Yasakların Ülkesi Kuzey Kore Hakkında 32 İnanılmaz Gerçek

  • Minik Tospik yazdı.
  • 6 Mayıs 2021
  • 814 okunma

Modern tarihin en kötü nam salmış ülkelerinden biri: Kuzey Kore, kendi kullandıkları resmi adıyla “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti.”

Bugün sizlere hakkında yeni şeyler öğrenmenin çok güç olduğu, Dünya’dan kendini tam anlamıyla soyutlamış olan ve adeta “Kim” hanedanlığının ülkesi olarak sayılan Kuzey Kore hakkında duyunca çok şaşıracağınız 32 inanılmaz gerçekten bahsedeceğiz.

1) Sıradan Bir Vatandaşın Başkent Pyongyang’ta Yaşaması Yasak

Sıradan Bir Vatandaşın Başkent Pyongyang’ta Yaşaması Yasak

Kuzey Kore’nin başkenti olan Pyongyang’ta Elit ve üst sınıf kişiler hariç halkın diğer kesiminin yaşaması yasaktır.

Kuzey Kore tanıtım videolarında muhteşem bir şehir gibi gösterilen Pyongyang’ın tam aksine, ülkenin neredeyse pek çok şehri sefalet içindedir.

2) Songbun Adı Verilen Kast Sistemleri Mevcut

Songbun Adı Verilen Kast Sistemleri Mevcut

 Kuzey Kore’de asayişi ve devlete olan bağlılığı arttırmak için “Songbun” adında gayriresmi bir kast sistemi mevcut. Bu kast sisteminde halk, Kim Hanedanlığı’na olan bağlılık ve sadakatlerine göre:

  • Sadıklar
  • Tereddüt Edenler
  • Hainler

olmak üzere üç sınıfa ayrılıyor.

Sadık Sınıf

Nüfusun yaklaşık olarak %25’ini kapsayan bu kesim, devlete ve Kim Hanedanlığı’na olan bağlılık ve sadakatleri ile devlet için “en risksiz” olarak görülen grup.

Diğer kesimlerin aksine oldukça yüksek imkanlardan yararlanan bu sınıf, diğer kesimlerden farklı olarak başkent Pyongyang’ta yaşayabiliyor.

Görüntülerde, liderlerin ölümünün ardından en ön sıralarda gözyaşı dökerken görülen bu grup; en iyi yerlerde yaşama, en iyi gıdalarla beslenme, en iyi işlerde çalışma ve askeri olarak en iyi rütbelerde yer alma gibi ayrıcalıklara sahip.

Tereddüt Eden Sınıf

“Kimilizm”i ciddi ölçüde benimseyen bu kesim, sadık sınıf kadar olmasa da Kim Hanedanlığı’nı sayıp önem verenlerden. Devlet tarafından liyakatlarinden şüphe duyulmadıkları ve riskli kesim olarak belirlenmedikleri için orta halli bir yaşam sürüyorlar.

Hainler

Nüfusun yaklaşık %20’lik bir kısmını oluşturan bu kesim, devlet tarafından rejime düşman ve “sözde vatandaş” olarak tanımlanıyor. Birçoğu ömür boyu çalışma kamplarına mahkum edilen hainlerden, bu kampta olmayanları da genellikle ülkenin en sefil ve yaşam şartları kötü yerlerine yerleştiriliyor.

3) Kişilerin Mesleğini Yalnızca Devlet Seçebilir

Kişilerin Mesleğini Yalnızca Devlet Seçebilir

Kuzey Kore’de kişinin mesleğine ve yapacağı işe yalnızca devlet karar verebilir. Bu iş dağılımı genellikle Songbun kast sistemi esas alınarak yapılır.

Seviyesi düşük olan kesim genellikle yoğun mesaili, yorucu ve kol gücü gerektiren işlerde günde yaklaşık 12 saat çalıştırılır.

Sadık kesim olarak bilinen üst sınıf ise yüksek askeri rütbelerde veya devlet işlerinde yer alırlar.

Hainler ise ömürleri boyunca çalışma kamplarında hizmet etmeye mahkumdur. Çalışma kamplarında hizmeti biten hainler, akrabaları en önde kendilerini izleyecek şekilde infaz edilir.

4) Herkes Birbirine “Yoldaş” Diye Hitap Eder

Herkes Birbirine “Yoldaş” Diye Hitap Eder

Kuzey Kore’de bütün halkın lidere liyakatını gösterdiğini ve ülkeyi bir numara yapmak gibi birçok nedenle aynı yolda yürüdüğünü ifade etmek için “yoldaş” kelimesi kullanılır. Halkın neredeyse tamamı birbirine “yoldaş” diye hitap eder.

