Geçmiş Yüzyılın Dünyada En İyi 10 Komedi İkilisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 2 Kasım 2021
  • 727 okunma

20.yüzyılın başlarında sinemanın yaygınlaşması ve daha geniş kitlelere ulaşmasıyla beraber o zamanlar dek müzikhol ve sahne dünyasında boy göstermiş olan komedi ikilileri de sinemaya geçiş yapmaya başladılar ki bu da 1920 yıllarına isabet eder.

Genel olarak bu komedi ikililerinden biri komiklik görevini üstlenirken diğeri ciddi olan ve şakayı olgunlaştırarak “komik” olana pas veren figür olurdu. Son darbeyi de komik olan vururdu. Sonraki zamanlarda bu dengenin değiştiği gözlemlenmiştir. Komedi ikilisindeki her iki figür de birbirlerini destekleyecek rollere sahip olmuşlardır.

Dünya sinemasında bu ve benzeri tarzda pek çok komedi ikilisi gelmiş geçmiş ve sinemaseverlerin hafızlarına kazınmıştır. Aralarında dikkatli Türk sinema izleyicilerinin de yakından tanıdığı komedi ikililerini sizin için araştırdık.

Bu yazı içeriğimizde geçen yüzyılda dünyanın en iyileri arasına girmiş 10 komedi ikilisine yer verdik.

1. Stanley Laurel ve Oliver Hardy

Stanley Laurel ve Oliver Hardy

Türkiye’de daha çok Laurel & Hardy olarak tanınan komedi ikilisi 20. yüzyıl başlarında tanınmaya başlamışlardır. Amerikalı olan ikili çevirdikleri kısa filmlerle ünlü olmuşlardır. 1921 ve 1951 yılları arasında yüzü aşkın filmde oynamışlardır. Daha çok sessiz filmler çekmişler ancak sonraki yıllarda sesli ve uzun metrajlı filmler de yapmışlardır.

İkili içerisinde baskın olan figür boylu poslu Hardy iken Laurel ise çelimsiz, sulu gözlü ve içe dönüktür. Belli kalıplara dayalı doğaçlamalardan ibaret olan filmlerinde ikisi bir aradayken komedi unsurları içinde basit olaylar büyük yıkımlarla sonuçlanır ve zarar ziyan meydana gelebilirdi. Bu da seyirciyi fazlasıyla güldürürdü. 1921 senesinde ilk uzun metrajlı filmlerini  (The Lucky Dog) çekmişlerdir. Diğer filmleri arasında, en iyi filmleri olan Sons Of The Desert/1933 başta olmak üzere, Way Out West/1937 ve Block-Heads/1938 sayılabilir.

Ayrıca En Meşhur 9 Yabancı Stand Up Komedyeni bilgilerini inceleyebilirsiniz.

2. Bob Hope ve Bing Crosby

Bob Hope ve Bing Crosby

İlk olarak 1932 yılında beraber sahne gösterisi yapan ikilinin yolları sonrasında ayrılmış olsa da 1940 yılında, o güne dek şarkıcı olarak kariyerine devam eden Crosby ile komedyen olarak ünlenen Hope; ‘Road to Singapore’ filminde tekrar bir araya gelmişlerdir. Senaryosu çok iyi olmasa da filmin gişede çok iyi başarı elde ettiği bilinmektedir.

Sinema izleyicisini eğlendirmeyi başarmışlardır. Beraber sahne deneyimlerinin olmasının da etkisiyle sinemaseverlerin ilgisini çekebilmişlerdir. Sonraki yıllarda ‘Road to…’ serisi olarak anılan altı film daha çekmişlerdir. Komedi ikilisi olarak çektikleri en iyi film ‘Road to Morocco’/1942 olarak sinema tarihindeki yerini almıştır.

3. Bud Abbott ve Lou Costello

Bud Abbott ve Lou Costello

1935 yılında tiyatro sahnesinde başlayan şovları 1957 yılına kadar sürmüş aynı zamanda televizyon ve sinemaya da işler yapmışlardır. 1940 yılında çekilen ‘One Night in Tropics’ adlı filmde çok kısa rol alan ikili, filmin odak noktası haline gelmeyi başarmışlardır. Bu filmde dikkatleri üzerlerine çektikten sonra beraber otuzdan fazla filme imza atmışlardır. Bu filmler daha çok Hollywood’da gösterilen korku filmlerinin parodisi niteliğindedir.

