Güney Kore Hakkında Bilgi: 10 Özelliğiyle Güney Kore Hakkında Merak Edilenler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 9 Ağustos 2021
 • 674 okunma

Kısa süre öncesine kadar Güney Kore, dünyanın çoğuna kapalı ve gelişmekte olan küçük ülkeydi. Fakat hızla değişen ve zengin tarihi, muhteşem yemek kültürü gibi faktörler nedeniyle en popüler turistik yerler arasında yerini aldı. Asya’da K-Pop, Kore dizileri ve kozmetik ürünleri epey ünlüyken Batı’da da her geçen gün daha fazla Kore sevdalısı çıkmaktadır. Ülkenin genel bilgilerinin ve şöhretinin popüler nedenlerinin yanı sıra, Güney Kore hakkında günlük yaşamını deneyimlemeden duyamayacağınız pek çok benzersiz gerçek vardır. Elbette sizi, Güney Kore’yi ziyaret edene kadar bekletmeyeceğiz. İşte Güney Kore hakkında merak edilen ve duyulmayan her şey…

Güney Kore Hakkında Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

 • Resmi Adı: Kore Cumhuriyeti
 • Yönetim Şekli: Cumhuriyet
 • Başkent: Seul
 • Nüfus: 51.418.097
 • Resmi Dil: Korece
 • Para Birimi: Won
 • Yüzölçümü: 98.190 km2
 • Başlıca Sıradağları: Taebaek, Sobaek
 • Başlıca Nehirleri: Han, Kum, Naktong

Ayrıca Uzun Dizilerden Hoşlanmayanlara En İyi 20 Mini Kore Dizisi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Coğrafyası

Coğrafyası

Kore, Asya kıtasının en doğusunda yer alan 1200 kilometre uzunluğunda yarımadadır. Bugün ülke Güney ve Kuzey olarak ikiye bölünmüş durumdadır ancak vatandaşlarının çoğunun kafasında bölünemeyecek tek ulus olarak kalmaya devam eder. Güney Kore’de pek çok dağ vardır fakat dünyadaki diğer dağlara göre daha küçüktürler. Milyonlarca yıl boyunca zirveleri yağmur ve rüzgâr tarafından aşınmıştır. Çoğu zirve 1000 metrenin altında kalır. Güney Kore’nin Jeju Adası’nda ve güneydeki dar şerit boyunca, yüksek nem ve yağış, tropikal yaprak dökmeyen ormanlara yol açar. Yarımada ayrıca yaklaşık 3000 volkanik ada ile çevrilmiştir.

İnsanları ve Kültürü

İnsanları ve Kültürü

Güney Kore, her km2 başına 499 vatandaşı bulunan kalabalık ülkelerdendir. Korelilerin yaşamları, saygı ve ahlakı öğreten Çin felsefesi Konfüçyüsçülükten büyük ölçüde etkilenmiştir.

Doğası

Doğası

Güney Kore, çok sayıda insanın yaşadığı küçük ülkelerdendir, dolayısıyla oldukça fazla alan talebi vardır. Yani aslında ülkenin doğal yaşam alanlarının çoğu insanlardan arta kalan daha küçük alanlara sıkıştırılmıştır. 21 milli parkı vardır ancak gerçek vahşi hayat için kalan tek alan dağ ormanlarıdır. Eskiden Kore yarımadasında kaplanlar dolaşırdı ama bugün hiç kalmamış olma ihtimalleri vardır. Bazı kişiler, birkaçının Kuzey ve Güney Kore arasındaki tehlikeli ‘Askerden Arındırılmış Bölge’de yaşayabileceğini öngörmektedir. Ancak bölgeye özgü bu kaplanlar, kemiklerinin geleneksel ilaçlarda kullanılmasını isteyen avcılar tarafından yok edilmiştir.

Devleti ve Ekonomisi

Devleti ve Ekonomisi

Güney Kore’nin resmi adı Kore Cumhuriyeti’dir (Republic of Korea- ROK). Bunun nedeni, hükümetinin tüm Kore’den sorumlu olduğunu iddia etmesi ve Kuzey Kore’yi ayrı olarak tanımamasıdır. ROK hükümetine, beş yıllık süre için seçilen kişiler başkanlık etmektedir. Güney Kore, Doğu Asya’nın en güçlü ekonomileri arasındadır. Servetinin çoğu, bankacılık gibi imalat ve hizmet sektörlerinden gelmektedir. Ülke gemileri, arabaları, bilgisayarları ve diğer elektronik eşyaları ihraç etmektedir.