5) Liderleri Onlar İçin Adeta Birer Tanrıdır

Liderleri Onlar İçin Adeta Birer Tanrıdır

Kuzey Kore halkına göre liderleri onlara göre mucize bir kurtarıcı ve kutsal güçlere sahip olacak kadar üst mertebededir. Hatta birçoğu liderlerini adeta “tanrı” olarak görmektedir.

Ayrıca Madagaskar Hakkında Bilinmesi Gereken 15 İlginç Gerçek adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

6) Ülkede Reklam Panosu Göremezsiniz

Ülkede Reklam Panosu Göremezsiniz

Kuzey Kore’de, ülkenin kendisi dışında hiçbir şeyde haberdar olamayacağınız için ülkede ve sokaklarda reklam panosu göremezsiniz. Afişlere dair görebileceğiniz tek şey liderin pankartları ve devleti öven görsel afişlerdir.

7) 38. Paralel Adlı Bölge Asker Bulunmayan Bir Sınırdır

38. Paralel Adlı Bölge Asker Bulunmayan Bir Sınırdır

Kuzey Kore ile Güney Kore, 38. Paralel olarak geçen askersizleştirilmiş bir sınır ile birbirinden ayrılmaktadır.

8) Kijong -Dong Adlı Sahte Propaganda Köyleri Var

Kijong -Dong Adlı Sahte Propaganda Köyleri Var

Kuzey Kore’nin Kuzey Hwanghae ilinde bulunan bir köy olan Kijong-Dong, her ne kadar bir “köy” olarak geçse de aslında orada kimse yaşamamaktadır yani bir nevi sahte bir köydür. Sınırdan kendilerine bakan Güney Koreli’leri kıskandırmak amacıyla yapılan bu köyde hayat yoktur. Yalnızca göz boyamak amacıyla şirin bir mimariyle yapılan bu köy ile, Güney’e gösteriş yapılır.

Ayrıca bu sahte köy civarından, Güney’lilere duyurmak için günde 20 saat boyunca sahte propaganda sesleri yükselir.

9) Ülkede Bir Dine Mensup Olmak Yasak

Ülkede Bir Dine Mensup Olmak Yasak

İncil bulundurduğu görülen kişinin hemen infaz edildiği Kuzey Kore’de herkes ateisttir. Ülkede İncil gibi kutsal kitaplar bulundurmak, taşımak kesinlikle yasak.

Kuzey Kore’de çeşitli yerlerde liderlerin heykelleri bulunuyor. Ateist olarak yetiştirilmiş ve liderlerini kutsal bir varlık olarak gören halkın bir kısmına göre bu heykeller oldukça önemli.

10) Halk Kuzey Kore’yi Dünya’nın En İyisi Olarak Biliyor

Halk Kuzey Kore’yi Dünya’nın En İyisi Olarak Biliyor

Kendi ülkeleri dışında dışarıyla hiçbir şekilde etkileşim kurma imkanları bulunmayan halk, yalnızca devletin ve medyalarının kendilerine empoze ettikleri doğrularla yaşıyorlar. Halkın bildiğine göre, Kuzey Kore; ekonomide en iyi ülkelerden biri.

Hatta buna öyle bir şekilde inandırılıyorlar ki halkın neredeyse hepsi Güney’in sefaletten süründüğünü,  Amerika’nın dahi açlıktan kar yediğini zannediyor!

11) Yurt Dışına Çıkmak Yasak

Yurt Dışına Çıkmak Yasak

Turizm ve eğitim gibi sebepler de dahil, ülke dışına çıkmak kesinlikle yasak. Daha önce bir şekilde Çin’den yardım alıp ülkeden çıkan bazı kişilerin,  Kuzey Kore’ye geri getirilip infaz edildiği söyleniyor.

12) İnternet Kullanamazsınız

İnternet Kullanamazsınız

Dünya’dan kendini soyutlayan Kuzey Kore’de internet yok. Daha doğrusu internet kullanmanız ve erişiminiz yasak. Bir şekilde çeşitli yollarla internete eriştiğiniz tespit edilirse bunun cezası ölüm.

