Bağımlısı Olacağınız IMDb Puanı En Yüksek 24 Anime Dizisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 10 Şubat 2022
  • 779 okunma

Japon çizgi romanları olan mangaların televizyon gösterimine uyarlanarak, izleyiciye sunulan ve Japon çizim sanatının kendine özgü tarzını yansıtan anime dizilerin; pek çok ülkeden ve hemen her yaştan milyonlarca seveni ve takipçisi bulunuyor. Savaş, aksiyon, macera, romantizm, bilim kurgu gibi pek çok türleri de var üstelik. Biz de bu yazımızda, anime severler için en iyi ve IMDb puanı en yüksek anime dizilerini araştırdık ve bağımlısı olacağınız en iyi 24 anime dizisini onlar için derledik. Siz de anime severlerdenseniz bu listede yer alan anime diziler tam da size göre…

24. Akatsuki No Yona (IMDb: 8,1)

Akatsuki No Yona

Sezon: 2014-2015

Bölüm sayısı: 28

Kızıl saçlı Prenses Yona, ihanete uğrayıp evinden kaçar. Ancak sonra, el konulan krallığını geri almak için dört efsanevi ejderhayı aramaya koyulur.

23. Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai (IMDb: 8,2)

Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai

Sezon: 2011

Bölüm Sayısı: 11

Beş çocukluk arkadaşı, yıllar önce ölen arkadaşlarının hayaleti ortaya çıktığında bunun gerçek olmadığını düşünseler de, onun son arzusunu yerine getirmek için yeniden bir araya gelirler.

22. Barakamon (IMDb: 8,2)

Barakamon

Sezon: 2014

Bölüm Sayısı: 14

Genç ve yakışıklı hat sanatçısı, başka ünlü hattatı yumrukladığı için ceza olarak adaya sürgün edilir ve burada hiç alışkın olmadığı farklı sosyal çevreye uyum sağlaması gerekir. Bu şehirli gencin karşılaştığı inanılmaz zorlukların nasıl üstesinden geldiğini güldürü tarzında işleyen bu anime dizinin bağımlısı olacaksınız.

21. Sakamichi No Apollon (IMDb: 8,2)

 Sakamichi No Apollon

Sezon: 2012

Bölüm sayısı: 12

Altmışlı yıllarda, caz müziğinin büyüsüne kapılan biri suçlu ama iyi yürekli, diğeri eğitim görmekte olan ama mesafeli iki genci müziğe duydukları aşk bir araya getirir ve dost olmalarını sağlar.

20. Usagi Doroppu (IMDb: 8,3)

Usagi Doroppu

Sezon: 2011

Bölüm Sayısı: 15

Büyükbabasının cenazesine katıldığında altı yaşındaki yetim teyzesinin varlığından haberdar olan genç adam diğer aile üyelerinin küçük kızı dışlamasını ve yetiştirme yurduna verme kararını kabul etmez. Kızın sorumluluğunu alarak, onu evlat edinip kendi çocuğu gibi büyütmeye karar verir.

19. Kiseiju: Sei No Kakuritsu (IMDb: 8,3)

Kiseiju: Sei No Kakuritsu

Sezon: 2014-2015

Bölüm Sayısı: 24

Dünyayı istila eden ve “Parazitler” olarak adlandırılan; insanların kulaklarından ya da burunlarından girerek beyinlerinin kontrolünü ele geçiren solucanımsı uzaylı yaratıklardan olan parazit 17 yaşındaki lise öğrencisinin kulağından girmeye çalışır, ancak o sırada gencin kulağında kulaklık takılı olduğu için saldırı yarıda kalır. Bu durumda parazit yarı insan, genç ise yarı canavar olarak hayatta kalmak ve birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda kalırlar.

18. Baccano! (IMDb: 8,3)

Baccano!

Sezon: 2007-2008

Bölüm Sayısı: 16

1700’lerden 1930’lara yayılan mafyalar, gangsterler, ölümsüzlüğü arayanlar, simyacılar ve kanun kaçaklarını konu alan; fantastik macera sevenler için muhteşem anime dizisinin bağımlısı olabilirsiniz.