Tarihi

Tarihi

Kore’de en az 10.000 yıldır insanlar yaşamaktadır. Arkeologlar, günümüz Korelilerinin atalarının Moğolistan ve Sibirya’dan geldiğine inanmaktadır. Kore’nin ilk krallığı, 22 asırdan fazla süredir Çin’in kuzeybatısını ve bazı bölgelerini yöneten Eski Chosun’du. M.Ö. 108’de Çin orduları tarafından devrildi ve 3 yeni krallık ortaya çıktı: Koguryo, Paekche ve Silla. Ancak 660 civarında Silla, Çin birliklerinin yardımını alarak ülkenin kontrolünü ele geçirdi. 901’de Kore yeniden 3 krallığa bölündü. 936’da Wang Kon adında güçlü soylu, ülkeyi Koryo adı altında birleştirdi. Bu krallık, Yi ailesinin tahtı ele geçirip 1910’a kadar hüküm süren Choson hanedanlığını başlattığı 1392’ye kadar sürmüştür.

Kore’ye ulaşan ilk Avrupalılar, 1656’da Jeju Adası’nda karaya oturan Hollandalı ticaret gemisindeki denizcilerdi. 13 yıl esir tutulmalarından sonra aralarından bir adam kaçarak evine döndü. Bu denizcilerin hikayesi, Avrupalı tüccarlara Kore’ye gitmeleri için ilham verdi ancak gemileri 19. yüzyıla kadar Kore limanlarından menedildi. 1894’te Japonya ve Çin, Kore’deki ayaklanmayı bastırmak için asker gönderdi. Daha sonra, bu iki devletle birlikte Rusya, sonuç olarak Japonya’nın 1910’da kazandığı Kore’nin kontrolü için savaştı. Japonya İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiğinde, Kore de dahil olmak üzere tüm toprakları ‘Müttefikler’ tarafından ele geçirildi. Sovyet birlikleri kuzeyi işgal etti, ABD birlikleri ise güneyde kaldı. 1950’de kuzeydeki komünistler güneyi işgal ederek Kore Savaşı’nın başlamasına neden oldular. Savaş 1953’e kadar sürdü ve 2,5 milyondan fazla Koreli, Amerikalı, Çinli ve pek çok ulustan insan öldü. Savaş hiçbir zaman resmi olarak sona ermedi, dolayısıyla Kore hala bölünmüş durumda…

Ayrıca Güney Kore Hakkında Az Bilinen 57 İlginç Bilgi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Güney Kore Hakkında 10 İlginç Bilgi

Güney Kore Hakkında 10 İlginç Bilgi

1. Kişilerin kan grubunu sormak yaygındır.

Güney Koreliler kan gruplarının özel olarak önemli olduğuna inanırlar ve her vatandaş kesinlikle kendi kan grubunu bilir. Kan gruplarının kişilerin karakterine ve kişiliklerine katkıda bulunduğu düşünülür. Eşlerin kan grubunun farklı olma ihtimali epey yüksek olduğundan, eş seçiminde yardımcı olması için bile kullanılmaktadır.

2. Doğduklarında 1 yaşında olduklarına inanırlar.

Bu, Güney Kore’de yeni doğmuş bebeklerin 1 yaşında olduğu anlamına gelir. Bunun neden olduğuna dair farklı düşünceler olsa da temel olarak insanların bebeğin anne rahminde 9 ay, yani neredeyse 1 yıl kalması olduğunu düşünmeleriyle alakalıdır.

3. Plastik cerrahi aşırı şekilde yaygındır ve normal karşılanır.

Çoğu Batı ülkesinde plastik cerrahi en iyi ihtimalle tabu olarak düşünülür ve en kötü ihtimalle hoş karşılanmazken, Güney Kore plastik cerrahiyi çok kabul gördüğü, hatta teşvik edildiği, noktaya kadar benimsemiştir.

