Gerçek Olaylardan Esinlenen, Komplo Teorileri Hakkında En İyi 10 Film

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 30 Nisan 2021
  • 549 okunma
  • 1 beğeni

Herkesin içinde komple teorilerini seven bir parça vardır değil mi? Özellikle Hollywood onlarlan çok fazla ilham alır. Bazen onları uydursalar da gerçek hayatta aralarından seçim yapabilecek çok sayıda büyük komplo teorisi ve örtbas hikayeleri vardır. Komplo filmleri her zaman bir "İyi Adam" ve bazı "Karanlık Kuvvetler" içerir - genellikle çok fazla özerkliğe ve çok az düzenlemeye sahip yozlaşmış işletmeler ve / veya kendi kendine hizmet eden ve gizli devlet kurumları tarafından temsil edilir. Başka bir deyişle kimya ve ilaç şirketleri ve parayla uğraşan herkes... Biz de bu yazımızda gerçek hayattaki komplo teorilere dayanan 10 filmi listeledik..

Patlamış mısırlarınızı alın 🍿 ve keyfini çıkarın. 

1. Mançuryalı Aday (The Manchurian Candidate) - 1962

Mançuryalı Aday (The Manchurian Candidate) - 1962

1950'lerdeki Soğuk Savaş, uluslararası ilişkilerde son derece düşmanca ve şüpheli bir hava yaratmıştı. Her milletin istihbarat teşkilatları düşmanlarına ve müttefiklerine benzer şekilde casusluk yaptı. John Frankenheimer’ın 1962’de yayınlanan The Manchurian Candidate’i bu karşılıklı güvensizlik atmosferini özetledi.

Filmde Frank Sinatra ve Laurence Harvey, Kore Savaşı'nda yakalanan askerler olarak rol aldı ve hipnoz yoluyla beyin yıkamaya maruz kaldı. Harvey, işlevsiz ve acımasız hırslı ailesine dönerken Sinatra tuhaf rüyalar görmeye başladı. Sahte hatıralarla aşılanmış olduğunu fark eden Sinatra, Harvey'in bir suikastçı olarak beyninin yıkandığından ve bir başkan adayını vurması için manipüle edildiğinden korkar.

Film,1950'lerin McCarthy cadı avlarına, tedirgin uluslararası duruma ve Cenevre Sözleşmesi veya başka herhangi bir sözleşmeye bakılmaksızın kendi angajman kurallarını oluşturuyor gibi görünen devlet destekli gizli kuruluşlara duyulan güvensizliğe yoğun bir şekilde gönderme yapıyor. Film, itibarsız yabancı hükümetlerin dezenformasyon yayarak diğer ulusların işlerinde yersiz nüfuz arayışına girebileceğini bile ima ediyor.

2. Ölümsüz (Z) - 1969

Ölümsüz (Z) - 1969

22 Mayıs 1963'te Yunanlı siyasetçi ve aktivist Grigoris Lambrakis, yüzlerce destekçiye savaş karşıtı bir konuşma yaptıktan sonra iki kişi tarafından bir sopayla kafasına vuruldu. Beş gün sonra hastanede ölmesi, sağcı Yunan hükümetine karşı yoğun bir protesto başlattı ve binlerce Yunan gencine solcu siyasi örgütler kurma ilhamı verdi.

Lambrakis'in ölümüyle ilgili soruşturma sırasında ilginç olaylar yaşandı. Ölümle ilgilenen müfettişler ve avukatlar görevlerinden alındı ​​ve hatta bir süre hapse atıldı. Sonunda aşırı baskı altında kalan Başbakan istifa etti. 1974'te Yunanistan'daki askeri diktatörlük nihayet sona erdi.

Yunan yönetmen Costa-Gavras, bu önermeyi, modern bir politik gerilim filmi olarak sunduğu 1969 yapımı Z filmi için kullandı. Filmde, adı açıklanmayan bir milletvekili siyasi bir miting sonrasında öldürüldü - bir kamyonla yoldan geçen biri tarafından kafasına çarpıldı, beş gün sonra öldü - ve sonraki soruşturma, askeri polis ve ordunun cinayete karıştığına dair bir komployu ortaya koyuyor. Birkaç subay aleyhine açılan suçlamalarla, adalet yerini bulacak gibi görünüyor. Ancak, ne yazık ki, durum böyle değil. Ordu nihayetinde başarılı bir darbeyle hükümeti deviriyor ve ardından modern sanatı, pop müziği ve hatta genç Yunan protesto hareketinin sembolü olan "Z" harfini yasaklamaya devam ediyor.

