Efsane Dizi How I Met Your Mother Hakkında Bilinmeyenler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Ağustos 2021
  • 312 okunma

Dokuz sezon boyunca How I Met Your Mother, finalinden 7 sene sonra bile hala izleyen ve diziden alıntı yapan insanlar ile zamanında tutkunu olan hayranlarının favorisi olmuştur. 2005 galasından bu yana 200’den fazla bölümle dizide çok şey değişti ve yaşandı. Ama her bölüme hâkim olsanız, hatta Netflix gibi resmi platformlara girdikten sonra tekrar tekrar izlemiş olsanız bile muhtemelen bu efsane hakkında bilmediğiniz detaylar vardır. Dizinin yan ürünü tadındaki ‘How I Met Your Father’ gelmeden aslıyla ilgili bilmediğimiz her şeyi öğrenmekte fayda var…

1. Anlatıcı Ted Mosby, Bob Saget tarafından seslendirilmiştir.

Anlatıcı Ted Mosby, Bob Saget tarafından seslendirilmiştir.

Josh Radnor’un Ted karakterini canlandırması sizi hikâyeyi anlatan kişi açısından tuzağa düşürmüş olabilir. Ancak gelecekteki zaman çizelgesi seslendirmelerini Radnor’un yapması yerine, Saget daha yaşlı Ted’i seslendirmesi için seçilmiştir.

2. Aslında New York’ta çekilmemiştir.

Aslında New York’ta çekilmemiştir.

New York City, dizinin merkezî karakterini yansıtıyor olabilir ancak New York Post’a göre dizi, Los Angeles’ta ‘Büyük Elma’ şeklinde tasarlanmış stüdyoda çekilmiştir. Buna rağmen görüntüler New York konusunda oldukça ikna edicidir.

3. Jim Parsons neredeyse Barney karakterini canlandıracaktı.

Jim Parsons neredeyse Barney karakterini canlandıracaktı.

Neil Patrick Harris bu rolü üstlenmeden önce, Parsons seçmelere katılmıştı. Diziden yaklaşık 3 sene sonra The Big Bang Theory dizisinde ‘Sheldon’ karakterini canlandırmaya başlayınca büyük çıkış yaşadığı için bu size garip gelmiş olabilir. Ancak Parsons’ın ‘Live with Kelly’ programında ‘Bak, her şey yolunda gitti… Neil rol için daha iyi, dürüst olalım’ diyerek her şeyi içtenlikle kabullendiği ortadadır.

4. Jennifer Love Hewitt az daha Robin’i canlandıracaktı.

Ayrıca Jennifer Love Hewitt neredeyse Robin’i canlandıracaktı.

Fakat farklı rol seçti. Gerçek hayatta da Kanadalı olan Cobie Smulders sonradan rolü kaptı ancak yalnızca Love Hewitt teklifi geri çevirdikten sonra… Love Hewitt zamanında How I Met Your Mother yerine ‘The Ghost Whisperer’ dizisinde oynamaya karar vermiştir.

Ayrıca En İyi Dizi İzleme Siteleri İçin 12 Tavsiye adlı yazımıza göz atın!

5. Britney Spears gösteri iptal edilmekten kurtarmıştır.

Britney Spears gösteri iptal edilmekten kurtarmıştır.

Spears kesinlikle yeni izleyiciler çekmeye yardımcı olmuştur. Starın resepsiyon görevlisi Abby rolündeki misafir rolü, diziyi yeni izleyicilerinin gözüne sokmuş ve düşük reytinglerden kurtarmıştır. Ortak yaratıcı Bays konuyla ilgili ‘Dizimizi yoluna koydu. Bu abartılamaz.’ demiştir.

6. Dizide gerçek evlilik teklifi yaşanmıştır.

Dizide gerçek evlilik teklifi yaşanmıştır.

Çoğu izleyicinin haberi yoktur ama New York Daily News’e göre, Jana Rugan ve Timothy Russo ikinci sezonun ‘Something Blue (Mavi Bir Şey)’ ile gerçekten nişanlandılar. Timothy evlenme teklifi için karar aldığında, ikisi yaklaşık olarak iki yıldır beraberdi. Asıl planı Jana’yı tatil için Los Angeles’a götürmek ve orada teklifi yapmaktı. Ancak dizi, Jana’nın en sevdiği programdı. Bu yüzden Timothy, komedi yazarı olan kardeşine sette tur ayarlayıp ayarlayamayacağını sordu.

