Popüler Seri Kitap Önerileri - Akıllarda İz Bırakan 7 Seri Kitap

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 21 Mart 2021
  • 658 okunma
  • 1 beğeni

Kitaplara ayırdığımız o zaman dilimi bize kendimizi farklı ve özel hissettiren anları kapsar. Kitapların dünyasının yaşamımıza, davranışımıza ve yaşama bakışıma yön verdiği doğrudur. Kitaplar sayesinde artık birçok farklı bakış açısının, hayal gücünün ve iletişim şeklinin hayatımıza dahil edildiği çağda yaşıyoruz. Bazı kitaplar ve kitapların içerdiği konular zaman gelir tutkumuz oluverirler. Hatta boşluğunu hissettiğimiz zamanlar onları tekrar okumanın dışında kitap hakkındaki yorumları takip ederiz. Okuyucusuyla sağlam iletişim kurmayı başarmış pek çok yazar günümüzde seri kitaplarıyla bu oluşumu devam ettiriyor. Bizde bu kategoriye dahil olmuş baskısı çabuk tükenen kitap ve serilerini yayınımıza taşımak istedik. İşte sizler için derlediğimiz en iyi seri kitap önerileri.

1- Açlık Oyunları - Suzanne Collins

Açlık Oyunları - Suzanne Collins

Açlık oyunları, orijinal adıyla “The Hunger Games” distopik bir dünyaya ait maceraların konu edildiği, bilim kurgu macera türünde bir roman. Suzanne Collins’in 14 Eylül 2008 senesinde Scholastic Press Yayıncılık aracılığı ile yayınlanan eser, 374 sayfadan oluşmaktadır. Hikayesiyle de oldukça dikkat çeken romanda, kıyamet sonrası kurulmuş olan “Panem” adlı yeni ülke, hikayede 16 yaşında kız çocuğu gözüyle anlatılan Dünya yer almaktadır. Zengin bir bölge olan Capitol’un diktatörlük etkilerini uyguladığı Kuzey Amerika’ya ait Panem ülkesinde, baş kaldırmanın cezalandırıldığı bir sistem mevcuttur. Yoksul insanların sömürüldüğü bir düzen sonucu insanlar gruplara ayrılmıştır. Yaşam tarzına isyan eden ve “Haraç” adını verdikleri kişilerden kura sonucu seçilen gençlerin birbiriyle savaştırıldığı bir arena öyküde yer almakta. Kurada adı çıkan kız kardeşi Primrose’nin adına gönüllü katılan 16 yaşındaki genç kız Katniss Everdeen’in gözüyle hikayenin konusu ilerlemektedir. Savaş etkileri, dostluğun önemi, açlık, değer yargılarının sorgulandığı kitap olan Açlık Oyunları, 23 Mart 2012 tarihinde sinemaya uyarlandı. Açlık oyunları kitabının, “Ateşi Yakalamak” (2009) ve “Alaycı Kuş” (2010) olmak üzere kitap üçlemesi devam niteliğinde okurlara sunulmaktadır.

Ayrıca sevgiliye hediye edilebilecek şiir kitapları bilgilerini inceleyebilirsiniz.

2- Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. L. Guin

Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. L. Guin

Amerikalı fantastik ve bilim kurgu yapıtlarının önemli temsilcilerinden Ursula K. L.Guin’e ait olan “Yerdeniz Büyücüsü” adlı kitap da seri olarak yayınlanmış beğeni toplayan bir eserdir. Hikayenin konusunun geçtiği yer “Yerdeniz” adlı bir takımadadır. Serinin ilk kitabı olma özelliğine sahip Yerdeniz Büyücüsü yanında aynı zamanda 5 kitap daha serinin devamı olarak yayınlanmıştır. Ursula K. L.Guin bu romanı 1968 senesinde yazmıştır. Metis Yayıncılık tarafından baskısı devam eden kitapta geçen hikaye ise şu şekildedir. Büyücülük gibi olağan dışı vasıfları teyzesinin de verdiği eğitimle tanınmaya başlayan Ged, köyüne yapılan bir saldırıyı yaptığı sis büyüsüyle bertaraf edince, ada çevresinde ünlü olmaya başlar. Sonrasında büyücülük okuluna kabul edilen Ged, kendini tuhaf çekişmenin ortasında bulur. Gücünü kanıtlamak için karanlık bir ülkeden bir gölgeyi ruh olarak çağırır. Fakat bu süreç gizemli ve karanlık bazı varlıklarla baş etmesini de gerektirecektir. Bir şekilde bu gölgeyi yakalayıp eski ülkesine göndermek tek amacı olmuştur. Fantastik bir roman özelliği taşıyan kitabın aynı zamanda “Atuan Mezarları-Yerdeniz II”, “En Uzak Sahil-Yerdeniz III”, “Tehanu-Yerdeniz IV”, “Yerdeniz Öyküleri V”, “Öteki Rüzgar VI” adlarında devam niteliğinde çalışmaları okurlar için yer almaktadır.