Ölümsüz, 1969'da En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazandı.

3. Lincoln Komplosu (The Lincoln Conspiracy) - 1977

Lincoln Komplosu (The Lincoln Conspiracy) - 1977

1865'te Abraham Lincoln, Washington'daki Ford’s Theatre'da bir oyunu izlerken başından vuruldu. İç Savaş'ın hemen sonunda olduğu için, suikast Amerika'da yoğun duygulara neden oldu. Suikastçı John Wilkes Booth, Lincoln'ün suikastının patlama noktası olacağı ve böylece Konfederasyon davasını yeniden canlandıracağı yeni bir savaş başlatmaya çalışıyordu. Bu, resmi olarak bilinen bilgidir..

The Lincoln Conspiracy'de yönetmen James L Conway farklı bir teori öne sürüyor. The Lincoln Conspiracy, yenilgiyi kabul edemeyen birkaç fanatik Konfederasyonun işi olmak yerine, suikastın, Lincoln’ün Güney’deki yeniden yapılanma programına karşı çıkan güçlü hükümet ve iş dünyası güçleri tarafından tasarlandığını öne sürdü. Hatta, Virginia'daki Garrett's Farm'da vurularak öldürülen adamın John Wilkes Booth değil, Booth'a benzer bir isme sahip olma talihsizliğine sahip olan ve yakın zamanda serbest bırakılan bir Konfederasyon askeri olan James William Boyd olduğunu bile öne sürüyordu.

Bradford Dillman'ın talihsiz Booth rolünü oynadığı film, 1977'de gösterime girdiğinde büyük ölçüde göz ardı edildi, ancak o zamandan beri bir başkanın ölümüyle ilgili spekülasyonların artmasına yardımcı oldu ve tartışmaları ateşlemeye devam ediyor.

4. Hükmedenler (Capricorn One) - 1978

Hükmedenler (Capricorn One) - 1978

1969'da Amerika Apollo 11'i Ay'a gönderdi ve Neil Armstrong ve Buzz Aldrin farklı bir gezegene ayak basan ilk insanlar oldu. Dünya dönmeyi bıraktı ve kısa bir süre için herkes yıldızlara baktı ve Armstrong'un merdivenden inip ayak izini gezegensel bir uydunun tozunda bırakmasını izledi. Peki gerçekten yaptı mı?

1973'te, uzay yolculuğu, havacılık mühendisliği veya herhangi bir konuda deneyimi olmayan bir adam tarafından yazılan, kendi kendine basılan bir kitap, ilk olarak İnsanın En Büyük Başarısı hakkında şüphe uyandırdı. Tüm Ay'a inişin dev bir aldatmaca olduğu teorisi, 1978'de Hükümsüzler'in piyasaya sürülmesiyle popülerlik kazandı. Bu filmin konusu, görünüşte, Mars'a sahte bir uzay görevi hakkındaydı, ancak komplocular kısa süre sonra Capricorn One'ın Apollo 11'e esrarengiz bir benzerlik taşıdığını fark ettiler. Film, yeterince motive edilmiş ve iyi finanse edilmiş bir uzay ajansının aldatmacayı nasıl çekmiş olabileceğini açıkladı.

Uzay filmlerine dair en iyi tavsiyeler linkteki yazımızda!

Filmde, geri sayım başladığında şaşkın astronotlar mekikten çıkarılır ve çöldeki askeri bir hava üssüne gizlice sürülür. Boş mekik uzaya fırlatılır ve haber brifingleri halkı karanlıkta tutarken, astronotlar uzayda ve Kızıl Gezegen'e inerken kendilerinin sahte çekimlerini yaparlar. Sahte Ay'a İniş Komplosu, Elliot Gould ve Josh Brolin'in rol aldığı filmin çıkışından sonra büyük bir zemin kazandı, ancak filmde aldatmaca NASA'daki teknisyenler tarafından hızla ortaya çıkarıldı aynı hızla basına sızdırıldı. Bu da filmdeki önemli bir detay..

