Türkiye'nin Gelmiş Geçmiş En İyi Komedi İkilileri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 28 Ekim 2021
  • 1.786 okunma

Türk sinemasında oyunculukları ile adından söz ettiren ve canlandırdıkları karakterlerle artık isimleri ortak olarak anılan pek çok komedi ikilisi vardır. O komedi ustaları, pek çok sinema filminde hatta bazen tiyatro sahnesinde beraber rol almış ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş en komik ikilileri haline gelmişlerdir. Biz de bu yazımızda sizler için Türkiye’nin en iyi komedi ikililerini sizlere hatırlatmak istedik...

1. Nokta ile Virgül

Nokta ile Virgül

Abdullah Şahin ve Enver Demirkan; namı diğer Nokta ile Virgül, tek kanallı dönemde, TRT’ye yaptıkları komedi programlarıyla televizyon ekranlarında izleyicilerle buluşuyorlardı. Uzun yıllar, komedi ikilisi olarak yaptıkları işlerle televizyonun yanı sıra tiyatro, sinema ve gazino programlarında da boy gösterdiler. O yıllarda Türk televizyon izleyicileri tarafından çok sevilen komedi ikilisi olmayı başardılar. Bayram özel, yılbaşı özel gibi eğlence programlarının aranılan isimleri haline geldiler. Birlikte Nokta ile Virgül tiyatrosunu kurdular. Nokta ile Virgül Paldır Küldür, Şaşkın Milyoner, Uyanık Aptallar, Yapışık Kardeşler, Nokta ile Virgül Deh Deh Düldül gibi sinema filmleri de yapan unutulmaz komedi ikilisi daha sonra yollarını ayırmış olsalar da yetmişli ve seksenli yıllara iz bırakmayı başarmışlardır.

Ayrıca Büyük Tartışmalara Yol Açan Türk İşi Dondurma Filminin Gerçek Hikayesi  adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

2. Süheyl Uygur - Behzat Uygur

Süheyl Uygur-Behzat Uygur

Babaları, unutulmaz komedyen ve tiyatro sanatçısı Nejat Uygur’un izinden giden iki kardeş tiyatroda ve televizyonda birlikte çeşitli oyunlarda ve programlarda ikili olarak komedi ve eğlence türünde işlere imza attılar. 1996 yılında kurdukları Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosunu da birlikte yönetiyorlar. Televizyonda önce Şahane Cumartesi ardından Şahane Pazar adıyla yayınlanan güldürü ve eğlence programıyla on yıl kadar ekranların sevilen yüzleri oldular. 2000 yılında çıkardıkları Abdülkadir şarkısı ve video klibiyle milyonların gönlüne taht kurmayı başardılar. Komedi türünde, ikili olarak birlikte rol aldıkları sayısız tiyatro oyunuyla da tiyatronun aranan isimleri olmaya devam ediyorlar.

3. Ahmet Kural - Murat Cemcir

Ahmet Kural-Murat Cemcir

Kariyerlerine ayrı ayrı başlayıp, yolları kesiştikten sonra da hiç ayrılmayan bu ikili, Türk sinema tarihine komedi ikilisi olarak isimlerini yazdırmayı başarmışlardır. Günümüzün en popüler komedi ikilisi olduklarını söylemek yanlış olmaz sanıyoruz. Birlikte ilk filmleri Çalgı Çengi ile milyonları sinemaya çekmeyi ve onları güldürmeyi başardıktan sonra pek çok filmde hatta televizyon dizisinde komedi ikilisi olarak yan yana kariyerlerini yükseltmeye devam ediyorlar. Çalgı Çengi İkimiz, Düğün Dernek, Düğün Dernek 2: Sünnet, Of’lu Hocanın Şifresi, Ailecek Şaşkınız gibi komedi filmleri ve Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi Tv dizilerinde de birlikte komedi ikilisi olarak rol aldılar.