17. Tengen Toppa Gurren Lagann (IMDb: 8,3)

Tengen Toppa Gurren Lagann

Sezon: 2007-2008

Bölüm Sayısı: 28

Distopik gelecekte gerçekleşen animede; dünya, insanlığı izole yeraltı köylerinde yaşamaya zorlayan zorba kral tarafından yönetiliyor. Yüzey dünyası veya diğer köylerle hiçbir teması olmayan ve sürekli deprem tehdidi altında yaşayan köylülerden iki genç ortaya koydukları mücadele ile insanlığı yeraltı köylerine mahkûm eden güçlü krala karşı isyanın sembolleri haline gelirler.

16. Made In Abyss (IMDb: 8,4)

Made In Abyss

Sezon: 2007

Bölüm Sayısı: 13

Abyss denilen; dünyada keşfedilmemiş tek devasa çukur ve mağaralardan ibaret bölgenin kenarında Ousu kentinde yaşayan, öksüz kız, keşif yaparken tanıştığı robot ile mağara sistemlerinin gizemini çözüp aynı zamanda da bu sistemde kaybolan annesini aramak üzere birlikte maceraya atılır.

15. Fullmetal Alchemist (IMDb: 8,5)

 Fullmetal Alchemist

Sezon: 2003-2004

Bölüm Sayısı: 51

Başarısız simyacılık ayininin ardından bedenleri ciddi olarak zarar gören iki kardeş kurtuluşlarına yardım edecek olan efsanevi filozof taşını arayıp bulmak zorundadırlar.

14. Boku Dake Ga İnai Machi (IMDb: 8,5)

Boku Dake Ga İnai Machi

Sezon: 2016

Bölüm Sayısı: 12

29 yaşındaki Satoru, o henüz çocukken, adam kaçırma olayıyla başlayan ve annesinin ölümüne yol açan olayları önlemek ve kaderi değiştirmek için zamanda 18 yıl öncesine gönderilir.

13. Violet Evergarden (IMDb: 8,5)

Violet Evergarden

Sezon: 2018

Bölüm Sayısı: 14

Büyük savaşın ardından, eski asker olan genç kadın (Violet Evergarden), yazarlık ajansında iş bulur. Duyguları zedelenmiş ve yara almış genç kadın hem kendi geçmişini anlayabilmek hem de insanlara yardımcı olmak amacıyla mektup yazıcılığı görevini üstlenir. En iyi animasyon ödülü de bulunan bu güzel diziyi siz de çok seveceksiniz.

12. Samurai Chanpurû (IMDb: 8,5)

Samurai Chanpurû

Sezon: 2004-2005

Bölüm Sayısı: 26

Fuu adındaki garson, yaptıkları kavga sırasında çalıştığı çay bahçesinin yanmasına yol açan Mugen ve Jin adlarındaki iki kılıç ustasını idamdan kurtarıp onları da yanına alarak ‘Ayçiçeği Kokan Samuray’ı aramaya koyulur. Komedi ve gerilimi bir arada yaşatan bu güzel diziyi mutlaka izlemelisiniz.

11. Dragon Ball Z (IMDb: 8,7)

Dragon Ball Z

Sezon: 1989-2003

Bölüm Sayısı: 277

Saiyan savaşçılarından Goku tarafından yönetilen savaş ekibi, Dragonball’ların da yardımıyla dünyayı başka gezegenlerden olan düşmanlardan korumak için mücadele veriyor.

10. Code Geass (IMDb: 8,7)

Code Geass

Sezon: 2006-2012

Bölüm Sayısı: 54

Başkalarını kontrol etmesi için kendisine verilen gizemli güce rağmen dışlanan prens, güçlü imparatorluğa karşı başlatılan isyanın maskeli lideri olacaktır.

9. One Piece - Wan Pîsu (IMDb: 8,7)

One Piece - Wan Pîsu

Sezon: 1999-2022

Bölüm Sayısı: 1008

Korsan olma hayaliyle yaşayan Luffy, One Piece adı verilen hazineyi bulmak üzere yolculuğa çıkar.  Bu yolculuk sırasında kendisi gibi hayalleri olan başka kişileri de yanına alarak kendi tayfasını oluşturur.

