Netflix'te İzlenmesi Gereken En İyi 15 Korku Filmi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 20 Ocak 2022
  • 469 okunma

Gündelik hayatlarımızda yaşadığımız stres ve sıkıntıdan kurtulmak için hepimiz farklı yollara başvururuz. Film izlemek ise bunlardan en keyifli olandır. Ancak herkes romantik komedi izleyerek rahatlayamaz. Kimilerinin korkmaya, gerilmeye ve dolayısıyla adrenalin salgılamaya ihtiyacı vardır. İşte tam da bu kişiler için olağanüstü listemizle karşınızdayız: Netflix'te izlenmesi gereken en iyi korku filmleri:

15. Sır Yuvası (Aftermath) - IMDb: 5,3

Sır Yuvası (Aftermath)

Yapım: 2021

Netflix’te izlenmesi gereken en iyi korku filmleri listemize sondan giren film, yeni evlerine taşınmalarının ardından çeşitli korkunç olaylar yaşayan Natalie (Ashley Greene) ve eşi Kevin Dadich’in (Shawn Ashmore) hikayesini anlatır. Kevin profesyonel olarak biyolojik tehlike alanlarını temizlemektedir. Temizlediği cinayet-intihar evinin son derece güzel olduğunu keşfedince evliliklerinde yaşadıkları problemlerin üstesinden gelmek için yeni başlangıç yapmak ister. Sır Yuvası’na taşındıklarında işler hızla kötüye gitmeye başlar. Evin çevresinde esrarengiz mesajlar ve geceleri koridorda sürünen ürkünç adamın gölgeleri görünür. Bakalım bu korkunç evin ardındaki sır ne?

14. 1922 - IMDb: 6,3

1922

Yapım: 2017

Stephen King’in Zifiri Karanlık, Yıldızsız Gece olarak birleştirilen kısa hikayelerinden ilkine dayanan 1922 filmi, esasında Edgar Allen Poe’nun Gammaz Yürek’inin yeniden anlatımıdır. Çoğu kişinin anlatıcısını sorguladığı ve yaşananların gerçek mi yoksa doğaüstü mü olduğuna dair pek çok soru açığa çıkaran filmin öyküsü, aile içi çekişmelerin ve insanın içinde var olan karanlığın yavaş yavaş işlenmesinden ibarettir. Yönetmen Zak Hilditch sayesinde Stephen King hikayesinden Netflix filmine dönüşen 1922’de ana karakter Wilfred James (Thomas Jane) çiftliği satmasını engellemek için karısını öldürmeye çalışan Nebraska çiftçisidir.

13. Havari (Apostle) - IMDb: 6,3

Havari (Apostle)

Yapım: 2018

Netflix’in en iyi korku filmlerinden olan yapım, Gareth Evans tarafından yazılıp yönetilmiştir.Apostle’ın 1905 dolaylarında geçen hikayesinde Thomas Richardson’ın (Dan Stevens) kız kardeşi Andrea (Lucy Boynton) uzak adalardan birinde gizemli dini tarikat tarafından fidye için kaçırılır.

12. Cargo - IMDb: 6,3

Cargo

Yapım: 2017

Kimi film severler için zombi filmleri eskimiş olabilir, yine de Cargo’nun bu eski türe daha sessiz ama heyecan verici yeni yaklaşım sunduğunu söylemek yanlış olmaz. Filmde Martin Freeman zombi salgını sırasında henüz bebek olan kızıyla beraber Avustralya’yı dolaşan babayı canlandırır. Isırıldığında ise tamamen dönüşmeden önce kızına bakacak birilerini bulması gerekecektir. Yani esasında normal zombi filmlerinin aksine Cargo sonsuz katliam yerine duygusal ve sürükleyici yolculuğu ön plana çıkarır.

11. The Ritual - IMDb: 6,3

The Ritual

Yapım: 2017

Adam Nevill tarafından yazılarak 2011 senesinde yayınlanan The Ritual kitabından uyarlanan Netflix orijinal filminin genel konusu, arkadaşları Rob’un (Paul Reid) trajik cinayetinden 6 ay sonra Kungsleden yürüyüş parkuru boyunca düzenledikleri kamp gezisi için yeniden toplanan grup Phil (Arsher Ali), Dom (Sam Troughton), Hutch (Robert James-Collier) ve Luke’a (rafe Spall) odaklanır. Dom dizini sakatladığında, arkadaşlar ormandaki uzun patikayı izlemek yerine kestirme yol aramaya karar verirler. Ancak en sonunda vardıkları yer, eski kötü ruhların onları takip ederek korkuttuğu araziden başka bir yer olmayacaktır.

