En İyi Natalie Portman Filmleri - IMDb Puanı En Yüksek 13 Natalie Portman Filmi

  • Tugba yazdı.
  • 16 Eylül 2022
  • 228 okunma

Konumuz en iyi Natalie Portman filmleri olsa da önce güzel oyuncuyu tanıyalım. 1981 tarihinde dünyaya gelen oyuncu daha küçük yaşlarda dünyaca meşhur olmayı başarıyor. İsrail doğumlu Amerikalı oyuncu Leon filminde oynadığında henüz 14 yaşında. Alışık olduğumuz gibi küçükken meşhur olup sonra unutulan bir oyuncu olmayan Portman, yıllar geçtikçe ününe ün katmaya devam ediyor. En iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi kadın oyuncu ödüllerini alan oyuncu eğitim hayatında da son derece başarılı. Eğitim hayatı boyunca bale ve modern dans dersleri de alan oyuncu bunun ekmeğini Siyah Kuğu'da yiyor sanki. Bunun dışında Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümünü de bitiren Portman, üniversitede ders bile veriyor. Kudüs İbrani Üniversitesinde dersler alan oyuncu, Columbia Üniversitesinde terör ile ilgili dersler veriyor.

1. Leon (Sevginin Gücü)

Leon

Leon, efsane olmuş filmlerden biri. Jean Reno'nun canlandırdığı Leon karakteri bir tetikçi. Acımasız bir profesyonel. Ancak bu durum Mathilda ile tanışınca biraz değişiyor. Mathilda ise tüm ailesinin katledilmesiyle hayatı değişen küçük bir kız. Aslında bu katliamdan Mathilda tesadüfen kurtuluyor. Kurtulması ise Leon'un dairesine saklanması sayesinde oluyor. Leon ve Mathilda'nın dostluğu bundan sonra başlıyor.

Mathilda, Leon sayesinde daha önce kimsenin ona göstermediği bir sevgiyle tanışıyor. Onların birbirine olan bu sevgisi bazı eleştirmenler tarafından hoş karşılanmasa da Mathilda, her zaman çocukça duygularla Leon'a sevgi besliyor. Leon ise daha önce hiç yaşamadığı babalık, arkadaşlık gibi hislerle Mathilda'ya yaklaşıyor. İki insanın da daha önce tatmadığı duyguları seyircilerin ya da eleştirmenlerin de anlamlandıramaması normal sanki. Filmin IMDb puanı 8.5. Leon ödüle doymayan bir film. Aldığı ödüller:

  • Golden Reel Award for Best Sound Editing-Foreign Future
  • Czech Lion Award for Best Foreign Film
  • Cesar En İyi Kurgu Ödülü
  • Cesar En İyi Ses Ödülü
  • Cesar En İyi Yönetmen Ödülü ve daha nicesi.

2. V for Vendetta

V for Vendetta

V for Vendetta filmi İngiltere'de geçiyor. Ancak İngiltere günümüzdeki İngiltere değil. Geleceğin İngiltere'si. Gelecekte çok sayıda insan terör olaylarında hayatını kaybedince halk için tek çare kalıyor. Halk, yönetime karşı ayaklanıyor. Natalie Portman bu filmde Evey karakterini canlandırıyor. Film, her ne kadar geleceğin İngiltere'sinde geçse de yönetimin baskıları, özgürlüklere karşı yapılan müdahaleler sanki geçmiş dönemleri andırıyor.

Filmde V karakteri halkın ayaklanmasında başrolü oynuyor. Halk, diktatörü devirme arzusunda ve aynı zamanda parlamento binasını da havaya uçurmayı planlıyor. Filmin ilgi çeken yanlarından biri V karakterinin gizemidir. Yüzünü hiç göstermeyen V, devrimci yönünün yanı sıra romantik bir kişiliğe de sahip. Filmin IMDb puanı 8.5.

3. Siyah Kuğu

Siyah Kuğu

Siyah Kuğu filminde balerinlerin rekabetini izliyoruz. Annesi de bir balerin olan Nina, tek düşüncesi dans olan birisi. Bu hırsını annesine borçlu diyebiliriz. Danstan başka bir şey düşünmeyen Nina hayatının rolüne hazırlanıyor. Kuğu Gölü Balesi'nde yer alacak olan Nina aynı anda hem Siyah hem de Beyaz Kuğu'yu canlandıracak. Nina her ne kadar güçlü bir aday olsa da karşısına da güçlü bir rakip çıkıyor. Lily adlı bu genç kız üstün performansı sayesinde rekabeti kızıştırıyor. Tabii ki bu süreçte devreye giren hırslar, Lily ve Nina'ya olmadık işler yaptırıyor.

Oyuncu kadrosunda Natalie Portman'ın yanı sıra Mila Kunis, Vincent Cassel yer alıyor. Natalie Portman bu film ile 2011 yılında En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını almayı başarıyor. Bunun yanı sıra birçok farklı otorite tarafından da en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülüyor. Bu da filmin ne denli başarılı bir iş olduğunun kanıtı sanki. Filmin IMDb puanı 8.0.