4. Her yerde içmek mümkündür, yani ‘her’ yerde!

Çoğu Batılı ülkede en azından nerede içebileceğiniz ve içemeyeceğiniz konusunda bazı düzenlemeler olsa da Güney Kore istediğiniz yerde içme özgürlüğüne sıkı sıkıya inanır. Halk otobüsünde ya da caddenin ortasında yürürken içmek mi istiyorsun? Güney Kore buna imkân verir…

5. Hem erkekler hem de kadınlar makyaja takıntılıdır.

Güney Kore’nin dünyanın makyaj başkentlerinden olduğu, ülkeyle ilgili yaygın bilgiler arasındadır. Daha az bilinen şey ise, Güney Kore’de hem erkeklerin hem de kadınların makyaj yaptığıdır. Erkeklerin makyaj yapması konusunda damgalama yapılmaz bu nedenle bazı erkekler kadınlardan çok daha fazla makyaj yapar. Herkes en iyi yüzünü öne çıkarmak ister ve makyajın bunda büyük rolü vardır.

6. Yemek teslimatları fazlasıyla ciddiye alınmaktadır.

Güney Kore’deki yemek teslimatı dünyanın en iyilerinden olarak kabul edilir. Aslında ülkemizde alışık olduğumuz gibi Güney Kore’de de teslimatçılar araba yerine motorlar kullanarak daha hızlı servisi sağlarlar. Fakat farklı olarak -ki bu Güney Kore’yi dünyanın en iyileri arasına sokan asıl şeydir- yemeğinizi bitirdikten sonra, yemek bulaşıklarınızı kapınızın önüne bırakabilirsiniz. Çünkü teslimatçılar onları almak üzere geri dönecektir.

7. ‘Gangnam Style’ rekor kırmıştı.

YouTube’da viral olması nedeniyle Batı dünyasının çoğunu K-Pop’a aşina kılan müzisyen Psy’nin şarkısı ‘Gangnam Style’ı hatırlamamanız mümkün değildir. Şarkı o kadar popülerdi ki YouTube’da 1 milyar izlenmeye ulaşan ilk şarkı olmuştur. Ancak bu kadar popüler olmasına rağmen pek çok kişi şarkının Güney Kore, Seul’deki varlıklı bölge Gangnam hakkında olduğunu bilmemektedir.

8. En yaygın ev hediyesi tuvalet kağıdıdır.

Güney Kore’de ev değiştiriyorsanız ve taşındıktan sonra yeni ev partisi vermeyi düşünüyorsanız evinize sakın tuvalet kâğıdı ya da çamaşır deterjanı almayın çünkü hediye olarak bol miktarda alacaksınız…

9. Tetrafobi günlük hayatlarına yansımıştır.

Eğer fobiler hakkında pek bilgi sahibi değilseniz, tetrafobi ‘4’ numarasından kaçmak anlamına gelmektedir. 4’ün şanssız olması da Güney Kore ile ilgili ilginç gerçeklerdendir. Bu nedenle asansörlerde genellikle 1, 2, 3 ve F katlarını görürsünüz. Güney Kore’de ev numaralarında birden fazla 4 barındıran, örneğin 404, dairelerden genellikle kaçınılır, haliyle mülk değerleri daha düşüktür. Tüm bunların esas sebebi ise Korece’de ‘dört’ ve ‘ölüm’ kelimelerinin oldukça benzer olmasıdır.

10. Vantilatör yüzünden ölmek gibi batıl inançları vardır.

Bu aslında yıllar öncesinin şehir efsanesine dayanan korku, vantilatörün vücut ısısını düşürebileceğine ve hipotermiye neden olabileceğiyle alakalıdır. Koreliler ayrıca vantilatörün neden olduğu hızlı hareket eden havanın nefes almayı zorlaştırdığına ve insanların boğulmasına neden olduğuna da inanmaktadır. Bu batıl inançlar sebebiyle, Güney Kore’deki vantilatörlerde otomatik kapanma zamanlayıcıları hayat kurtaran özellik olarak görülmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Korece, Dış Hizmet Enstitüsü (Foreign Servise Institute- FSI) tarafından öğrenilmesi en zor diller arasında gösterilmektedir ancak elbette imkânsız değildir.

İster patronunuz ister sizden yaşça büyükler olsun karşınızda saygı duyulması gereken kişiler otururken bacak bacak üstüne atmak kaba ve saygısız hareket olarak kabul edilmektedir.

İlgili Yazılar