Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Türk Dizisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 11 Mayıs 2021
  • 273 okunma

Televizyonun evlerimize girdiği tarihten bu yana televizyonlarda ‘oynayan’ inanılmaz yapımlar var şüphesiz. Günümüzde bıraktığı iz bakımından hala ilk anda akla gelen birkaç Türk dizisini size de hatırlatalım istedik.

1. Bizimkiler (1989/15 sezon)

bizimkiler

Senaryosu Umur Bugay’a ait olan Türk televizyon tarihinin en eski dizilerinden biridir. Yönetmenliğini Yalçın Yelence’nin yaptığı dizi 1989-2002 yılları arasında kesintisiz 15 sezon yayınlanarak döneminin en uzun soluklu dizisi olmuştur. Aile komedisi türündeki dizide bir apartmanda yaşayan ailelerin hem kendi içlerinde hem de komşularıyla yaşadıkları ilişkiler komik bir dille anlatılır.

Dizinin başlıca önemli rolleri; Erdal Özyağcılar, Ayşe Kökçü, Ercan Yazgan, Mehmet Akan, Atılay Uluışık ve Aykut Oray gibi usta oyuncular tarafından canlandırılmıştır.

2. İkinci Bahar (1998/3 sezon)

İkinci Bahar (1998/3 sezon)

Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi önemli oyuncuların yer aldığı dizi, sadece 37 bölüm çekilebilmiştir.

Gaziantepli kebap ustası Ali Haydar (Şener Şen) ile iki çocuklu dul bir kadın olan Hanım’ın (Türkân Şoray) hayat mücadelelerinin; tüm zorluklara rağmen işte ve aşkta ikinci şansı yakalayarak, omuz omuza yola devam etmelerinin, birlikte yeni bir yaşama başlamalarının iz bırakan öyküsünü anlatır dizi… Senaryosunu Sulhi Dölek’in yazdığı dizide üç sezonda üç yönetmen değişmiştir. Bu yönetmenler sırasıyla Uğur Yücel, Orhan Oğuz ve Türkan Derya olmuştur.

Dizinin Türkân Şoray ve Şener Şen ile birlikte çok sevilerek izlenen oyuncuları arasında Tarık Papuççuoğlu, Güven Hokna, Nedim Saban, Özkan Uğur, Nurgül Yeşilçay ve Ozan Güven de yer almıştır.

Ayrıca Ailece İzlenebilecek Puanı Yüksek En İyi 11 Dizi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

3. Yılan Hikâyesi (1999/3 sezon)

Yılan Hikâyesi (1999/3 sezon)

Meltem Cumbul ve Mehmet Ali Alabora’nın başrollerini paylaştığı dram, komedi ve polisiye türlerini barındıran Türk televizyon dizisidir. Köyünden kaçarak İstanbul’a gelen Zeyno'nun Memoli ile karşılaşmasıyla başlayan serüveni anlatılır.

Komiser Memoli (Mehmet Ali Alabora) başarılı olduğu kadar; Mafya'nın birçok işini bozduğundan düşmanı da çok olan bir polistir. Zeyno, (Meltem Cumbul), köyden kanlısını bulmak için şehre gelir ve yardım etmesi için Memoli'yi bulur. Zeyno’nun kanlısı ise büyük bir mafya patronunun yeğenidir.

Senaristi Tayfun Güneyer, yönetmeni Nihat Durak olan dizini başlıca önemli rollerini oynayan oyuncular şöyledir: Meltem Cumbul, Mehmet Ali Alabora, Ayten Gökçer, Çetin Tekindor, Emre Kınay, Tunca Aydoğan, Süleyman Turan.

4. Yedi Numara (2000/3 sezon)

Yedi Numara (2000/3 sezon)

2000’lerin başına damga vuran komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizide üniversite eğitimi almak için farklı yerlerden gelen dört şehirli kız ve iki taşralı erkek öğrencinin ve bunların peşine takılan bir taşralı işsizin, sosyal ve kültürel yönden farklılıkları ve ilişkilerinde yaşadıkları güçlükler mizahi bir dille konu edilmiştir.

Vahit (Engin Alkan) ve Zeliha (Şebnem Sönmez), yıllarca evlerini öğrenci gençlere kiralayarak geçimlerine katkı sağlarlar ama asıl sebep öğrencilere bir anne gibi sahip çıkan Zeliha'nın çocuk özlemini dindirme arzusudur.

