En İyi Disney Prenses Filmleri - Özgün Konulu ve Yüksek Puanlı 10 Prenses Filmi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 11 Şubat 2021
  • 6.055 okunma

Walt Disney’e ait pek çok yapım, geçmişten bugüne birçok kuşağın çocukluktan yetişkinlik dönemine değin hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. “Pinokyo”, “Bambi”, “Pamuk Prenses ve Cüceler”, “Mickey Mouse” gibi hemen hemen herkesin adından bahsedilince hatırladığı pek çok masal kahramanı da, Walt Disney’in görkemli dünyasında hayat bulmuştur. Görsel keyfi taçlandıran ve özellikle kız çocuklarının yakından takip ettiği, Disney prenses filmleri de günümüze kadar hala büyük bir keyifle izlenmeye devam ediyor. Bugün, beyaz perdeye aktarılmış ve yediden yetmişe her kitlenin ilgisini çekmiş olan En iyi Disney Prenses Filmleri hangileridir? Bu yazımızda sizlere bunu aktarmaya çalışacağız.

İşte, bugüne kadar izlenmiş En İyi Disney Prenses filmleri:

Sindirella

Sindirella

Öyküsü Charles Perrault’a ait olan Sindirella, “Külkedisi” isimli bir masalın uyarlamasıdır. Walt Disney’in Külkedisi masalını ekranlara uyarladığı 1950 yapımı olan filmin Sindirella adıyla çekilmiş versiyonunun çıkış tarihi 2015 yılıdır. İngiliz-Amerikan ortak yapımı olan fantastik türün temsilcisi olan bu animasyon yapımda, Lily James, Cate Blanchett ve Richard Madden yer almıştır.

Filmde, annesi ölünce başka bir kadınla evlenmek zorunda kalan babası ile beraber, zalim üvey annesi ve iki kız kardeşiyle yaşamak zorunda kalan Ella, babasının da ölümü üzerine yapayalnız kalır. Evin hizmetçiliğini yapan ve kız kardeşlerinin eziyetlerine maruz kalan Ella, kurtuluş için kentteki baloya gitmenin yollarını arar. Sinemaya uyarlanışı gerçek karakterlerle yapılan bu filmin süresi 105 dakikadır. Sindirella filmi, sinemaya aktarıldığı dönemde oldukça ilgi görmüş ve iyi bir gişe hasılatı yakalamıştır.

Uyuyan Güzel (Sleeping Beauty)

Uyuyan Güzel

Walt Disney aracılığı ile beyaz perdeye aktarılan ve etkisi yıllarca süren yapımlardan olan Uyuyan Güzel, 1959 yapımı bir animasyon film klasiğidir. Charles Perrault’un yazdığı ve yüzyıllar boyu etkisi bugünlere taşınan bu efsane hikayede, kralın şatosunda kızı için verdiği doğum günü partisine katılan şeytani bir perinin, Prenses Aurora’yı lanetlemesi ve prensesin bu lanet sonunda uyuya kalması anlatılmaktadır. Filmin süresi 76 dakikadır. Clyde Geronimi’nin yönetmenliğini üstlendiği film, 1962 senesinde beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin seslendirmelerinde, Mary Costa, Bill Shirley adlı oyuncular yer almaktadır.

Ayrıca 3 yaş için çizgi film tavsiyeleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Küçük Deniz Kızı (Little Mermaid)

Küçük Deniz Kızı

Walt Disney en iyi prenses filmleri bölümünde karşımıza çıkan Küçük Deniz Kızı, Ocak 1991 tarihinde gösterime girmiş, ilgi çekici romantik-müzikal türde bir yapımdır. Jodi Benson ve Howard Ashman gibi oyuncuların seslendirdiği filmin yönetmenliğini Ron Clements üstlenmiştir. Andersen masal klasiklerinden olan Küçük Deniz Kızı adlı filmde, Ariel isminde bir deniz kızının Prens Erik ile evlenmesi için insan olma çabası ve kötü niyetli bir denizaltı büyücüsüyle iş birliğine girmesi konu olarak işlenmektedir. Film için yapılan 16 şarkı Alan Menken tarafından bestelenmiştir. Film izlendiği sene oldukça beğenilmiştir.

Prenses ve Kurbağa (Princess and Frog)

Prenses ve Kurbağa

Prenses ve Kurbağa, 2009 yılı yapımı Walt Disney’e ait bir başka yapım. Öykü olarak Kurbağa Prens öyküsünden esinlenilmiş olan bu filmde, seslendirme de oyuncular, Anika Rose, Bruno Campos, ve Keith David öne çıkmaktadır. Fantastik müzikal bir yapım olan bu filmin süresi 1 saat 38 dakikadır. Film, Tiana adlı güzel bir prensesin, kendisini ısrarla öpmesini isteyen bir kurbağayı tekrar prens olması için öpmesi ve prensesin de kurbağa dönüşmesini konu alır. Bu yönüyle komedi unsurlarının da filmde yer aldığını söylemek mümkün. Prenses ve Kurbağa filminin yönetmenliğini John Musker ve Ron Clements üstlenmiştir.

Acemi Prenses (The Princess Diaries)

Acemi Prenses

Walt Disney’e ait bir yapım olarak, Aralık 2001 senesinde vizyona giren Acemi Prenses filmi, 1 saat 55 dakikalık süresiyle uzun metrajlı filmler arasında yerini almaktadır. Komedi ağırlıklı filmin baş kahramanı olan Mia, aslında hiç bilmediği bir Avrupa ülkesinin prensesidir. Prenses görünümünden tamamen uzak bir hayat tarzı olan Mia ile yeni tanışacağı ve onu eğitmek isteyen büyük annenin hikayesi, filmin konusu olarak yer almaktadır. Yönetmenliğini Gary Marshall’in üstlendiği filmin yapımcıları arasında 2012 yılında kaybettiğimiz şarkıcı Whitney Houston ve Debra Martin yer almıştır. Aynı filmin devam niteliğinde olan Acemi Prenses – Kraliyet Nişanı Ağustos 2004 senesinde ekranlara taşınmıştır. Filmlerin başrollerinde Anne Hathaway ve Chris Pine yer almaktadır.

Malefiz

Malefiz

Uyuyan Güzel filminin farklı bir açıdan yorumlanışını gözler önüne seren bir diğer yapım Malefiz, Mayıs 2014 tarihinde sinemaya aktarıldı. Charles Perrault ve Grimm Kardeşlerin öykülerinden yola çıkarak tamamlanan film, kötü kalpli cadı Malefiz’in gözünden hikayenin anlatıldığı bir aksiyon olarak dikkat çekmektedir. Robert Stromberg’in yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde, Angelina Jolie, Elle Fanning ve Sam Riley yer almaktadır. Süresi 1 saat 38 dakikalık olan bu yapım, izleyicilerden oldukça beğeni toplamıştır.

Prenses Yasemin (Princess Jasmine)

Prenses Yasemin

Walt Disney tarafından 1992 senesinde sinemaya uyarlanan Prenses Yasemin, 1001 Gece Masalları’ndan olan Aladdin’in Sihirli Lambası adlı eserinde adı geçen kahramanlardan biri olarak bilinmektedir. Filmde Agrabah’ın özgürlüğüne düşkün prensesi olan Yasemin, Alaaddin’in sihirli lambasını kötü büyücüden kurtarmıştır. Fakat Aladdin’e destek olmasından ötürü babasının düşmanlığıyla mücadele etmek zorundadır. Filmin yönetmenliğini Ron Clements ve John Musker üstlenmiştir.

Karmakarışık (Tangled)

Karmakarışık

Fantastik-Komedi türünün ilgi çekici animasyon yapımlarından olan Karmakarışık, Aralık 2010 tarihinde vizyona girmiştir. Filmin hikayesi, bir Alman klasiği olan Rapunzel öyküsünü esas alır. Yönetmenliğini Byron Howard’ın üstlendiği ve seslendirme de Mandy Moore, Zachary Levi adlı oyuncuların yer aldığı film gösterildiği sene oldukça ilgi uyandırmıştır. Filmde altın sarısı saçları olan Rapunzel, kulesinde saklanan eşkıya Flynn’ı esir alır. Flynn’in kuleden kaçış çabaları ve onun kurtulması için kendisine anlaşma teklif eden Rapunzel’in hikayesi, filmde farklı bir versiyonla izleyenlere sunulmuştur. Masalımsı ögelere farklı bakış açısı getirmiş olsa da bu yapım izleyenler tarafından beğeni toplamayı başarmıştır. Ayrıca en iyi Disney prenses filmleri arasında yer almaktadır.

Ailece izlenebilecek İngilizce çizgi film tavsiyeleri hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Pamuk Prenses’in Maceraları (Mirror Mirror)

Pamuk Prenses’in Maceraları

Pamuk Prenses öyküsünü bilmeyen neredeyse yok gibidir. Fantastik-Macera filmi olarak vizyona 2012 senesinde Tarsem Singh yönetmenliğinde girmiş bu yapım, biraz mizahi bir özellikle kurgulanmıştır. Grimm Kardeşler’e ait Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının, film versiyonunun başrollerinde  Lily Collins, Armie Hammer ve Julia Roberts’ı görmekteyiz. Pamuk Prenses’in Maceraları adlı bu filmin orijinal adı Mirror Mirror’dur. Filmde güzel Pamuk Prenses’i kaçırmış olan kötü kalpli cadının prensesi uzak bir yere sürgün edişi ve krallığa yerleşmesi mizahi unsurlarla gösterilmektedir. Filmin izleniş süresi 1 saat 46 dakikadır. Ayrıca bu yapım 2013 senesinde Oscar’ın En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü’ne de layık görülmüştür.

Manhattan’da Sihir (Enchanted)

Manhattan’da Sihir

Gösterime girdiği 2007 senesinde ilgi uyandırmış bir Disney yapımı olan Manhattan’da Sihir adlı film, Kevin Lima yönetmenliğinde çekilmiştir. Film, kötü bir ruhu olan kraliçe tarafından masal diyarından kovulan güzel prenses Gisele’nin kendisini Manhattan’ın zorlu sokaklarında bulması ve yaşadığı maceralarını konu edinmiştir. Fantastik-Müzikal bir tür olan Manhattan’da Sihir adlı yapımın süresi 1 saat 50 dakikadır. Filmin başrollerinde, Amy Adams, Patrick Dempsey ve Suzan Sarandon yer almaktadır. Bu Film için 3 adet orijinal şarkı bestelenmiştir. Vizyonda gösterime girdiği sene film çevreleri ve izleyenlerden olumlu görüşler almıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Disney yapımları, 50 yılı aşkın bir süredir ilgi çekmeye devam etmektedir. Masallardan uyarlanan yapımlardan, Sindirella, Uyuyan Güzel, Mulan, Deniz Kızı Ariel ve Pocahontas filmlerini örnekler arasında göstermek mümkündür.

Filme aktarılmış masalsı yapıtların en önemli yazarları arasında, Charles Perrault, Lewis Carol, Grimm Kardeşler, Andersen, Ernest Hemingway, Antoine Gallands gibi isimler sayılabilir.

İlgili Yazılar