13) Yurt Dışı Telefon Görüşmesinin Cezası Ölüm

Yurt Dışı Telefon Görüşmesinin Cezası Ölüm

İnternet kullanımı ve etkileşimi olmadığı gibi, eğer yurt dışına bir telefon görüşmesi yaparken yakalanırsanız idam edilirsiniz.

14) Kendilerine Ait İşletim Sistemleri Var

Kendilerine Ait İşletim Sistemleri Var

Eskiden Windows’u kullanan Kuzey Kore, artık kendilerine ait olan ve “süper güvenli” olarak tanımladıkları resmi iletişim sistemleri “Red Star”ı kullanıyor.

15) Ülkede Trafik Işığı Yok

Ülkede Trafik Işığı Yok

Yalnızca üst düzey kişilerin kişisel motorlu taşıt kullanabildiği Kuzey Kore’de neredeyse hiç trafik olmuyor dolayısıyla da ülkede trafik ışığı yok!

Bu yüzden özellikle de Pyongyang gibi şehirlerde kadın trafik görevlileri bütün gün belirli konumlarda durarak trafiği yönetiyorlar.

16) Vatandaşlar Toplu Taşıma Harici Ulaşım Kullanamaz

Vatandaşlar Toplu Taşıma Harici Ulaşım Kullanamaz

Kuzey Kore’de yalnızca üst sınıfa mensup olan kişiler motorlu taşıt kullanabilir. Geriye kalan kesim ise yalnızca toplu taşıma araçlarından yararlanabilirler.

17) Suç İşlerseniz Bundan Tüm Aileniz Sorumlu

Suç İşlerseniz Bundan Tüm Aileniz Sorumlu

Kuzey Kore’de herhangi bir suç işler, dolayısıyla da “hain” ilan edilirseniz bundan birinci derecedeki tüm akrabalarınız başta olmak üzere ardınızdan gelecek olan 3 nesil de tamamen sormulu olup “hain” muamelesi göreceklerdir. Kimi infaz edilirken kimi de sizin zorunda bırakılacağınız gibi ömür boyu çalışma kamplarında hizmet etmek zorunda kalacak.

18) Lider Oylaması İçin Tek Bir Seçeneğiniz Var

Lider Oylaması İçin Tek Bir Seçeneğiniz Var

Kuzey Kore’de lider, halk oyuyla seçiliyor ancak demokratik değil. Çünkü oy kullanmak için tek bir seçeneğiniz var:  Kim Jong-Un!

19) Sokaklarda Çalan Her Şarkı Devlet Kontrolünde

Sokaklarda Çalan Her Şarkı Devlet Kontrolünde

Kuzey Kore’de sokaklarda/caddelerde çalan ezgi ve şarkılar duyabilirsiniz. Ancak bu şarkıların hepsi devlet kontrolünde ve tahmin edeceğiniz üzere hepsi Kim Hanedanlığı’nın yüceliğinden bahsedip devleti öven şarkılar.

20) İşçilerin Tatili Yok

İşçilerin Tatili Yok

Kuzey Kore’de her işçi haftanın 6 günü çalışıyor. Kalan 7. günde ise “zorla” gönüllü olarak çalıştırıyorlar dolayısıyla haftalık tatilleri yok. Veresiye bu işleri bittikten sonra sırada meşgul olacakları işe iyne devlet karar veriyor.

21) Güney’e Ait Hiçbir Şey Kullanamazsınız

Güney’e Ait Hiçbir Şey Kullanamazsınız

Güney’e ait kozmetik, eşya v.b. hiçbir ürünü kullanamaz veya gizlice temin edemezsiniz. Bu konuda çok katı olan Kuzey Kore’de Güney’e ait dizileri izlemek, şarkıları dinlemek ya da temin etmek kesinlikle yasak.

Ayrıca Tarihte Bilinen İlk Türk Devleti Hakkında Bilgiler adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

22) Kuzey Kore’ye Göre Şu an 110 Yılındayız

kuzey kore yilbasi

Lider Kim Il-Sung’un doğumunu “milat” olarak kabul edilen Kuzey Kore takvimine göre şu anda 110 yılı yaşanıyor.

23) Kim Jong-il’in Olağanüstü Güçleri Olduğuna İnanılıyor

Kim Jong-il’in Olağanüstü Güçleri Olduğuna İnanılıyor

Liderlerine tanrı gözüyle bakan Kuzey Kore halkı, Kim Jong-il’in olağanüstü güçleri olduğuna inanıyor.