4. Demet Akbağ - Ata Demirer

Demet Akbağ-Ata Demirer

Bireysel kariyerlerinde yaptıkları işlerle zaten Türk komedi dünyasının zirvesinde yer etmiş bu iki isim, ikili olarak yaptıkları komedi filmleri ile de milyonların kalbini kazanmayı başarmışlardır. ‘Filmden geriye arkadaşlık kaldı’ dedikleri ilk ortak projeleri Eyvah Eyvah ile başlayan ve çok sevilen ikili olma hali, ardı arkasına gelen diğer filmlerle de beslenmeye devam etti. İlki 2010 yılında gösterime giren Eyvah Eyvah serisinin 3 filminde de birlikte rol alan ikili ayrıca Niyazi Gül Dörtnala ve Hedefim Sensin isimli sinema filmlerinde de muhteşem komedi ikilisi olarak sinema tarihine beraber damga vurmuş oldular.

5. İlyas Salman - Şener Şen

İlyas Salman-Şener Şen

Şener Şen ve İlyas Salman ikilisi denilince hemen akla gelen Çiçek Abbas filmidir. Üçkâğıtçı tiplemesiyle (Şakir) Şener Şen ve saf tiplemesiyle (Abbas) İlyas Salman, Çiçek Abbas’ı unutulmazlar arasına sokmayı başarmışlardır. Sadece bununla kalmayıp İlyas Salman’ın genelde saf Anadolu çocuğu, Şener Şen’inse kurnaz ve işgüzar olduğu Banker Bilo, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Şekerpare, Dolap Beygiri gibi komedi filmlerinin de unutulmaz komedi ikilisi olarak sinema tarihine geçmişlerdir.

6. Şener Şen - Kemal Sunal

Kemal Sunal-Sener Sen

Bireysel kariyerlerindeki başarılarını, ikili olarak rol aldıkları yapımlarla katlayarak arttıran iki usta isim, iki ünlü oyuncu… Beraber komedi ikilisi olarak rol aldıkları yapımlarla izleyiciyi gülmekten kırıp geçirmeyi başaran ve gönüllere taht kuran iki kıdemli sanatçı! İlk kez Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde bir araya gelen ama devamında beraber pek çok yapımda rol alan bu ikili Türk sinemasında efsane olmayı başarmışlardır. Hababam Sınıfı serisinden ayrı olarak Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Çöpçüler Kralı, Davaro ve Kibar Feyzo filmleriyle muhteşem çalışmalara beraber imza atmışlardır. Özellikle Kibar Feyzo, taşlama niteliğiyle ikili arasındaki muhteşem kimya ve atışma ile adından yıllarca söz ettirmeyi başarmış ve Yeşilçam sinemasının en özel, en unutulmaz klasikleri arasına girmiştir.

7. Kemal Sunal - Halit Akçatepe

Kemal Sunal-Halit Akçatepe

Bu muhteşem isimlerin ikili olarak yan yana geldikleri muhteşem filmlerin varlığından habersiz olan Türk sinema seyircisi yoktur sanırız. Bilhassa Süt Kardeşler ve Şaban Oğlu Şaban ile tepe noktasına ulaşan; Şaban ve Ramazan tiplemeleriyle izleyiciyi gülmekten kırıp geçiren bu ikilinin ortaklığı da efsaneler arasına girmeyi başarmıştır. Komedi türündeki sinema filmlerinin birbirini en iyi tamamlayan; kimyası en iyi tutan ikililerinin en başta gelenlerinden olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Birlikte rol aldıkları onlarca filmden bazıları ise şöyledir; Tatlı Dillim, Salak Milyoner, Mavi Boncuk, Oh Olsun, Köyden İndim Şehire, Yalancı Yârim ve elbette Güdük Necmi ve İnek Şaban tiplemeleriyle gönlümüze taht kurdukları Hababam Sınıfı seri filmleri… Efsane sanatçılarımızı saygıyla anıyoruz. 

