Evinizde Tsunami Yaratacak En İyi 12 Doğal Afet Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 20 Mayıs 2021
  • 1.803 okunma

Doğal afetleri anlatan filmleri izlerken biraz sendelemiyor muyuz sizce de? Çünkü hepimizin bildiği gibi felaket senaryoları gerçek olabiliyor ne yazık ki... Özellikle yaşanmış öykülerin anlatıldığı yapımlar etkileyicilik yönünden daha başarılı da olabiliyor. O kadar çok üst düzey yapıt verilmiş ki bu türde aralarından en iyilerini seçmekte çok zorlandık. Bu nedenle filmleri IMDB sıralamasına göre sunduk…

1. Dalga - The Wave/Bolgen (2015) - IMDb: 6.7

Dalga-The Wave/Bolgen (2015)

Norveç dağlarının eteklerinde turistik kasaba Geiranger’de sakin bir sabah başlar. Jeolog olan Kristian ve ailesi kasabadan taşınmak üzeredir. Kristian işyerindeki son gününde dağlardaki tehlike belirtilerini hisseder. Kristian kasabayı bekleyen tehlikeye iş arkadaşlarını ikna edemez. Ancak kasaba halkını çok zor bir gece beklemektedir.

Dalgalar daracık Norveç fiyortu Geiranger'ın üzerinden geçip 85 metre yüksekliğinde şiddetli bir tsunami yarattığında kimse buna hazır değildir. (2018 yılındaki Deprem filminde hikâye aynı karakterler üzerinden devam ettirilmiştir.)

2. Buraya Kadar/This Is The End (2013) - IMDb: 6.8

Buraya Kadar/This Is The End (2013)

Los Angeles kıyamet gibi bir günde garip felaket olaylarıyla yıkılırken, altı arkadaş evin içinde mahsur kalırlar. Dünya büyük bir kaosa sürüklenmekte ve gerilim giderek artmaktayken, ellerindeki kısıtlı gıda kaynağı ile evdekilerin de sinirleri gerilmekte ve bu durum arkadaşlıkların parçalanmasına neden olmaktadır. Daha korkuncu kaçınılmaz sona doğru yaklaştıkça içlerindeki hayvansı hayatta kalma güdüsü iyice açığa çıkar.

Altı arkadaş, eninde sonunda evi terk ederek, kaderleriyle ve esaretten kurtulmanın gerçek sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalırlar.

3. Fırtınanın İçinde/Into The Storm (2014) - IMDb: 7.1

Fırtınanın İçinde/Into The Storm (2014)

Silverton kasabası, beklenmedik bir anda hortumlarla sarsılmaya başlar. Hortumların yarattığı hasar git gide büyürken kasaba halkı, en kötüsünün henüz gelmediğini fakat yaklaşmakta olduğunu bilmektedir.

Birçokları sığınaklara saklanırken bir kısmı kaçmış ya da kaçma hazırlığındadır. Bir kısmı da gelecek büyük hortumu görmek hatta görüntüleyerek tarihi bir anı yakalamak arzusundadır. Bir grup profesyonel kasırga uzmanı-takipçisi ise bir yandan hortum anlarını kaydetmeye, biryandan da diğer insanları kurtarmaya çalışacaktır.

4. Kurtuluş Günü/Independence Day (1996) - IMDb: 7.2

Kurtuluş Günü/Independence Day (1996)

Dünyanın her yerindeki iletişim sistemleri, garip hava olayı neticesinde bozulur. Tarih 2 Temmuz’dur. Hemen ardından silahlı güçler, çok büyük bazı nesnelerin dünyaya doğru yaklaşmakta olduğunu açıklar. Meteor olduğu zannedilen bu nesnelerin uzaylıların yönetimindeki devasa uzay gemileri olduğu anlaşılır.

Eski bilim insanı David Levinson, uzaylıların yirmi dört saatten daha kısa bir süre içerisinde önemli merkezlere saldırılar gerçekleştireceğini anlar. Uzaylılar gerçekten de ertesi gün, New York, Los Angeles ve Washington’a saldırırlar. Hayatta kalanlar konvoylar halinde hükumetin test alanına gitmek üzere yola koyulurlar. Söylentilere göre burada ordunun kendi başına ele geçirdiği bir uzay gemisi de bulunmaktadır. Bölgeye ulaşanlar uzaylılarla savaşmak için bir plan yaparlar.

