Satış Rekorları Kıran Dünyada En Çok Okunan 12 Kitap

  • Minik Tospik yazdı.
  • 5 Haziran 2021
  • 740 okunma

Kitaplar sizi başka dünyalara taşırken hayatınızı değiştirebilecek etkiye sahiptir. Kurgusal olsun ya da olmasın herkes için uygun, herkesin sevebileceği mutlaka ki bulunur. Ancak bazı kitaplar büyük çoğunluklar tarafından okunur ve sevilir. Kitapların okunmasıyla ilgili yapılabilecek sıralamada onları ayırt edebilecek en önemli şey satışlarıdır. Dolayısıyla dünyada en çok okunan 12 kitabı bugüne kadarki satış verileriyle sıraladık… 

1. Kur’an-ı Kerim (644) - 3 milyarı aşkın okunma

Kur’an-ı Kerim (644)- 3 milyarı aşkın satış

İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim, İncil ile beraber dünyada en çok okunan kitaplar arasında listenin başında yer alır. Kur’an’ın doğrudan Allah’tan gelen sözler olduğuna inanılır. Müslümanların hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğine dair dini metinlerle dolu rehber olarak kullandıkları kitaptır. Kitap, 23 yıllık süreçte İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed’e gönderilen 114 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler, Müslümanlara yaşamanın hem doğru hem yanlış yollarını anlatır ve haliyle İslam toplumu tarafından en çok okunan kitaptır. Araştırmalara göre sadece İslam dünyasının değil, aynı zamanda tüm zamanların da en çok okunan kitabıdır.

Filmi Yapılmış Olan Yabancı Kitaplar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Kral James Onaylı İncil (1611) - 2,5 milyarı aşkın okunma

Kral James Onaylı İncil (1611)- 2,5 milyarı aşkın satış

Hristiyanlığın kutsal kitabı olan İncil, aslında daha fazla okunma oranına sahiptir ancak Kral James onaylı versiyonu ikinci sırada yer almaktadır. İncil, Tanrı’ya ve İsa’ya dayanan birçok farklı vaazı içeren toplu kitaptır. Samiriyeliler, Hristiyanlar, Yahudiler, Rastafariler ve diğer dinlerde ibadet için kullanılır; dolayısıyla dünya nüfusunun neredeyse %83’ü tarafından tanınabilir ve ünlüdür.

Kutsal kitap, eski ve yeni ahit olmak üzere iki bölüme ayrılır. Yeni Ahit’te İsa dirilişinden sonra, Hristiyanlığı dünyaya öğretmeye devam eder. İncil’de dualar, ilahiler, tarihi bilgiler, benzetmeler, kehanetler ve benzeri hikayeler vardır. İstatistiklere göre, İncil’in tüm yayınevlerinden çıkan basımları son 50 yılda 3,9 milyardan fazla satılmıştır.  

3. Başkan Mao’dan Seçme Sözler (1964)- 800 milyon okunma

Başkan Mao’dan Seçme Sözler

Başkan Mao’dan Seçme Sözler, Komünist Çin Partisi’nin eski başkanının sözlerinin derlemesinden oluşmaktadır. Mao Zedong’un siyasi amaçlı sözlerinden alıntılar ve atasözlerinin özeti şeklinde düzenlenmiştir. Kısaca Küçük Kırmızı Kitap olarak da bilinen bu eser zamanında Çin’deki en görünür ikonlardandı, 1960’lara ait hemen hemen tüm resimlerde bu kitapla poz vermiş kişiler vardır.

Kitap o kadar popülerdir ki Kültür Devrimi sırasında Çin’de köylerin duvarlarına kitaptan sözler yazılmaktaydı. Devrim sırasında viral hale gelen eser okuyucular arasında yayılmaya başladı. Dolayısıyla, Çin’deki pek çok insan için nostalji niteliği taşır ancak bugün farklı versiyonları bulunur. Günümüz dünyasında bilgeliğin sembolü olarak görülmektedir. Başkan Mao’dan Seçme Sözler, canlı ve etkili olduğunu gösteren satış verileriyle sadece Çin bölgelerinde değil, dünyada en çok okunan kitapları arasında da üst sıralarda yerini almıştır.