4. Yıldız Savaşları 3: Sith'in İntikamı

yıldız savaşları 3

Yıldız Savaşları 3: Sith'in İntikamı filmi serinin üçüncü filmi. Filmin en önemli özelliklerinden biri bugüne kadarki gişe hasılatı en yüksek işlerden olması. Filmin toplam geliri 850 milyon Dolar. Bunun yanı sıra film eleştirmenlerinden de bugüne kadar en çok olumlu yorum alan eserlerden biri. Bu kadar övdükten sonra filmin konusuna geçelim dilerseniz. Bakalım neymiş bu filmi bu kadar özel kılan. Klon savaşlarının sonu artık geliyor gibi. Fakat General Griveous'un komutasındaki ordunun Şansölye Palpatine'yi kaçırması işleri biraz değiştirecek. Şansölyeyi kurtarma görevi ise Jedi Master Obi-Wan-Kenobi ve Jedi şövalyesi olan Anakin'e veriliyor.

Natalie Portman, Anakin'in nişanlısı Padme rolünde. Anakin ise hırslı bir adam. Hayden Christensen, Ewan Mcgregor, Ian McDiarmid, Christopher Lee gibi oyuncuları buluşturan bu efsane filmi hala izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Filmin IMDb puanı 7.6.

5. Eve Dönüş

eve dönüş

Eve Dönüş, IMDb puanı en yüksek 13 Natalie Portman filminden biri. Aile bireylerinden gelen baskının insanda ne derin yaralar açtığının kanıtı niteliğindeki bir film. Filmde baş kahramanımız Andrew 9 yıldır ailesinden ayrı yaşamakta. Kendisi bir aktör fakat kapanmayan ve hatırladıkça da acıtan yaraları var.

Andrew yıllarca babasının zorbalığına maruz kalmış biri. Babası her ne kadar psikiyatrist olsa da oğluna hiçbir faydası yok. Hatta karısının tekerlekli sandalyeye mahkum olmasının sebebini de oğlu olarak görüyor. Talihsiz kadın ölünce Andrew babasının yanına geliyor. Küçük kasabasına adapte olmaya çalışan kahramanımız, Sam ile tanıştığında her şey onun için başka bir boyuta taşınıyor. Sam belki de onun için tek çıkış yolu. Filmin IMDb puanı 7.4.

6. Daha Yaklaş

daha yaklaş

Daha Yaklaş filmi yazar olma hevesinin gerçeğe dönüşme sürecini anlatıyor. Dan, hayatını gazetede ölüm ilanları yazarak kazanıyor. Kendisinin hedefi yazar olmak. Bunun için de aradığı ilhamı Alice'de buluyor. Alice'in hayatından etkilenerek sonunda kitap yazmayı başarıyor. Kitabın kapağı için fotoğraf çektirmeye gittiğinde ise yeni bir aşka yelken açıyor. Julia Roberts'ın canlandırdığı Anna karakterine aşık olan Dan, Anna'dan beklediği ilgiyi göremiyor.

Anna, Dan'ın arkadaşı olan Doktor Larry ile evlilikle sonlanan bir ilişki yaşıyor. Her ne kadar Anna evli olsa da Dan'la aralarında oluşmaya başlayan çekim kocasını aldatmasına neden oluyor. Dan da tabii Alice'i aldatıyor. Filmde Larry'yi, Clive Owen canlandırıyor. Dan rolünde ise yakışıklı aktör Jude Law var. Filmin IMDb puanı ise 7.2.

7. Kardeşler

kardeşler

Kardeşler, savaşın acımasız yönünü gözler önüne seren bir film. Yüzbaşı Sam ve kardeşi Tom birbirlerinden farklı özelliklere sahip iki kardeş. Sam ne kadar efendi ise Tom da o kadar serseri. Sam, lise aşkı ile evli.

Natalie Portman filmde Sam'in eşi olan Grace'i canlandırıyor. İki de kız çocukları var. Sam verilen görev üzerine Afganistan'a gitmek zorunda. Gidişinden kısa bir süre sonra ise Sam'in içinde bulunduğu helikopterin düştüğü yönünde bir haber geliyor. Aslında Sam hala hayatta ancak yaşadığı bu kötü olay sonrasında bazı zararlar görmüş. Maalesef Sam'in ailesi de bıraktığı yerde değil. Filmin oyuncu kadrosunda Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal yer alıyor.

8. Boleyn Kızı

boleyn kızı

Boleyn Kızı, Natalie Portman'ı bir haneden üyesi olarak izleyebileceğiniz tek film. Filmde kralın iki kızının aynı adama aşık olması konu ediliyor. Anne ve Mary Boleyn. Mary Boleyn rolünde ise bir diğer güzel oyuncu Scarlett Johansson var. Kızlarımızdan biri oldukça uslu diğeri ise tam bir kural tanımaz.

