Merakı Zirveye Çıkaran En İyi Dedektif Romanı Tavsiyeleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 13 Haziran 2021
  • 194 okunma

Merakın bazen arapsaçına dönüştüğü karmaşık durumlara karşın ipuçlarının verildiği aynı zamanda beynimizi yormanın keyfine vardığımız dedektif öykülerini içeren romanları ele alacağız. En iyi dedektif romanları tavsiyelerimiz sizlerle...

Ejderha Dövmeli Kız

Ejderha Dövmeli Kız

Milennium serisi olarak 2005 senesinden beri yayınlanmakta olan Ejderha Dövmeli Kız adlı roman, yazarı Stieg Larsson’a ait okurlarca oldukça beğenilen polisiye macera türünde 646 sayfalık eser. Üçleme olarak günümüzde çok satan kitaplar arasında yer alan Larsson’a ait bu romanda, Harriet adındaki kadının kayboluşundan bu yana Henrik Vagner isimli yaşlı adamın adresine her sene doğum gününde gelen çiçekler Vagner’de şaşkınlık yaratmaktadır. Araştırmalara değin kimden geldiği belli olmayan çiçekler yüzünden yardım isteyen Henrik Vagner, Mikael Blomkvist adındaki kişiden konuyu araştırmasını ister. Yeğeni Harriet 1966 senesinde tuhaf şekilde ortadan kaybolmuştur. Olayı garip bulan Blomkvist konunun peşine düşersen bir dizi cinayet ve sırlarla örülü durumlar ortaya çıkar. Ejderha dövmeli kız ve kaybolan Harriet’e ait gizem ilginç şekillerde ortaya çıkar. Uluslararası çok satan kitaplar arasında yer alan Ejderha Dövmeli Kız, Pegasus yayınlarınca satışına ülkemizde de devam etmektedir.

Trendeki Kız

Trendeki Kız

Ocak 2015 tarihinde İngiliz romancı Paula Hawkins tarafından yazılmış olan Trendeki Kız adlı kitap, aynı sene Goodreads okuyucuları tarafından Ocak ayının “En İyi Kitabı” seçilmiştir. Gerilimi barındıran etkisiyle ilgi çekici bir polisiye roman olan Trendeki Kız adlı öyküde, her gün işe trenle gidip gelen Rachel adındaki bir kadının Megan ve Scott çiftini taciz edercesine izlemesini konu alır. 

Eski eşi Tom ve yeni eşi Anna’nın mutluluğunu düşünüp deliye dönen Rachel, trenlere tutkusuyla dikkat çekmektedir. Alkol alarak mutlu çiftlerin korkulu rüyası olur Rachel. Demir yolunda cesedi bulunan kadının bulunmasıyla başlayan hikaye, öykünün üç kadın karakterinin farklı farklı anlatımıyla dikkat çekici olmaktadır. Trendeki kız adlı 360 sayfalık eser, İthaki Yayıncılık tarafından okurlarına sunulmaya devam etmektedir.

Aklından Bir Sayı Tut

Aklından Bir Sayı Tut

Koridor Yayıncılık tarafından ülkemizde de satışları devam eden Aklından Bir Sayı Tut adlı çalışma, John Verdon tarafından 2010 senesinde yazılıp okurlara sunulmuştur. Romanda cinayetlerin oluş şekli kadar, katilin iç dünyasını da yansıtan tarzıyla bilinen Verdon, bu eserinde bazı psikolojik tahlilleri de göz önüne sunuyor.

Eski dedektif olan Dave Gurney, kendisinin tanımadığı fakat onu iyi tanıdığına inandığı biri tarafından esrarengiz mektup alır. Bu mektupta kendisinden 1 ila 1000 arasında yer alan sayılardan birini tutması istenir. Emekli olup inzivaya çekilen Dave, bir arkadaşının isteği üzerine bir cinayet dosyası için tekrara göreve başlamıştır aynı zamanda. Fakat olayın kurgusunda tek kişilik gibi algılanan durum romana dahil olan farklı bazı karakterlerle ilginç boyutlara taşınmaktadır.