1942-1950 yılları arasında televizyonda da güldürü programları yapmışlardır. Costello 1959 yılında hayatını kaybedene kadar ikili olarak kariyerlerine devam etmişlerdir. Beraber yaptıkları en iyi film olarak 1948 yapımı ‘Abbott and Costello Meet Frankenstein’ gösterilmektedir.

4. Dean Martin ve Jerry Lewis

Dean Martin ve Jerry Lewis

İkilinin 1946 senesinde barda tanıştıkları, önce sahnelerde ardından televizyonda önemli işler yaptıkları bilinmektedir. Tanışıp beraber iş yapmadan önce Dean Martin şarkıcı, Lewis ise komedyendir. İlk filmleri olan ‘My Friend Irma’ 1949 yılında gösterime girmiştir. Bunun beraber toplam on yedi film yapmışlardır.

İkilinin ciddi ve kurnaz figürü Dean Martin iken Jerry Lewis ise asıl komedi unsurlarını ortaya koyan figür olmuştur. Bu durum daha sonraları aralarında tatsızlığa yol açtığında yollarını ayırmışlardır. Kariyerlerine bireysel olarak sürdüren ikili 1976 senesinde Lewis’in televizyon programında buluşsalar da sonrasında tekrar beraber sahne almadılar. 1953 yılında çevirdikleri Scared Stiff/1953 (Canciğer Kardeşler Perili Evde) en iyi filmleri olarak sinema tarihine geçmiştir.

5. Franco Franchi ve Ciccio Ingrassia

Franco Franchi ve Ciccio Ingrassia

Franco ve Ciccio veya ülkemizde tanındıkları lakaplarıyla ‘Yavru ile Kâtip’… İtalyanların gelmiş geçmiş en ünlü komedi ikilisidir. Tıpkı Martin ve Lewis gibi barda tanışan bu ikili 1950 yılından itibaren tiyatro ve sinemada birlikte önemli başarılara imza atmışlardır. Birlikte 116 film yapmışlardır.

Sinema eleştirmenlerinin yaptıkları işleri aptalca ve sıradan bulmaları, sinemaseverler nezdinde karşılık bulmamıştır. Halk onlara çok büyük ilgi göstermiş, ünleri İtalya’nın dışına çıkmıştır. Arada sırada ayrılıklar yaşasalar da Franco Franchi 1992 yılında hayatını kaybeden dek ortaklıklarını sürdürmüşlerdir. James Bond filmlerinden aldıkları ilhamla kendi filmlerini 002 serisi şeklinde yapmışlardır. İlk sinema filmleri, 002 Agenti Segretissimi/1967’dir. (Türkiye’de 002 İtalya’dan Sevgilerle adıyla gösterilmiştir.)

6. Jack Lemmon ve Walter Matthau

Jack Lemmon ve Walter Matthau

İkilinin çektikleri ilk film 1966 yılında çekilen The Fortune Cookie’dir ve Walter Matthau’ya Oscar da kazandırmıştır fakat onları asıl komedi ikilisi yapan film 1968 yılında başlayan Odd Couple serisidir ve bu seri filmlerle başlayan ortaklıkları uzun yıllar boyunca devam etmiş; birlikte pek çok filmde rol almışlardır.

Yönetmen Billy Wilder tarafından önce ayrı ayrı keşfedilen komedyenler bu sayede kariyerlerine beraber devam etmişlerdir. Hatta 90’lı yıllara kadar farklı nesillerden sinema izleyicilerine hitap etme olanağı da bulmuşlardır. Aralarındaki ‘şahane uyumsuzluk’la ortaya koydukları güldürü sanatı dikkat çekicidir. İkilinin en çok beğenilen filmi ise 1968 yapımı ‘The Odd Couple’dır.