Timothy, New York Daily News’te, ‘’Ona planı anlattım ve birkaç gün sonra kardeşimden ‘Bunun yerine dizide evlenme teklif etmek ister misin?’ diyen telefon aldım. İnanamadım ve ‘Ne demek istiyorsun?’ dedim.’’ Tabii ki bu fırsat olağanüstüydü. Sahnede, bir nişan yüzüğünün yanlış kişinin şampanya bardağına düştüğü restoran teklifi vardı. Çift, figüranlar gibi prova yaptı ancak sahne gerçekten çekilirken Timothy harekete geçti.

Robin ve Ted masada oturuyor ve Robin ‘Bu kimin yüzüğü?’ diyor. Ted ise ‘Bilmiyorum, benim değil’ diyor. Timothy, figüran masasından kalkıp ‘Benim’ diyor. Sonra sevgilisi Jana’ya evlenme teklifi yapmaya gidiyor. Ayrıca Russo, Daily News’e özel an için başlarda Jana’nın sahnenin berbat olduğunu düşündüğünü ancak sonra farkına vardığını ve ağlamaya başladığını söylemiştir.

7. Barney ve Robin’in başlangıç planlarına göre, bir araya gelmemeleri gerekiyordu.

Barney ve Robin’in başlangıç planlarına göre, bir araya gelmemeleri gerekiyordu.

Ancak Harris birlikteliklerinden yanaydı. Ünlü gazete Chicago Tribune, Neil Patrick Harris ve Cobie Smulders’ın gerçek hayattaki kimyasının şovdaki eşleşmeyi sağlayan asıl şey olduğunu söylemiştir. Harris ise bu konuda ‘Ona ekstra bakış attığım ve ekstra imalarda bulunduğum ya da tüm sahne boyunca yalnızca birinin fark edip etmediğini görmek için ona gözümü diktiğim sahnelerimizde beraber küçük şeyler yapmaya çalışırdım’ demiştir. Yani aslında Barney ve Robin’i bir araya getirmek Harris’in kendi kişisel görevi sayılır.

8. Dış ses Ted, Barney’nin sesini bilerek kötüleştirmiştir.

Dış ses Ted, Barney’nin sesini bilerek kötüleştirmiştir.

Çünkü kendisinin o kadar da kötü görünmemesi gerekiyordu. Harris 2018’de verdiği röportajda popüler hayran teorisini doğrulamıştır. Teori şöyledir: Ted, Barney’nin karısı Robin’e âşık olduğu için onu yargılamamaları adına, çocuklarına anlattığı hikâyede Barney’yi kalitesiz ve kadınsı gibi göstermiştir. Harris ise bunu onaylayarak ‘Bence bu çok doğru, hikâye yapısı göz önünde bulundurulduğunda ve Ted’in hikâyeyi çocuklarına anlatıyor olmasıyla her şey daha da abartıldı.’ demiştir.

9. Neil Patrick Harris’in gerçek hayattaki eşi de dizide yer almıştır.

Neil Patrick Harris’in gerçek hayattaki eşi de dizide yer almıştır.

Lily’nin eski erkek arkadaşını canlandırmıştır. Lise aşkı Scooter, David Burtka’dan başkası değildir.

10. Cobie Smulders (Robin) ve Alyson Hannigan (Lily)’ın hamileliklerinin gizlenmesi gerekiyordu.

Cobie Smulders (Robin) ve Alyson Hannigan (Lily)’ın hamileliklerinin gizlenmesi gerekiyordu.

Gizlemek için çeşitli aksesuarlar kullanılmıştır. Beşinci sezonda Robin ve Lily’yi canlandıran aktrislerin ikisi de hamileydi ancak karakterleri hamile değildi. Sahne ekibi, büyüyen karınlarını giderek daha büyük çantaların arkasına saklamaya devam etti. Yönetmen Pamela Fryman şaka yoluyla ‘Yayındaki herhangi bir dizinin en büyük çantasına sahibiz.’ demiştir.

11. Hannigan’ın (Lily) kızının normalde onun karakterinin kızı olması gerekiyordu.

Hannigan’ın (Lily) kızının aslında onun karakterinin kızını oynaması gerekiyordu.