10. Creep - IMDb: 6,4

Creep

Yapım: 2014

Creep’te ameliyat edilemez beyin tümörü teşhisi konmasına rağmen kanserden kurtulan Josef (Mark Duplass), doğmamış oğlu için video günlüğü hazırlamayı düşünür ve Aaron’u (Patrick Brice) kameraman olarak tutar. Film yoğun, derinden rahatsızlık verici, çoğunlukla ürkütücü ve umulmadık şekilde sıklıkla komiktir.

9. Annabelle: Kötülüğün Doğuşu - IMDb: 6,5

Annabelle: Kötülüğün Doğuşu

Yapım: 2017

Annabelle serisinin ikinci filminde oyuncak bebek üreticisi Samuel Mullins ve eşi Esther mükemmel aile hayatlarını sürdürürken korkunç trajediyle yüzleşmek zorunda kalırlar. Araba çarpması sonucu küçük kızları Bee hayatını kaybeder. Aradan 12 yıl geçmesine rağmen acıları dinmeyen Samuel ve Esther kapanan yetimhanedeki kızları ve görevli rahibeyi evlerine davet ederler. Ancak ölen kızları Bee’nin odası ve Esther’in odası kızlar için yasaktır. Sakat kız Janice, Bee’nin odasına girmeyi başarır ve dolapta kilitlenmiş oyuncak bebeği bulur. İşte bu noktadan sonra oyuncakçı tarafından yaratılan lanetli bebeğin hedefinde küçük kızlar, özellikle de Janice olacaktır.

8. Oyun (Gerald’s Game) - IMDb: 6,5

Oyun (Gerald’s Game)

Yapım: 2017

Netflix’te izlenmesi gereken en iyi korku filmlerinden olan Gerald’s Game Stephen King’in aynı adlı romanın uyarlanmış ve yönetmenliğini Mike Flanagan üstlenmiştir. Hafta sonlarını güzelce geçirmek isteyen evli çift Gerald ve Jessie, ıssız göl evine giderler. Huzur dolu geçen vakitlerini biraz da eğlenceye ayırmak için ilişkilerini oyuna çevirirler ancak bu oyun ansızın hayatta kalma savaşına döner. Gerald kazara öldüğünde ise eşi Jessie iblislerle hem kendi zihninde hem de aslında boş görünen evin gölgesinde yüzleşmek zorunda kalacaktır.

7. Onun Evi (His House) - IMDb: 6,5

Onun Evi (His House)

Yapım: 2020

İngiliz filmi His House, savaşın parçaladığı Güney Sudan’daki köylerinden İngiltere’ye kaçan Bol ve Rial çiftini konu alır. Yeni evlerinde pusuya yatmış kötülük yüzünden yeni hayatlarına uyum sağlamakta zorlanırlar. Kötü ruh hem akıl sağlıklarını hem de ilişkilerini tehdit eder. Korku filmi görevini layığıyla yerine getiriyor çünkü derinden rahatsızlık veriyor.

6. Bird Box - IMDb: 6,6

Bird Box

Yapım: 2018

Küresel terör unsuru haline gelen ve gören herkesin ölümüne yol açan esrarengiz varlık tüm dünyanın evlere kapanmasına neden olur. Malorie (Sandra Bullock) çocuklarıyla beraber 5 yıl boyunca eve kapanır ancak güvenli bölge olduğunu öğrenince oraya doğru hep birlikte yola çıkarlar. Tabii yolculuk güzergahında tehlikeli nehir bulunur. Üstelik bu nehirden geçerken korkunç varlığı görmemek için gözlerini kapalı tutmaları gerekmektedir. Emmy ödüllü Susanne Bier tarafından yönetilen Bird Box, en iyi korku ve gerilim filmleri arasında sıralanmayı hak ediyor.