5. Dünyanın Kaderi (The China Syndrome) - 1979

Dünyanın Kaderi (The China Syndrome) - 1979

Film işinde zamanlama her şeydir derler. Henüz erimiş olan nükleer santralin güvenlik prosedürlerini defalarca ihlal ettiğini keşfeden bir gazetecinin hikayesi olan The China Syndrome'u yöneten James Bridges için de bu kesinlikle geçerli idi.

Bu hikaye tamamen kurgusal olsa da, filmin yayınlanmasından 12 gün sonra, 3 Mile Island'da bir nükleer felaket meydana geldi. Sadece bu da değil, kısa süre sonra nükleer santralin birkaç aydır kendi güvenlik prosedürlerini ihlal ettiği anlaşıldı. Operatörler, yapılması imkansız olması gereken hatalı soğutma sistemlerini manuel olarak tekrar tekrar geçersiz kıldılar.

Film ve "olay" arasındaki paralellikler tüyler ürperticiydi. Bu olay şüphesiz filmin başarısına yardımcı oldu ve her iki yıldızı - Jane Fonda ve Jack Lemmon - 1980 Oscar'larında aday gösterildi.

6. Kapanmayan Dosya (JFK) - 1991

Kapanmayan Dosya (JFK) - 1991

John F Kennedy'nin ölümü hakkında, onu kimin öldürdüğüne dair komplo teorileri kadar neredeyse birçok film var. Ancak açık farkla en iyisi Oliver Stone’un JFK'sidir. Stone, filmini Warren Commission'ın başkanı kimin öldürdüğüne dair efsanesine karşı çıkan "karşı efsane" olarak tanımladı.

Stone’un filmi, tek bir tetikçinin tek başına hareket etmesinden çok, JFK suikastının CIA tarafından kolaylaştırıldığını ve teşvik edildiğini öne sürdü. Kevin Costner'ın canlandırdığı New Orleans Bölge Savcısı Jim Garrison, çimenli tepeden 3 atıcı ve 6 atış yapıldığını öne sürdü. Halk sevmesine rağmen film eleştirmenler tarafından iyi karşılanmadı. Pek çok inceleme, filmin esasından ziyade komplo teorilerine odaklandı ve Stone'un kendisi ciddi bir şekilde eleştirildi. The Washington Post'taki bir Op-Ed, onu "teknik beceriye, yetersiz eğitime ve ihmal edilebilir vicdana sahip bir adam" olarak nitelendirdi.

Kötü eleştirilere rağmen, JFK büyük bir popüler başarı elde etti. Bununla birlikte, Kennedy'yi kimin öldürdüğü sorusunu çözmekten çok uzak olan Stone'un filmi, bu büyük potaya yalnızca bir teori veya karşı efsane daha ekledi.

7. Nixon - 1996

Nixon - 1996

Siyasi düşmanı John F Kennedy gibi Richard Nixon da sayısız komplo teorisine konu olmuştur. Ve Nixon hakkındaki komplo teorileri, Nixon'un kendisine karşı planlandığına inandığı çok sayıdaki komploya kıyasla sayıca az görünüyor. Nasıl bakarsanız bakın, Richard Nixon paranoyak bir adamdı.

Başkan Kennedy'nin ölümünü çevreleyen çılgınlığı inceledikten sonra, Oliver Stone'un dikkatini Nixon'a çevirmesi kaçınılmaz görünüyordu. Bu zordu çünkü Nixon özel (paranoyak) bir adamdı. Stone'un filmi, filmin "eksik bir tarihsel kayda dayalı olarak gerçeği anlama girişimi" olduğu uyarısıyla açıldı. Film, The Watergate binasındaki hırsızlık ile açılıyor, ardından personeliyle olan tuhaf ilişkilerini, artan gizliliğini (paranoya), ofisinde ve telefonda takıntı haline getirdiği ve sonunda takıntılı olduğu konuşmaların kayıtlarını belgeliyor. Anthony Hopkins'in canlandırdığı Nixon, zeki bir adam olarak tasvir edildi; yüksek makam sahibi olmak için yaptığı tüm entrikalar ve başkalarının ona karşı entrikalar kurduğu inancıyla yarattığı hayallere yavaşça yenik düşüyordu.

JFK eleştirmenlerden karışık eleştiriler alırken, Nixon bir güç gösterisi olarak kabul edildi ve Anthony Hopkins'in En İyi Erkek Oyuncu dahil 4 Oscar'a aday gösterildi. Hopkins, Nicolas Cage’in Leaving Las Vegas'ına yenildi. Nixon hala hayatta olsaydı, şüphesiz bu konuda da paranoyak olurdu.

