Hint Sinemasında 8 Önemli Oyuncu ve Hayat Hikayeleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 10 Eylül 2020
  • 712 okunma

Gelişen yapısı ve yıllık bazda dünya çapında en çok film üreten sektör olması bakımından Hint sineması tüm dünya genelinde hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahiptir. Haliyle Hint sinemasında önemli oyuncular ve hayat hikayeleri de Bollywood’a ilgili olanlar tarafından merak edilmektedir. Hint sineması gelişim bağlamı içerisinde tüm dünyaca sevilen önemli oyuncular çıkarabilmiştir.

1. Shahrukh Khan

shahrukh khan

Hint sineması içinde en zenginlerinden ve en çok tanınırlığa sahip olarak öne çıkan Khan, dünyada resmi olarak 1,7 milyar fana sahip bir oyuncu olarak listenin başında yer alıyor. Özellikle Dicaprio, Shakira, Hugh Jackman gibi isimler de Khan’ın hayranı olduklarını ifade etmişlerdir. Çok küçük yaşlarda anne ve babasını kaybeden Khan, gençliğinde uzunca bir dönem yoksulluk ve çeşitli sorunlar yaşamıştır. Daha sonra Hint filmlerinde ufak rollerde oynamaya başlamış ve üstün bir beceri sergilediği görülünce filmlerde yavaşça daha çok öne çıkmış, daha sonra ise başrolde oynadığı filmler ile hatırı sayılır bir yer edinmiştir kendisine. Bugün Hint sineması denildiğinde en önemli aktör olarak öne çıkmaktadır. Bu yüzden “Kral Khan” ismiyle anılmaktadır. Serveti çok fazla olan Khan, dünyanın en zengin aktörleri arasında sayılmaktadır.

2. Aishwarya Rai

aishwarya rai

Güzelliği ile dikkat çeken Rai, Hint sinemasında aktrisler arasında öne çıkan son derece önemli bir oyuncudur. 2014 yılında “bugüne kadarki en güzel dünya güzeli” seçilen Rai, dünya çapında güzelliği ile hazırlanan listelerin hep üst sıralarında kendisine yer bulabilmiştir. Hint sinemasında gösterdiği başarıların yanında Hollywood filmlerinde de kendisine yer bulan Rai, çocukluk yıllarında yoksulluk yaşamış, daha sonra tiyatro ile tanışmış, bir oyun esnasında bir yönetmenin kendisini keşfetmesi üzerine oyunculuk kariyerine başlamıştır.

3. Aamir Khan

aamir khan

Hint sinemasının dünya çapında en çok oyuncuları arasında yer alan Khan, özellikle Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahiptir. Son zamanlarda ortaya koyduğu kaliteli filmleri ve oyunculuğu ile göz dolduran Khan, etkisi sayesinde Times dergisi tarafından “dünyanın en etkili 100 insanı” listesinde kendisine yer bulmuştur. Ayrıca Obama tarafından Beyaz Saray’da ağırlanan Khan, Hindistan’ın da dünyaya açılan yüzü olarak görülmektedir.

Çok küçük yaşlarda amcasının yönetmen olması nedeniyle sinemaya adım atan Khan, erken sayılabilecek bir yaşta ilk uzun metraj filminde oynamıştır. Kısa sürede başarılı  oyunculuğu ile ödülleri alan ve başka yapımlarda da yer alan Khan önce Hindistan’da daha sonra ise tüm dünya çapında tanınan birisi haline gelmiştir.

4. Salman Khan

salman khan

Hint sinemasının sultanı olarak da bilinen Khan, 1965 yılında doğmuştur. Günümüzde, özellikle Batı tarafından Hint sinemasının tanınan simaları arasında yer almaktadır. Ünlü Hintli senarist Salim Khan’ın oğlu olduğu için çok küçük yaşlarda film kariyerine başlayabilmiştir. İlk oynadığı filmin ticari olarak başarısı ile birlikte yeni filmlerde peş peşe rol almış ve böylece Hint seyircisi tarafından tanınır olmuştur. Daha sonra dünya çapında da üne kavuşan Khan, bugün Hint sineması denilince akla gelen 3 Khan’dan birisini oluşturmaktadır.

5. Kajol

kajol

Hint sinemasında önemli oyuncular arasında yer alan Kajol Devgan, 1974 yılında doğmuştur. Döneminin ve günümüzün en önemli oyucuları arasında yer almaktadır. Sempatik tavırları, güzelliği ve oyunculuğu ile birlikte hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahiptir. Ailevi köken olarak Hint sinemasının kurucularından olan bir aileye mensup olan Kajol, bu sayede sinema ve oyunculuk ile çok erken yaşlarda tanışma imkânı edinmiştir. Dedesi ve babasının teşviki ile çok küçük yaşlarda filmlerde oynamaya başlayan Kajol, çektiği art arda filmler ile birlikte seyirciye kendisini beğendirebildi ve başka film yapımcılarından da teklifler alarak oyunculuk kariyerinin zirvesine doğru adım attı. Özellikle en başarılı aktrisler arasında ilk sıralarda yer alan Kajol günümüzde oyunculuğuna devam etmektedir.

6. Rani Mukherjee

rani mukherjee

Oyunculuğu ve güzelliği ile öne çıkan Mukherjee, çok küçük yaşlarda okulda gördüğü tiyatro eğitimi ile birlikte oyunculuğa ilk adımlarını attı. Tiyatro eğitimi alan oyuncu, daha sonra küçük çapta rollerde filmlerde yer aldı. Güzelliği ile dikkat çeken Mukherjee başrol olarak oynadığı ilk filmde seyirci tarafından büyük bir sempati ve sevgi ile karşılaşınca Hint sinemasında en önemli oyuncular arasında kendisine yer bulabildi.

7. Amitabh Bachchan

amitabh bachchan

Hint sinemasında neredeyse tüm oyuncuların idolü olarak görülen Bachchan günümüzde 77 yaşındadır. Sinemaya 1950’li yıllarda başlamış ve Hint sinemasının gelişmesine çok büyük katkı sunmuştur. Günümüze kadar oynadığı sayısız film sayesinde, pek çok rolde kendisini göstermiş ve farklı filmlerin çekilebilmesine de olanak tanımıştır. Günümüzdeki Hintli oyuncuların adeta bir usta olarak gördükleri Bachchan ayrıca çeşitli sinema kursları, okulları gibi girişimler bulunmuş ve böylece Hint sinemasına nitelikli oyuncu yetiştirmeyi de amaçlamıştır. Kendisi özellikle dönemin imkânları göz önünde tutulduğunda neredeyse el yordamıyla bulduğu oyunculuk kariyeri, yakın zamana kadar devam etmiştir.

8. Deepika Padukone

deepika padukone

Güzelliği ile yeni nesil Hint sinemasında önemli oyuncular arasında yer alan Padukone 1986 yılında doğmuştur. Hindistan’da en çok kazanan ünlüler arasında yer almaktadır. Küçük yaşlarda tiyatro ve sinema eğitimi aldığı için oyunculuğa merakı olan Padukone ilk çıkışını 2006 yılında yapmıştır. Daha sonra Hint sinemasında kendisine hemen yer bulan oyuncu, o tarihten itibaren pek çok filmde rol alarak Hint sinemasının aranan isimlerinden birisi haline gelmiştir.

İlgili Yazılar