3- Dünyanın Gözü / Zaman Çarkı - Robert Jordan

Dünyanın Gözü / Zaman Çarkı - Robert Jordan

Orijinal adıyla “The Eye of The World” olan Dünyanın Gözü adlı eser, yazarı Robert Jordan’a ait olan Tor Books yayınları aracılığı ile 15 Ocak 1990 tarihinde yayınlanmış fantezi türünde çalışmadır. Zamanlar arası hızlı bir geçiş yapılan “Dünyanın Gözü/ Zaman Çarkı” isimli kitap öncesinde 2 ay gibi kısa bir zaman dilimini anlatmaktadır. Kendi içinde bölümler halinde anlatılan konularda “Efsaneler Çağı”, “Delilik Çağı” ve “Üçüncü Çağ” denilen zaman dilimleri vardır. Zamanlar arası yolculukta efsanelerin süregeldiği geçmiş dönemden kehanetlerin gerçekleştiği döneme ulaşması zaman çarkıyla oluşmaktadır. Kitapta gücü temsil eden “Aes Sedai” efsaneler çağını temsil etmektedir. Karanlık varlık olarak bilinen “Shai’tan”ın serbest bırakılmasıyla dünyayı etkisine alan gölgeler karanlık bir savaşı başlatır. Gücün sınırlarının zorlandığı Delilik Çağı’nı ise ayakta tutan bazı güçlerin deliliğiyle ayakta kalmasıdır. Yüzüklerin Efendisi serisinin tarzını hissettiren bir yapıt olan Dünyanın Gözü, hayal gücünün sınırlarını zorlayan karakterlerle dikkat çekicidir. Kitabın ayrıca “Yeni Bahar” “Büyük Av”, “Ejderha Yeniden Doğdu”, “Yükselen Gölge”, “Cennetin Ateşi”, “Göğün Ateşleri”, “Kaos Lordu”, “Işığın Anısı”, “Kışın Yüreği”, “Fırtına Toplanıyor”, “Alacakaranlık Kavşağı”, “Kılıçtan Taç”, “Hançer Yolu”, “Düş Hançeri”, “Geceyarısı Kuleleri” Zaman Çarkı kitabının serisi olarak yer alan diğer kitaplardır.

4- Fırtına Büyücüsü - Jim Butcher

Fırtına Büyücüsü - Jim Butcher

1 Nisan 2000 senesinde Amerikalı yazar Jim Butcher tarafından kaleme alınarak okurlara sunulmuş orijinal adıyla Storm Front yani “Fırtına Cephesi” adlı kitap, fantastik-bilim kurgu ve macera konulu eserdir. Penguin Group aracılığıyla okurlara sunulmuş ve ilk baskısı 322 sayfalık çalışmadır. The Dresden Files adıyla serileri oluşmuş olan kitabın içeriği profesyonel sihirbaz olan Harry Dresden karakterini anlatmaktadır. Kitabın yayınlanışından sonraki süreçte Amerikan TV kanalında televizyon dizisi şekline de uyarlanan yapıt “Fool Moon”, “Jim Butcher’s Dresden Files Down Town” serilerini de yayınlamıştır. Dresden’in “Üç göz” adı verilen sihir tekniğiyle insanları çıldırtan sihirbaz Victor Sells’i bulmak adına yaşanan mücadeleler, karanlık ilişkiler ve cinayetlerle örülü hikayesiyle etkileyici bir romandır.

5- Da Vinci Şifresi - Dan Brown

Da Vinci Şifresi - Dan Brown

Dan Brown’un ilk olarak 2003 senesinde kaleme alıp okurlarına sunduğu “Da Vinci Şifresi” adlı kitabıda oldukça ilgi uyandıran yapıtlardan bir tanesidir. Altın Kitaplar aracılığıyla baskısı devam eden Da Vinci şifresi, “Melekler ve Şeytanlar” adlı Dan Brown’a ait devam kitabı olup en fazla dikkat çeken çalışmasıdır. Kitapta yer alan konuların gizemi günümüzde bile hala tartışıla gelmektedir. Hz. İsa’ya ait sırların kitapta yer aldığı düşünülen bazı bölümlerde ilginç ipuçlarına rastlanıldığı düşünülmektedir. Bilinenlerin aksine Dan Brown, Hz.İsa ile ilgili farklı gerçekler olduğunu da kitabında konu etmiş, Da Vinci’nin ise bilinmeyen tarikat geçmişi olduğundan romanda bahsetmiştir. Ayrıca kitapta yer alan unsurların ipucu verdiği de kitaba ait öne sürülen diğer özellikler arasındadır. “Kırmızı Gül”, “Beşgenyıldız” ve “Haç” ve “Ters Piramit” in işaret olarak bir anlamı olduğu belirtilmiştir.

Melekler ve Şeytanlar (2000), Da Vinci Şifresi (2003), Kayıp Sembol (2009), Cehennem (2013) serileriyle Dan Brown çalışmalarına halen devam etmektedir.

Bilim kurgu türünde 10 farklı kitap tavsiyesi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

6- Fi - Akilah Azra Kohen

Fi - Akilah Azra Kohen

Akilah Azra Kohen’e ait bir çalışma olan “Fi” adlı kitap, Goa Basım Yayın tarafından 2014 senesinde okurlara sunulmuş çalışmadır. İkinci ve devam baskıları Destek Yayınları aracılığıyla devam eden kitap, 600 sayfalık kurgu hikayeden oluşmaktadır. Psikiyatrist olan “Can Manay” isimli karakterin, sahne sanatçısı Duru’ya olan tutkusu ve saplantısı bu hikayede yer almaktadır. Duru kariyer hayali olan etkileyici bir kadındır aynı zamanda popüler müzisyen ve koreograf olan Deniz ile sevgilidir. Can Manay, bu ilişkiyi sonlandırmak için entrikalar oluşturmaktadır. Aynı zamanda ünlü televizyoncu olan Can Manay röportaj esnasında kendisine istemediği sorular yönelten “Özge” isimli bir gazetecinin kariyerini bitirmesine neden olur. Özge’nin düşmanlığını kazanan Can Manay, bir yandan onun karanlık yanlarını ortaya çıkarmaya çalışan gazeteciyle de mücadele etmektedir. Kitap yayınlandığı sürelerde oldukça ilgi toplamış hatta 2017 senesinde “Ay Yapım” aracılığıyla internet dizisine dönüştürülmüştür. Seçimlerin insan hayatına etkisini sorgulatan “Fi” adlı öykünün 2014 yılında “Çi”, 2015 yılında “Pi” adlı üçlemesi oluşturulmuştur.

7- Madalyonun İçi - Gülseren Budayıcıoğlu

Madalyonun İçi - Gülseren Budayıcıoğlu

“Madalyonun İçi” adlı Gülseren Budayıcıoğlu’na ait 2004 tarihinde Remzi kitabevinden çıkan psikolojik tahlillerin ağırlıkta olduğu kitap da günümüzün takip edilen eserlerinden biri. Psikiyatr doktor ve yazar olan Gülseren Budayıcıoğlu’nun insan analizlerine ve gözlemlerine, mesleğin izin verdiği ölçüde kitaplarında yer verilmiştir. Madalyonun İçi, intihara meyilli öğrencinin doktorunu tehdit etmesi, ölümcül rahatsızlığı yakalanmış mesleği bankacı olan bir gencin yaşamla çatışması ve konumlarının aksine iç dünyaları farklı değişen insan hallerini hikayeleriyle işleyen kitaptır. Türk TV ekranlarında yayınlanan “Kırmızı Oda” adlı programın da senaryo yazımında yine bu öykülerden yola çıkılarak çalışmaların sürdürüldüğü belirtilmiştir. Gülseren Budayıcıoğlu’nun devam niteliğinde olan öykülerine yer verdiği diğer çalışmaları ise “Günahın Üç Rengi- Madalyonun Öteki Yüzü-2008”, “Hayata Dön-2011”, “Kral Kaybederse- 2015”, “Camdaki Kız-2019”  adlı kitaplardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüze dair popüler bilim kurgu ve korku türü seriler arasında, Stephen Hawking’in “Uzay ve Evren Seti”, Douglas Adams’a ait “Otostopçunun Galaksi Rehberi”, Isaac Asimov’a ait “Ben Robot” bilim kurgu türünü sevenler için popüler olan yayınlardandır. Ayrıca korku türüne ait, Stephen King romanı “Bay Mercedes”, Jean Christophe Grange romanı “Son Av” ve Burak Balcı’ya ait “Keşiş” adlı korku romanları öne çıkan eserlerdendir.

Serisi yapılmış ve geçmişten bugüne en fazla okuyucuya ulaşmış romanlar arasında, Charles Dickens’e ait “ İki Şehrin Hikayesi”, J.R.R.Tolkien’e ait “Yüzüklerin Efendisi”, Antoine De Saint Exupery’e ait “Küçük Prens”, Agatha Christie romanı “On Küçük Zenci” J.K.Rowling’in “Harry Potter” ve J.S.Lewis- “Narnia Günlükleri” adlı serisi olan çalışmaları sayabiliriz.

İlgili Yazılar