İzlenmesi Gereken Gerilim Filmleri Tavsiyeleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 6 Haziran 2021
  • 204 okunma

Gerilim filmleri izlemek pek çoğumuz için adrenalini üst seviyelere taşıyan etkinliktir. Bilhassa bu gerilimin üstüne ışıkları kapatarak izlemek gibi ortama uygun ambiyanslar yaratılması da bu keyfi doruğa çıkarmaktadır. Gerilim türü, korku ve aksiyonun birlikte harmanlandığı eserler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sırların çözümüne dair o heyecan, gizli bir takip veya üstü örtülü birden fazla olay hakkında hissedilen endişe ve merak, gerilimin ayyuka çıktığı anlar olarak bilinir. Muhakkak insanlar etkisi altında kalacağı filmlere daha çok yönelmekte ve kimi zaman da üzerinde düşünmek de istemektedir.

Bugün gerilim türünü sevenler için biz de en iyi gerilim filmleri için tavsiyeler bölümünü hazırladık. Hali hazırda izlemek için aklınıza film adı gelmiyorsa, önerilerimize göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Forgotten (Unutulmuş)

Forgotten (Unutulmuş):

2017 senesi yapımı gizem macera-gerilim türünde bir film olan “Unutulmuş” ya da orijinal adıyla “Forgotten” süresi 1 saat 49 dakika olan Kore yapımı filmdir.

Yönetmeni Jang Hang Jun olan Unutulmuş adlı filmde, Jin Seok isminde bir genç ve ağabeyi ailesiyle beraber yeni eve taşınırlar. Fakat ağabeyinin kaçırıldığı güne rastlayan Jin, belli bir zaman süresince ondan haber alamaz. Ağabeyi Yoo Seok’un geri dönmesinden sonra ailede tuhaf görünen bazı davranışlar dikkatini çeker. Tutarsız davranışlarla şüpheye düşerek evden kaçan Jin, polis merkezine sığınır ve yardım ister. Jim kendisine sorgucu şekilde sorular soran memura 21 yaşında olduğunu ve 1997 senesinde olduğunu söylese de beklemediği yanıt alır. Polis memuru 2017 senesinde olduklarını ona hatırlatır.

Etrafındaki garip durumlar ve yaşadığı dönemin farklılığı arasındaki açmazların konu aldığı filmde Jin’in geçmişiyle ilgili yakalayacağı ipuçları filmin gerilim öğesini yükseltmektedir. Kang Ha Neul, Kim- Mu Yeol’un başrollerde oynadığı filmin IMDb puanı: 7.4’tür.

Ayrıca Kulakların Pasını Silen 20 Film Müziği adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Fractured (Çatlak)

Fractured (Çatlak):

Psikolojik gerilim türünü sevenler için uygun film olduğunu düşündüğümüz Çatlak adlı film, Eylül 2019 ABD yapımı bir film olarak karşımıza çıkıyor. Brad Anderson’un yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde, Sam Worthington, Lily Rabe, Stephen Tobolowsky, Adjoa Andoh yer almaktadır.

Filmde ailesi kaybolan adamın mücadelesi anlatılmaktadır. Minneapolis kentine ailesiyle beraber giden Ray, yolculuk esnasında geçirdikleri kazanın ardından hastaneye alınırlar. Fakat eşi ve kızını hastanede arayıp bulamayan Ray, şüpheli bazı durumlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Süresi 1 saat 40 dakika olan bir filmin senaryosunu Alan Mc Elroy yazmıştır. Filmin IMDb puanı: 6,4.

İnception (Başlangıç)

İnception (Başlangıç):

Christopher Nolan filmi olan Inception, 2010 senesi yapımı Amerikan gerilim, aksiyon bilim kurgu filmidir. Filme ait bazı korkutucu sahnelerin MTV Film Ödülü’nü aldığını da belirtelim.

Başrollerini Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon Lewitt, Marion Cotillard, Ellen Page ve Michael Caine gibi önemli oyunların üstlendiği filmde, casusluk sektörüne girmiş olan Dom Cobb ismindeki kişinin en büyük yeteneği, rüya gören kişilerde yer alan bilinçaltı fikirleri çalma durumudur. Daha sonra uluslararası bir kaçak konumuna gelip aranan biri olan Dom’un gizemli durumları filmde bulmuştur. Süresi 2 saat 42 dakika olan filmin IMDb puanı: 8.8’dir.

Prisoners (Tutsaklar)

Prisoners (Tutsaklar):

Gerilim-suç içerikli tür sevenler için iyi tavsiye olarak önerdiğimiz Prisoners (Tutsaklar) 2013 senesi yapımı bir ABD filmi. Filmin yönetmen koltuğunda Denis Villeneue yer almaktadır.

Filmde, iki kız çocuğunun Pensilvanya bölgesinde kaçırılmasını konu edinmektedir. İpucu olarak sadece sokağın köşesinde yer alan karavan söz konusudur. İpuçlarıyla bir yere varamayacağını anlayan polis memuru çareyi, kendi yöntemlerine başvurmakta bulur. Prisoner filmleri başrolünde ise, Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal isimleri bulunmaktadır. Filmin süresi 2 saat 34 dakikadır. IMDb puanı ise, 8.1’dir.

Invisible Guest (Görünmeyen Misafir)

Invisible Guest (Görünmeyen Misafir):

Gizem ve gerilimi bünyesinde barındıran İspanyol yapımı olan film Invisible Guest, Oriol Paulo yönetmenliğinde çekilen 2016 yapımı bir filmdir. Ocak 2017 senesinde gösterime giren filmde, Mario Casas ve Barbara Lennie başrollerde yer almıştır.

