Japon Kültürünü Anlatan Popüler Filmler veya Samuray Filmleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 10 Haziran 2021
  • 1.990 okunma

Japon sinemasında; 19. yüzyılda değişen kanunlarla tarihin tozlu sayfalarına gömülen Samuray geleneği ile ilgili yapılmış çok sayıda özgün sinema filmi mevcuttur. Japon insanlarının ve Japon kültürünün kendine has özelliklerinin en iyi biçimde tanıtıldığı en iyi Japon ve Samuray filmlerini sizin için derledik.

12. Mibu Gishi Den - Son Kılıç Çekildiğinde

Mibu Gishi Den-Son Kılıç Çekildiğinde

IMDb: 7.5

Yıl: 2002

Yönetmen: Yojiro Takita

Oyuncular: Kiichi Nakai, Kōichi Satō

Mensup olduğu Klan’dan aldığı kısıtlı maaş ile ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmaya başlayan samuray Kanichiro, daha iyi para kazanma umuduyla başka şehre gider. Çok sevdiği ailesinden ayrılması zor olsa da yola çıkar. Üstün kılıç kabiliyeti yardımıyla çok güçlü Shinsengumi takımına girer. Ailesinin iyiliği için her şeyi yapmaya hazırdır. Listemize sondan girdiğine bakmayın. Dram türünde ve oldukça başarılı samuray filmi örneklerindendir.

11. Zatōichi - Kör Samuray

Zatōichi-Kör Samuray

IMDb: 7.5

Yıl: 2003

Yönetmen: Takeshi Kitano

Oyuncular: Tadanobu Asano, Yui Natsukawa

Geçimini masaj yaparak ve kumar oynayarak sağlayan kör gezgin Zatoichi, diğer duyuları çok güçlü olan, aynı zamanda iyi de kılıç ustasıdır. Yakın arkadaşı Shinkichi ile dağ kasabasındaki kumarhanede iki kız kardeşle tanışırlar. Kızların aileleri, kasabayı kırıp geçiren yakuza çetesi tarafından öldürülmüştür. Zatoichi, hesaplaşma için bu çeteyle karşı karşıya gelecektir. Japon kültüründe yakuza olgusunu vurgulamasının yanı sıra mizahi anlatımı ile de dikkat çeken başarılı Japon fimlerindendir.

Ayrıca Doğada Hayatta Kalma Temalı En İyi 20 Film adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

10. Rurôni Kenshin 1: Meiji Kenkaku Roman Tan

Rurôni Kenshin 1: Meiji Kenkaku Roman Tan

IMDb: 7.5

Yıl: 2012

Yönetmen: Keishi Ōtomo

Oyuncular: Takeru Satoh, Emi Takei

Aksiyon, macera türündeki filmde Himura Kenshin, Meiji Devrimi sırasında devrimciler için çok adam öldürmüş bu yüzden ‘Hitokiri Battousai’ lakabı verilmiş usta suikastçıdır. Devrim sona erdikten sonra asla adam öldürmeyeceğine yemin eder ve rurouni (gezgin) olarak seyahat etmeye başlar. Ancak bu yemin şiddetle sınanacaktır. Yönetmen Keishi Ōtomo’nun devamını da çektiği başarılı serinin ilk filmidir.

9. Rurôni Kenshin 2: Kyôto Taika - Hen (Kyoto Cehennemi)

Rurôni Kenshin 2: Kyôto Taika-Hen (Kyoto Cehennemi)

IMDb: 7.6

Yıl: 2014

Yönetmen: Keishi Ōtomo

Oyuncular: Takeru Satoh, Emi Takei

Devam filmi olan bu seride macera ve aksiyon da devam ediyor. Bu kez suikastçı Himura Kenshin, amansız düşmanı Makoto Shishio’yla karşı karşıyadır. Bu kez Meiji hükümetine yönelik saldırıları engellemek amacındadır ve ülkenin geleceği Kenshin’in kılıcının ustalığına bağlıdır. En az ilki kadar başarılı hatta ilkinden daha fazla gişe yapmış; Japon kültürünü en iyi yansıtan, en başarılı Japon filmleri arasında sayılabilir.