8. Köstebek (The İnsider) - 1999

Köstebek (The İnsider) - 1999

Michael Mann’ın 1999 yapımı Köstebek filmi, bir muhbirin tütün endüstrisini ifşa etmesinin gerçek hikayesini anlatıyor. Russell Crowe gerçek hayattaki ihbarcı Jeffrey Wigand'ı canlandırırken, Al Pacino, şirketi koruyan NDA anlaşmasına rağmen hikayeyi bozan belgesel yapımcısı olarak rol aldı. Wigand, bir tütün şirketinde araştırma kimyacısı olarak çalıştı ve daha düşük tütün seviyeleri ile sigara üretimini araştırdı. Şirketin nikotin miktarını azaltırken, nikotinin etkilerini artırmak için amonyak gibi diğer kimyasalları da eklediklerini ve böylece müşteriyi bağladığını iddia etti. Düdük çalmasının bir sonucu olarak, Wigand işverenleri tarafından taciz edildi ve hatta anonim ölüm tehditleri aldı.

Michael Mann’ın filmi çok iyi karşılandı ve 7 Akademi Ödülüne aday gösterildi. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Russell Crowe için) ve En İyi Senaryo dahil..

9. Arka Bahçe (The Constant Gardener) - 2005

Arka Bahçe (The Constant Gardener) - 2005

John Le Carre en çok casus romanlarıyla tanınır ancak Arka Bahçe'yi yazdığında, odağını ilaç endüstrisine kaydırdı ve bu tür şirketlerin entrikalarını herhangi bir gizli servis kadar acımasız buldu.

Roman, 2001 yılında Ralph Fiennes'ın oynadığı bir film haline getirildi. Fiennes, zayıf Afrikalı kadınlar üzerinde verem ilaçlarını test eden bir ilaç firmasını araştıran karısının cinayetini çözmeye çalışan bir İngiliz diplomatı oynuyor. Film belirli bir uyuşturucu skandalına atıfta bulunmasa da, Afrika'da, özellikle şüpheli rızanın alındığı menenjit ve HIV gibi hastalıklar için birçok uyuşturucu denemesi yapıldı. Ayrıca, kesin olarak kanıtlanamamasına rağmen, deneklerin aşı testi için çocuk felci ve HIV ile enfekte olduğu durumlarda daha az etik ilaç denemelerinin yapıldığına dair iddialar da var. Film aynı zamanda, uluslararası bir kimya şirketinin ikiyüzlülüğünü ve tehlikeli kimyasalların dikkatsizce boşaltılmasını vurgulayan ve büyük şirketlerin hala istediği gibi kirlettiğini ve müşterileri ve çalışanları cezasız bıraktığını düşündüren, yakın zamanda yayınlanan Karanlık Sular'ın olay örgüsüne benziyor.

Arka Bahçe, Rachel Weisz için Oscar da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

10. Büyük Açık (The Big Short) - 2015

Büyük Açık (The Big Short) - 2015

Tam bir komplo teorisi olmayan The Big Short, bankaların, borsacıların ve her yönden yıldızı parlayanların mortgage sisteminindeki yerlerini ve bu süreçte tüm dünyayı iflas ettirme şeklini belgeledi. İpoteklerle ilgili bir film normalde zor sunulur ve zor izleme alırdı. İpotek konusu ilginç değil fakat Adam McKay, onu bir soygun filmi gibi yönetti. Ki bir bakıma öyleydi. Oceans 11 gibi, ancak daha az seks sahnesi ve daha iyi oyunculukla Büyük Açık, mortgage'ların nasıl çalıştığını, neden kaçınılmaz olarak çökeceğini ve daha da önemlisi, bankacılık dünyasındaki herkesin nasıI bildiğini ama burnunu çukurlara sokmakla meşgul olduğunu anlattı.

Mutlaka izlenmesi gereken Brad Pitt filmleri tavsiyelerimizi linkteki yazımızda bulabilirsiniz..

Film birden fazla ödül kazandı ve 5 Oscar'a aday gösterildi ve en iyi uyarlanmış senaryo dalında 1 ödül kazandı. Filmin yapımından hiçbir banka zarar görmedi ne yazık ki..

İlgili Yazılar