Senaryosu Ayça Mutlugil ve Nuray Uslu, Oya Yüce ve Volkan Girgin tarafından yazılmıştır. Yönetmenliğini de Haluk Bener ve Sadullah Celen birlikte yapmışlardır.

Özellikle dönem gençlerinin fenomeni haline gelen dizi çok beğenilmiş ve unutulmazlar arasına katılmıştır. Dizinin başrollerini paylaşan oyuncular şöyledir: Şebnem Sönmez, Engin Alkan, Tuba Erdem, Okan Selvi, Ayça Mutlugil, Nuray Uslu, Gülden Güney, Olgun Şimşek.

5. Asmalı Konak (2002/2 sezon)

Asmalı Konak (2002/2 sezon)

Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrolleri paylaştığı tutkulu bir aşkı anlatan dram türündeki Türk televizyon dizisidir. Yayımlanmaya başladığı tarihten final tarihine kadar hep zirveye oynayan hatta devamı niteliğinde sinema filmi de (Asmalı Konak: Hayat-2003) çekilen, iz bırakanların başında gelen bir yapımdır.

New York'ta tanışıp birbirlerine sırılsıklam âşık olan çift evlenip yerleşmek üzere Kapadokya’ya gelen çift ‘Asmalı Konak’ denilen muhteşem bir evde ailenin geri kalanı ile birlikte yaşamaya başlarlar. Bahar gelin geldiği yöreye ve Seymen'in bu yöredeki saygınlığına hayran kalır. Ancak kolay bir hayatları olmayacaktır.

Mahinur Ergun ve Meral Okay’ın senaryosu, yönetmen Çağan Irmak’ın ustalığıyla tv ekranlarına yansımıştır. İzlenme rekorları kıran dizinin belli başlı oyuncuları arasında Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay, Selda Alkor, Menderes Samancılar, İpek Tuzcuoğlu ve Selda Özer bulunmaktadır.

6. Hayat Bilgisi (2003/4 sezon)

Hayat Bilgisi (2003/4 sezon)

Yine yayımlandığı yıllarda fenomen olmuş bir komedi ve gençlik dizisi ve tüm tiplemeleriyle gönüllerde taht kuran bir yapım…

İdealist öğretmen Afet Güçverir (Perran Kutman) İstanbul’a sürgün edilir. Yeni görev yeri olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesi Afet öğretmen için yeni bir yaşamın, öğrenciler içinse uzun soluklu bir hayat eğitiminin başlama noktası olacaktır.

Senaryo ekibinin başındaki isim Gani Müjde’dir. Yönetmenliğini Tarkan Karlıdağ’ın yaptığı dizinin belli başlı oyuncuları ise şöyledir: Perran Kutman, Tarık Pabuççuoğlu, Kerem Kupacı, Ümit Erdim, Serhan Arslan, Paşhan Yılmazel, Altan Gördüm, İpek Erdem, Ceren Soylu, Ayçe Abana, Gökçe Bahadır.

7. Avrupa Yakası (2004/6 sezon)

Avrupa Yakası (2004/6 sezon)

“Durum komedisi” niteliğindeki Türk dizilerindendir. Yıllarca ülkeyi kasıp kavurmuş ve milyonları ekran başına çekmiştir. Oyuncu kadrosunda her sezon değişiklikler olsa da çekirdek kadrosu hiç değişmemiştir. Nişantaşı'nda yaşayan Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisi çalışanları ile onların yakınlarının komik öykülerini anlatır. Aslı ve Cem'in aşkı, Volkan'ın müzik sevdası, Fatoş'un erkeklerle olan ilişkisi gibi konular işlenir.

Gülse Birsel aynı zamanda dizinin senaristidir. İlk sezon Hakan Algül sonrasında Jale Atabey yönetmen koltuğuna oturmuşlardır. Dizinin başrollerinde çok önemli ve ünlü oyuncular rol almıştır: Gülse Birsel, Gazanfer Özcan, Hümeyra, Ata Demirer, Levent Üzümcü, Şenay Gürler, Hale Caneroğlu, Evrim Akın, Bülent Polat, Yavuz Seçkin, Veysel Diker, Yıldırım Öcek…

8. Elveda Rumeli (2007/3 sezon)

Elveda Rumeli (2007/3 sezon)

Çok sevilmiş olan bir dönem dizisidir. 1896 yılında Osmanlı’nın Balkanlardaki hâkimiyetini yavaş yavaş kaybetmekte olduğu bir dönemdir. Sütçü Ramiz (Erdal Özyağcılar) Makedonya bölgesinde Manastır şehrine yakın bir köyde evlilik çağındaki üç kızı ve karısıyla birlikte yaşan fakir bir Türk köylüsüdür. Ramiz ve ailesinin etrafında gelişen olaylar, arka planda Balkanlardan çekilmekte olan cihan imparatorluğunun o yıllarına da ayna tutar.