8. Adile Naşit - Münir Özkul

Adile Naşit-Münir Özkul

Nasıl bahsetmeli ki bu muhteşem ikiliden eksik kalmasın söylenenler… Yeşilçam sinemasının şen şakrak annesi ve yürekli babası olarak hafızalarımıza kazınan bu efsane ikili için söylenecek söz çok elbette. Ayrı ayrı ve beraber kariyerlerinde kült çalışmalara imza atan ölümsüz sanatçılarımızın beraber yaptıkları işlere göz atalım kısaca. Gülen Gözler, Neşeli Günler, Bizim Aile, Milyarder, Mavi Boncuk, Şıngırdak Şadiye, Aile Şerefi, Oh Olsun, Gırgıriye, Sev Kardeşim akla gelen çalışmalarından örnekler. Ancak elbette Hababam Sınıfı serisini de unutmamak gerek. Okul müdürü Mahmut Hocayla, okulun hademesi Hafize Ananın efsane paslaşmaları hepimizi kırıp geçirmiş ve kült olmayı başarmıştır. Ha tabi, Neşeli Günler’deki limon mu sirke mi tartışmasından çıkamayan inatçı karı koca figürlerini de es geçmemeliyiz. J Türk izleyicisini yıllarca sinema perdesinde veya televizyon ekranı başında kahkahaya boğan efsane ikiliyi saygıyla anıyoruz.

Ayrıca İlk Renkli Türk Sinema Filmi: Halıcı Kız bilgilerine de yazımızdan ulaşabilirsiniz.

9. Zeki Alasya - Metin Akpınar

Zeki Alasya-Metin Akpınar

Bu ülkenin hafızasına mıhlanıp kalmış ve unutması imkânsız hale gelmiş en efsane ikili! Zeki-Metin deyince Türk komedi dünyasında akan sular durur… Tiyatro ile beraber başlayan ortaklıklarını sinemada sürdürmeye karar verdiklerinde Türk halkının onları nasıl kucaklayacağı hakkında fikirleri olmamıştır muhtemelen… Efsane ikili devamlı olarak aynı tiplemelere takılı kalmayıp, farklı karakterlere can vermekten kaçınmadan ama her seferinde halkımızı gülmekten kırıp geçirmeyi başararak tahtları sarsılmadan yollarına devam ettiler. Bu özellikleri onları sadece ülkemizde değil dünya genelinde emsallerinden farklı kılmıştır.

Tiyatroya verdikleri emek yadsınamaz elbette fakat onların halkın gönlünde taht kurmasını sağlayan sinema perdesiydi şüphesiz. Nereden Çıktı Bu Velet, Güler misin Ağlar mısın, Köyden İndim Şehire, Hasip ile Nasip, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Mirasyediler, Köşe Kapmaca, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Sivri Akıllılar, Salak Milyoner, Vay Başımıza Gelenler, Yanlış Numara, Patron Duymasın, Petrol Kralları, Aslan Bacanak, Dönme Dolap, Namus Düşmanı, Cafer’in Çilesi… Saymakla bitmeyecek onlarca filmin yanı sıra Yasaklar ve Deliler isimli müzikal-komedi türündeki tiyatro oyunları, hani oyunu sahnede izleyemeyenler için kameraya alınan ve videokasetleri yıllarca elden ele dolaşıp izlenen efsane güldürüler.  Yani dememiz o ki sinema perdesi ile sınırlı kalmayıp, sahnede de ne kadar devleşebildiklerini gösteren muhteşem ikili! Beraber rol aldıkları son sinema filmi Rus Gelin olan Zeki-Metin ikilisinin yolları ancak Zeki Alasya’nın bu dünyadan göçüp gitmesiyle ayrıldı. Ancak dostlukları ebedî! Saygı ve minnetle…

Sıkça Sorulan Sorular

Cevabın göreceli olma riski yüksek olsa da IMDb puanı hâlâ 9,4 seviyelerinin altına inmeyen ve serinin ilk filmi olan, 1975 yapımı Hababam Sınıfı filmi için en azından Türkiye’nin hala en çok izlenen komedi filmi demek yanlış olmayacaktır.

Su götürmez şekilde listenin en başına yazılacak isimler bellidir. Kadın komedi sanatçıları içerisinde ilk sırada Adile Naşit gelir. Tek bakışı ile kahkahalar attırmayı başarmış, yediden yetmişe her Türk insanının kalbinde taht kurmuştur. Erkek komedi sanatçısı deyince de filmleri hala izlenme rekorları kıran, hiç sevmeyeni bulunmayan, ölümünden sonra dünyaya gelenleri bile ustalığıyla kendisine hayran bırakan Kemal Sunal o tahta oturur!

İlgili Yazılar