8. Jûsan-Nin No Shikaku - 13 Suikastçı

Jûsan-Nin No Shikaku-13 Suikastçı

IMDb: 7.6

Yıl: 2010

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular. Koji Yakusho, Takayuki Yamada

13 suikastçının koca orduyla karşı karşıya gelişini anlatan film en iyi samuray filmlerindendir. Shogun’ın gaddar üvey kardeşini öldürmek için harekete geçen 13 samurayın giriştiği mücadelesini konu alır. 13 Suikastçı yeni Shogun’un üvey kardeşi Naritsugu’nun kuralsız ve zulmedici davranışlarına son vermek için Shinzaemon ve adamlarının destansı mücadelesi anlatılıyor. Aksiyon, macera ve dramanın başarılı Japon yönetmeni Takashi Miike imzalı yapım izleyiciden iyi puan almayı başarmış.

7. Kakushi Ken Oni No Tsume - Mahfuz Kılıç

Kakushi Ken Oni No Tsume-Mahfuz Kılıç

IMDb: 7.7

Yıl: 2004

Yönetmen: Yoji Yamada

Oyuncular: Masatoshi Nagase, Takako Matsu

Aksiyon, drama ve tarih… Konu, 1860'larda geçiyor. İki samuray, Munezo Katagiri  ve Samon Shimada, Edo'da (Tokyo) görev yapacak olan arkadaşları Yaichiro Hazama'ya veda eder. Katagiri, Yaichiro’nun karakteri yüzünden başının belaya girebileceği konusunda endişelidir. Evli olan Yaichiro’nun Edo'daki şehvetli hayata istekli olduğunu ifade etmesi şüpheleri doğrular. Japon kültüründe aile hayatını en iyi yansıtan filmlerden…

6. The Last Samurai - Son Samuray

The Last Samurai-Son Samuray

IMDb: 7.7

Yıl: 2003

Yönetmen: Edward Zwick

Oyuncular: Tom Cruise, Timothy Spall

1870'li yıllarda Japon imparatoru tarafından ordunun eğitimi için davet edilen Amerikalı Yüzbaşı Nathan Algren Japon ordusu ile savaşırken samuraylara esir düşer. Samurayların son lideri Katsumoto adamın kim olduğunu anlamak için, yaşamasına izin verir. Algren’i yaşadıkları köye götürür. Yüzbaşı burada samuray kültürüyle tanışır ve çok etkilenir. Samuray savaşçısı gibi davranmayı ve kılıç kullanmayı öğrenir. Bu durum onu önemli kararın eşiğine getirir; iki taraf arasında sıkışmıştır ve onurunun ona doğru yolu göstermesini umar. Film vizyona girdiği her ülkede fırtınalar koparmıştır. Sevilen oyuncu Tom Cruise’un da bunda etkisi büyüktür elbette. Bol aksiyonun yanı sıra Japon samuray geleneğinin felsefesini anlatışındaki naiflik de filmin başarısını önemli ölçüde arttırmıştır.

5. Okuribito - Son Veda

Okuribito-Son Veda

IMDb: 8.1

Yıl: 2010

Yönetmen: Yōjirō Takita

Oyuncular: Masahiro Motoki, Ryōko Hirosue

Akademi ödüllerinde Departures adı ile gösterimi yapılan ve En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanan filmde, çello sanatçısı Daigo Kobayashi'nin hikâyesi anlatılıyor. Orkestrası dağılan ve işini kaybeden müzisyen Daigo karısı Mika ile beraber, annesinden ona kalan evde yaşamak için memleketine döner. Seyahat acentesi olduğunu sandığı iş için başvurur ve kabul edilir. Yapacağı işin Japon kültüründe önemli yeri olan ‘ölülerin öteki dünyaya yapacakları yolculuk için hazırlanması’ olduğunu fark ettiğinde iş işten geçmiştir. Duygusallık ve mizahın iç içe geçtiği, müziğin başrolde olduğu ve Japonların farklı kültürel özelliklerinin sunulduğu başarılı filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

4. Rashômon - Sarı Irkın Şehveti

Rashômon-Sarı Irkın Şehveti

IMDb: 8.2

Yıl: 1950

Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Toshirô Mifune, Masayuki Mori