7. Gene Wilder ve Richard Pryor

Gene Wilder ve Richard Pryor

İlk kez 1976 senesinde Silver Streak filmiyle bir araya gelmişlerdir. 1991 yılına kadar farklı zamanlarda 4 film yapmışlardır. İkili arasındaki ilginç kimya izleyicilere muhteşem güldürüler olarak geri dönmüştür. İlk filmleri o kadar iyi iş yapmıştır ki ortak projelerle devam etmeleri kaçınılmaz olmuştur. Hatta bazen filmlerin senaryolarını bile beraber kaleme almışlardır.

İlk filmin ardından Stir Crazy’yi, daha sonra da See No Evil-Hear No Evil (Bana Göz Kulak Ol) filmini çekmişlerdir. 1991 yılında çektikleri Another You son filmleridir. Film başarısız olunca yollarını ayırmışlardır ama kısa ortak kariyerleri boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nin çok sevilen komedi ikilisi olmayı başarmışlardır. İzleyici tarafından en çok beğenilen ve en iyi filmleri ise ‘Stir Crazy’/1980 olmuştur.

8. Dan Aykroyd ve John Belushi

Dan Aykroyd ve John Belushi

Amerika’nın sevilen komedi şovu Saturday Night Live ile tanınmışlardır. Beraber oynadıkları sinema filmi sayısı ise sadece 3’tür. Eğer John Belushi henüz 33 yaşında hayatını kaybetmeseydi belki de çok daha fazla projede birlikte rol alabilirlerdi.

İlk filmleri 1979 yılında çekilen 1941 adındaki filmdir. En iyi filmleri olan ve onlara asıl şöhret kazandıran ‘Cazcı Kardeşler’i ise 1980 yılında çekmişlerdir. 1981 yılında çektikleri ‘Neighbors’ da ine mizah anlayışı ile ön plana çıkan kaliteli işlerdendi fakat dediğimiz gibi, Belushi’nin hayatını kaybetmesi ile ortak kariyerleri de son bulmuş oldu.

9. Jackie Chan ve Chris Tucker

Jackie Chan ve Chris Tucker

Jackie Chan 60’lı yıllardan bu yana yüzlerce film çekmiştir. Tucker’ın da bireysel sinema kariyeri birlikteliklerinden önce başlamıştır. Ancak ‘Rush Hour’ ya da Türkiye’de anıldığı isimle ‘Bitirim İkili’ serisi onları muhteşem komedi ikilisi olarak sinemaseverlerle buluşturmuştur. Aksiyon-komedi tarzı bu film serisiyle kariyerlerinde yeni evreye geçiş yapmışlardır. Sırasıyla 1998, 2001 ve 2007 tarihlerinde gösterimi yapılan filmlerin her biri seyircinin yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Onları ilginç kılan ise biri Hong Kong kökenli diğeri Afro-Amerikan iki komedyenin ortaya koydukları ilginç kimya diyebiliriz.

10. Ben Stiller ve Owen Wilson

Ben Stiller ve Owen Wilson

90’lı yıllarda ortaya çıkan bu ikili ortaya koydukları uyumla emsallerinden çok ayrı noktalara ulaşmışlardır. Bu uyumun sebebi film setleri dışında da çok iyi arkadaş olmalarından kaynaklanıyor olsa gerek. Beraber rol aldıkları 10’a yakın film bulunmaktadır.

1996 yılında yaptıkları ilk film The Caple Guy’ı (Kablo Adam) 1998 yılındaki Permanent Midnight (Kalıcı Gece Yarısı) izlemiştir. Geçen yüzyılın sonlarında başlayan kariyerleri bu yüzyılda da ortak olarak devam etmiştir. Mevcut yüzyılın ilk filmi olan The Royal Tenenbaums (Kraliyet Tenenbaumları) 2001 yılında gösterime girmiş ikilinin en iyi filmi olarak sinema tarihindeki yerini almıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Akla gelen pek çok isimle yapılabilecek listenin en başında gelen isim şüphesiz Jim Carry olacaktır.

Hayalet filmiyle hafızalarımıza kazınan unutulmaz oyuncu Whoopi Goldberg bize göre liste başıdır.

İlgili Yazılar