoban özellikle garson rolleriyle tanındı. 150’nin üzerinde filmde rol alan Çoban’ın Yedi Bela Hüsnü, Gerzek Şaban, Atla Gel Şaban gibi Kemal Sunal filmleriyle daha çok gündeme geldi. İstanbul’da yaşayan sanatçı, yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 2 Kasım 2020 tarihinde 85 yaşındayken hayatını kaybetti.

15. Reşit Karabacak

Reşit Karabacak

1954, Erzurum doğumlu ünlü sporcu/güreşçidir. 1973 yılında İzmir’de başladığı güreş sporunda Balkan Oyunları’nda, Akdeniz Oyunları’nda ve Avrupa Şampiyonası'nda birincilikler elde etmiş ve Dünya Şampiyonası'nda çeşitli dereceler kazanmıştır. Güreş Milli Takımının çalıştırıcılığını da yapmış olan şampiyon güreşçi Reşit Karabacak, Bursa’da yaşadığı dönemde yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, kalp rahatsızlığı ile birlikte direndiği bu hastalığa yenik düştü ve 19 Ekim 2020 tarihinde, henüz 66 yaşında iken hayatını kaybetti.

16. Turhan Kaya

Turhan Kaya

Turhan Kaya Türk tiyatrocusu ve sinema oyuncusudur. 1951, İstanbul doğumlu olan sanatçı İletişim Fakültesinden mezun olmasına rağmen yurt dışında oyunculuk eğitim aldı. Tiyatro ile başladığı oyunculuk serüveni sinema ve televizyon ile devam etti. Kurşun Yarası, Bin Bir Gece, Çemberimde Gül Oya, Doktorlar, Melekler Korusun gibi önemli dizilerde rol aldı. Televizyonda en çok tanınmasına olanak sağlayan yapım ise “Ordinaryüs” karakterine hayat verdiği Kurtlar Vadisi Pusu adlı diziydi. Tanınmış oyuncu Turhan Kaya 31 Mart 2020 tarihinde, İstanbul’da Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Sıkça Sorulan Sorular

İnternet üzerinden yayın yapan bazı haber sitelerince ölüm nedeni Covid-19 olarak duyurulsa da, ressam ve heykeltıraş olarak tanınan sanatçı Selma Gürbüz’ün avukatı, sosyal medya hesabından sanatçının ölümünden önceki üç yıl boyunca kanser tedavisi gördüğünü ve 22 Nisan 2021 tarihinde kansere yenik düştüğünü açıkladı.

Çoğunluğu uzman doktor olmak üzere Türkiye’de hayatını kaybeden aktif doktor sayısı ne yazık ki oldukça fazladır. 2020 yılı içerisinde 98 doktorumuz görevi başındayken enfekte olarak, hastalığa yenik düştü. 2021 yılında ise temmuz sonu itibariyle kaybettiğimiz 35 doktorumuz bulunmaktadır.

İlgili Yazılar