2020-2021 Sezonunda Yayına Başlayıp Final Yapan ve Yayından Kaldırılan Diziler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 14 Eylül 2021
  • 778 okunma

Televizyon kanallarının sezon başlarken, çoğunluğu büyük bütçelerle hazırlanan ve büyük tanıtımlarla reklamı yapılan kimi dizileri, çıkış yaptıkları zamandaki albenilerini sürdürmeyi başaramıyor ne yazık ki. Bazı projeler hedeflenen izleyici kitlesine ulaşamadığından ve arzu edilen reytingi yakalayamadığından yapımcıları hüsran uğratıyor ve televizyon kanalları da hemen projeye son veriyorlar. Özellikle son yıllarda dizi projelerinin ömrü epeyce kısaldı. Hayal kırıklığı yaratan TV dizileri ya apar topar erken final yapıyor ya da aniden yayından kaldırılıyorlar.

Bu yazı içeriğimizde geçtiğimiz sezon yani 2020-2021 sezonunda yayına başlamış ancak kısa ömürlü olmuş dizileri araştırdık. Bazıları gerçekten hayal kırıklığı, bazıları ise reyting kurbanı olan bu dizileri bakalım hatırlayabilecek misiniz?

Kış Dizileri

Şeref Sözü – 4 Bölüm

Şeref Sözü – 4 Bölüm

14 Ekim 2020'de yayına başlayan dizi sadece 4 bölüm yayınlanabildi. 4 Kasım 2020'de ise yayından kaldırıldı. Erken final yaptığı söylense de reyting kurbanı olan dizi Show TV'nin iddialı sezon yapımları arasında gösteriliyordu. Yönetmeliğini Cevdet Mercan’ın üstlendiği dizinin senaryosu Eda Tezcan imzalıydı. Başrollerde ise Tolgahan Sayışman, Sude Güler, Hülya Darcan ve Aras Aydın gibi tanınmış isimler vardı.

Bir Annenin Günahı – 5 Bölüm

Bir Annenin Günahı – 5 Bölüm

İlk bölümü 21 Kasım 2020 tarihinde yayınlandı. Yönetmeni Filiz Pakman senaryosu Ahmet Yurdakul'a aitti. Kanal D’nin uyarlama olan dizisi düşük seyreden reyting nedeniyle 19 Aralık 2020 tarihinde 5. Bölümün yayınlanmasının ardından yayından kaldırıldı. Özge Özberk, Emre Kınay, Musa Uzunlar ve Mert Yazıcıoğlu gibi iddialı isimlerden oluşan sağlam kadro bile dizinin kaderine mâni olamadı.

Ayrıca Yemek Yerken İzlenebilecek Netflix Dizileri adlı yazımıza göz atın!

İyi Günde Kötü Günde – 6 Bölüm

İyi Günde Kötü Günde – 6 Bölüm

Star TV’de yayına başlayan dizinin yönetmeliğini Metin Balekoğlu yaptı. Senaryo ise Aksel Bonfil ve Pelin Karamehmetoğlu birlikteliği ile imzalandı. 12 Eylül 2020 tarihinde başlayıp 17 Ekim 2020 tarihinde 6. bölümü ile erken final yaparak sona erdi. Elçin Sangu, Ozan Dolunay, Yasemin Allen gibi genç ve güçlü isimlerin başrollerini paylaştığı dizi de izleyicilerin beğenisine mazhar olamadı.

Öğretmen – 9 Bölüm

Öğretmen – 9 Bölüm

Aslında dizi 4 Mart 2020 tarihinde Fox TV’de yayınlanmaya başladığında çok beğenildi. Covid-19 Pandemisi nedeniyle dizi setlerine paydos verilince, dizi beklemede kaldı. Ardından 2020 Ekim’inde tekrar yayınlanmaya başladı. Ancak ilk gösterildiği zamanki reytingleri yakalayamadı. Yönetmen Koray Kerimoğlu, senarist Merve Girgin idi. Başrollerinde İlker Kaleli, Ceren Moray, Afra Saraçoğlu, Serkan Keskin gibi önemli isimler olmasına ve sıra dışı konusuna rağmen 15 Kasım 2020 tarihinde final yaparak yayın hayatına veda etti.

Yeni Hayat – 9 Bölüm

Yeni Hayat – 9 Bölüm

Kanal D’nin ilk bölümü 3 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan iddialı yapımlarındandı. Cem Özüduru ve Başak Soysal’ın yönettiği dizinin senaryosu Serdar Soydan, Elif Usman ve Deniz Büyükkırlı’ya aitti. Melisa Aslı Pamuk ve Serkan Çayıroğlu gibi son yılların aranan oyuncularının başrolde olması ve senaryosu ile dikkatleri üzerine çektiyse de izleyicinin ilgisini devam ettiremedi. Reyting kurbanı olan dizi 29 Ekim 2020 tarihinde erken final yaparak sona erdi.