8. Steins;Gate (IMDb: 8,8)

Steins; Gate

Sezon: 2011/2015 (Aralıklı iki sezon)

Bölüm Sayısı: 49

Zaman yolculuğunu keşfeden bir grup üniversite öğrencisi ve akademisyen, şeytani organizasyonun planlarını durdurmak için bilgilerini kullanmak zorundadırlar.

Not: Anime dizinin 2. sezonu Steins; Gate 0 olarak yayınlanmıştır. İki sezon arasında 1 tane de film çekilmiştir. Filmin adı da Steins;Gate the Movie: Load Region of Déjà vu olarak bildirilmiştir.

7. One Punch Man: Wanpanman (IMDb: 8,8)

One Punch Man: Wanpanman

Sezon: 2015

Bölüm Sayısı: 19

Süper kıta dünyasında, güçlü canavarlar ve kötü adamlar ortalığı kasıp kavururken; sıradan görünen fakat kendine zorlu rakipler arayan süper kahraman genç, karşısına çıkan her rakibi kolayca yenmektedir. Sonunda kendisine meydan okuyabilecek kötü birisini aramaya başlar ve buna sadece eğlence olsun diye başlar.

6. Cowboy Bebop (IMDb: 8,9)

Cowboy Bebop

Sezon: 1998-1999

Bölüm Sayısı: 26

Güneş sisteminin en azılı suçlularını yakalamaya çalışan kelle avcılarının maceralarını konu alan anime dizisinde kelle avcıları, yeterli miktarda bedel karşılığında dünyayı kurtarmak için her şeyi yapmaya hazırdırlar.

5. Death Note (IMDb: 9,0)

Death Note

Sezon: 2006-2007

Bölüm Sayısı: 37

Zeki lise öğrencisi, üzerine adı yazılan herkesi öldürebilecek defteri keşfettikten sonra, dünyadaki suçluları ortadan kaldırmak için gizli seferine çıkar.

4. Hunter X Hunter (IMDb: 9,0)

Hunter X Hunter

Sezon: 2011-2014

Bölüm Sayısı: 148

Gon Freecss büyüklük yeteneğine sahip olan ve sahip olduğu bu potansiyelle hem ayrıcalıklı sahibi avcı olmayı hedeflemekte; hem de arkadaşları ile beraber, daha küçükken onu terk eden babasını aramaktadır.

3. Attack On Titan (IMDb: 9,0)

Attack On Titan

Sezon: 2013-2022

Bölüm Sayısı: 87

Memleketini yok eden ve annesinin ölümüne sebep olan insansı görünümlü dev Titanlara karşı savaşarak dünyayı onlardan temizlemeye yemin eden genç Eren Jaeger’n maceraları anlatılıyor.

2. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (IMDb: 9,1)

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Sezon: 2009-2012

Bölüm Sayısı: 64

Ölen annelerini diriltme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanan ve bedenlerinde hasar kalan iki kardeş işleri yoluna koyabilmek için felsefe taşını aramaya başlarlar.

Not: İlki 2003'te yapılan Fullmetal Alchemist (listenin 10. sırasında yer verilen)ten farklı olarak, Brotherhood uyarlaması, orijinal mangadaki tüm öyküye sadık kalmış ve daha çok beğenilmiştir.

1. Avatar: The Last Airbender (IMDb: 9,3)

Avatar: The Last Airbender

Sezon: 2005-2008

Bölüm Sayısı: 61

Savaşın parçaladığı element büyüsü dünyasındaki genç çocuk, kaderini Avatar olarak gerçekleştirmek ve dünyaya barışı getirme göreviyle tehlikeli ve mistik maceraya girişmek üzere yeniden uyanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Manga çizgi roman, anime ise çizgi film/animasyondur.  Animeler manga çizimlerinin hareketlendirilmesi ve ses efekti verilmesiyle oluşmuş uyarlamasıdır.

İlk renkli anime sinema filmi 1958 yılında Japonya’da gösterime giren The While Snake Enchantress (Beyaz Yılan Büyücüsü) adlı filmdir.

İlgili Yazılar

Savaş Konulu En İyi 15 Anime

  • 10 Şubat 2022