Ayrıca Yayınladığı Dönemlere Damga Vuran IMDb Puanı En Yüksek Netflix Türk Dizileri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5. Uzaydan Gelen Fırtına/Geostorm (2017) - IMDb: 7.5

Uzaydan Gelen Fırtına/Geostorm (2017)

Dünya liderleri, iklim değişikliği ile benzeri görülmemiş bir doğal felaketler silsilesi dünyayı tehdit etmeye başlayınca, küresel iklimi kontrol altında ve herkesi güvende tutmak için bir araya gelerek bir kontrol sistemi kurdururlar.

Dutch Boy adı verilen bu kompleks kontrol ağı dünyanın her yerini saran uydulardan oluşmaktadır. Sistem iki yıl boyunca, doğal afetlerin önlenmesi ve meteorolojinin kontrol edilmesi görevini sürdürür. Ancak teknik bir arıza, her şeyi alt üst eder. Dünya'yı korumak üzere yapılan mekanizma ona saldırmaya başlar. Dünyanın manyetik fırtına ile yok olmasını önlemek için uzaya gidilerek uydulardaki sorunun çözülmesi gerekmektedir.

6. San Andreas Fayı/San Andreas (2015) - IMDb: 7.6

San Andreas Fayı/San Andreas (2015)

California eyaleti meşhur San Andreas fayının kırılması ile 9 şiddetinde depreme maruz kalır. Batı Kıyı Şeridi'nin tamamını yıkan bu büyük deprem felaketinin ardından arama kurtarma sürecinde, arama kurtarma pilotu genç adam duygusal hayatı ile sorumlulukları arasında dengede kalma çabasındadır. Artık aralarının açık olduğu eşi ile birlikte, kızlarını kurtarmak için yola çıkarlar. Ancak, bu, çok tehlikeli yolculuktur.

7. Zor Saatler/The Finest Hours (2016) - IMDb: 7.7

Zor Saatler/The Finest Hours (2016)

Film, ABD sahil güvenliğin tarihindeki cesur kurtarma görevinin gerçek hikâyesinden uyarlanmıştır. 1952 senesinde çıkan fırtına İngiltere’nin doğu kıyılarını yerle bir ederek yoluna çıkan bütün gemileri parçalamıştır. Fırtınada Boston’a bağlı SS Pendleton T-2 petrol tankeri de ikiye ayrılır. İçerisinde 30 kişilik mürettebatı ile gemi hızla sulara gömülmeye başlar.

Mühendis Sybert, korku ve panik halindeki ekibe liderlik yaparak gemiyi kontrol altına almaya karar verir. Mürettebatı ile birlikte şiddetli fırtınaya karşı durur. Bu arada büyük yıkımın haberi Amerikan Sahil Güvenlik ofisine ulaşır. Sahil Güvenlik yetkilisi Cluff, gemiyi kurtarmaları için bir ekip görevlendirir. Kaptan Webber ve komutasındaki 4 sahil yetkilisi düşük donanımlı tahta bir cankurtaran botuyla fırtınanın yarattığı dev dalgalara rağmen yola çıkarlar.

8. Kıyamet Günü/The Imposible (2012) - IMDb: 7.8

Kıyamet Günü/The Imposible (2012)

Yaşanmış hikâyeden esinlenilmiş olan filmde; 2004 yılında büyük tsunami felaketinin ortasında kalan ailenin korkuları ve hayata tutunma mücadelesi anlatılıyor. 3 çocukları olan Maria ve Henry noel tatillerini geçirmek için hep birlikte Tayland'a giderler. Bu tropik cennette birkaç gün keyifli vakit geçirmek arzusundadırlar.