Filmde, teknoloji pazarının gücüne sahip olan Adrian Doria’nın Yılın Adamı olarak seçilmesinden sonraki savunmasını içermektedir. Sürükleyici yapım olarak suç ve bağlantıları içeren olay örgüsüyle dikkat çeken filmde, Adrian’ın ünü arttıktan sonra, geçmişiyle ilgili gündemine gelecek bazı sorunlarla yüzleşmesi söz konusu olmaktadır. Süresi 1 saat 46 dakika olan filmin, IMDb puanı: 8.1’dir.

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler):

Suç, gizem ve gerilim bir filmde toplanmış dersek yanlış olmaz. Tüm zamanların en iyi gerilim filmleri arasında adı yer alan The Usual Suspects, Bryan Singer yönetmenliğinde çekilmiş, 1995 yapımı Amerikan filmi.

Filmde Roger Kint adlı bir dolandırıcının sorgusu esnasında anlattığı hikaye üzerinden konu ilerlemektedir. San Pedro kentinde infilak eden bir tekneyi araştırmaya giden ekibin, bulduğu uyuşturucular ve cesetlerden sonra, sağ kurtulan iki kişiden biri tetikçi diğeri teröristtir. Kint’in olayı anlatışıyla aydınlanan gerçekler, olayı sürükleyici hale taşır. Filmin başrollerinde, Kevin Spacey, Benicio Del Toro ve Gabriel Bryne yer almaktadır. Süresi 1 saat 45 dakika olan filmin IMDb puanı: 8,5’tir.

Gone Girl (Kayıp Kız)

Gone Girl (Kayıp Kız):

David Fincher yönetmenliğinde çekilen 2014 yapımı Amerikan gizem/gerilim türü film olan Kayıp Kız yani Gone Girl, esrarengiz olayların perde arkasını öğrenmeyi sevenlerin takip etmek isteyeceği yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Amy ve Nick, evliliklerinin 5. yılını kutlamaya hazırlanan mutlu çifttir. Fakat hayatlarında bazı tuhaflıklar da gerçekleşmeye başlar. Eşi Amy’nin esrarengiz şekilde ortadan kaybolmasıyla tüm şüpheleri üstünde toplayan Nick ve onun yaşantısındaki garip durumlar filmde yer almaktadır. Sosyal ilişkilerdeki algı faktörü, medya ve sahtekarlığın hayata etkisi etkili şekilde filmde ortaya konmaktadır.

Gillian Flynn’in aynı adlı romanından uyarlanan Gone Girl adlı yapımın başrollerinde, Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris yer almaktadır. Filmin süresi 150 dakikadır. IMDb puanı: 8,1’dir.

Ayrıca Gerçek Olaylardan Esinlenen, Komplo Teorileri Hakkında En İyi 10 Film adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Memento - Akıl Defteri

Memento-Akıl Defteri:

2000 senesinde gösterime girmiş olan gerilim-gizem türünün etkileyici yapımlarından olan Akıl Defteri, Christopher Nolan tarafından yazılıp filme çekilen yapımdır. Psikolojik gerilimden hoşlanan kişiler için önerebileceğimiz filmin başrollerinde, Guy Pearce, Carrie A. Moss ve Mark Boone yer almaktadır.

Jonathan Nolan’ın yazdığı  Memento adlı kısa hikayeden uyarlanan filmde, eş zamanlı bir hikaye anlatıcısının yorumuyla film olay örgüsü ilerler. Nadir rastlanan unutkanlık hastalığı olan eski müfettiş Leonard’ın eşinin öldürülmesi sonrası yeniye dair hafızanın kayıt yapma özelliğinden mahrum kalışını konu alır. Geçmişini ve kendisini tanıyan Leonard bir yandan eşine yapılanların intikamını alma çabası içinde eşinin katilinin peşindedir. Süresi 1 saat 54 dakika olan filmin IMDb puanı: 8.5’tir.

Spotlight

Spotlight:

Ocak 2016 senesinde vizyona giren gerilim-dram içerikli Amerikan yapımı film olan Spotlight, Amerika’nın etkin basın topluluğu olan The  Boston Globe’de yer alan ekibi konu olarak işlemektedir.

Yönetmenliğini Tom Mc Carthy, başrollerini ise Mark Ruffalo, Rachel Mc Adams ve Michael Keaton’un paylaştığı filmde, bir kilisede meydana gelen taciz skandalını araştıran gazetecilerin, araştırmaları sonucu Katolik Kilisesi’nin geçmişine dair buldukları esrarengiz bulgular yer almaktadır. Senaryosunu Tom Mc Carty ve Josh Singer’in yazdığı,  Spotlight filmi 2016 senesinde En iyi film Oscar Ödülü ve  beraberinde birçok prestijli ödülün de sahibi olmuştur. Süresi 129 dakika olan filmin IMDb puanı: 8.1’dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gerilim içerikli filmler içinde günümüze dek en fazla izlenen ve beğenilen filmler, “Inception”, “Memento”, “Leon”, “The Usual Suspects”, “The Departed” adlı filmleri sayabiliriz.

2021 senesinde 2000’li yılların korku- gerilim türünün önemli serilerini oluşturan testere “Saw” isimli yapımın “Spiral: From The Book Of Saw” adlı yeni bir bölümle ekranlara gelmesi bekleniyor. 1992 tarihli eski bir yapım ve mitolojik karakter olarak filme uyarlanmış “Candy Man” yeni bir versiyonla bu sene karşımıza çıkacak. “Last Night in Soho”, “Halloween Kills” ve “Malignant” isimli filmler de diğer iddialı yapımlar arasındadır.

İlgili Yazılar