Elon Musk Kimdir? Bilinmeyen 10 Yönüyle Elon Musk!

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Mayıs 2021
  • 300 okunma
  • 1 beğeni

Dünyanın en zengin insanı olduğunu öğrendikten sonra ‘ne kadar tuhaf’ diyerek tepki verecek herhalde çok az insan olurdu. İşte bu, Elon Musk’ın net servetinin 186 milyar doları aşmasıyla dünyanın en zengin insanları listesinde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u geçerek zirveye oturduktan sonra verdiği tepkidir. Ancak tüm bu enteresan ve cömert yaşam tarzının yanı sıra, Tesla CEO’su Musk’ta göründüğünden daha fazlası var. İşte Elon Musk hakkında pek çok insanın bilmediği 10 şaşırtıcı gerçek…

1. Elon Musk Güney Afrika’da doğdu

Güney Afrika’da doğdu.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde, 17 yaşında Kanada’ya taşınana kadar çocukluğunu geçirdiği Güney Afrika’nın Pretoria kentinde, Errol ve Maye Musk’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Bugün itibariyle Güney Afrika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 3 ülkede vatandaşlığı bulunmaktadır. Hala Los Angeles, California’da yaşamaktadır.

2. 12 yaşında video oyunu yarattı ve onu 500 dolara sattı

12 yaşında video oyunu yarattı ve onu 500 dolara sattı.

Çocukluğunda Musk, icatlarla ilgili hayallerinde sık sık kaybolurdu. Hatta ebeveynlerinin onu doktora götürmesiyle işitmesini kontrol etmek için teste girdi. İlerleyen zamanlarda, ebeveynlerinin boşanmasının akabinde, bilgisayarlara ilgi duymaya başladı. Küçük yaşında, kendi kendine nasıl programlama yapacağını öğrendi ve 12 yaşındayken ilk yazılımını sattı: ‘Blastar’ adında yarattığı oyun.

Musk daha sonra, Space Invaders’a benzeyen ve bilimkurgudan ilham alan oyun için 500 dolar ödeyen Güney Afrika şirketine yazılımını sattı. Öte yandan bu yaşlarında Elon Musk, içe dönüktü ve kitap tutkunuydu. 15 yaşına kadar okulunda zorbalığa uğradı ve kendini savunmayı karate ve güreşte gelişerek öğrendi.

Balon Mu Yoksa İnsanlığın Geleceği Mi? Kripto Para Nedir? merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3. Başladıktan sadece 2 gün sonra Stanford’dan ayrıldı

Başladıktan sadece 2 gün sonra Stanford’dan ayrıldı.

1989’da 17 yaşındayken Queen’s Üniversitesi’ne gitmek ve Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kurtulmak için Kanada’ya taşındı. Musk aynı yıl Kanada vatandaşlığını aldı, çünkü böylelikle Amerikan vatandaşlığı almanın kısmen daha kolay olacağını düşünüyordu. 1992’de, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak üzere Kanada’dan ayrıldı. Ekonomi alanında lisans derecesi ile mezun olduktan sonra fizik alanında eğitimine devam etmek için kaldı.

Pennsylvania’dan ayrıldıktan sonra Musk, enerji fiziği alanında doktora yapmak üzere Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. Bu konum değişikliği internet kullanımının patlamasıyla denk gelince internet dünyasının parçası haline gelmek için Stanford’a başladıktan 2 gün sonra ayrıldı. 1995’te ilk şirketi olan Zip2 Corporation’ı kurdu. Ayrıca Musk, Amerikan vatandaşı olma arzusuna 2002 yılında kavuştu.

4. Elon Musk'ın Hepsi erkek altı çocuğu vardır

Hepsi erkek altı çocuğu vardır.