Ayrıca İlk Psikolojik Romanımız Eylül'ün Özeti ve İncelemesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Sil Baştan

Sil Baştan

Ken Grimwood’a ait 1987 senesinde yayınlanan etkileyici polisiye öykü olan Sil Baştan, sıra dışı konusu ve kendimizle yüzleşme anlamında ciddi etkiler yaratan eser olarak okurlara sunulmuştur.

Geleceği bilerek yaşamak zorunda kalan Jeff’in öyküsünün anlatıldığı romanın baş kahramanı olan Jeff Winston aslında 43 yaşındayken hayatını kaybetmiş kişidir. Hayata 25 yıl öncesindeki haliyle geri gelen Jeff, 18 yaşında bir üniversite öğrencisidir. Sil Baştan, gelecekte nelerin yaşanacağını çok iyi bilen Jeff’in bu durumla mücadelesini konu alan ilginç romandır.

Şah Mat

Şah Mat

Adından da anlaşılacağı üzere hamle ve takip duygusunu hissettiren bir romandan bahsedeceğiz. Seri katil hikayesini anlatan Şah Mat adlı polisiye çalışma, Mario Mazzanti tarafından 2011 senesinde yayınlanmış Sonsuz Kitap aracılığıyla satışa devam eden eserdir.

Romanda, seri cinayetlerle akılda yer etmek isteyen soğukkanlı bir katilin, yakınlarındaymış gibi hisler uyandırarak konuyu araştıran Claps ve ekibini zor durumda bırakmasını konu edinir. Suç Psikiyatristi olan Claps, İtalyan polislerine katillerin psikolojileri, hangi yollarla cinayet işlediklerine dair bilgiler sunan biridir. Fakat bu seferki seri katilin uyguladığı yöntem ve hamleler sonuca yaklaşmakta sorun yaratmıştır.

Doğu Ekspresinde Cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet

Agatha Christie’nin polisiye romanların piri sayıldığını neredeyse pek çok kişi bilir. Ünlü dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısı Agatha Christie’nin bu eserinde, kar yağışı tipiye dönüşüp yollar kapanınca hareket kabiliyeti kalmayan Doğu Ekspresi aracı, lüks vagonları ve yolcularıyla tamamen doludur. Kompartımanlarda yapılan kontroller neticesinde herkesin sağlıklı olup olmadığı anlaşılırken, bıçaklanarak öldürülmüş olan Amerikalı bir yolcunun kilitli kompartımanı açılmaz.

Olayı araştırmaya gelen Poirot, zekice delilleri yok etmeye çalışan kişilere rağmen üstün hisleriyle çözüme ulaşmanın yollarını bulmaya başlar. Altın Yayıncılık tarafından satışı devam eden Doğu Ekspresinde Cinayet adlı eser, 2006 senesinde yayınlanmıştır. Christie’nin 171 sayfalık olan bu romanı, İstanbul’da yazdığı ve bir bölümünde İstanbul’dan bahsettiği de anlatılmaktadır.

Cerrah

Cerrah

Polisiye-gerilim türünün etkileyici romanlarını seri halde okuyucularına sunan Tess Gerritsen’in ilk kitabı olan Cerrah, 2001 yılında Doğan Kitap aracılığıyla okurlarına ulaşmaya devam etmektedir.

Kitapta Catherine Cordell isminde bir kadın bir seri katilin elinden kaçmayı başarmış biridir. Başka bir şehre olayları unutmak için kaçan Cordell, çevresince Cerrah lakabıyla nam salmış bir seri katilin yaşadığı bölgeye geldiğinden habersizdir. Kadınların rahimlerini neşter yoluyla kesip alan bu katilin yeni hedefi bu sefer Cordell olacaktır. Sürükleyici bir öykü olan Cerrah 276 sayfalık bir eserdir.

