En İyi 16 Kızılderili Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 8 Haziran 2021
  • 8.849 okunma

Amerika Yerlileri veya Yerliler olarak da anılan Kızılderililer; çağlar boyunca yaşamları, kültürleri merak konusu olmuş ve sinemada defalarca konu edilmiştir. Amerika’nın keşfi ile beraber başlayan katliamlarla 70 milyon Kızılderili’nin yok edildiği biliniyor. Modern dünyada çok uzun yıllar vahşi ırk olarak tanıtılmak istenen bu topluluğa mensup insanların kendilerine has yapı ve gelenekleriyle gerçekte öyle olmadığını örnekleyen pek çok sinema filmi vardır. Hollywood sinemasının Kızılderililer hakkında yapılmış en iyi 16 filmini beğeninize sunuyoruz.

16. Geronimo (1962)

Geronimo 1962

IMDb: 5.8

Yönetmeni: Arnold Laven

Oyuncular: Chuck Connors, Kamala Devi

Dönemin tarihsel detaylarının incelikle ele alındığı filmde, meşhur Apaçi savaşçısı Geronimo anlatılıyor. 1880’lerde Arizona’da Amerikan Ordusu'na karşı savaşan son Apaçi kabilesi reisi Geronimo, General Crook ve beraberindeki birliğe direnmektedir. Amerikan sinema tarihinin en iyi Kızılderili filmleri arasında gösterilmektedir.

Ayrıca Güney Amerikalı Yerli Halklar ve İspanyolların Gelişi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

15. Asi Cengâver - Apachi (1954)

Asi Cengâver /Apachi 1954

IMDb: 6.4

Yönetmen: Robert Aldrich

Oyuncular: Burt Lancaster, Jean Peters

Florida rezervasyonuna yerleştirilmeyi reddeden Apaçi savaşçısı Massai, onu tutsak edenlerden kaçar ve çiftçi olmak için memleketine döner. 50’li yılların en iyi Kızılderili filmleri arasında yer alan yapım eski sinema oyuncularına özlem duyanlar için ideal…

14. Maskeli Süvari - The Lone Ranger (2013)

Maskeli Süvari /The Lone Ranger 2013

IMDb: 6.4

Yönetmeni: Gore Verbinski

Oyuncular: Johnny Depp, Armie Hammer

Vahşi Batı eyaletlerinde nam salmış, çetesiyle beraber cinayetler işleyen azılı haydut Butch Cavendish yıllardır devam ettirdiği katliamlar nedeniyle idama mahkûm edilmiştir. Tren yolunun açılış töreninde asılacaktır. Ancak onu kasabaya taşıyan trenden kaçmayı başarır. Peşine düşen atlı askerleri pusuya düşüren Cavendish'in önünde engel kalmamıştır. Tonto adındaki gizemli maskeli süvari Kızılderili haricinde… İzlenesi en iyi Kızılderili filmlerinden…

13. Savaşçı Kızılderili - The Indian Fighter (1955)

Savaşçı Kızılderili /The Indian Fighter 1955

IMDb: 6.4

Yönetmen: André De Toth

Oyuncular: Kirk Douglas, Elsa Martinelli

Listemizde ilk 10’a girmeyi başaran Kızılderili filmlerinden… Johnny Hawks, Kızılderililerle savaşarak nam yapmıştır. İç Savaş'tan sonra Batı'ya döner. Hawks, haksızlığa uğramış olan Sioux savaşçılarının, Oregon kabilesine ait treni ve yakındaki kaleyi katletmesini engellemesi için görevlendirilir.

12. Kayıp - The Missing (2003)

Kayıp/The Missing 2003

IMDb: 6.5

Yönetmeni: Ron Howard

Oyuncular: Cate Blanchett, Tommy Lee Jones

1880’lerin Amerika’sındayız. Ailesini terk ederek Apaçilerle yaşamaya başlayan Samual Jones, yıllar sonra New Mexico’daki evine döner ama hiç sıcak karşılanmaz. Karısı ölmüştür. Kızı Maggie ise evlenmiştir ve çocukları vardır. Çiftliğe saldıran Apaçi çetesi dehşet saçar ve giderken Maggie’nin kızı Lily’i kaçırır. Maggie babasına hala kızgın olsa da onunla iş birliği yaparak kızını kaçıranların izini sürmekten başka şansı yoktur.