Musk’ın ilk oğlu, 2002 yılında, Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) nedeniyle sadece 10 hafta yaşayabildi. Daha sonra, öncelikle 2004’te ikizleri Xavier ve Griffin’i, ardından 2006 yılında da üçüzleri, Kai, Sakson ve Damian’ı dünyaya geldi. Şu anda, Musk ve ilk eşi Justine Musk beş çocuğun velayetini paylaşmaktadır. 2018’de ise Kanadalı şarkıcı Claire Elise Booucher ile beraberliğe başlayan Musk’ın iki sene sonra X Æ A-12 Musk (x- ash- a- 12 olarak telaffuz edilir.) adında olan oğlu dünyaya geldi.

5. Bugüne kadar 8 şirket kurmuştur

Bugüne kadar 8 şirket kurmuştur.

Zip2: Musk ilk şirketi olan Zip2 Corporation’ı 1995 senesinde kardeşi Kimbal Musk ile kurdu. Çevrimiçi şehir rehberi olan Zip2, kısa süre sonra hem The New York Times hem de Chicago Tribune’un yeni web siteleri için içerik sağlamaya başladı. 1999’da, Compaq Computer Corporation, Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse opsiyonu karşılığında satın aldı.

PayPal: 1999 yılında, Elon ve kardeşi, Zip2 satışından elde ettikleri parayı çevrimiçi finansal hizmetler ve ödeme şirketi olan X.com’u kurmak için kullandı. Ertesi yıl, X.com satın alımı, bugün bilindiği gibi PayPal’ın ortaya çıkmasına yol açtı. Ekim 2002’de PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce Musk, PayPal hisselerinin %11’ine sahipti.

SpaceX: Ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etmek amacıyla 2002 yılında Musk, üçüncü şirketi olan Space Exploration Technologies Corporation, yani SpaceX’i kurdu. 2008 yılına gelindiğinde, SpaceX epey gelişmişti. Hatta NASA, kendi uzay mekiği görevlerinin yerini alması adına Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığını idare etme sözleşmesini (gelecek için astronot taşımacılığı planlarıyla birlikte) şirkete verdi.

Tesla: Musk, uygun fiyatlı, elektrikli otomobillerin yanı sıra batarya ürünleri ve güneş enerjili çatılar üretmeye adanmış şirket Tesla Motors’un kurucu ortağı, CEO’su ve ürün mimarıdır. Bizzat kendisi, şirketin ürünlerinin tüm ürün geliştirme, mühendislik ve tasarım süreçlerini denetler.

Hyperloop: Ağustos 2013’te Musk, seyahat süresini ciddi şekilde azaltarak büyük şehirler arasında gidip gelmeyi teşvik edecek icadı ‘Hyperloop’ adlı yeni ulaşım biçimi için konseptini yayınladı. Ayrıca, hava şartlarına dayanıklı ve yenilenebilir enerjiyle çalışan Hyperloop’un üretiminin ve kullanıma hazır olmasının 7 ila 10 yıl sürebileceğini belirtdildi.

OpenAl: Musk yapay zekaya ilgi duymaya başladı ve kâr amacı gütmeyen OpenAl’ın eş başkanı oldu. Araştırma şirketi olan kuruluş, insanlığa fayda sağlamak için dijital zekayı geliştirme misyonuyla 2015’in sonlarında faaliyete geçti.

Neuralink: 2017 yılında, Musk’ın insan beynine yerleştirilecek cihazlar yaratmayı ve insanların yazılımla birleşmesine yardımcı olmayı amaçlayan Neuralink adlı girişimi desteklediğini bildirdi. Temmuz 2019’da şirketin ilerlemesini genişletti ve cihazların, Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonlara bağlanan mikroskobik çiplerden oluşacağını açıkladı.