Suç, gizem ve dramanın başarıyla verildiği filmin konusu şöyle: Rashômon'da, ormanda kanlar içindeki erkek cesedi ve adamın tecavüze uğramış karısı tesadüfen bulunur. Yaşananların şahidi olan üç kişi vardır. Bunlardan birincisi gezgin, ikincisi oduncu, üçüncüsü ise hayduttur. Ancak üçünün de anlattıkları birbirini tutmaz ve olaya ilişkin net bilgi veremezler. Aralarından birisi kesin olarak gerçeği anlatmamaktadır. Acaba bu hangisidir? Film içerik yönünden eleştirilere maruz kalmışsa da Japon kültürünü en iyi yansıtan filmlerin başında gelmesi ve yönetmeni nedeniyle izlenmeye değer.

3. Yojimbo

Yojimbo

IMDb: 8.2

Yıl: 1961

Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Toshirō Mifune, Tatsuya Nakadai

Gezgin samurayın yolunun düştüğü küçük kasaba iki azılı çetenin yönetimindedir ve iki taraf da güç gösterileri yapmakta ve üstünlük için savaşmaktadır. Samuray çok geç olmadan kasabayı terk etmesini söyleyenlere kulak asmaz. İki düşman tarafı birbirine düşürüp iki tarafın da çökmesini sağlamak için plan yapar. Uzakdoğu sinemasının yetiştirdiği en önemli isimlerden olan ve dünya sinemasına önemli başyapıtlar kazandıran Akira Kurosawa’nın filmi en iyi Japon filmlerindendir. Yüksek gerilime dikkat!

Ayrıca En İyi 16 Kızılderili Filmi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Seppuku - Harakiri

Seppuku-Harakiri

IMDb: 8.6

Yıl: 1962

Yönetmen: Masaki Kobayashi

Oyuncular: Tatsuya Nakadai, Shima Iwashita

1630 yılıdır. Yaşlı samuray harakiri yapabileceği uygun yer bulmak için şehre gider. Onurlu biri olarak yaşamını sonlandırmak istemektedir ama lordun huzurunda arzusunu dile getirip, kendisinden izin almak zorundadır. Ancak kendisinden önce aynı taleple gelen genç samurayla karşılaşınca işler değişecektir. Japon kültürüne ait farklı geleneklerden olan ‘harakiri’nin anlatıldığı en iyi filmlerden olan yapım, feodal Japon toplumunda onur, asalet, gurur, yaşam ve ölüm olgularıyla ilgili önemli mesajlar veriyor. Gizem, drama ve aksiyon bu filmde!

1. Shichinin No Samurai - 7 Samuray

Shichinin No Samurai-7 Samuray

IMDb: 8.6

Yıl: 1954:

Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Toshirō Mifune, Takashi Shimura

Listenin 1 numarası tabiki Akira Kurosawa imzalı filmlerden.. 16. yüzyılda düzenli şekilde silahlı haydutların saldırısına uğrayan ve ekinleri yağmalanan yoksul köylüler efendisi olmayan samuraydan yardım talep ederler. Bu samuray, kendisi gibi işsiz olan 6 samurayı da yanına alarak silah alamayacak kadar yoksul olan köy ahalisine karın tokluğuna savunma sanatlarını öğretirler. Bundan sonra haydutlara karşı hep beraber amansızca savaşırlar. Samuray kültürünün en iyi örneklerinden olan film aksiyon, macera ve dramayı birleştirmiş başyapıtlardan…

Sıkça Sorulan Sorular

1910 – 1998 yılları arasında yaşamış olan Japon sinemacıdır. 57 yıllık mesleki kariyerinde 30 film yapıp yöneten Kurosava, sadece Japon sinemasının değil dünya sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden olarak tarihe geçmiştir.

Japon kültürünün çarpıcı geleneklerinden Seppuku ya da bilinen adıyla Harakiri Japon intihar âdetidir. Seppuku samurayın yaşamı boyunca hep beklediği ölüme kendi eliyle ancak korkunç acılar çekerek ulaşmasıdır. Yasaklanmış olmasına rağmen; Japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin duyulması çok büyük utanç kabul edildiği için zaman zaman uygulayanlar görülmektedir.

İlgili Yazılar