En Meşhur 9 Yabancı Stand Up Komedyeni

  • Minik Tospik yazdı.
  • 27 Nisan 2021
  • 5.165 okunma
  • 2 beğeni

Stand up komedisi, günümüze ait toplumsal gerçekler, kimi zaman evrensel nitelikteki konular, kara mizah ve biraz daha özgür platform olarak düşünülen gösteri sanatı olarak bilinir. Dünyanın pek çok ülkesinde de tanınmış, sahne şovlarıyla izleyici rekorları kırmış Stand up komedyenlerine yer vermek istiyoruz. Ülkemizde Stand up komedyeni deyince, Cem Yılmaz, Ata Demirer, Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Ferhan Şensoy, Uğur Yücel bu konuda önde gelen isimlerdendir. Dünyada popüler Stand up komedyenlerini ise sırayla sizlere tanıtıyoruz.

Woody Allen

Woody Allen

Woody Allen, dünyaca ünlü bir sanatçı, doğru. Fakat biz kendisini daha çok yer aldığı filmler ve oyunculuk performanslarıyla hatırlıyoruz. Film oyunculuğunun 1965 senesinde başladığı ünlü sanatçı, hem yönetmen hem senarist hem oyuncu olarak 2016 senesine kadar birçok projede yer aldı. Şu anda 85 yaşında olan usta oyuncu, sinema dünyasına atılmadan önce radyo- televizyon programlarında skeçler ve güldürü nitelikli metinler yazdı.

Gerçek adı Allen Stewart olan Woody Allen, ismini 16 yaşında değiştirmiştir. Yazdığı komedi ağırlıklı metinleri sahne üzerinde deneyimleyerek Stand up komedisi yapan Woody Allen, ilk sinema filmi What’s New the Pussycat” senaryosunu hazırlayıp oyunculuğa geçene dek, 1961 yılından 1965 senesine kadar Stand up sanatçısı olarak tanınmış ve sinemadaki uzun soluklu yolculuğuna sahne sanatçılığından geçiş yapmıştır.

Kevin Hart

Kevin Hart

Gişe hasılatı yaratan filmleriyle de oldukça tutulan Amerika’nın Stand up komedyenleri arasında dikkat çeken bir isim olan Kevin Hart, sahne tutkunu olan ve hiçbir ego veya kompleksi olmadan rahat tavırlarıyla dikkat çeken bir komedyen.

Sahne üstünde adeta insanların gösteriyle kilitlenmesini sağlayacak kadar kimi zaman ince mizah kimi zaman hüzünlü konuları ortaya koyan sanatçı, 10 yılı aşkın süredir bu mesleğin içinde. Televizyon dünyasının aranılan isimlerinden olan Kevin Hart ve mizansenlerin yer aldığı gösterileri Netflix kanalıyla da oldukça takip edilmektedir.

Ayrıca Ailece İzlenecek Komedi Filmleri En İyi 20 Öneri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg

Amerikalı siyahi oyuncu ve komedyen Whoopi Goldberg de oyunculuğu kadar sahne üzerindeki diyalogları ve esprileriyle oldukça ilgi çeken bir Stand up sanatçısı. Emmy, Grammy, Oscar ödüllerinin hepsinden pay kazanmış nadir sanatçılardan biri sayılan Goldberg, yeteneğini pek çok sahada kanıtlamış isimlerden biridir.

Belgesel filmleri anlatıcısı ve sunuculuğunu da gerçekleştirmiş olan Goldberg, 2009 senesinden itibaren Stand up komedyenliği konusunda da ne kadar yetenekli ve haklı başarılar elde ettiğini insanlara kanıtlamaktadır.

George Carlin

George Carlin

2008 senesinde hayatını kaybeden komediden oluşan albümleriyle dünyaca tanınmış Grammy ödüllü bir sanatçı olan George Carlin, Amerikalı oyuncu ve tiyatro yazarıdır aynı zamanda. Kimi zaman üslubunda sert ve sivri bir dil kullanan oyuncu, kara mizahı, komedi türüne dönüştürmekte usta isimlerden sayılmıştır. Bazı oyunlarda eleştiri hedefi olan kesimlerce oyunları yasaklanan George Carlin, psikolojik analizler ve dini temelli konularda da ilginç yorumlar ortaya koymuştur. “Yedi Kirli Kelime” adlı sahne çalışması özellikle geniş kitle tarafından takip edilmiştir.

Craig Robinson

Craig Robinson

Müzik Öğretmeni olarak başladığı çalışma hayatına daha sonra oyunculuk deneyimini de ekleyerek dizi ve film sektörünü de ekleyen Craig Robinson, yaşamında edindiği tecrübeleri Stand up sahnesinde ve durum komedilerinde işleyerek de popülerliğini arttırmıştır.

Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde de ülkemizde olduğu gibi izlenen Friends adlı TV dizisinde yer alan Craig Robinson, sahne hakimiyeti ve izleyicilerle kurduğu iletişim yönünden oldukça beğenilmiş sanatçılar arasında olmaktadır.

Eddie Izzard

Eddie Izzard

İngiliz Stand up sanatçısı Eddie Izzard, günümüzün popüler sanatçıları arasında yer alıp çalışmaları kapalı gişe oynamaktadır. Dünya üzerinde pek çok şehirde turneler gerçekleştiren Izzard, The Riches adlı komedi dizisinde yer almıştır. Tek kişilik gösterileri birçok basın kurumu ve medya aracılığıyla takip edilen Eddie Izzard, ülkemize gösteri için 2013 senesinde gelmiştir.

Çevirdiği sayısız filmin yanı sıra dublaj sanatçılığı gibi çalışmaları da olan sanatçı, sosyal sorumluluk projelerinde de yer almıştır. Izzard, tam 51 günde sosyal sorumluluk projesine destek için maraton koşularında yer almış duyarlı bir isimdir. Dünya ve insan yaşamına dair enteresan fikirleri ve ilginç analizleriyle mizahı birleştiren sahne ustası, bireysel gösteri dalında Emmy dahil olmak üzere pek çok ödüle hak kazanmıştır.

Ricky Gervais

Ricky Gervais

İngiliz komedyen ve aynı zamanda aktör olan Ricky Gervais, yer aldığı televizyon dizileri olan “The Office” ve “Extras” ile büyük ölçüde tanınmaya başladı. Senaristlik ve yönetmenlik gibi oyunculuğa katkı anlamında yeteneği de bulunan sanatçı, “The Ricky Gervais Show” programıyla geniş kitlelere hitap etmeye başlamıştır. İnce mizah ve özellikle bazı otorite isimleri ti ye alan görüşleriyle tanınan Gervais, "Comic Relief" adlı gösterisiyle de ilgi uyandırmıştır.

Ayrıca Derinden Etkileyecek En İyi 8 Romantik Komedi Kore Filmleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Jim Carrey

Jim Carrey

Altın Küre ödüllü Kanadalı oyuncu, Jim Carrey’in beyaz perdede komedi unsurlarına ne kadar hakim olduğunu bilmeyen yoktur. İlginç mimikleriyle dahi konuşmadan çok şey anlatmayı başaran Jim Carrey, günümüzde de Stand up sahne çalışmalarıyla adından söz ettiriyor.

Özellikle 1991 senesindeki The Un Natural Act Stand Up- Comedy Show çalışmasındaki başarılı performansı göz doldurmuştur. Aktör olarak yer aldığı film çalışmalarını sahne çalışmalarıyla birlikte yürüten ünlü oyuncu, 1999 senesinde “The Truman Show” adlı drama ve “Aydaki Adam” adlı müzikal komedi çalışmasıyla En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştır.

Gad Elmaleh

Gad Elmaleh

Faslı bir sahne sanatçısı ve güldürü ustası olan Gad Elmaleh, “Papa Est En Haut” adlı son oyunuyla da oldukça ilgi toplamıştır. Ülkesinin meddahı olarak anılan ve birçok ülkedeki turnelerinde gösterileri kapalı gişe oynayan sanatçı, güldürüyü hayatın içinden konular ve kendi yaşamından ilginç kesitlerle ortaya koymaktadır. Aynı zamanda aktör olan 2001 yılından bu yana oyunculuk çalışmalarına devam eden 49 yaşındaki Gad Elmaleh, Gerard Depardieu ve Jose Garcia ile bazı yapımlarda yer almıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tek kişilik bir gösteri sanatı olan Stand up, sanatçının izleyicilerle özel bir diyalog kurduğu atmosferi yansıtmaktadır. Kimi zaman sürprizlerle dolu kimi zaman da hayatın içinden gerçeklerle mizah, kara mizah yapabilen ve nüktedan olabilen sanatçılar, izleyenlerin de katılımını teşvik eden bir hakimiyetle bu sahne şovunu gerçekleştirirler.

Stand up bir komedi türü olmasının yanı sıra mesaj verme amacı güden eğitici bir yolla da sahnede tek kişilik çalışmanın olabildiği bir alandır. Güldürü alanında özellikle izlenilmesi tercih edilen kişiler, öncesinde tiyatro ve sit-com oyunculuğu yapmış veya aktör/aktris olarak deneyim kazanmış sanatçılar olabilmektedir. Tanınmamış kişilerin böyle bir yeteneği olması ve bunu sergilemesi riskli bir durum gibi algılansa da popülerlik açısından bakınca aynı ölçüde şans kabul edilmektedir.

İlgili Yazılar