The Boring Company: Ocak 2017’de sokak trafiğini azaltmak için sondaj ve tüneller inşa etmeye adanmış şirketi The Boring Company’yi kurdu ve Los Angeles’taki SpaceX mülkünde test kazısıyla işe başladı. Şimdilerde TBC olarak anılan şirket, Mayıs 2019’da Las Vegas Kongre Merkezi çevresinde insanları gezdirmek için yeraltı döngü sistemi inşa etmek üzere Las Vegas Convention and Visitors Authority ile 48,7 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Ayrıca Blockchain Teknolojisi Nedir, Nerelerde Kullanılır? Detayları yazımızdadır...

6. Tesla’dan aldığı yıllık maaşı 1 ABD dolarıdır

Tesla’dan aldığı yıllık maaşı 1 ABD dolarıdır.

Elon Musk, Tesla’dan yıllık 1 dolar maaş alırken servetinin çoğu hisse senedinden gelmektedir. Tabii yine de Elon her zaman bu kadar zengin değildi ve sosisli sandviç ve portakal satın alarak sadece 1 dolarla yaşadığı için geçimini sağlayamadığı zamanlar da vardı.

7. Hollywood filmleri ve sitcomlarda boy gösterdi

Hollywood filmleri ve sitcomlarda boy gösterdi.

Musk, The Big Bang Theory, Simpsons ve South Park gibi Amerikan sitcomlarında küçük rollerle bulundu. Bunlarla da kalmayıp Robert Downey Jr. ile birlikte Marvel’ın Iron Man 2’sinde de kamera karşısında geçti.

8. X-Men’in en büyük hayranlarındandır

X-Men’in en büyük hayranlarındandır.

Tesla’nın CEO’su Musk’ın, Tesla tesisindeki bazı robotlara Xavier, Storm, Wolverine, Colossus ve Iceman gibi mutant süper kahramanların adını vermesinden de belli olacağı üzere kendisi büyük X-Men hayranlarından. Robotların şirket için süper kahramanlar gibi olduğunu düşündüğü için isimlerinin de onlardan geldiğini söylemiştir.

9. Elon Musk Şirketi Tesla’yı satmak istemiştir

Şirketi Tesla’yı satmak istemiştir.

2013’te Musk, Tesla’yı Google’a 11 milyar dolara neredeyse satıyordu. O zamanlar Tesla günümüzdeki gibi değildi ve Elon için sadece para yiyen kuruluşlardandı. Bu sırada, devralma için Alphabet CEO’su Larry Page ile iletişime geçti. Sonuç vermeyince, şirketi satmak için Apple CEO’su Tim Cook’a bile ulaştı ancak Tim Musk ile görüşmeyi reddetti.

10. Gerçek hayattaki ‘Tony Stark’tır

Gerçek hayattaki ‘Tony Stark’tır.

Ünlü Marvel karakteri Iron Man’in yaratıcısı Stan Lee, karakteri Amerikalı iş adamı Howard Huges’a dayandırmıştır ancak Tony Stark’ı canlandıran Robert Downey Jr. rolü için ilhamını Elon Musk’tan aldığını belirtmiştir. Ayrıca Robert Downey Jr. bu amacı için Musk ile görüşmeler yapmıştır ve Iron Man 2’nin bazı kısımlar SpaceX’te çekilmiştir. Hatta Musk’ın filme göründüğü sahneler de kendi şirketinde çekilenlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Musk’ın oğlunun annesinin yaptığı açıklamaya göre isim; X sadece bilinmeyen değişken ve harf, Æ aşk/yapay zekâ anlamı yükledikleri ‘Ai’nin elf yazılışı, A-12 ise en sevdikleri uçak SR-17’nin öncüsü olan şimdiye kadarki en havalı uçak anlamlarını veren simgelerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Musk’ın IQ’su, çoğunlukla yetenek testleri, teknik bilgileri okuma ve uygulama becerisi, karmaşık endüstrilerin tarihinde benzersiz süreç değişiklikleri yapmak adına sayıları kullanma becerisi düşünülerek 155 olarak tahmil edilmektedir. ‘Normal’ zekâ aralığı ise 85 ile 115 arasındadır.

İlgili Yazılar