Alican Yaraş’ın senaryosunu yazdığı dizinin yönetmeni Serdar Akar’dır. Dizinin belli başlı önemli oyuncuları şöyledir: Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu, Tolgahan Sayışman, Berrak Tüzünataç, Filiz Ahmet, Tuna Orhan, Ertan Saban, Erman Saban, Gökhan Mete, Perihan Tuna, Caner Özyurtlu, İpek Erdem.

Ayrıca Romantik Komedi Kore Dizileri En İyi 20 Tavsiye adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

9. Ezel (2010/2 sezon)

Ezel (2010/2 sezon)

Aksiyon ve dram türündeki en çarpıcı Türk televizyon dizilerindendir. Meşhur yazar Alexandre Dumas’a ait “Monte Kristo Kontu” romanından uyarlanmıştır. Bir tamirhanede çırak olarak çalışan, ailesiyle birlikte mütevazı bir hayat süren bir gencin beklenmedik şekilde hapse düşmesi ile değişen yaşam çizgisi anlatılır. En yakın arkadaşları ve sevdiği kızın ihanetine uğrayan genç adamın hayatta kalmaktaki tek amacı geçmişin intikamını almaktır. 

Senaryosunu Kerem Deren ve Pınar Bulut’un kaleme aldığı yayınlandığı yıllarda izlenme rekorları kıran dizinin yönetmenliğini, farklı bir yaklaşımı ustalıkla ortaya koymayı başaran Uluç Bayraktar yapmıştır.

Önemli rollerde Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay, Tuncel Kurtiz ve Haluk Bilginer bulunmaktadır.

10. Öyle Bir Geçer Zaman ki (2010/3 sezon)

Öyle Bir Geçer Zaman ki (2010/3 sezon)

Adını Erkin Koray’ın aynı adlı şarkısından alan; drama türünde bir dönem dizisi olan son yılların önemli televizyon yapımlarından biridir.  Dizinin konusu, 1967 yılında, İstanbul’un eski semtlerinden birinde başlar ve günümüzde yaşayan biri tarafından kaleme alınacak kadar süren bir zamanı dilimini kapsar. Hikâyenin merkezinde Akarsu ailesi vardır. Geçen zaman içinde, bu ailenin nasıl dağıldığı, aile bireylerinin bu dağılıştan nasıl etkilendikleri ve her birinin yeniden şekillenen hayat mücadelesi anlatılır. Ailenin en küçük çocuğu Osman’ın ağzından anlatılan dizinin 3. sezonunda 12 Eylül Darbesine ilişkin çarpıcı örneklere yer verilmiş ve bu yönüyle de iz bırakan bir dizi olmayı başarmıştır. 

Yönetmenliğini Zeynep Günay Tan'ın üstlendiği ve senaryosunu Coşkun Irmak'ın yazdığı dizinin başrollerinde anılan isimlerin yanı sıra, Meral Çetinkaya, Gün Koper, Mete Horozoğlu, Renan Bilek, Yeliz Kuvancı, Mine Tugay, Elçin Sangu, Muhammet Uzuner, Türkü Turan, Salih Bademci, Nilperi Şahinkaya gibi önemli isimler de rol almıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

1974 yılında TRT’de yayımlanmaya başlayan ‘Kaynanalar’ dizisidir. 1974-2004 yılları arasında farklı tv kanallarında olmak ve ara vermek kaydıyla 30 yılda 14 sezon-314 bölüm olarak ekranlara gelmiştir.

2006 yılında Kanal D'de yayınlanmaya başlayan ve 15 yıldır kesintisiz yayımlanan ‘Arka Sokaklar’ dır. Yayın yılı ve bölüm sayısı ile Türk televizyon tarihinin en uzun haftalık dizisidir. Sezon sayısı olarak değerlendirildiğinde, bu unvanı şimdilik, 15 sezon sürmüş olan Bizimkiler adlı diziyle paylaşmaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar