En İyi 12 Romantik Japon Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 20 Haziran 2021
  • 16.931 okunma
  • 1 beğeni

Japon sineması deyince akan sular durur. Uzakdoğu’nun en gelişmiş sinemasına sahiptir Japonlar.  Son yıllarda korku ve gerilim türleriyle çıkışlar yapan Japon sinemasının tarihi ise oldukça eskidir. Uzakdoğu’daki ilk gösterimler Japonya’da yapılmıştır.

Günümüzde de uluslararası arenada adından söz ettirmeyi başaran Japon sineması sadece korku ve gerilim değil animasyon ve romantik filmlerde de başarılı yapımlar ortaya koymaktadır.  Japon sinemacıları kendilerine has güzellik anlayışları, zarafetleri, gelenekleri ve kültürel zenginlikleriyle sinemada yarattıkları farklılıklar ile anılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Biz bu çeşitliliğin içerisinden romantik türde yapılan en iyi Japon filmlerini sizin için seçtik ve 12 tane filmi listeledik. Japon sineması sevenler için, işte en iyiler…

12. Bokura No Gohan Wa Ashita De Matteru - 2017, IMDb:6.1

Bokura No Gohan Wa Ashita De Matteru-2017, IMDb:6.1

Yönetmen: Masahide Ichii

Oyuncular: Yuto Nakajima, Yuko Araki

Koharu ve Ryota lisede okuyan iki öğrencidir. Ryota çevresine karşı kayıtsız, çok az konuşan, diğer insanlardan farklı biridir. Koharu ise fikrini söylemekten çekinmeyen, aklındakini dile getirebilen parlak kişiliği olan biridir.

Birlikte oynadıkları pirinç torbası oyununda kaynaşır ve çıkmaya başlarlar. Fast-food restoranında buluşur ve flört ederler. Aile restoranı olan mekânda birbirlerini sevdiklerini fark ederler. En sonunda beyaz pirinçli yemek masasında aşkları üzerine yemin ederler. Romantik film, aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Koharu ve Ryot’un tanışmalarından evliliğe giden yolda yedi yıl boyunca yaşadıklarını ele alıyor.

Ayrıca Zeka Dolu Senaryolarıyla En İyi 28 Casus Filmi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

11. Norwegian Wood (İmkansızın Şarkısı) - 2010, IMDb: 6.3

Norwegian Wood Noruwei No Mori-2010, IMDb: 6.3

Yönetmen: Anh Hung Tran

Oyuncular: Ken'ichi Matsuyama, Rinko Kikuchi,

60'lı yıllardayız. Lisede okuyan Toru nun hayattaki tek yakın arkadaşı Kizuki intihar ederek yaşama veda eder. Üniversiteyi kazanarak Tokyo’ya giden Toru okuduğu üniversitede tesadüfen Kizuki'nin eski kız arkadaşı Naoko ile rastlaşır. Ortak kayıpları ve acıları onları birbirlerine yaklaştırır. Fakat yakınlaşmaları sevgilisini ölümünden ötürü derin acı yaşayan Naoko’yu daha çok acıtmaya başlar. Doğum gününden sonra Naoko sanatoryuma yatar. Naoko’nun ardından perişan hale gelen Toru’ya, bahar devresinde tanıştığı, saf ve iyi kalpli Midori iyi gelecektir ama bu kez de Naoko mu Midori mi diye ikilemde kalacaktır.

10. Kimi To 100 Kaime No Koi (Seninle 100. Aşk) - 2017 IMDb. 6.5

Kimi To 100 Kaime No Koi-2017 IMDb. 6.5

Yönetmen: Sho Tsukikawa

Oyuncular: Keiko Horiuchi, Yuki Izumisawa

Müzik ve romantizmin ana unsurlar olduğu filmde Aoi ve Riku, çok küçük yaşlardan beri arkadaş olan; gittikleri üniversitede başka öğrencilerle birlikte müzik grubuna dahil olmuş olan iki gençtir. Grup üyelerinin soğukkanlı ve mükemmel biri olarak bildiği Riku yeni gösteri için hazırlandıkları sırada geçirdiği trajik kaza sonrasında, zamanda yolculuk yapma gücüne sahip olduğunu fark eder.