4. Don Kişot (1512)- 500 milyon okunma

Don Kişot

İspanyol edebiyatının belki de en etkili ve tanınmış eseri olan Miguel de Cervantes’in Don Kişot’u ilk kez 1615’te tam olarak yayınlandı. Sürekli olarak tüm zamanların en iyi edebi eserlerinden olarak kabul edilen roman, ‘Don Quixote de la Mancha’ adını alan adamın geleneği canlandırarak kahraman olmak için şövalyelik hakkında romantik romanlara saplantılı halde yola çıkmasını konu alır.

Don Kişot’un karakteri, romanın yayınlanmasından bu yana pek çok büyük sanat, müzik ve edebiyat eserini etkileyen idol ve arketip karakter haline gelmiştir. Eser o kadar etkili oldu ki karaktere dayanan ‘Don Kişot’ lakabı fütursuzca romantik fikirlere sahip veya abartılı şekilde şövalye eylemi peşinde olan kişiler için kullanılır. Aynı zamanda ilk modern roman olarak da etiketlenen roman 20. yüzyıla gelindiğinde modern edebiyatın temellerinden olarak düşünülmeye başladı.

5. Harry Potter Serisi (1997-2007)- 450 milyon okunma

Harry Potter Serisi (1997-2007)- 450 milyon satış

Peri masallarını aratmayan kurgusal seri, bilinen bilimkurgu öğelerine sahip tek seçenek olarak listenin başlarında yer almaktadır. Kitaplar vizyoner ve olgusal çıkarımlarıyla yalnızca yetişkinleri değil, çocuklar tarafından da övgüyle karşılanmıştır.

Dünyada en çok okunan kitaplar listesinde yer alan Harry Potter serisiyle ilgili ironik olan şey, çok sayıda yayın şirketinin cadılık ve sihirle dolu bu kurgusal peri masalının raflardan uçup gitmeyeceğini belirterek seriyi almak istememesidir. Ancak seri, sadece milyonlarca kitap satmakla kalmadı, aynı zamanda tüm zamanların en popüler film serilerinden de oldu.

Toplam kazancı 3 milyar dolardan fazla olan film serisinde başrolleri paylaşan Daniel Redcliff ve Emma Watson gibi isimler de bugün Hollywood’un en ünlü ve en çok kazanan aktörleri haline gelmişlerdir. Üstelik kitaplar 80’den fazla dile çevrilerek tüm zamanların en çok çevrilen kitapları arasına da girmiştir.   

6. İki Şehrin Hikayesi (1859)- 200 milyon okunma

İki Şehrin Hikayesi

Charles Dickens’ın 1859 tarihli bu romanda hikâye, Fransız Devrimi öncesinde ve sırasında Londra ve Paris’te geçmektedir. Eser, Fransız Doktor Manette’in Paris’teki Bastille hapishanesindeki on sekiz yıl hapis cezasıyla ve sonunda kızı Lucie ile Londra’da yaşamak üzere serbest bırakılması ile ilgilidir. Pek çok okur bu kitabın Dickens’ın en iyi bilinen tarihi kurgu eseri olduğuna inanmaktadır ve o zamandan beri dünya çapında satış başarısı yakalamıştır. 2003 yılında, BBC’nin ilk 100 kitap sıralaması The Big Read Poll’da 63. sırada yer almıştır.

7. Yüzüklerin Efendisi Serisi (1954-1955)- 150 milyon okunma

Yüzüklerin Efendisi Serisi

Yüzüklerin Efendisi, J.R.R Tolkien tarafından yazılan ve ilk kitabı The Hobbit’in devamı niteliğinde olan yüksek yoğunluklu fantastik romandır. Ancak kitabın başlangıçta iki ciltlik setin parçası olması amaçlansa da bu, yayıncı tarafından kötü fikir olarak kabul edildi ve bunun yerine eser tek yıl içerisinde üç cilt olarak yayınlandı: Sırasıyla Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü. Hepsi ödüllü filmlere çevrildi ve The Big Read Poll’da 2003 yılında Britanya’da tüm zamanların en iyi romanı seçildi.