Siyah Kan:

Siyah Kan

Psikolojik izler barındıran polisiye romanlar kuşkusuz okuyucuların zihninde çok daha etki bırakan türler olmaktadır. Jean Christophe Grange’ye ait bir roman olarak 2004 senesinde okurlara sunulan Siyah Kan adlı roman, polisiye ve gerilim türünde etkiler yansıtmaktadır. Kitabın konusunun ilginç yanı ise bu öyküde katilin kim olduğu en başından bellidir.

Cinayetleri neden hangi ruh halleriyle işlediğini detaylarıyla işleyen öykü, seri cinayetleri araştırmaya meraklı gazeteci Marc Dupeyrat’ın bir cinayet davası Revendi olayını incelemesiyle başlıyor. Reverdi mektuplarıyla olay örgüsü geniş alana yayılmaya başlar. Doğan Kitap aracılığıyla okurlara sunulan Siyah Kan, 431 sayfalık bir eserdir.

Ayrıca İlk Yerli Romanımız: Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat  adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası:

Ahmet Ümit’in 2010 senesinde yazdığı İstanbul Hatırası adlı polisiye roman, Everest Yayıncılık tarafından satışları devam eden sürükleyici bir kitap.

Bizans dönemine ait bazı ilginç olayların ve olayların denk geldiği döneme ait sikkelerin de konu edildiği, İstanbul’un tarihi mekanları arasında hem bilgi edinip hem de esrarengiz bir cinayeti çözmeye çalışan Komiser Nevzat ve ekibi, bu sefer tarihi bölgelerde ortaya çıkan seri cinayetlere değin ipuçları bulmaya çalışırlar. Kurbanların ellerinde yer alan sikkelerin ve olay yerlerinin incelenmesi ve şüphelilerle kurulan temaslar sonucu ilginç durumla karşı karşıya kalan Komiser Nevzat, sonuca yaklaştıkça hüzünlü ve şaşırtıcı bazı gelişmelerle yüz yüze kalmaktadır.

Gizemli bağlantılar ve karanlık ilişkileri gözler önüne seren, Topkapı Sarayı, Yedikule Surları, Ayasofya ve Sarayburnu Atatürk Heykeli, romanda dikkat çekici yerler olarak belirtilmiştir. Ahmet Ümit’in 590 sayfalık İstanbul Hatırası adlı çalışmasını soluksuzca okuyacaksınız.

Akıl Oyunlarının Gölgesinde

Akıl Oyunlarının Gölgesinde:

Sherlock Holmes karakterinin en beğenilen dedektif romanlarından olan Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Sir Arthur Conan Doyle’nin 307 sayfadan oluşan 1892 senesinde yayınlanmış eseridir.

Gizem, kara kurgu, hikayelerin yer aldığı bu kitapta, 56 farklı öykü yer almaktadır. Suç ve cinayetlerin, çözülememiş esrarın yer aldığı garip olaylar içinde Holmes ve Dr. Watson’un maceraları, insan zekasını sorgulatan türde planlar kitapta oldukça ilgi çekmiştir. Holmes’in akıl ve gözlemini sihir etkisiyle kendisine hissettiren garip çağrışımları da işleyen öykülerde, sıra dışı cinayetleri işleyen katillerin de sıra dışı özelliklerine de yer verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüze ait beğenilerek en fazla okunan polisiye türde romanlar arasında Dan Brown- Da Vinci Şifresi, Adam Faver- Olasılıksız, J. Christophe Grange- Siyah Kan ve John Verdon- Aklından Bir Sayı Tut adlı eserleri sayabiliriz.

Yerli polisiye roman yazarlarımızdan, Ahmed Mithat Efendi, Ahmet Ümit, Pınar Kür, Emrah Serbes ve Ayşe Erbulak isimli yazarlarımız eski ve yeni çalışmalarıyla günümüzde hala ilgi çekmektedirler.

İlgili Yazılar