Boks Severlere Özel En İyi 10 Boks Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 7 Haziran 2021
  • 2.554 okunma

Spor filmlerinden bahsedildiğinde, insanların akıllarına genel olarak takım sporları gelmektedir. Bu nedenle, türün en iyileri arasında yer alan basketbol, futbol veya beyzbol ile ilgili filmler sık sık gündeme gelmektedir. Fakat takım sporu olmadığı için boks bazen gözden kaçabilir ki bu filmlerle alakalı oldukça hatalı izlenimlerdendir çünkü tarihin en dramatik ve duygusal açıdan sürükleyici spor filmlerinden bazıları, boks ringine odaklanmıştır. Hem eleştirmenler hem de film severler bu filmleri çok beğendiler, işte boks filmlerinin en iyileri…

1. Cindirella Man - Külkedisi Adam

Cindirella Man/ Külkedisi Adam

IMDb: 8,0

2005 yılında vizyona giren bu filmde onu en iyiler arasına sokan pek çok şey vardı. Senaryosu dramatik anlarla olgunlaşmakla kalmadı, arkasında bulunan etkileyici ekiple de göze çarptı. Oyuncu kadrosunda Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti yer alırken ünlü yönetmen Ron Howard tarafından beyaz perdeye aktarıldı.

Cindirella Man, New Jersey’den İrlanda-Amerikalı boksör James J. Braddock’un (Crowe) gerçek hikayesini anlattı. Braddock, elini kırdıktan sonra boks kariyerinden vazgeçmek zorunda kaldı. Ancak karısının onun vücudunu ortaya koymasını izlemekle ilgili sorunlarına rağmen boksör, kendinden sonra pek çokları için ilham kaynağı olarak ringlere geri döndü.

Ayrıca Zeka Dolu Senaryolarıyla En İyi 28 Casus Filmi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. The Hurricane - 16. Raund

The Hurricane/ 16. Raund

IMDb: 7,6

Başrol oyuncusu Denzel Washington, etkisiz filmlerde oynama eğiliminde değildir. Bu yüzden, gerçek hayattaki boksör rolünü üstlendiğinde izleyiciler onun özel şeyler sunacağını biliyordu. Washington’ın Rubin ‘Hurricane’ Carter’ı canlandırdığı 1999 yapımı 16. Raund filminde de durum tam olarak böyleydi.

Gerçek anlamda boksun önemli ölçüde rol sergilememesi ise bu filmin öne çıkmasına yardımcı olan unsurlardandı. Bunun yerine bu drama, Carter’ın işlemediği cinayet nedeniyle haksız yere hapsedildiği mahkeme salonuna odaklanmaktadır. En iyi boks filmleri arasında mutlaka sayılacak bu film ile Washington, en iyi erkek oyuncu adaylığı kazanmıştır.

3. Creed II - Efsane Yükseliyor

creed 2

IMDb: 7,1

Sinema severler Rocky serisinin yan ürününün geleceğini öğrendiğinde, düşünceleri karışıktı. İyi olabilse de seride zaman zaman kalitenin düşmüştü. Neyse ki bu yeni çekim 2015’te o kadar iyi tepkiler aldı ki 2018’de Creed II ile devam filmi yayınlandı.

Bu son film doğrudan Rocky IV’e bağlıydı. Efsane Yükseliyor’da Drago Apollo, Creed’i öldürdükten sonra Rocky, Ivan Drago’yu yendi. Burada Drago’nun oğlu Viktor, serinin kahramanı (ve Apollo’nun oğlu) Adonis Creed’i ele geçirmek için adım attı. Creed II oyunculuk, geri dönüş hikayeleri, boks sahneleri ve film müzikleriyle fazlasıyla beğeni topladı.

4. Girlfight - Ringde Hayat

Girlfight/ Ringde Hayat

IMDb: 6,8

Pek çok izleyici, 2001’deki Hızlı ve Öfkeli filmine kadar Michelle Rodriguez’in kim olduğunun farkında değildi. Ancak çok az insan onu ilk kez 2000’lerin Girlfight’nda gördü. Bu, Rodriguez için ünleneceği türden karakterlerden olduğundan hemen hemen mükemmel ön araçlardandı.

Filmde Rodriguez, saldırganlığını boks dünyasına yönlendirmeyi seçen Brooklyn’in sorunlu kadını Diana’yı canlandırmaktadır. Boks, erkek egemen spor dallarından olduğu için antrenörleri ve ailesi itiraz eder fakat her şeye rağmen Diana boks yapmaktan vazgeçmez. En iyi boks filmleri arasında büyük yankı uyandıran Girlfight sayesinde, Rodriguez ve ilk kez yönetmenlik yapan Karyn Kusama büyük övgü toplamıştır.

5. The Fighter - Dövüşçü

The Fighter/ Dövüşçü

IMDb: 7,8

Başrol oyuncusu Mark Wahlberg uzunca süre bu filmin yapılmasını istedi. Film, Boston- Massachusetts’te geçmekte ve boks dünyasına odaklanmaktaydı.

Bu biyografik hikâye, Micky Ward’ın (Wahlberg) hem ringlerde yükselmesini hem de aile dramasıyla uğraşmasını işlemektedir. Wahlberg başrol görevini oldukça iyi yerine getirse de 2010 yapımı Dövüşçü, destekleyici performanslar nedeniyle gerçekten parlamıştır. Christian Bale (Dicky Ecklund) ve Melissa Leo (Alice Ecklund-Ward) en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödüllerine layık görülürken Amy Adams (Charlene Fleming) de aday gösterilmiştir.