8. Küçük Prens (1943)- 140 milyon okunma

Küçük Prens (1943)- 140 milyon satış

Fransız aristokrat ve yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından yazılan ‘Küçük Prens’ dünyada en çok okunan kitaplar arasına girmiş ve ilk olarak 1943’te Reynal&Hitchcock tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce ve Fransızca olarak yayınlandı.

Kitap, uzayda farklı gezegenleri ziyaret eden ve yalnızlık, aşk, dostluk ve kayıp temalarına değinen çocuğu anlatmaktadır. Exupery’nin en başarılı eseri olmuş ve şimdiye kadar yayınlanmış en çok satan ve en çok çevrilen eserlerden olmuştur.

9. Kızıl Köşkün Rüyası (1754)- 100 milyon okunma

Kızıl Köşkün Rüyası

Dünyada en çok okunan kitapları listesinde üst sıralarda yer alan Kızıl Köşkün Rüyası, Çin’in dört büyük klasik romanından olarak kabul edilmiş ve Qing Hanedanlığı döneminde 18. yüzyılın ortalarında yazılmıştır. Eser, yıllar boyunca çok övgü almış ve genellikle Çin edebiyatının başyapıtlarından olarak anılmıştır. Çin kurgusunun doruklarında yer alır. Ayrıca Kızıl Köşkün Rüyası kitabının yarı biyografik olduğu düşünülür.

10. On Kişiydiler/On Küçük Zenci (1939)- 100 milyon okunma

On Kişiydiler

Listedeki diğer kitap, bugüne kadar 100 milyon kadar satış yapan ve bu nedenle tüm zamanların en çok okunan kitapları arasında girebilmiş olan ‘And Then There Were None (On Kişiydiler)’. İngiliz yazar Agatha Christie’nin gizemli romanlarından olan eser, Collins Crime Club şirketinin ilk kitabı olarak 1939’da Birleşik Krallık’ta farklı isimle yayınlandıktan sonra 1940’ta Amerika’da günümüzdeki haliyle basılmıştır.

Ayrıca Bilim Kurgu Türünde 10 Farklı Kitap Tavsiyesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

11. Hobbit (1937)- 100 milyon okunma

Hobbit (1937)- 100 milyon satış

Listedeki popüler kitaplardan Hobbit, J.R.R Tolkien tarafından yazılan fantastik romandır. Tolkien, ilk kez 21 Eylül 1937’de yayınlandı ve ünü büyük hızla yayıldı. Carnegie Madalyası’na aday gösterildi ve New York Herald Tribune tarafından en iyi çocuk romanı ödülüne layık görüldü. Hobbit o zamandan beri hiç tükenmedi ve film uyarlama serisi ile ilgileri üzerine çekmeye devam etti. Filmi de tıpkı kitabı gibi, ilk olarak 2012 yılında vizyona giren ve tüm zamanların en çok hasılat yapan film serilerinden olmuştur.

12. Aslan, Cadı ve Dolap (1950) - 85 milyon okunma

Aslan, Cadı ve Dolap

Dünyada en çok okunan kitapları arasındaki diğer eser ise yine oldukça popüler kitap/film ikililerinden Aslan, Cadı ve Dolap’tır. Çocuk romancısı C.S. Lewis tarafından yazılan eser 1950 senesinde yayınlandı. Fantastik roman en çok ‘Narnia Günlükleri’nin parçası olarak biliniyordu ve son yıllara kadar serinin ilk kitabıysa da ikinci kitap olarak değiştirildi. Lewis, kitabı vaftiz kızı Lucy Lewis için yazdı ve kitap, tüm zamanların en 100 Genç-Yetişkin kitapları arasında Time Magazines’de yer almıştır. Ayrıca, 2003 yılında, kitap BBC’nin The Big Read Poll’unda dokuzuncu sıraya kadar yükselmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

3312 farklı dilde mevcut olan İncil bu kategoride 1 numarada yer almaktadır ancak hikâye özelliği taşıyan kitaplar arasından en çok çevrilen eser, 250 farklı dil seçeneğiyle Homeros’un ünlü destanlarından Odysseia’dır.

Orijinal adı ‘A Promised Land’ olan ve Barack Obama tarafından yazılan Vadedilmiş Toprak, Kasım ayında yayınlanmıştır ve verilere göre 2020’de en çok satılan kitaptır.

İlgili Yazılar