9. Isshûkan Furenzu - 2017 IMDb: 6.6

Isshûkan Furenzu-2017 IMDb: 6.6

Yönetmen: Shosuke Murakami

Oyuncular: Haruna Kawaguchi, Kento Yamazaki

MatchaHazuki’ye ait aynı isimli mangadan uyarlanmış olan filmde liseye başlayan Yuki aynı sınıfa denk geldiği Kaori ile yakınlaşmak istemektedir. Ancak Kaori randevularını hep unutur. Yuki kızın arkadaşlarından Kaori’nin daha önce de benzer davranışlar gösterdiğini öğrenir. Kaori sadece randevuları unutmakla kalmamakta aynı zamanda arkadaşlarını da tanımıyor gibi davranmaktadır. Yuki tesadüfen Kaori’nin unutkanlık hastası olduğunu öğrenir. Her pazartesi geldiğinde genç kız ailesi dışında herkesi unutmaktadır.

8. Kanojo Wa Uso O Aishisugiteru - 2013 IMDb: 6.7

Kanojo Wa Uso O Aishisugiteru- 2013 IMDb: 6.7

Yönetmen: Norihiro Koizumi

Oyuncular: Takeru Satoh, Sakurako Ohara

Film, 25 yaşında kimliğini halktan gizleyen söz yazarı ve müzisyen genç ile yetenekli ve güzel sesli 16 yaşındaki lise öğrencisi arasındaki aşkı anlatıyor. Aki popüler müzik grubu CrudePlay’in üyesiyken gruptan ayrılır ama Soichiro adıyla grubun bestelerini yapamaya devam eder. Bu arada Riko ile çıkmaya başlar fakat Riko da Aki’nin gerçekte kim olduğunu bilmez. Kotomi Aoki tarafından çizilen mangadan uyarlanmış olan film romantik Japon filmleri arasında popülerliğini koruyor.

7. Koizora - 2007 IMDB: 6.8

Koizora-2007 IMDB: 6.8

Yönetmen: Natsuki Imai

Oyuncular: Yui Aragaki, Haruma Miura,

Düşlerindeki aşkı bekleyen utangaç liseli genç kız Mika, sarışın; garip görünümlü çocukla kazara çarpışır. Mika çocuğun dikkatini çeker. Sonraki günlerde okulda telefonunu kaybeden Mika sonunda telefonunu kütüphanede çalarken bulur ve hattın diğer ucunda adının ‘sır’ olduğunu söyleyen çocuk vardır. Başlangıçta çocuğun ısrarcılığından rahatsız olan Mika zamanla bu mesajlara alışır ve hatta onu görme isteği oluşur. Sonunda gerçek adı Hiro olan gençle tanışan Mikanın hayatı tamamen değişecektir. Çünkü Hiro, okuluna devam etmesine izin verilen suçlu biridir. Ancak Hiro göründüğü kadar kötü değildir.

6. Boku No Kanojo Wa Saibōg - 2008 IMDb: 6.9

Boku No Kanojo Wa Saibōg-2008 IMDb: 6.9

Yönetmen: Jae-yong Kwak

Oyuncular: Haruka Ayase, Keisuke Koide

Jiro Kitamura, doğum gününde gittiği alış veriş merkezinde tanıştığı güzel kızın cyborg (sibernetik organizma) olduğunu öğrenir. Cyborg, aslında sıkıcı biri olan bu üniversite öğrencisinden hoşlanmaya başlar ama aslında duygu hissedememektedir. Jiro bu duruma alışamaz ve ondan ayrılır ama çok özlem çeker. Tokyo’da meydana gelen büyük depremde Jiro’nun hayatını Cyborg kız kurtarır ve o andan sonra gerçek insan gibi hislere sahip olmaya başlar. Kalpleri ısıtan aşk ve insanlık öyküsü git gide yalnızlaşan Japon toplumuna da ışık tutuyor.

5. Boku No Hatsukoi O Kimi Ni Sasagu - 2009 IMDb: 7.0

Boku No Hatsukoi O Kimi Ni Sasagu-2009 IMDb: 7.0

Yönetmen: Takehiko Shinjo

Oyuncular: Mao Inoue, Masaki Okada

Gerçek anlamda yürek acıtan, romantik filmin konusu şöyle: Takuma adındaki genç, çocukluğundan beri kalp hastasıdır ve doktorunun kızı olan Mayu ile birlikte büyümüşlerdir ve birbirlerine aşıktırlar. Takuma hayatının uzun olmayacağını bildiği ve ölümünün de yaklaştığını hissettiği için sevdiği kızdan uzak durmayı tercih eder.

Ancak Mayu’yu hafife almıştır. Son derece duygusal olan filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

4. Bokuto Tsumano 1778 No Monogatari - 2011 IMDb: 7.1

Bokuto Tsumano 1778 No Monogatari-2011 IMDb: 7.1

Yönetmen: Mamoru Hoshi

Oyuncular: Tsuyoshi Kusanagi, Yuko Takeuchi

Bilim kurgu yazarı Sakutaro ile bankacı Setsuko lisedeyken tanışmışlar ve sonunda evlenmişlerdir. Setsuko’nun mide ağrısı nedeni ile hastaneye gittiklerinde Sakutora karısının kanser olduğunu öğrenir. Doktor, gülmenin ve kahkaha atmanın bağışıklık sistemi için iyi olacağını söyler. Bunun üzerine genç adam karısı için kısa kısa öyküler yazmaya başlar.