5. Sessiz (Hush) - IMDb: 6,6

Sessiz (Hush)

Yapım: 2016

Pek çoğu karakter gelişimi çok az olan ya da hiç olmayan kurbanlar olduğundan, sevimli kahramana sahip korku filmi bulmak neredeyse imkansızdır.Hushfilmindeki kadın kahraman ise, bu türün başrolü için mükemmel seçimdir. Dolayısıyla film Netflix’te izlenmesi gereken en iyi korku filmleri arasındadır. Üstelik filmin temeli eşsizdir. Haneye tecavüzden kurtulmak adına mücadele eden sağır kadını konu alır. Ana karakterin kendi durumunu kontrol altına alışı tekrar tekrar seyretmeye değerdir. Kısaca film, kadın zekası ve azmini anlatır ve esasında ona verilenden çok daha fazla övgüyü hak eder.

4. Platform - IMDb: 7,0

Platform

Yapımı: 2019

Platform, 2020’de Netflix’te yayınlanmasının ardından dünyayı kasıp kavurmuştur. Hikayesinin olağanüstü temeli ve işlenişinin örnekleri olsa da bilim kurgu ve korku unsurlarını işleme şekli açısından son derece farklı ve eşsizdir. Tüm hikaye, insanların üst üste ve ikişer ikişer hücrelere yerleştirildiği Dikey Öz-Yönetim Merkezi (Vertical Self-Management Center) olarak adlandırılan yapıda geçer. Platform bu hücreler arasında aşağı-yukarı hareket eder ve hücre sakinleri her 30 günde değişir. Herkese yetecek kadar yiyecek olmadığından, üst kattakiler platform aşağı ulaşmadan genellikle her şeyi tüketirler. Ancak katılımcılardan biri sisteme karşı çıkmaya karar verir.

3. Nefesini Tut (Don’t Breathe) - IMDb: 7,1

Nefesini Tut (Don’t Breathe)

Yapım: 2016

Gerilim ve içgüdüsel heyecan üzerine çalışan Nefesini Tut, kasabadan ayrılmak için yeterli parayı sağlama almak umuduyla kör adamın evine giren genç suçlu (Jane Levy) ve arkadaşları Alex (Dylan Minnette) ile Money’i (Daniel Zovatto) konu alır. Kurdukları son derece basittir: Kör adamın evindeki kilitli odaya girerek onu soymak. Fakat işler hiç de bekledikleri gibi gitmez çünkü hafife aldıkları kör adam esasında hikayenin kötü kahramanıdır. Yani esasında kusursuz suç planı yerine ölümcül hataya imza atarlar.

2. O (It) - IMDb: 7,3

O (It)

Yapım: 2017

O, Stephen King’in Derry kasabasında çocukları korkutan Pennywise (Bill Skarsgard) isimli katil palyaço hakkındaki romanına dayanır. Aynı adlı romandan uyarlanan IT, Pennywise bir grup çocukluk arkadaşını terörize eder. Ana kaynak olan romanın genişliğini kapsayacak şekilde iki bölüm olarak planlanan hikayenin ilki Andy Muschietti tarafından yönetilmiştir. Üstelik hala korkunç hitler arasındaki yerini korumaktadır.

1. Diğerleri (The Others) - IMDb: 7,6

Diğerleri (The Others)

Yapım: 2001

Esasında oldukça eski olan ancak Netflix’te izlenmesi gereken en iyi korku filmleri arasında yerini alan Diğerleri’nde İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Grace isimli kadın, Jersey’deki malikanesinde iki çocuğuyla beraber yaşamakta ve eşinin savaştan dönmesini beklemektedir. Fakat çocukları, rahatsızlıkları yüzünden doğrudan güneş ışığına maruz kalamazlar. Dolayısıyla Grace’in malikanesi oldukça karanlıktır. Evi için hizmetçiler tutması gerekene dek garip, baskıcı ve neredeyse dini kurallar doğrultusunda yaşarlar. Ancak hizmetçilerin gelişi ve oluşan sis yüzünden evin dünyanın kalanıyla iletişiminin kesilmesi beklenmedik sonuçlara, dolayısıyla kuralların çiğnenmesine yol açacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Alfred Hitchcock imzalı, 1960 yapımı Psycho (Sapık) filmi 8,5 IMDb puanıyla tüm zamanların en iyi korku filmi sayılmaktadır.

Korku filmlerinin IMDb puanlarının diğer türlere göre daha düşük seyrettiğini keşfetmiş olabilirsiniz. Kesin sebebi bilinmemekle beraber iyi olarak nitelendirilen korku filmlerinin puanlarının 4,5-7 aralığında değiştiğini söylemek mümkündür.

İlgili Yazılar