Kuzey Kore halkına göre Kim Jong-il, üç yaşındayken araba kullanmaya başlamış, üç haftalıkken yürümeyi öğrenmiştir. Hatta hava olaylarını kontrol eden kişi dahi Kim Jong-il’dir!

24) Liderleri Öldüğünde Halk Sokaklarda Ağlar

Liderleri Öldüğünde Halk Sokaklarda Ağlar

Kutsal bir varlık olarak gördükleri liderleri öldüğünde Kuzey Kore halkı, sadece ülkenin değil bütün dünyanın sonunun geldiğini düşünüp kendilerini yırtarcasına sokaklarda ağlarlar.

25) Kuzey’e Göre Tek Bir Kore Vardır

Kuzey’e Göre Tek Bir Kore Vardır

Resmi adı “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti” olan Kuzey Kore, Güney’in varlığını saymaz ve “tek Kore” olarak kendisini görür.

26) Ülke Liderinin İsmini Yanlış Telaffuz Etmek Yasak

Ülke Liderinin İsmini Yanlış Telaffuz Etmek Yasak

Kim Jong-Un’un adını yanlış telaffuz etmek veya yanlış yazmak gibi bir hata yaparsanız bunun cezası ölüm.

27) Hiçbir Şekilde İthalat Yapılmaz

Hiçbir Şekilde İthalat Yapılmaz

Dışarıyla bağlantısını tamamen kesen Kuzey Kore’de ithalat yapılmıyor. Hatta gübre olarak insan dışkısının kullanıldığı söylenmekte.

28) Belirli Modeller Hariç Saç Kesimi Yaptıramazsınız

Belirli Modeller Hariç Saç Kesimi Yaptıramazsınız

Kuzey Kore’de erkekler için 10, kadınlar için 18 olmak üzere toplam 28 saç kesim stili vardır. Bu modeller hariç başka bir kesim yaptıramazsınız.

29) Erkeklerin 5 Santimetreden Fazla Saç Uzatması Yasak

Erkeklerin 5 Santimetreden Fazla Saç Uzatması Yasak

Saçlarını 5 santimetreden fazla uzatan erkekler çalışma kampına gönderilir veya cezalandırılır.

30) Turist Olarak Kuzey Kore’ye Gittiyseniz Gördüğünüz Her Şey Birer Kurgu

Turist Olarak Kuzey Kore’ye Gittiyseniz Gördüğünüz Her Şey Birer Kurgu

Eğer Kuzey Kore’ye turist olarak gitmek isterseniz devlet tarafından seçilmiş olmanız gerekir.

Turist olarak gittiğinizde tamamen devlet kontrolü altındasınız, devlet tarafından belirlenen otellerde konaklayabilir ve yine devlet tarafından seçilen yerleri gezebilirsiniz. Devletten izinsiz otelden çıkmak, ara sokaklara gitmek yasaktır.

Burada inanılmaz bir gerçek daha var, turistlerin birçoğu seyahatleri sırasında Kuzey Kore halkıya konuşuyorlar, çocuklarla fotoğraf çektiriyorlar ve muhabbet ediyorlar, daha doğrusu kendileri öyle sanıyorlar çünkü sohbet ettikleri kişi gerçekten Kuzey Kore halkı değil!

Devlet, halkın etkileşimsiz kapalı yapısını bozmamak ve dışarıya ülkeye dair hiçbir şey sızdırmamak için turistleri kendisi özel seçtiği ve halk gibi davranan kişilerle konuşturuyor.

31) 15 Yaşını Dolduran Herkes Sol Göğsüne Rozet Takmak Zorunda

15 Yaşını Dolduran Herkes Sol Göğsüne Rozet Takmak Zorunda

Kuzey Kore’de 15 yaşını dolduran herkes, sol göğsüne Kim Il-Sung’a ait rozeti takmak zorunda

32) Devletten Özel İzin Almadıkça Evinizde PC Bulunması Yasak

Devletten Özel İzin Almadıkça Evinizde PC Bulunması Yasak

Etkileşime hiçbir şekilde fırsat vermeyen Kuzey Kore’de özel izniniz olmadığı müddetçe evinizde bilgisayar bulunduramazsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde Kuzey Kore Lideri, Kim Jong-Un’dur.

1945 yılında 2. Dünya Savaşı’nı müttefiklerin kazanıp Japonya’nın 35 yıllık yönetiminin son bulmasının ardından Kore, Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrıldı.

Potsdam Konferansı’nda, Kore toprakları 38. Enlem çizgisi ile ikiye ayrıldı.

İlgili Yazılar