Aşk, şehvet, ihanet hepsi bu filmin içinde mevcut. 8. Henry yani kızlarımızın aşık olduğu kral, her ikisine de bir şans verme niyetinde. Ama sadece biri tahta çıkabilir ve kralın eşi olabilir. Bakalım iki kardeş arasındaki rekabet nasıl sonuçlanacak? Paylaşılamayan 8. Henry rolünde Eric Bana var. Filmin IMDb puanı 6.7.

9. Jackie

jackie

Jackie, biyografik drama türünde kaliteli işlerden biri. Filmde Natalie Portman, Jacqueline Kennedy Onassis'i canlandırıyor. John F. Kennedy'nin eşi olan Jacqueline, filmde kocasının öldürülmesinden sonraki hayatıyla karşımıza çıkıyor.

Filmde Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Bily Crudup, John Hurt gibi oyuncular yer alıyor. Başkan'ın öldürülmesinden sonra karısı kendisinin dik durması gerektiğine inanıyor. Çünkü çocukları var ve onlar için güçlü olmak zorunda. O yüzden acılarını bir kenara bırakıp kocasının adını yaşatmaya çalışıyor. Film, suikast gününden itibaren ele alınıyor. Filmin IMDb puanı 6.7.

10. Hesher

hesher

Hesher karavanında tek başına yaşayan ve kimseyle iletişim kurmak istemeyen bir adamı anlatıyor. Saçları uzun, sigarası ağzından eksik olmayan ve pek temizliği de sevmeyen Hesher, T.J. ile tanıştığında ise her şey farklılaşıyor. T.J. babasıyla yaşayan ve annesini kaybetmiş küçük bir çocuk. Hesher belki onun bu üzüntülü dünyasına ışık olabilir. Natalie Portman ise bu filmde Nicole rolünde. 6.9'luk IMDb puanıyla film, izlenmeye değer.

11. Bağlanmak Yok

baglanmak yok

Bağlanmak Yok filmi, ergenlik döneminde kapatılan bir aşk defterinin yeniden açılmasını konu ediniyor. Filmde Emma ergenken reddettiği Adam Franklin'le yeniden karşılaşıyor. Emma ve Adam ikisi de aşka tövbe etmiş kişiler olduğu için aralarında tamamen çıkara dayalı bir ilişki başlıyor. Duygulara yer olmayan bu ilişki sadece cinselliğe dayanıyor. Fakat sonunda Adam duygularını açığa çıkarmaya başlıyor. Ve ilişki gerçek bir aşk olma yolunda ilerliyor. Filmde Natalie Portman'a; Ashton Kutcher, Greta Gerwig, Kevin Kline, Lake Bell eşlik ediyor. Filmin IMDb puanı 6.2.

12. Thor

thor

Thor filmi M.S. 900'lü yıllarda geçiyor. Baş tanrı olan Odin buz devleri ile savaşıyor. Buz devlerinin kralı ise Laufey. Thor ve arkadaşları, Odin'in sözünü dinlemedikleri için Jötünheimr adlı yere gidiyor. Burası buz devlerinin yaşadığı yer. Ancak buz devleri burada Thor ve arkadaşlarını tuzağa düşürüyor. Onları kurtarmak ise Odin'e kalıyor. Odin, Thor'u kurtarsa da yaptığına karşılık olarak cezalandırıyor ve çekicini elinden alıyor. Thor'u ise dünyaya sürgün ediyor.

Thor dünyada bilim adamlarının bulunduğu bir bölgeye gidiyor. Bilim adamları onun düşüşünden farklı manalar çıkarıyor. Bakalım Thor çekicini tekrar bulabilecek mi ve eski yaşantısına dönebilecek mi? Natalie Portman, Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins gibi oyuncuları buluşturan filmin IMDb puanı:6.5.

13. Yok Oluş

yok oluş

Yok Oluş filmi, gizemli yapısından dolayı hükümet tarafından korumaya alınan ve giriş-çıkışa kapatılan "Area X" bölgesini anlatıyor. Bu bölgede uzun zamandır bu şekilde dünyadan ayrı bir konumda tutuluyor. Bölgede hiç insan yok. Merak edip Area X'e giden araştırmacılar ise kansere yakalanıp ölüyor. Ama insanoğlu yine merakına yenik düşüyor. Bölgeye bir grup daha gidiyor.

Grupta biyolog, antropolog, psikolog ve araştırmacı var. Ekip gözlemlerini yaparken inanılmaz şeyler keşfediyor. Hem coğrafi farklılıklar hem de yeni yaşam formları bulan ekibin bu süreçte kendi sırları da açığa çıkıyor. Natalie Portman, Oscar Isaac, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson; zengin oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden bazıları. Film 6,8 IMDb puanına sahip.

Sıkça Sorulan Sorular

IMDb puanı en yüksek Natalie Portman filmi Leon. Puanı 8.5.

Dram, bilim kurgu, macera ve komedi gibi farklı türlerde Natalie Portman'ı izlemek mümkün.

İlgili Yazılar