11. Kirli Geçmiş - Seraphim Falls (2006)

Kirli Geçmiş/ Seraphim Falls 2007

IMDb: 6.7

Director: David Von Ancken

Oyuncular: Pierce Brosnan; Liam Neeson

Amerikan iç savaşında orduda bulunan yüzbaşı olan Gideon, savaştan sonra güney ordusunun eski albayı Carver'dan cephane ve eski askerlerle ilgili bilgi almak için evine gitmiştir. O sırada gözü dönen birtakım askerler, eşi ve çocukları içerde olduğu halde Carver’ın evini yakmışlardır. Carver ve adamları Gideon’un peşine düşerler. Pierce Brosnan’ın derin bakışlarını izlemek isteyenler için…

10. Yeni Dünya: Amerika'nın Keşfi - The New World (2005)

Yeni Dünya: Amerika'nın Keşfi/The New World 2005

IMDb: 6.7

Yönetmen: Terrence Malick

Oyuncular: Colin Farrell, Q'Orianka Kilcher

Filmde 17. yüzyılın başlarında denizci John Smith ile Kızılderili Pocahontas arasındaki aşk anlatılmakta... Denizciler, kendilerini dostça karşılayan Kızılderililer ile ilişki kurmayı başarırlar. Ancak Kızılderili reisinin kızı olan Pocahontas ile John birbirlerine âşık olduklarında, iki farklı kültürün çatışmaları söz konusu olur ve sonrasında olaylar trajik şekilde gelişir.

9. Kemik Balta - Bone Tomahawk (2015)

Kemik Balta/Bone Tomahawk 2015

IMDb: 7.1

Yönetmen: S. Craig Zahler

Oyuncular: Kurt Russell, Richard Jenkins

Vahşi batıda, Bright Hope kasabası şerifinin de aralarında olduğu dört yürekli adam ilkel ve yamyam kabilenin eline düşen rehineleri kurtarmak için zorlu maceranın içine girerler. Kızılderililerin bile çekindiği; vahşette sınır tanımayan mağara insanlarının korkunç ritüellerine tanık olurlar.

8. Smoke Signals (1998)

Smoke Signals 1998

IMDb: 7.2

Yönetmen: Chris Eyre

Oyuncular: Adam Beach, Evan Adams

Filmin konumuz açısından özelliği, oyuncularının Kızılderili olması. Filmin konusu ise şöyle: Victor, onu ve ailesini yıllar önce terk eden babası Arnold’un öldüğünü öğrenir. Babasının küllerini toplamak için gitmek zorundadır ama yeterli parası yoktur. Arnold’u kendisini yangından kurtaran kahraman olarak gören Thomas, ona seyahat için gereken parayı verecektir ancak beraber gitmek koşulu ile…

7. Vahşiler - Hostiles (2017)

Vahşiler/Hostiles 2017

IMDb: 7.2

Yönetmen: Scott Cooper

Oyuncular: Christian Bale, Rosamund Pike

1892 yılında geçen filmde Yüzbaşı Blocker, hayatının son günlerini yaşayan Cheyenne kabilesinin reisi Sarı Şahin ile ailesini New Mexico'dan Montana'ya götürmesi için, doğrudan Başkan tarafından görevlendirilmiştir. Yüzbaşı gönüllü olmasa da emri kabul etmek zorundadır. Oldukça uzun ve tehlikeli geçecek yolculuğu izleyeceğimiz filmin, yakın dönemde yapılmış en iyi Kızılderili filmleri arasında olduğu söylenebilir.

6. İz Peşinde - True Grit (2010)

İz Peşinde/True Grit 2010

IMDb: 7.6

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, Matt Damon

1870'lerde, İç Savaştan yeni çıkmış Amerika’da, öldürülen babası için adalet arayan 14 yaşındaki Mattie Ross, Kızılderili Toprakları'na gidebilmek için babasını öldürdüğü söylenen korkak Tom Chaney'in peşinden, ailenin hayattaki tek üyesi olarak Arkansas Fort Smith'e gelir. Çok trajik, çok duygusal ama Kızılderili filmlerinin en iyilerinden…

5. Ölü Adam - Dead Man (1995)