6. Million Dollar Baby - Milyonluk Bebek

Million Dollar Baby/ Milyonluk Bebek

IMDb: 8,1

Sert kadın konusuna dönersek Milyonluk Bebek elimizde olan başyapıtlar arasındadır. 2004 yılında gösterime giren film, kır saçlı antrenörün vesayeti altında amacına ulaşmak için çalışan amatör boksör Mary Margaret Fitzgerald’a odaklanmaktadır.

Boksör Mary boynunu kırdığında yaşanan şey tam anlamıyla trajedidir. En iyi boks filmlerinden Milyonluk Bebek, tüm zamanların eleştirmenlerce en beğenilen boks vuruşlarından olmuştur. Hilary Swank (Fitzgerald) performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanırken Morgan Freeman En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır. Filme yağan ödüller bunlarla bitmemiştir ve Clint Eastwood En İyi Yönetmen ödülünü, film de En İyi Film ödülünü almıştır.

7. Raging Bull - Kızgın Boğa

Raging Bull/ Kızgın Boğa

IMDb: 8,2

Rocky şimdiye kadarki en ikonik boks filmi olsa da Kızgın Boğa’nın da ona yakın olduğunu söylemek mümkündür. 1980’de piyasaya sürülen filmin hikayesi, 1970’ten kalma kitaba dayanmaktadır.

Kendine zarar verme eğilimi olan İtalyan boksör Jake LaMotta hakkındadır. Bu eğilime takıntılı öfke, kıskançlık ve daha da fazlası dahildi. En iyi boks filmlerinden Kızgın Boğa, çoğunlukla Martin Scorsese’nin yönetmenliği ve Robert De Niro’nun performansı sayesinde tonlarca övgüyle karşılandı. Sekiz dalda Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve De Niro En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Gişede büyük başarı yakalayamasa da boks filmleri arasında klasik olmaya devam etmektedir.

8. Rocky

Rocky

IMDb: 8,1

Pek çok sinema sever için boks sevgisi ya da en azından boks filmi sevgisi işte tam burada başladı. Yapım yılı 1976 olan Rocky, Sylvester Stallone’un hane adı haline gelmesine yardımcı olmuştur.

Hikâye, dünya şampiyonluğu için şans kazanan küçük savaşçı Rocky Balboa’ya odaklanmıştır. Orijinal fikirleri ikonik filmlere dönüştürmek için özel çaba gerektirir, Rocky ise tam olarak buna sahiptir. Philadelphia’da bunu kanıtlayacak heykel bulunmaktadır. İlk filmin 960 bin dolarlık bütçesine rağmen 225 milyon dolar hasılat başarısı pek çok devam filmini beraberinde getirmiş ve Akademi Ödülleri’nde hem En İyi Film hem de En İyi Yönetmen ödüllerini kazanmıştır.

9. Creed: Efsanenin Doğuşu

Creed/ Creed: Efsanenin Doğuşu

IMDb: 7,6

Daha önce de belirtildiği gibi Rocky serisinin yan ürününü çıkarmak feci sonuçlar doğurabilirdi. Ancak Creed: Efsanenin Doğuşu filmi, bu yan ürünün işe yaraması için doğru ekibe ve doğru hikâyeye sahipti. 2015’in Creed’i, boks dünyasına giren ve Rocky Balboa ile bağ oluşturan Apollo’nun oğlu Adonis Creed’in hikayesini anlatmaktadır.

Ryan Coogler tarafından yönetilen ve muazzam film müziklerine sahip olan film, sevilen Rocky serisinin hip-hop uyarlaması hissini oluşturmuştur. Dövüşler boks sineması tarihinin en iyileri arasındaydı, Michael B. Jordan başrolde muhteşemdi ve Stallone Oscar’a bile aday gösterildi.

Ayrıca En İyi Dram Filmleri: Ağlatacak 12 Efsanevi Yapıt adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

10. The Happiest Day In The Life Of Olli Maki - Olli Maki’nin En Mutlu Günü

The Happiest Day In The Life Of Olli Maki/ Olli Maki’nin En Mutlu Günü

IMDb: 7,2

Olli Maki’nin En Mutlu Günü, en iyi boks filmleri listesi için sürpriz sayılabilecek niteliktedir çünkü pek çok kişi adını bile duymamıştır. Fin draması 2016 senesinde gösterime girmiş ve gişede sadece 360.863 dolar hasılat elde etmiştir. Ayrıca Oscar’a veya başka ödüllere aday olarak bile gösterilmemiştir. Bununla birlikte, film eleştirmenlerin radarına girmiş ve Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanmıştır.

Film, Dünya Tüy Siklet unvanını kazandığında tek gecede sansasyon yaratan Finli boksörün gerçek hikayesini anlatmaktadır. Ringteki dramından, onun dışındaki romantizmine kadar film, değeri bilinmeyen mücevherlerdendir.

Sıkça Sorulan Sorular

Body And Soul, yaygın olarak ilk büyük boks filmi olarak kabul edilmektedir. Film, yetenekli genç boksörün kariyerinin etik dışı organizatörün ona ilgi duymasıyla zorlu yollara sapmasını anlatmaktadır.

İlk filmin hikayesi, Muhammed Ali ile dövüşen ve 15. rauntta kaybeden tek seferlik boksör Chuck Wepner’den hafif şekilde esinlenirken isim, ikonografi ve dövüş stili için ilhamı boks efsanesi Rocco Francis’ten gelmektedir.

İlgili Yazılar