Ancak rol için çok büyük görünüyordu. Lily dizide çocuk sahibi olunca, rolü Hannigan’ın küçük kızı oynayacaktı. Ancak aktrisin söylediğine göre, küçük kız yeterince küçük değildi.

12. Barney karakterine Harris’in gerçek hayattaki sihir aşkı eklenmiştir.

Barney karakterine Harris’in gerçek hayattaki sihir aşkı eklenmiştir.

Sihir, aynı zamanda Harris’in gerçek hayattaki hobisiydi. Hatta aktör sihir hakkında çocuk kitabı bile yazmıştır. Dolayısıyla Barney’nin hobisinin rolün arkasındaki adamdan etkilendiği aşikâr…

13. ‘The Bro Code’, yani ‘Kanka Kanunu’ gerçekten vardır.

‘The Bro Code’, yani ‘Kanka Kanunu’ gerçekten vardır.

Evet bu kitabı gerçekten satın alabilirsiniz. Hatta yazarı ‘Barney Stinson’…

14. Dizide adı geçen yaratıcı web siteleri de gerçekten vardır.

Dizide adı geçen yaratıcı web siteleri de gerçekten vardır.

Evet! Onları ziyaret edebilirsiniz. Eğer karakterler dizide saçma web sitelerini haykırırsa, direkt olarak gidip ziyaret edin. Mesela tedmosbyisajerk.com, barneysvideoresume.com, notafathersday.com gibi…

15. Karakterlerin favori barı, yaratıcı yapımcının asistanının adını almıştır.

Karakterlerin favori barı, yaratıcı yapımcının asistanının adını almıştır.

Bu barın isminin epey özel anlamı vardır: Carter Bays, asistanı Carl McLaren’ın adını dizideki favori bara, yani McLaren’s’a ve barmen Carl’a ödünç verdiğini söylemiştir.

16. Bazı hayranlar annenin kim olduğunu bölüm yerine Facebook’tan öğrenmiştir.

Bazı hayranlar annenin kim olduğunu bölüm yerine Facebook’tan öğrenmiştir.

Bu pek çok kişi için finali mahvetmiştir. Resmi ‘HIMYM’ Facebook sayfası, büyük ifşa bölümünün doğu yakasında yayınlanmasının ardından annenin fotoğrafını paylaştı. Tek sorun, batı yakası hayranlarının bölümü henüz görmemiş olması ve haliyle çıldırmış olmasıydı.

Ayrıca Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Gençlik Dizisi Tavsiyesi adlı yazımıza göz atın!

17. Dizi erken iptal edilmiş olsaydı, anne Victoria olacaktı.

Dizi erken iptal edilmiş olsaydı, anne Victoria olacaktı.

Ancak gösteri devam etti… Yapımcı Bays, birinci sezonun iptal edilmesinin Victoria’nın anne olarak yazılmasına neden olacağını söylemiştir. Tabii ki dizi aslında dokuz sezon sürünce, bu plan rafa kaldırıldı.

18. Ted’in çocukları dizinin sonunu yıllardır biliyorlardı.

Ted’in çocukları dizinin sonunu yıllardır biliyorlardı.

Bu elbette devamlılık adınaydı… Ted’in çocuklarının Ted’in Robin’i gerçekten hala sevdiğini öğrendiği son sahne 2006’da çekildi. Bu, ilk gösterimden yalnızca 1 sene sonra ve finalin yayınlanmasından 8 sene önceydi. Devamlılık adına, çocukları oynayan oyuncuların fazla büyümüş görünmemesi için erken çekilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Durum komedisi olan dizi, iddialara göre Tracy’nin zamansız ölümüyle hayatın her zaman planlandığı gibi gitmediğini kanıtlamak için çaba sarf etmiştir. Yani aslında Ted, birlikte tatmin edici biçimde hayat kurduğu kadınla tanışmıştır ancak bu asla karakterin aşk yolculuğunu bitirmek anlamına gelmiyordu. Tabii bu pek çok HIMYM sever için şok oldu.

Dizinin prodüksiyonu henüz başlamamıştır. Bu yüzden hayranların dizinin fragmanını görmeleri biraz zaman alabilir. Ancak ilk sezonun 10 bölümden oluşacağı ve Hulu’da yayınlanacağı bilinenler arasındadır.

İlgili Yazılar