Seni Çok Bekledim – 13 Bölüm

Seni Çok Bekledim – 13 Bölüm

Yönetmenliğini Şahin Altuğ’un yaptığı dizinin senaryosu Özcan Deniz’e aittir. 29 Ocak 2021 tarihinde Sarsıcı fragmanlarla dikkat çekti. 29 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan ilk bölümüyle de ilgi uyandırdı ancak devamında bekleneni vermeyi başaramadı. Özcan Deniz’e başrolde eşlik eden İrem Helvacıoğlu ve İlhan Şen gibi popüler isimler, Mustafa Uğurlu gibi profesyonel oyunculara rağmen reytinglere yenik düştü. Star TV’ de yayınlanan dizi erken final yapmamak için direndiyse de 28 Nisan 2021 tarihinde ekranlara veda etti.

Maria ile Mustafa – 17 Bölüm

Maria ile Mustafa – 17 Bölüm

İlk bölümü 6 Eylül 2020 tarihinde yayınlandı. Faruk Teber yönetmenliğini yaptı, Birol Elginöz ise senaristliğini üstlendi. Başrollerinde Hilmi Cem İntepe, Jessica May ve usta oyuncu Tamer Levent oynadı. ATV’nin iddialı biçimde yayınlamaya başladığı dizinin çekimleri Ürgüp’te gerçekleşti. Ancak dizi benzerleri gibi beklentileri karşılayamadı ve reyting kurbanı oldu. 27 Aralık 2020 tarihinde erken final yaptı ve ekranlara veda etti.

Maraşlı – 26 Bölüm

Maraşlı – 26 Bölüm

ATV dizisi Maraşlı, 11 Ocak 2021 tarihinde yayınlanmaya başladı. Yönetmenliğini Arda Sarıgün yaparken, senaryosunu Ethem Özışık ve Ercan Uğur beraber kaleme aldı. Polisiye türündeki dizinin başrollerinde Alina Boz ve Burak Deniz vardı. Dizi genel ortalamanın altında kalınca 2. sezona vize alamadı. 13 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan 26. bölümüyle final yaptı.

Yaz Dizileri

Cam Tavanlar – 8 Bölüm

Cam Tavanlar – 8 Bölüm

Show TV’nin yaz sezonunda yayınına başladığı iddialı yapımlardandı. Dizinin oyuncuları iddialı ve aslında oldukça da başarılılardı. Ancak bazı şeyler yolunda gitmedi. Dizinin tarzı mı senaryodaki kopukluklar mıdır bilinmez. Olmadı, devamı gelemedi. Yönetmenliği Fehmi Öztürk’e, senaryosu Meriç Acemi'ye aitti. Farklıydı aslında, yazık oldu bize göre... Dizinin başrollerinde Kubilay Aka ve Bensu Soral gibi sevilen oyuncular da vardı üstelik… 9 Haziran 2021 tarihinde başlayan dizi 4 Ağustos 2021 tarihinde apar topar erken final yaptı ve ekrana veda etti.

Kahraman Babam – 8 Bölüm

Kahraman Babam – 8 Bölüm

İlk önce 2021 Mart ayında Show TV’de Kırmızı Kamyon adıyla yayına başlayan ve ilgi odağı olan dizi 1 bölüm yayınlandıktan sonra aniden ekrandan çekilmişti. Sonrasında 14 Haziran 2021 tarihinde isim değiştirerek Kahraman Babam adıyla yeniden ekrana geldi. Nilay Deniz, Görkem Sevindik ve Ushan Çakır’ın başrollerini paylaştığı dizi 26 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan 8. bölümü ile final yaparak sona erdi.

Ayrıca Netflix Kore Dizileri En İyi 20 Tavsiye adlı yazımıza göz atın!

Aşkın Tarifi – 13 Bölüm

Aşkın Tarifi – 13 Bölüm

Kanal D’nin yaz dizisi Aşkın Tarifi 7 Haziran 2021 tarihinde yayına başladı. Yönetmen koltuğunda Deniz Koloş vardı, öykü ise Leyla Oter ve Doruk Erengül’e aitti. Sevilen oyuncu Kadir Doğulu’ya başrolde eşlik eden ve ilk kez sete çıkan genç oyuncu Serra Arıtürk de kendini izleyiciye sevdirmeyi başardı. Ancak ne hikmetse dizi devam vizesi alamadı. Yakın zamanda 6 Eylül 2021 akşamı yayınlanan son bölümle erken final yaptı ve ekranlara veda etti.

Sıkça Sorulan Sorular

Show TV’de yayınlanan Ezra adlı dizi sadece 2 bölüm sürdü. Başrollerinde Yusuf Çim, Rüveyda Öksüz, Asuman Dabak gibi isimlerin bulunduğu dizi sosyal medyada hemencecik fan grupları oluşacak kadar ilgi görmesine rağmen TV’de rating kurbanı oldu. 

Yayınlanıp biten dizilerin en uzun soluklusu bilindiği kadarıyla, 1780 bölüm yayınlanan Ferhunde Hanımlar’dır. Önceleri TRT ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan dizi sonrasında Star TV ekranında yayınlandı. Fenomen dizinin başrollerinde Beyhan Saran ve Baykal Saran’ın yanı sıra pek çok değerli sanatçı rol aldı.

İlgili Yazılar