Önceleri Setsuko’nun yalnızca 1 yıl yaşayacağı düşünülürken beş yıldan fazla yaşamayı başarır. Bu sürede karısı için her gün hikaye yazan Sakutaro’nun yazdığı hikayelerin sayısı 1778’e ulaşır. Bilim kurgu yazarı Tayu Mayumura’nın gerçek hayat hikâyesini anlatan film izlenmeye değer…

3. Sekai No Chūshin De, Ai O Sakebu - 2004 IMDb: 7.3

Sekai No Chūshin De, Ai O Sakebu-2004 IMDb: 7.3

Yönetmen: Isao Yukisada

Oyuncular: Mirai Moriyama, Masami Nagasawa

Japonya’nın en sevilen romantik filmi kitabı da çok satan Socrates in Love adlı romandan uyarlanmıştır.

Ritsuko, taşınmak için eşyalarını toplarken bulduğu eski kaseti dinler. Kasette yakında öleceğini söyleyen kadın sesi duyulur. Ritsuko nişanlısı Saku’ya not bırakarak, uzaklara gittiğini ve kendisi için endişelenmemesini yazar.  Saku gittiği bardaki televizyondaki haber programında, Japonya’ya yaklaşmakta olan tayfunun haberini izlerken, hava alanındaki görüntüde arka planda Ritsuko’yu görür. Onun memleketine gittiğini anlar. Bunun üzerine Saku da memlekete gider. Nişanlısını ararken, lise yıllarında yaşanan olayların yarattığı derinlerde kalan boşluğu geçmişe dönüşlerle yeniden doldurur.

Ayrıca Japon Kültürünü Anlatan Popüler Filmler veya Samuray Filmleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Tada, Kimi o Aishiteru - 2006 IMDb: 7.4

Tada, Kimi o Aishiteru-2006 IMDb: 7.4

Yönetmen: TakehikoShinjō

Oyuncular: Aoi Miyazaki, Hiroshi Tamaki

Makoto, okulun ilk gününde Shizuru adındaki sevimli kızla tanışır. Normalde insanlar arasındayken utangaç olan Makoto’nun bu özelliği Shizuru’yu etkiler. Shizuru onunla vakit geçirmek istediği için fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlar. Ancak kısa süre sonra Makoto, Miyuki adındaki güzel kıza ilgi duymaya başlar. Shizuru bu durumdan rahatsız olur ve Makoto’ya doğum günü için ormanda öpüşürken fotoğraflarını çekmek istediğini söyler. Sanatsal yönüyle ön plana çıkan romantik film melankoli yerine mutluluğu kullanarak romantizme farklı bakış getiriyor.  

1. Banshun (Geç Bahar) - 1949 IMDb: 8.3

Banshun-1949 IMDb: 8.3

Yönetmen: Yasujirō Ozu

Oyuncular: Chishu Ryu, Setsuko Hara

Listede yer verdiğimiz en eski yapım bu film. Japon kültüründe aile çok önemlidir. Japon sinemasının önemli yönetmeni Yasujirô Ozu’nun da değişmez temalarındandır. 1949 yapımı film yönetmenin en güçlü aile portrelerindendir. Filmde 27 yaşında olmasına rağmen hala babasıyla yaşayan ve baskılara rağmen evlenmek istemeyen Noriko’nun hikâyesi anlatılır. Teyzesinin çabaları ve dul babasının kızının gelecekte yalnız kalmasından endişe duyarak evlenmesini istemesi de kâr etmez. Kız hepsiyle zıtlaşır ve bu taleplere karşı çıkar.

Film bu tema üzerinden savaştan sonraki Japonya’da başlayan kuşak çatışmasına da vurgu yapmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yasujirō Ozu Japon sinemasının efsane ismidir. “Japon yönetmenlerin en Japonu” diye anıldığı söylenir. 1903-1963 yılları arasında yaşamış olan yönetmen 50'yi aşkın film yönetmiştir. Pek çok ünlü yönetmene ilham kaynağı olduğu bilinmektedir.

Anime, Japonya'ya özgü çizim sanatıyla yapılmış çizimlerdir. İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmışıdır. Animeler genelde mangaların (Japon çizgi roman) sinemaya veya televizyona uyarlanmasıdır. Her yaş grubuna ve geniş izleyici kitlelerine hitap eder.

İlgili Yazılar