Ölü Adam /Dead Man 1995

IMDb: 7.6

Yönetmen: Jim Jarmusch

Oyuncular: Johnny Depp, Gabriel Byrne

Blake adındaki genç adam, Batı Amerika’nın ucundaki kasabaya muhasebeci olarak gitmek için yola çıkar ama o gidene kadar yerine başkası alınmıştır. ‘’Hiç kimse’’ diye anılan dışlanmış Amerikan yerlisinin hayatına girmesiyle gerçekten Batılı olmayı amaçlar. ‘Hiç kimse’nin hayatına girmesi ile karakterine ters de olsa Blake, silah kullanan, kural dışı avlanan birine dönüşür… Çarpıcı konusu ile dikkat çeken bu Kızılderili filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

4. Son Mohikan - The Last Of The Mohicans (1992)

Son Mohikan /The Last Of The Mohicans 1992

IMDb: 7.7

Yönetmeni: Michael Mann

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Russell Means

İşte ülkemizde gişe rekorları kıran efsane yapıt… 1757 yılında İngiliz ve Fransız güçleri arasında Amerikan kolonilerini kontrol etmek için verilen savaş üçüncü yılına yaklaşmaktadır. Savaşın merkezindeki ateş hattında yaşayan Mohikan Chingachgook'un oğlu genç Hawkeye, pusuya düşürülen İngilizleri kurtarır. Kurtardıklarının içinde Cora Munro da vardır. Hawkeye, bu insanların güvenli şekilde yolculuk etmeleri için, kendisine yapılan rehberlik teklifini kabul eder. Ancak yolculuk sırasında hayatta kalmak için savaşmak ve birbirlerine destek olmak zorunda kalacaklardır.

Ayrıca Amerika'da Irkçılığın Başlangıcı ve Yaşananlar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Kanunsuz Josey Wales - The Outlaw Josey Wales (1976)

Kanunsuz Josey Wales /(The Outlaw Josey Wales)1976

IMDb: 7.8

Yönetmeni: Clint Eastwood

Oyuncular: Clint Eastwood, Sondra Locke

1976 yapımı filmde, iç savaşın sona ermesinden sonra yaşadığı bölgede çiftçilik yapan Josey Wales'in çiftliği kanunsuz adamlar tarafından talan edilir ve ailesi öldürülür. İntikam almak için harekete geçen Wales’ın yaşadığı olayların anlatıldığı film zamanının en iyi Kızılderili filmi örneklerinden.

2. Çöl Aslanı - The Searchers (1956)

Çöl Aslanı/The Searchers 1956

IMDb: 7.9

Yönetmeni: John Ford

Oyuncular. John Wayne, Natalie Wood

Irkçı ve savaş gazisi adam, Kızılderililerin kaçırdığı yeğenini aramak için yollara düşer. Çok uzun yıllar devam eden bu arayış, onu yola düşüren amacın hayatında tartışmalı hale gelmesine neden olur.

1. Kurtlarla Dans - Dances With Wolves (1990)

Kurtlarla Dans /Dances With Wolves 1990

IMDb: 8.0

Yönetmeni: Kevin Costner

Oyuncular: Kevin Costner, Mary McDonnell

Veee listenin 1 numarası! Kevin Costner’ın ilk yönetmenlik denemesi olan başyapıtıdır. En iyi film, en iyi yönetmen de dâhil olmak üzere aday olduğu 7 dalda Oscar ödülünü kazanmıştır. Konusu ise şöyledir:

İç Savaş'ın liyakatli kahramanlarından John Dunbar, Batı’nın terk edilmiş kasabasındaki karakola atanır. Sürekli karakola gelen kurtla arkadaş olur ve onunla oyunlar oynar. Sioux kabilesinden onu gören yerliler ona ‘kurtlarla dans eden adam’ derler. Dunbar'ın bu kabileyle tanışması onun politik fikirlerini etkilemeye başlar. Sadece barış isteyen bu Kızılderilileri gün geçtikçe daha yakından tanır ve onlarla arkadaş olur. Zaman geçtikçe artık onlardan biri olmaya başladığını görecektir. Bütün zamanların en iyi Kızılderili filmi!

Sıkça Sorulan Sorular

Johnny Depp (Karayip Korsanları), Russell Means (Son Mohikan), Jason Momoa (Taht Oyunları), Vanessa Hudgens (Yıldızlar Takımı), Jay Tavare (Kayıp) ilk anda sayılabilecek Kızılderili kökenli Amerikalı oyunculardır.

Türk sinema yıldızı Zerrin Arbaş ile Kızılderili-Amerikalı oyuncu Dehl Berti’nin kızları ve sinema oyuncusudur. 2003 yılında kalp krizi nedeniyle 35 yaşında vefat etmiştir.

İlgili Yazılar