Christmas partisine katılarak eğlendikleri gecenin sabahında havuz keyfi yaparlarken ortalık bir anda korkunç bir gürültüyle sarsılır. Maria ve Henry gördükleri karşısında korku içinde dona kalırlar; otel duvarlarının üzerinden dev dalgalar hızla üzerlerine doğru gelmektedir…

9. Kusursuz Fırtına/The Perfect Storm (2000) - IMDb: 8

Kusursuz Fırtına/The Perfect Storm (2000)

Kaptan Billy Tyne 6 kişilik bir ekiple çıktığı, uzun ve yorucu avdan dönerler. Kaptan, çok verimsiz geçen avdan hiç memnun değildir ve başka bir yolculukla şanslarını yeniden denemek istemektedir.

Yorgun olan ekip ilk başta bu teklife karşı çıksa da para kazanma isteği ağır basar. 6 kişilik ekiple Andrea Gail isimli tekne yeniden yol alır. Tekne sorunsuz bir şekilde ilerlerken havanın birdenbire bozması ile durum değişmeye başlar. Teknenin telsiz bağlantısı kesilir ve yaklaşan fırtınanın büyüklüğünden habersiz bir şekilde geri dönmeye çalışırlar. Bu dönüş macerasında Kaptan Tyne ve ekibi, 35 metreyi bulan yüksekliğe ulaşan dalgaları beraberinde getiren büyük bir fırtınanın ortasında kalırlar.

10. Ben Efsaneyim/I Am Legend (2007) - IMDb: 8.1

Ben Efsaneyim/I Am Legend (2007)

Robert Neville, ölümcül virüsün yayılmasına engel olamamış ama bir şekilde hayatta kalmayı başarmış bilim insanıdır. Üstün deneyim ve bilgilerine rağmen virüsün önüne geçememiş ancak kendi bedeni bu virüse bağışıklık kazanmıştır.

Yaşadığı kentte hayatta kalabilen tek insandır. Üç yıl boyunca her türlü olanağı kullanarak, bir şekilde hayatta kalmayı başarabilmiş başka insanları arar ve aslında yalnız değildir. Neville’in bu yaşamda ona direnme gücü veren, görevini yerine getirme tutkusudur.

Ayrıca Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Türk Dizisi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

11. 12 Maymun/12 Monkeys (1995) - IMDb: 8.4

12 Maymun/12 Monkeys (1995) ...

Bütün insanlığın yok olmasına yetecek kadar tehlikeli virüs Dünya üzerindeki yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne sebep olmuştur. Geride kalan az sayıda insan yer altlarında yaptıkları barınaklarda yaşamaktadırlar.

Virüsü yok etmek için çözüm yolu bulan insanlar, zamanın gerisine gitmek zorundadırlar ve bunun için de zaman makinesi yaparlar. Eski bir hükümlü olan James Cole test sürüşü için gönüllü olur. Zaman yolculuğu yapan James yedi yıl öncesinde, bir akıl hastanesinde bulur kendisini. Bu ortamda gelecekten geldiğini ve görevinin ne olduğunu anlatınca da akıl hastası etiketi yemekten kurtulamaz.

12. Titanic (1997) - IMDb: 8.5

Titanic

Yüzyılın başlarında, teknolojinin son sürat ilerlediği dönemde insanlar, üstesinden gelemeyecekleri hiçbir sorun olamayacağına inanmaya başlamışlardır. Titanic adı verilen dev transatlantik, o dönemin bir teknoloji harikasıdır ve adeta insanlığın doğaya karşı gövde gösterisini simgelemektedir.

Avrupa’dan Amerika’ya yol alan bu 'Düşler Gemisi' nin yolcuları arasında, Jack adlı genç bir ressam ile annesi ve nişanlısıyla birlikte Philadelphia`ya giden Rose adında genç kız da vardır. Şans eseri tanışan iki genç, aralarındaki sınıf farkına aldırmadan yakınlaşacaklardır. Gemi yola çıktıktan birkaç gün sonra, 10 Nisan 1912 tarihinde, buz dağına çarpması önlenemeyen Titanic, 3 saate yakın süren ve tamamen sulara gömülmesiyle son bulan, hazin olaylara sahne olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Deprem temalı film örnekleri vardır (Küçük Kıyamet, Deprem gibi) ancak yabancı sinemalardaki örneklerine denk bir aksiyon sineması örneği yoktur.

Titanic, 2,194 milyar dolar getirisi ile bu tarihe kadar -bu türde- en yüksek gişe hasılatı yapmış filmdir.

İlgili Yazılar